1.) Fektesd le az alaprajzot a lakásban úgy, hogy az alaprajz falai párhuzamosan fussanak a valós falakkal. Tedd rá az iránytűt, és jelöld meg az északi irányt:
Ezt ismételd meg a lakás több pontján is, mert az elektromos eszközök eltéríthetik az iránytűt. Ha túl sokféle eredményt kapsz, akkor végezd el a tájolást egy térkép segítségével is:
Helyezd az alaprajzot a térképre úgy, hogy az utcával határos fala párhzuzamosan fusson az utcával. Ha nincs külön jelölve, akkor a térképeken mindig a lap teteje az északi irány. Így könnyen leellenőrízheted az iránytűvel mért eredményeket.
2.) Most keresd meg a ház vagy lakás mértani közepét:
3.) Az északi iránnyal párhuzamosan és merőlegesen rajzolj egy olyan téglalapot, ami magába foglalja a lakásodat:
Ha társasházi lakásban laksz és nem tudod, hogy milyen vastagok a lakásodat határoló falak, akkor rajzold ezt a téglalapot úgy, hogy az belülről érintse a lakásod négy sarkát.
4.) Mérd meg a téglalap két oldalát, és oszd el 7 egyenlő részre. Mindkét oldal két széléhez adj hozzá 1/7-ed 1/7-ed egységet, és készen is van a 9×9-es Vasztupurusha mandalád. 3-3 egység jelöl ki egy égtájat. Az égtájak szélét ha összekötöd a középponttal, akkor meg is vannak az égtájaid:
A középre eső 3×3-as területet nevezzük Brahmasztánnak, azaz középső területnek. Ideális esetben ez szabadon marad. Kis lakásoknál, házaknál ez nehezen megoldható, ezért főleg a közepére eső egy egységre szoktunk nagyon odafigyelni, hogy szabad legyen. A fenti példában sajnos pont ott megy keresztül a ház belső teherhordó fala.
Most, hogy már ismered otthonod égtájait, nézd meg még egyszer, hogy tényleg az a helyiség esik-e északkeletre, amelyre egy héttel ezelőtt gondoltál!
A hamarosan elkészülő 27 napos program részletes leírást ad arról is, mi a teendő, ha az otthonod szabálytalan alakú…
Ha addig is valami nem világos, itt, ezen a fórumon tedd fel a kérdésedet, hogy más is tanulhasson belőle!
Várom a kérdéseidet, tapasztalataidat!
Először kicsit nehéz volt megérteni a pontos tájolást, de most már teljesen világos számomra is. Hálásan köszönöm!
Jó kis hely ez a blog!
Kérdés: Mi van akkor, ha ‘L’ alakú a lakás?
Kedves Edit!
A mi családi házunk L alakú, ezért a ház középpontjának megtalálása gondot jelent. Kérlek, válaszold meg, hogyan állapíthatom meg a középpontját.
Nagyon érdekesnek találom a cikkeket, amiket közre adtok. Hiszem, hogy szebb és jobb életünk lesz, ha tanácsaitokat hasznosítjuk környezetünkben.
Tevékenységetekhez erőt, egészséget kívánok!
Eta
Kedves Etelka és Józsi!
Egyszerre válaszolok Nektek.
Attól függően, hogy az L alakú ház szárnyai egymáshoz viszonyítva mekkorák, több lehetőség is adódik a ház közepének kijelölésére és a Vasztupurusha mandala megszerkesztésére.
1.) Ha az L betű egyik szára látványosan kisebb, mint a másik, akkor azt fel lehet fogni bővítménynek. Ebben az esetben az főépület az anyaépület, annak keressük mega közepét.
2.) Ha a két szár egyforma (vagy nagyjából egyforma) és az épület párhuzamosan fekszik a főégtájakkal, akkor az épületet kiegészítjük egy téglalappá, és annak keressük a közepét. Ebben az esetben a ház közepe jó eséllyel kívül esik a házon és a Vasztupurusha mandalából jelentős területek hiányoznak.
A klasszius Vaszatiban az olyan L alakú épületet, amely két szára délen és nyugaton helyezkedik el, dvisalának nevezzük. Ha ezt tudatosan a Vaszati szerint tervezik, akár még kedvező is lehet. Régi időkben azonban az ilyen épületek előbb-utóbb kaptak egy északi és egy keleti szárnyat is, mely épületszárnyak a végén kiadtak egy átriumos (középen nyitott) épületet, a chatusalát.
3.) Ha az L betű két szára egyforma (vagy nagyjából egyforma), de az épület nem párhuzamos a főégtájakkal, akkor az esetek túlnyomó többségében úgy járunk el, mintha egy nagyon szabálytalan épületről lenne szó. Az épület befoglaljuk egy olyan téglalapba, amelynek az oldalai párhuzamosak a főégtájakkal, és ennek a tégalalpnak keressük meg a közepét. Ez a téglalap lesz egyúttal a Vasztupurusha mandala belső 7×7-es mezőjének a határa.
Remélem, mindkettőtök segítségére voltam!
Nagyon hasznos ez a fórum!
Mi most építkezünk, most készül a ház terve.
Én mindenképpen szeretném a lehetőségekhez mérten a vaszati szerint elosztani a helységeket.
Most az a kérdésem, hogy mi tartozik a mérendő területhez? Minden, ami a telken a beépített rész, vagy a telek maga, vagy csak a lakótér?
Pl: nálunk a garázs és egy fedetlen belső atrium is lesz a ház része, ezeket beleszámoljuk?
A garázs nélkül közel négyzet alakú a ház, de vele együtt L alakú lesz. így máshova esik a közepe?
Kedves Jayasri!
Nagyon jó helyzetben vagy, amiért még csak most készülnek a ház tervei! Ilyenkor van igazán lehetőség arra, hogy a Vaszati elveit alkalmazni tudd. Ezt nem szabad kihagyni!
Mindenképpen javaslom, hogy most, ebben a fázisban kérd Vaszati szaktanácsadó segítségét. Az ő tapasztalata és tudása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy igazi Vaszati házatok legyen.
Ezzel kapcsolatban nyugodtan írj személyesen nekem.
Lakatos Edit
Tisztelt Lakatos Edit!
Munkám miatt ebben az évben , több munkatársammal együtt bérelt lakásban lesz a szálásunk. Mindenki önálló szobába lesz elhelyezve. Érdemes é, lehet e , ilyen rövid időre a szoba égtály szerinti átalakítása a lehetőségek szerint!
Várom válaszát.
Tisztelettel Szilágyi László
Kedves László!
Igen, még rövid időre is érdemes alkalmazni a Vaszati elveit! Legjobb, ha erről meggyőzöd a munkatársakat is, így mindenkire hatnak majd a pozitív enerigák.
Ha másképp nem megy, legalább a saját szobádra figyelj oda.
Kedves Edit!
Gyakorlás ként a házunkra megrajzoltam a Vasztupurusha mandalát. Az égtájakhoz tartozó területek meghatározásánál kissé elbizonytalanodtam, mert a fő égtájak területe keskenyebb lett a másik négyhez képest.
Ahogy a fenti példán látom nem én rontottam el, hiszen itt is így van. 🙂
Ennek nincs semmi jelentősége?
Válaszod előre is köszönöm.
Kedves Zoli!
Abban az esetben, ha a ház tájolása nem parallel, azaz a ház falai nem párhuzamosak a főégtájakkal, a mellékégtájakhoz tartozó területek valóban nagyobbak lesznek, mint a főégtájakhoz tartozók.
Tehát ha mindent a leírás alapján csináltál, akkor elvileg jó a szerkesztésed.
Hamarosan megjelenik a más sokat emlegetett 27 napos programcsomag, abban még részletesebben le lesz írva a szerkesztés menete, mint itt.
üdv: Edit
Kedves Edit!
Fedett terasz, aminek egyik oldala falazott, így csak két oldala nyitott, az is boltívekkel szegélyezett, beszámít-e az épületbe? A szerkesztést ennek figyelembe vételével kell elvégezni, vagy ki kell hagyni?
Nagyon szabálytalan alakú épületnél, ami inkább U alakhoz hasonlít, de mégis hosszúkás, a legnagyobb rész a Brahmasztánra esik. A szerkesztést itt is a leírtak szerint kell elvégezni, vagy vannak kivételes esetek? Az épület érdemi részét mégsem lehet üresen hagyni!
Köszönettel: Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
A boltíves, fedett teraszt (vagy tornácot) beleveheted az anyaépületbe, ha a látvány és az alaprajzt alapján beletartozik. Ha kiugrik az épület síkjából, akkor persze inkább bővítmény.
Az „U” alakú épületeknél számít az is, hogy mekkorák az „U” betű szárai. Ha nagyok, akkor egybeveheted az anyaépülettel, ha csak picikék, akkor veheted bővítménynek.
Attól nem kell feltétlenül megijjedni (legalábbis a szerkesztés szempontjából), ha olyan nagyon „U” alakú az épület, hogy a középső rész már kívül esik a házon. A klasszikus, átriumos házaknál is ez a helyzet. Persze az már más kérdés, hogy merre nyit az épület és milyenek az egyéb Vaszati tulajdonságai.
üdv: Edit
Kedves Edit!
Köszönet Neked a 27 napos programért. Tulajdonképpen ez nem is 27 napra, hanem egy életre szóló tanácsokat tartalmaz. Sajnos a mi házunk sem tökéletes „Vaszati ház”, elég sok hibája, hiányossága van. Szerkezetileg nagyobb átalakítást nem tudok rajta elvégezni, a kisebb hibákat próbálom korrigálni. Első kérdéseim a hálószobámra vonatkoznak: nyugat-délnyugat tájolású, 2 óriási ablakkal. Most a föld színeit teszem a falakra, ablakokra redőny, sötételő kerül. 2 további hibát hogyan tudnék korrigálni: 1, alváskor a fejem északra van, 2, a nyugati falon padlótól plafonig tükör van, beépített szekrényajtóra szerelve. Én egyébként imádom a tükröt, szívem szerint hagynám változatlanul, öltözködéskor is jó célt szolgál.
Köszönettel: Erika
Kedves Erika!
Ahogy olvashattad a 27 napos programban (ha már eljutottál odáig), a délnyugati, nyugati hálószobában nagyon jól lehet aludni.
Jó ötlet, hogy a föld színeit használod – ezek ugyanis a hálószobában is és délnyugaton is nagyon jók. Ha van hely, tehetsz az ablakokba, vagy az ablakok közelébe növényeket is.
Meg kellene fordítani valahogy az ágyat, hogy ne fejjel észak felé aludj – ez ugyanis leronthatja azt, hogy egyébként jó helyen van a háló.
Bizony a tükör tényleg nincs jó helyen a nyugati falon – pláne egy délnyugati szoba nyugati falán. 🙁
Esetleg rá lehetne erősíteni egy vászonrolót – így ha nagyon meg akarod benne nézni Magadat, akkor megteheted.
Persze, ha engem kérdezel és igazán változásra vágysz, akkor ennél drasztikusabbat kellene kitaláni.
Ugye sejted?
Minden jót,
Edit
A delnyugati, nyugati haloszobaban nagyon jol lehet aludni?! LOL
Igen. 🙂
Egyetlen kivétel van, ha ezek az égtájak nem csengeneg össze a kedvező égtájaiddal. Erről itt olvashatsz bővebben. >>
SZia Edit!
Egy D_NY-i szoba valamelyik falára lehet tükröt tenni? Vagy hol van a legjobb helye a lakásban?
L alakú a lakás kb egyenlő szárakkal.
Köszi: Szilvia
Kedves Szilvia!
Igen lehet tenni a délnyugati szobába is tükröt, de annak csak az északi, északkeleti vagy keleti részére.
Ez a többi égtájon levő szobára is így igaz: csak az északi, északkeleti vagy keleti falon van jó helyen a tükör.
Edit
Kedves Edit!
Mo-on hogyan lehetne jól használni a vaszatit?, mivel a mi kultúránk egészen ellenkezik az ott meghatározottakkal?
A mi öregjeink a hideg telek É-i szele ellen védekezett azzal, hogy teljesen zárttá tette az épületet és D-en hagyta nyitva, hogy minél több meleget és fényt kapjon, nem elhanyagolva azt sem, hogy ott szárította a megtermelt élelmet, télire tárolandó magvakat, terméseket. Tehát számomra többszöri olvasás és tanulmányozás után is az jön le, hogy: SZÁMUNKRA NEM KÖVETHETŐ A VASZATI!
Tisztelettel: egy másik gondolkodó Edit
Kedves Edit!
Van egy ősi magyar építészettel foglalkozó könyvem, amiben megdöbbenve olvastam, hogy őseink is úgy találták, hogy a keleti főbejárat a legkedvezőbb, és úgy rendezték el az étkező asztalt, hogy a családfő kelet felé tudjon tekinteni – ez a Vaszati szerint is így kedvező…
Természetesen nagyon sok olyan elem van az európai és magyar építésztben, amely inkább csak az időjárásra figyel, a természet egyéb energiáira nem. Emiatt nagyon sok szegény, szerencsétlen család volt és van Magyarországon… de ebbe inkább ne menjünk bele…
Ha ügyesen használjuk a Vaszati elveit, akkor tudunk olyan házakat tervezni, amelyek elegendő Napfényt engednek otthonunkba (tehát figyelnek az időjárásra), ugyanakkor beengedik azokat a pozitív életenergiákat is, amelyek nélkülözhetetlenek az egészséges és sikeres élethez.
Ilyen fontos életenergia például az északról jövő energia, amely különösen a nőkre van hatással! Több éves tapasztalataink alapján az olyan otthnokban, ahol zárt az észak, a nők frusztráltak, elégedetlenek, boldogtalanok és nehezen élik meg a nőiességüket… A zárt észak ráadásul a bevételek áramlását is gátolja…
A döntés a mienk: követünk egy nem igazán működő, de legalább magyar rendszert, vagy egy első hallásra furcsának tűnő, de a természettel harmóniában levő, működő rendszert és azt alkalmazzuk úgy, hogy az időjárással kapcsolatos vágyainknak is eleget tegyen.
Átgondolva az olvasottakat és érveket – nos India sem a tömegek jólétéről hallat magáról…….
A nők társadalomban és családban elfoglalt szerepe is más mint nálunk.
Hogy az említett ősi magyar könyv melyikéről van szó, nem tudom, de ha ez olvasható, talán abból is adódhat, hogy eleink is kelet felől érkeztek.
Aztán ideérve alkalmazkodtak az itteni viszonyokhoz.
Igen, mindenki maga dönt és tapasztal. Gondolkodó
Kedves Edit!
Miután házunk fő falai nem párhuzamosak a fő égtájakkal, a 9×9-es egység ” elfordul” a házról. Emiatt 2 szemben lévő égtáj teljesen hiányzik. Hogy lehet a hiányzó égtájakat „pótolni”? É-ÉNy és K-DK irányba tudtommal nem ajánlott tükröt rakni.
Köszönettel: Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Keletre és északra lehet tükröt tenni, de északnyugatra és délkeletre – főleg korrekciós céllal – már nem szoktunk.
Általában akkor fordul elő, hogy egy diagonál háznál valamelyik égtáj szinte teljesen kívül esik a házon, ha a ház nagyon hosszú.
Ha azonban maga a ház téglalap alakú, tehát az anyaépület nem hiányos, akkor az ilyenfajta hiány nem azonos azzal a hiánnyal, amikor a ház szabálytalan formájú és azért hiányzik belőle valamelyik égtáj. (Ez utóbbi a súlyosabb hiba.)
Az északnyugati hiányt egy Vasudeva yantra elhelyezésével lehet pótolni, a délkeletit pedig egy Parasurama yantrával.
Kedves Edit!
Köszönöm az eddigi segítséget. Persze minden válasz újabb kérdéseket szül. Igyekeztem a többi bejegyzésnél lévő hozzászólásokat is átnézni, hogy lehetőleg csak olyat kérdezzek, amivel még egyik sem foglalkozott.
Így is sok kérdésem maradt. Pl.:
Ha a ház félig diagonál, akkor ugye az egyes égtájak „kockái” hiányosak. Ez mennyire baj, vagy diagonálnál egyáltalán nem számít?
Így az É-i területen lévő ablakok É-ÉK-re néznek, az ÉK-i terület ablakai részben szintén É-ÉK-re, de a sarok miatt részben K-DK-re is, a K-i terület ablakai K-DK-re és egy beugró miatt D-DNy-ra is, stb. Ha az égtájak megfelelőségét vizsgálom, akkor mit kell nézni, azt, hogy az É-i és K-i terület nyittott-e, vagy azt, hogy merre néznek az ablakok?
Féldiagonálnál hova tehetem a tükröt, ha a K-i fal helyett K-DK-i falam van? Vagy akkor kizárólag az É-ÉK-i fal jöhet számításba? A yantrákra ugyanez a kérdés vonatkozik, azokat hogy kell elhelyezni?
Köszönettel: Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
A legszerencsésebb tájolás a parallel, vagyis amikor a főfalak párhuzamosak a főgégtájakkal. Ilyenkor az egyes égtájak (ha szabályos az épület) teljes egészében jelen vannak a házban.
Diagonál, vagy egyéb nem parallel tájolás esetén egyes égtájak valóban hiányosnak tűnnek. Ilyenkor fontos, hogy a szerkesztés során megrajzoljuk azokat a „propellereket” vagy „tortaszeleteket” (ahogy jobban tetszik), amelyek pontosan kijelölik az egyes égtájak helyét.
Ha egy-egy égtájról akarod eldönteni, hogy jó-e a minősége, akkor azt vizsgálod, hogy azon az adott égtájon van-e ablak, vagy nincs. Lehet, hogy a délkeleten levő ablak kelet felé néz, de valójában délkeleten van és nem keleten.
Ha az északkeleti falra teszed a tükröt, azzal biztos nem hibázol. Teheted a kelet-délkeleti falra is, de annak inkább a kelet felé eső részére.
A yantrákat – ha egy-egy égtájat korrigálsz velük – akkor a korrigálandó égtájra teszed.
Remélem, segítettem.
Kedves Edit!
Igen, nagyon sokat segítettél a válaszokkal, köszönöm! Az kezd előttem kibontakozni, hogy egy „átriumos beütésű” ház, amilyen a mienk, több vonatkozásban másképp viselkedik, mint a szokásos szerkezetű házak. Ezért az általam eddig tanulmányozott anyagok átolvasása után sem tudok teljesen tisztán látni a saját házunkat illetően.
A kezdő tanfolyam hanganyagában hallottam, hogy Indiában – ha jól emlékszem – feltártak egy régi vaszati elvek szerint épült települést, aminek a házai átriumosak voltak. Ma Magyarországon nem igazán jellemző ez az épületszerkezet, de engem nagyon érdekelne, hogy értékelendők ezek a házak. Igazán szívesen olvasnék ezekről egy részletesebb bemutatást, ha lehetséges. Valószínűleg az általános leírásból nagyon sok kérdésemre választ kaphatnék. Talán másoknak is tanulságos lehetne.
Előre is köszönöm: Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Köszönöm a tippet, hamarosan írok erről is.
Egyébként azoknak a klasszikus átriumos házaknak az egész Brahmasztánja az átriumba esett, ezzel volt garantáltan biztosítva, hogy a Brahmasztánt nem terheli semmi.
üdv. Edit
Kedves Edit!
Szeretném kérdezni, hol kaphatok információt, hogy ha pl. a bejárati ajtónk dél-nyugaton van, mit kell tennem, hogy elkerüljük a negatív hatásokat? Illetve ha más sincs rendben, mit kell tennünk, létezik könyv ami leírja?
Köszönettel:
Kati
Kedves Kati!
Ajánlom figyelmedbe azt a bejegyzést, ami a mellékégtájakon levő főbejáratokkal foglalkozik.
A nem megfelelő helyre került főbejáratot (ha nem lehet máshová költöztetni), akkor leginkább yantrákkal lehet korrigálni.
Tudok ajánlani Neked egy könyvet is, amit a tanárom, Marcus Schmieke írt: 108 lépés egy jobb életért.
Csak egy könyvből azonban nagyon nehéz rendbe tenni az otthonunkat. Ha nem szeretnél szaktanácsadót hívni, akkor ajánlom Neked a Vaszati „csináld Magad” programját, a 27 napos programot.
Kedves Edit!
Most ismerkedem még a Vaszatival. Szeretném kérdezni, hogy lehet külön csak szobára alkalmazni is vagy kizárólag az egész ház figyelembe vételével tudom? Ha igen, akkor azt aszerint tájolom mintha az egész házat tájolnám? Köszönöm: Zsófi
Kedves Zsófi!
A Vaszatit lehet alkalmazni egy telekre, egy házra és természetesen külön szobára is.
A szobánál is ugyanúgy keresed meg az égtájakat, mint az egész háznál és a szobára is hasonlóan érvényesek a Vaszati elvei, mint az egész házra – pl. délen, délnyugaton, nyugaton jók a súlyos bútorok.
Természetesen amikor külön nézed a szobát, akkor is oda kell figyelni az egész lakásra. Előfordulhat pl., hogy egy szoba északkeleti része beleeseik a ház közepébe, vagyis a Brahmasztánba. Ebben az esetben nem szabad a szoba északkeleti részére vizet tenni, mert az a Brahmasztánban kedvezőtlen…
Fontos tehát mindig mindent globálisan, az egész lakással összefüggésben (is) megvizsgálni.
Kedves Edit!
Átbogarásztam a Marcus Schmieke alapkönyvét. Olvasom az Ön nagyszerű oldalát. Néhány kérdésben bizonytalanok vagyunk a feleségemmel.
Vettünk egy kiváló helyen telket, ami majdnem négyzet alakú, az utca É-Ny-i fekvésű – Északtól 20 fokos eltéréssel. Az építési szabályok szerint elhelyezhetjük a házat meghatározott távolságra a telekhatároktól a telek D-Ny-i részén, hosszában.
A ház tervezés alatt van. A ház szabályos téglalap alapterületű É-K-re nyúlik ki egy nagy fedett terasz a háztetővel egymagasságú tetővel.
A ház elhelyezése a telken megfelel a vaszati szabályainak. Az összes helység abban a zónában van ami pozitív.
Kérdések:
1. Erőltessük-e a ház elforgatását min. 10 fokkal a fő égtájak szerint. Kicsi az esély hogy elfogadják, ráadásul a telek használhatatlan lesz emiatt.
2. Kamra helye. A ház D-K-i sarkában. Ugyanebben a zónában É-K-re néz a konyha. VAGY a 3. pontban leírt helység elé kerül a ház belseje felé a lépcsőház alá (gépészetileg szellőztetve) – ez a D-i harmad közepe.
3. Külső bejáratú épülegépészeti és tároló helység lesz a ház déli részén a D-K-i kamra és a D-Ny-i szülői háló között. Ez jó helyen lesz?
4. Okoz gondot ha a WC a ház É-Ny-i felében ablak nélkül az épületen belül van?
5. A főbejárat asszimetrikusan lesz a ház É-K-i oldalán az É-i harmadban. Ez rendben van így?
Köszönöm a válaszát előre is! Sok sikert kívánok a weblap működtetéséhez!
Üdv.
Kovács Sámuel
Kedves Sámuel!
Nagyon örölök, hogy Vaszati házat terveznek!
Ami a kérdéseket illeti:
1.) Nem szoktuk javasolni a ház elforgatását. Ilyet esetleg egy nagy farm közepén van értelme tenni, ahol olyan nagy a hozzánk tartozó terület, hogy szinte nem is látszik, hogy a ház fala nem párhuzamos a kerítéssel. De egy normális családi háznál ilyet nem javaslunk.
2.-3.) A kamra elvileg jó lehet mind a két említett égtájon.
4.) Elvileg nem gond az ablak nélküli vécé, ha megfelelő a szellőztetése. Ennek ellenére jobb az, ha van saját ablaka, ráadásul az északnyugat is úgy az igazi, ha ablakos és szellős.
5.) Az említett bejárat a Vaszati -8 – +8-ig terjedő értékelési skáláján +3 pontos, tehát elvileg rendben van, de létezik ennél jobb helyen levő bejárat is.
Fontos: Annak ellenére, hogy Marcus Schmieke könyvéből és itt a blogon is nagyon sok hasznos információhoz lehet jutni, mindenképpen javaslom, hogy kérjék szaktanácsadó segítségét. A ház csak úgy lehet igazi Vaszati ház.
1.) A Vaszati szaktanácsadó tapasztalatát – főleg egy új ház tervezésénél – nem lehet szakirodalommal helyettesíteni.
2.) A szaktanácsadó segít a ház mértani tulajsonságait (forma, kedvező arányok, kedvező méretek) úgy meghatározni, hogy a ház méreteiből adódó rezgések harmóniában legyenek a természettel. (Ezek a matematikai törvények jelentik a Vaszati 3+1 lábából az egyik fontos lábat!)
3.) A szaktanácsadó meghatározza a család minden egyes tagjának a kedvező égtájait. Előfordulhat, hogy délnyugatra tervezték most a hálószobát, ami az általános Vaszati elvek szerint nagyon jó, de lehet, hogy Önnek, vagy a feleségében pont ez a lehető legkedvezőtlenebb égtája… (mint pl. az én férjemnek a délnyugat a legkedvezőtlenebb égtája, ezért nem tehettük délnyugatra a hálószobánkat!)
4.) A szaktanácsadó lesz tehát az, aki segít abban, hogy a ház igazán személyre szabott legyen és valóban érezhessék majd a Vaszati áldásos hatását az életükben.
Kérem, írjon az info@vaszati.hu címre, hogy ajánlhassak háztervezésben jártas szaktanácsadót.
Kedves Edit!
Még egy kiegészítés. A telek Ny-i határán fut végig telken belül egy szennyvízcsatorna, ami miatt szolgalmi joga van a helyi vízműnek. Ennek van-e hatása a lakókra. Ha van, akkor egy ál határvonallal (pl. ha sövényt húzunk, mintha az lenne a telekhatár) kirekeszthető-e?
Üdv.
Kovács Sámuel
Igen, a sövény jó ötlet, már csak azért is, mert a zöld növények pozitív energiát termelnek és tisztítanak is.
Kedves Edit!
A telek sövénnyel való megosztását én is élő növényzettel szeretném megvalósítani. Milyen magasnak kell lennie egy „határt képező sövénynek”? Megfelelő-e erre a célra pl. egy 3 méterenkénti távolságra ültetett lombhullató fákból álló fasor vagy szükséges magas, örökzöldekből álló sűrű sövényt ültetni?
Köszönettel: Kati
Kedves Kati!
Ha a telket szeretnéd megosztani, ahhoz én nem fasort ültetnék, hanem sövényt. A magasságnak nincs jelentősége, lehet alacsonyabb is, inkább a folyamatosság a fontos, mintha kerítés lenne.
Ha valamilyen okból fasort szeretnél telepíteni, akkor érdemes a fák közé valamilyen kis léckerítést is felhúzni.
Kedves Edit! Hozzászólásomat a kíváncsiság vezérli, és nem a szkepticizmus. Remélem nem számít szentségtörésnek egy vaszati-„hívő” oldalon a Feng-Shuiról kérdezni, de amikor írtál pl a Dny-i szerelem-sarokról, akkor te is arra hivatkoztál, hogy a Vaszati szöges ellentétben áll a Feng-Shuival. Mi ennek az oka? Laikusként olyan érzése van az embernek, hogy mint mikor az egyik egészségportálon azt olvassuk, hogy X étel rákot okoz, a másikon meg hogy az a világ legegészségesebb étele… enyhén szólva zavart keltő, és ha már elege lesz az embernek, abban még mindig biztos lehet hogy valaki mindkettőből tud pénzt csinálni. A Feng Shui is egy többezer éves energetikai térrendezés, amire sokan esküsznek, ráadásul éppúgy Keletről érkezett, akkor mi ennek az ellentétnek az oka? Tényleg érdekelne. Márcsak azért is, mert már épp nekifogtam volna a feng-shui szerint rendezni a lakásomat és most jól összekutyulódtam. Utóbbival kapcsolatban adj egy pár tanácsot kérlek, mert azt érzem, hogy „megesz” a lakásom. A probléma az, hogy én megörököltem ezt a lakást, mellesleg fel is nőttem benne, de ami egykor egy soktagú családnak az otthona volt, mára kísértetkastéllyá vált, én vagyok az egyetlen élő lakója és nagyon nem tudom mihez kezdjek vele. Most még túl sok és túl nagy és túlságosan elveszi az energiáimat. Eladni egyelőre tulajdonjogi viszonyok miatt nem lehet, és amig nincs vele konkrét célom, addig nem is akarom. Felújításra nincs anyagi keretem. Egyetlen szobáját fűtöm, ez is olyan hülye érzés… és összességében nagyon nem érzem jól magam benne, érzem, hogy megbetegít és lelassít, mintha egy bálna gyomrában kéne kuksolnom. Szeretném megtölteni energiával, de fogalmam sincs hogyan, főleg egyedül.. Pont elég lenne egy párt is találni hozzá, akivel lehet tervezni… 🙂 Sok sikert a munkádhoz és remélem válaszolsz. Üdv, Orsi
Kedves Orsi!
Biztos vagyok benne, hogy nem vagy egyedül ezzel a dilemmával… A Feng Shui és a Vaszati közötti ellentmondásra az egyik fő választ már megkaphattad, a „szerelemsarkos” cikk hozzászólásaiban.
A több ezer évvel ezelőtt kínában használt Feng Shui, amit a kínai császárok is használtak saját hatalmuk és jólétük érdekében, egész biztos, hogy működött. Azonban a mai „szerelemsarkos” Feng Shuinak ehhez nincs semmi köze. Ahogy a már említett hozzászólásban olvashattad, Európába nem Kínából érkezett a Feng Shui, hanem Amerikából. És ugye nem kell részleteznem, milyen értéke van annak, ami Amerikából jön? Csak gondolj a Coca kólára vagy a McDonalds’-ra… 🙂
Ennyit a Feng Shuiról.
Ami pedig a házadat illeti – teljesen megértelek és már a leveledből is világossá vált, hogy valamit sürgősen tenni kell vele.
Javaslom, hogy maradj velünk és tanulj sokat az itteni írásokból, de ha gyorsabban szeretnél kezdeni valamit a házzal – és ezzel együtt az életeddel -, akkor mindenképpen kérd Vaszati szaktanácsadó segítségét, vagy próbáld sajátkezűleg rendbeszedni a ház energiáit a Vaszati 27 napos programjával.
Kedves Edit!
A családi házunk legkedvezőtlenebb ÉK-i részén van a garázs és felette egy padlásszoba, egybeépítve egy szomszédos társasházzal, tehát ablaka nincs és nem is lehet.
Egyrészt mit javasolsz?
Másrészt ugye jól értelmezem, hogy ha ez az alaprajz szerint szerves része a háznak, nem tekinthetem bővítménynek és a ház középpontját illetve a tájoláshoz a kezdő téglalapot ennek figyelembevételével kell meghatároznom?
Köszönettel: Ágota
Kedves Ágota!
Ha az a bizonyos garázs nem lóg ki a ház anyaépületéből, akkor természetesen beletartozik a házba. Csak akkor lehet bővítménynek venni, ha – egyrészt látványosan kiugrik a ház homlokzatából, vagy ha utólag lett a házhoz toldva.
A kedvezőtlen északkeletet mindenképpen korrigálni kell. A legjobb lenne egy-egy Vamana yantrát elhelyezni mindkét szinten. Ha a garázs nem túl rendes, akkor jobb, ha a garázson kívül, a lakótérben van a yantra, az északkeleti garázst határoló falon.
A yantrákat a Vaszati shopban tudod megrendelni.
Kedves Edit! Ház tervezéshez kapcsolódik a kérdésem.
Melyik a kedvezőbb a vaszati szerint, ha a ház falai párhuzamosak a fő égtáljakkal, vagy , ha szöget zárnak be.
Kedves Ágnes!
Természetesen az a kedvező, ha a telek határai párhuzamosan futnak a főégtájakkal, így a házat is így lehet tervezni. (Ezt hívjuk parallel tájolásnak.)
Viszont ha a telek határai nem párhuzamosak a főégtájakkal és normál méretű telekről van szó (tehát nem egy hatalmas tanáyról például), akkor a ház falait a telek határaihoz igazítjuk, nem az égtájakhoz. Ezt nem is igen engednék másképp.
Kedves Edit,
Idő híján csak lelkes olvasója és kísérletezője vagyok az Önök, „neten” elérhető anyagainak.
Most azonban szeretném rendbe hozni a kétszintes lakásom felső szintjének energiáit és első helyen csak elvi iránymutatást kérek öntől.
A nemrég kétszintes lakásból leválasztott felső szint, most már önállóan funkcionál, egy társasházi tetőtér mely É-D fekvésű, nem egyforma szárú L alak. A sátortető déli részén egy 12 m2 terasz van végig üvegajtó-fal választja el a lakásrésztől. Az északi oldalon sajnos a tető ferde síkján csak két kisebb bukóablak van, igen zárt. K-en a padlásteret elválasztó zárófal és Ny-on pedig a másik háztól elválasztó fal található. A K. és Ny. falakban kémények húzódnak.
Kérdésem: ez az L alakon kívül, a lépcsőházban vagy a nagyobbik rész téglalapjában helyezkedik el a középpont? Nagyobb építészeti átalakítás nélkül javítható e a jelenlegi energia szint? Átmenetileg elegendőek lennének a mandalák?
Vátom válaszát. Üdvözlettel, E. P. Zoltán
Kedves Zoltán!
Rajz nélkül nem tudom megmondani, hogy hova esik a középpont. L alakú házaknál, lakásoknál (főleg parallel tájolás esetén) az L alakú alaprajzot kiegészítjük egy téglalappá és ennek a téglalapnak keressük meg a közepét. Az L betű szárainak az arányától főgg, hogy a középpont a lakáson kívül, vagy belül helyezkedik-e el.
A szomszéd miatt attól tartok, hogy keleten nem lehetne ablakot nyitni. Az északit viszont jó lenne megnagyobbítani – ha van rá mód.
Tapasztalataink szerint a yantrák nagyon sokat segítenek az energiák javításán, persze emellett fontos, hogy a berendezésnél, a színek megválasztásánál, stb. is figyelembe vegyük a Vaszati elveit.
Kedves Edit!
A héten vásároltam Tőled a Yantra szettet. Ma szinte az egész napom azzal telt, hogy megszerkesszem az alaprajzot, és minél pontosabban meghatározzam az égtájakat. Az alapos munkának szomorú végeredménye lett. A 4 hónapja vásárolt társasházi lakásunk furulya alakú, és nem igazán szabályos. Sajnos az É-K-i rész teljesen hiányzik, lépcsőház egy részére és a házon kívül esik. Ugyanígy a D-NY-i terület is. A kérdésem, hogy ebben az esetben hová helyezzem pl. az É-K-i yantrát, ha az a terület teljesen hiányzik? Sajnos a lakás vásárlásakor még nem ismertem a Vaszatit, ha ezt akkor tudom, biztosan nem veszem meg a lakást. Egyedül nevelek 3 gyereket, és nem igazán örülök neki, hogy a lakás harmadát elfoglalja a középpont, vagyis a Brahmasztán. Azon kívül a legtöbb égtáj is csak részben van jelen.
A másik kérdésem: A NY-i és D-NY-i rész össze van építve a szomszéd ház falával, így a wc-fürdőn nincs ablak. Ebben az esetben a yantrát a wc vagy fürdőszoba ajta fölé rakom (kívülről) ugye?
Egyébként a vaszatihoz a sri yantrán keresztül jutottam el. Szimbólumokat kerestem a neten, és amikor rátaláltam elemi erővel hatott rá. Ekkor kezdtem el kutakodni, és találtam a vaszatira. Gondolom nem véletlen, hiszen – bár univerzális- de az É-K -hez tartozó yantra, ami nálunk ugye teljesen hiányzik.
Válaszod előre is köszönöm: Szilvia
Kedves Szilvia!
Először is örülök, hogy ilyen lelkesen foglalkozol a Vaszatival és sajnálom, hogy sok probléma van a lakással.
Először is: Ha egy lakás túlságosan hosszúkás és a főégtájak nem párhuzamosak a falakkal, akkor szokott előfordulni, hogy a lakás többi részéhez képest túl nagy a Brahhasztan. Ilyenkor a 9×9-es rácsmezőnek a középső egy mezőjét tekintjük szigorú értelemben vett Brahmasztánnak, és ezt igyekszünk minél inkább szabadon hagyni.
Ha hiányzik valamelyik égtáj, akkor az ahhoz tartozó yantrát úgy kell elhelyezni, hogy az égtájhoz tartozó „propellerben” a lehető legközelebb essen a hiányzó részhez.
Igen, a vécéhez, fürdőhöz tartozó yantrát mindig kívülre tesszük, akkor is, ha magát az égtájat akarod korrigálni.
Érdekes, hogy ráéreztél, mennyire szükséged van a Sri yantrára…
Kedves Edit!
A lakásunk L alakú egyenetlen szárú,és a délkeleti része hiányzik.Ide pár lépcső vezet fel,egy keskeny teraszra.Ez vezet a bejárati ajtóhoz. Erre a teraszra nyílik a wc-fürdő ablaka.Korrekciós céllal tehetek-e ide Parasumara yantrát és ha igen,akkor kívül vagy belül kell elhelyeznem.
Köszönettel, Robi
Kedves Robi!
Mivel vécébe és fürdőbe nem szoktunk yantrákat tenni (tiszteletlenség lenne), emiatt egy másik, a délkeleti terasszal szomszédos helyiséget kellene keresni és oda tenni a Parasurama yantrát. A lényeg, hogy a délkeleti égtájat pótló Parasurama yantra azon a falon legyen, ami a hiányzó délkelettel határos.
Kedves Edit!
A fejemben lévő kuszaság letisztázása végett szeretnék érdeklődni az alaprajz szerkesztésével kapcsolatban.
1.Családi házunk pár lépcsővel megemelt szinten helyezkedik el. A ház szintjére pár lépcsősoron át érünk fel. Balra egy terasz helyezkedik el (üvegtetővel, egyik oldalán üvegfallal határolva,két oldalon szinte teljesen nyitott, picit túllóg a ház falán), a lépcsőtől jobbra pedig végigfut egy kb. 1 méter széles teraszrész, ezen haladva jutunk el a bejárati ajtóig. Érdekel, hogy az alaprajzba beletartozik-e ebben az esetben ez a keskeny teraszrész is, valamint a normál teraszt miként kell értékelni? A a túllógás vonalában egészítsem ki a téglalapot, vagy pedig a terasz túllógó része lesz a többlet( vagy bővítmény)?
2. Vaszati elvei szerint az alaprajz szerkesztésénél, égtáj meghatározásához egyáltalán nem kell figyelembe venni a bejárati ajtó helyét, illetve a tető alá érkezés helyét?
3. A hiányzó, ill. túllógó, többletterületeket kezeli valamilyen módon a Vaszati?
Segítségedet előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Zsuzsi
Kedves Zsuzsi!
A mandala szerkesztéskor először is meg kell határoznunk az „anyaépületet”. Ez az anyaépület minden esetben téglalap alakú – még akkor is, ha a ház nem az. Ennek az anyaépületnek lehetnek bővítményei (ezek általában erkélyek, verandák, télikertek, vagy egyéb kiugrások), de lehetnek hiányai is.
A Te esetedben úgy tudod eldönteni, hogy mit tartozik az anyaépületbe, hogy megnézed, a bejárati ajtóhoz vezető terasz fölött van-e pl. padlástér vagy van-e egyéb olyan jellemzője, ami alapján beletartozhat az anyaépület téglalapjába. Ha nem tudsz dönteni, küldd el az alaprajzodat az info@vaszati.hu címre és segítek dönteni.
A ház égtájainak meghatározása nem függ a bejárattól. Az égtájakat a ház közepéhez viszonyítjuk
Természetesen foglalkozunk a ház bővítményeivel és hiányterületeivel. Általánosságban elmondhajuk, hogy a hiányterület minden égtájon kedvezőtlen, a bővítmény pedig attól függően, hogy melyik égtájra esik lehet kedvező vagy kedvezőtlen.
Kedves Edit, ma találtam meg ezt a csodálatos oldalt, ráadásul épp egy Feng Shui oldal hozzászólásai között. 🙂
Nemrég költöztem vissza a szülői házba huszonévnyi távollét után, és azóta nagyon nem mennek jól a dolgaim. (A szüleimé se, illetve az ő helyzetük csaknem katasztrofális egészségügyi és anyagi téren.) Arra gondoltam, térrendezési problémánk lehet, szóval irány a Feng Shui.
De amikor valaki erre az oldalra hivatkozott, rádöbbentem, hogy nekem is itt a helyem – hitbéli, világnézeti meggyőződésem miatt.
Mindent el fogok olvasni, nagyon hálás vagyok a lehetőségért.
A tanfolyamot egyelőre nem engedhetem meg magamnak, ehhez valami rendes bevételt kell szereznem, de bízok benne, hogy hamarosan megoldom.
Az a tervünk a házzal, hogy kettéosztjuk, és két lakást csinálunk belőle, és az enyém lesz az egyik. Az a kérdésem, hogy ezzel a lépéssel a kémény központi helyzetét meg tudjuk-e szüntetni? Két lakás lenne, amik teljesen elkülönülnek, nem lenne átjárás, ajtó közöttük, csak kívülről tudnánk egymáshoz átmenni. A kémény így nagyjából a két lakás között lenne.
Illetve úgy értettem, hogy a kémény központi helyzetének ‘kedvezőtlen hatását’ lehetne-e ily módon megszüntetni. 🙂
De nem nagyon, ugye? Merthogy a ház, mint egység, az nem fog változni, csak kialakul még benne 2 egység a 2 lakással, mint ahogy a szobákra is lehet külön-külön alkalmazni a Vaszati-elveket, csak ezek így másodlagosak ill. harmadlagosak lesznek…, jól gondolom?
Kedves Szilvia!
Örülök neki, hogy rátaláltál a Vaszatira! (Kíváncsi lennék, melyik az az oldal, ami hivatkozott a Vaszatira…)
Azt mondod, hogy azóta, amióta hazaköltöztél, nem mennek jól a dolgaid és a szüleid anyagi és egészségügyi helyzete sem valami jó. Attól tartok, hogy ezt nem (csak) a középen levő kémény okozza, egyéb komoly problémái is lehetnek a háznak. Talán nincs rendben az északkelet-délnyugat tengely, stb. Azzal, hogy ketté osztjátok a házat, a kémény valóban ott marad a ház közepén, de legalább nem egy-egy lakás közepén lesz, amelyek így energetikailag külön egységgé válnak. Kérdés azonban, hogy létre tudtok-e hozni két olyan lakást, amelyek egyenként szabályos formájúak (téglalap), illetve megoldható-e, hogy a különálló lakások egyes helyiségei olyan égtájakra essenek, amik a lehető legoptimálisabbak és nyitottak lesznek-e az egyes lakásoknak azok az égtájai, amelyeknek nyitottaknak kell lenniük (észak, északkelet, kelet).
Ezekhez a kérdésekhez viszonyítva a kémény helyzete már elenyészőnek tűnik.
Kedves Edit,
már nem tudom, hogy pontosan hol, de egy hozzászóló írt valahol egy yantráról. Nagyon sok Feng Shui oldalt átböngésztem, és komolyan elhatároztam magam a változtatás mellett. De a yantra szó egy szempillantás alatt kitörölte a Feng Shuit az elmémből.
Azóta lerajzoltam a házunk alaprajzát milliméterpapírra, és szerencsére van tájolóm is, úgyhogy már tudom, mi a helyzet.
Az ÉK eléggé rendben van, a DNy sem tűnik túl rossznak, de azért majd felkerülnek a megfelelő yantrák. A DK-ÉNy a legnagyobb gond a K problémája után. Az utcánkban ugyanis a telekhatárok keleti részén jelölték ki 35-40 éve az építőmezsgyét, szóval a ház keleti oldalán csak 2 pici ablak van. Ebből az egyik tartozik K-hez, a másik DK-hez. A délkeleti helyiség a fürdőszoba (wc nélkül), a keleti pedig egy hálószoba.
Az ÉNy szinte teljesen házon kívül van: egy kis terasz és pár lépcsőfok és az északi szoba kis része alkotja. Ráadásul sok éve befalazták az itt levő, még a nyugati részhez tartozó bejáratot. Tavasszal, mihelyt lehet, ezt ki fogjuk nyitni. (Anyukám úgy emlékszik, hogy a befalazás után minden rosszabb lett.) A másik bejárat, amit most használunk, délen van, kis híján DK-en, de szerencsére éppen nem.
A ház rendes kettéosztása nagyon rossz helyzetet eredményezne, nagyon szabálytalan lenne az eredetileg majdnem téglalap alaprajz, úgyhogy csak egy függönyt teszek majd a közös folyosóra, nem lesz falazás, ajtólezárás. És időnként úgyis használni fogjuk egymás helyiségeit, mert közben kiderült, hogy nem lehet akkora konyhám, amilyet szeretnék, viszont lesz egy zuhanyozóm, amit a többiek is használhatnak majd.
Nagyon sok a javítani való a házon, de rengeteg tervem is van. Például a keletre néző ablakok megnagyobbítása. Csak a magasban lehet ablak a szomszéd miatt, de oldalirányban szerintem nagyobbíthatók. És amennyire lehet, szimmetrikusra szeretném, hogy kívülről is szebb legyen egy kicsit. Az egész utca házainak keleti oldala rosszul néz ki. 🙁 De legalább északon nagyok az ablakok.
Van egy olyan tervem is, hogy egy belső – nem teherhordó – falon egy „ablak” vágásával beljebb juttatnám a keletről jövő fényt a ház belsejébe, mert reggelente nagyon sötét.
És persze a yantrák. Amiket most rendeltem, azok a legégetőbb problémák miatt kellenek, de remélem, hamarosan megengedhetem magamnak a többit is.
Kedves Szilvia!
A minap jártam egy házban, aminek a szomszéd felé eső (picike) ablakait eleve úgy építették, hogy a megengedett méretű (60×60-as) ablakok alatt kb. még egyszer ekkora felületen üvegtégla van. Náluk ez az északi és északkeleti részt érinti, és bár nincsenek tökéletesen használva az ott levő helyiségek, legalább nagyobb felületen tudnak bejutni a pozitív energiák és a fény is. Esetleg egy ilyen megoldáson is érdemes lenne elgondolkodni, már csak azért is, mert a keleti energiákra tényleg nagy szükség van a házban.
Kedves Edit,
Ez fantasztikus ötlet, köszönöm! Tavaszra tervezzük a nagy változtatást, addig lesz idő átgondolni.
Kedves Edit!
Most ismerkedem a vaszatival, amely lenyűgöző tudománynak tűnik számomra. A saját házunkkal kapcsolatban viszont nagyon hangsúlyos ellentmondást találtam, amivel kapcsolatban szeretném a véleményedet kérni. A házunk nagyon hosszúkás, a régi parasztházakhoz hasonló családi ház, amelynek a hosszabbik falához hozzáépítve található a szomszédunk háza, úgy mintha ikerház lenne (de valójában nem azok, egyáltalán nem egyformák). A helyiségek egyes égtájakon fekvése nálunk alig értelmezhető, mert a legtöbb helyiség egyvonalban, egymás mellett található. A Vasztupurusha mandala megrajzolása után látom, hogy az ÉK-i oldal pontosan maga a szomszéddal közös, leghosszabb fal, amelyen ezért egyetlen ablak sincsen. A mandalán az ÉK négyszög területe ráadásul egy az egyben a szomszédnál található. Ugyanezen okból a DNY-i oldal végig ablakos, ez néz a kertre. A bejárati ajtó is DNY-on van, majdnem középen. A ház hosszúkás alakjából adódóan a DNY-i négyszög területe kint van a kertben. A brahmasztan területe jó szellős, mert éppen a tágas nappalira esik, de van benne egy cserépkályha.
Mindezek alapján akár el is temethetném magunkat – de éppen ellenkező a helyzet. Lassan 8 éve lakunk itt, szerető párkapcsolatban, anyagi gondok nélkül, boldog és egészséges családban, és szeretjük ezt a házat.
Akkor ez most hogyan lehet? Mi ellensúlyozhat megfelelően egy energetikailag ennyire „rossz” területet?
Én annyi negatívumot szoktam érezni, hogy kevés a fény a házban, mert hiába vannak a DNY-ra néző ablakok, magas fák vannak a kertben, és árnyékolnak. Bár, most már inkább azt gondolom, hogy valószínűleg az ÉK-i energia hiányozhat inkább.
Válaszodat kíváncsian várom, és előre is nagyon köszönöm!
Kedves Orsolya!
A házatok tájolása – a Vaszati szempontjából nézve – tényleg nem kedvező. Nagyon sok ilyen ház van Magyarországon és azért szerencsére nem mindenkinek katasztrófa az élete.
Örülök neki, hogy nem tapasztaltatok semmi rosszat itt és, hogy jól éltek – mind anyagilag, mind a párkapcsolat tekintetében.
Az, hogy a Vaszatival találkoztál, egész biztosan nem véletlen. Egy ilyen házban ugyanis, mint a tietek benne van sajnos annak a lehetősége, hogy az élet nem mindig lesz ilyen kegyes hozzátok. Éppen azért javaslom, hogy figyeljetek oda a megelőzésre, azaz, amit lehet korrigálni (ha más nem yantrák és energetikai eszközök) segítségével, azt korrigáljátok. Így jó eséllyel továbbra is rendben lesz az életetek és nem tudnak a lakás kedvezőtlen minőségei hatni rátok.
Ezzel kapcsolatban ajánlom egy írásomat arról a bizonyos időzített bombáról… >>
Kedves Edit!
Mi a helyzet az ikerházaknál? Amikor rajzoljuk az alaprajzot és atájolást akkor a ház egyik fele számít csak, vagy a brahmasztan pont a szomszéddal közös fal lesz? Ráadásul az ilyen házaknál teljesen hiányoznak bizonyos égtájak.
Ilyenkor mit lehet tenni?
Köszönöm a választ.
Kedves Kriszti!
Az ikerházaknál – a sorházakhoz és a társasházakhoz hasonlóan – azt a lakást elemezzük, amelyikben lakunk. Tehát arra a lakásra rajzold fel a mandalát, ahol laksz.
Kedves Edit!
kérdésem az lenne, hogy a bejárat, helységek, és minden egyéb elhelyezésénél melyik élvez előnyt: az általános térrendezés elvei, esetleg a repülő csillagtérkép eredménye, vagy a személyes gua szám szerinti előnyös égtájak? Most áll tervezés alatt a házunk, 6 fős a családunk, 4 hálószobával, nappalival, így gyakorlatilag képtelenség a repülő csillag számai alapján mindegyik szobát, helyiséget úgy elhelyezni – korlátolt anyagi lehetőségeinket is figyelembe véve, bár átgondolva még ettől eltekintve is – hogy minden helyiség (vagy akár csak a hálók mind) előnyös szám alá essenek. Konkrétabban a nappalink déli fele, és két hálószoba szuper jó helyen van, ám két gyermeké balszerencsés számok alatt, ami rémisztő, tekintve, hogy direkt azért terveztem őket azokba a szobákba, mert a személyes qua számuk épp azt ajánlja. Fiam Fa – így DK-re került, lányom Fém 7, így DNy-ra. A Hegy és Víz száma azonban mindkettőnek 2 és 3 (és fordítva), a fő száma 5 és 6, ami félelmetesnek tűnik. Anyaként nem akarnám időzített bombára helyezni őket, de ha a személyes számuk szerint az az jó nekik, akkor melyik írja felül a másikat? Ugyanez a bejárat kérdésben. Délkeleten van (mandala szerint), de Délre néz. Ha ez kedvező irány bármelyikünk számára, akkor az számít? Ha tükröt terveznék délre néző bejárat mellé északra nézve, ahol a konyha lenne 9-es Vízszámmal, ami tök jó, akkor áthúzhatom oda a pozitív energiákat, kijavítva esetleg a bejárat gyengeségeit? Illetve mi a helyzet akkor, ha ugyanazon helyiség egyik fele nagyon jó, a másik nagyon rossz hegy és Vízszámmal rendelkezik? Ez a helyzet a konyhával és a nappalival is. Mi a prioritás sorrendje? Ház, szoba, szobán belüli elhelyezés? Olvastam feljebb, hogy a globális látás a legjobb, de ha ez nem megoldható, akkor melyik élvez előnyt? A DNy-i zárás minden helyiség DNY-i zárására vonatkozik, vagy csak a legDNY-ibb helyiségére. Illetve, ha egyébhelyiségeket lezárunk így, akkor hogy jut el az energia a legDNYibb helyiségbe, ahol a lányom lakna? Válaszait köszönöm: Bodor-Molnár Bernadett
Kedves Bernadett!
Sajnos a repülő csillagokhoz és gua számokhoz én nem értek, a Vaszatiban ilyen nincs.
Ha szeretnél egy igazán jó energiájú házat (és mivel még most tervezitek, erre nagyon jó az esély!), akkor javaslom, hogy fordulj szaktanácsadóinkhoz és alkalmazd a Vaszati elveit a tervezés során. (Ha írsz az info@vaszati.hu címre, akkor segítek megtalálni a számodra leginkább alkalmas tanácsadót.)
Az általános Vaszati elveken túl személyre tudjuk szabni az otthonotokat, hogy a családotok minden egyes tagja a lehető legjobban érezze magát nem csak a nappaliban, hanem a saját szobájában is.
Szia! Nekünk Északkelet felé néz a háló és a nappali és dél nyugat felé a konyha és a fürdő szoba. Sajnos nem értek hozzá, ezért megkérdeznélek, hogy ez jó vagy rossz? Illetve észak nyugat felé van a fejünk az ágyban. Köszönöm válaszodat!
Kedves Brigitta!
Kiszerkesztetted pontosan, hogy hova esnek az egyes égtájak? Különbség van aközött, hogy valami északkeleten van, vagy északkeletre néz.
A nappali jó helyen van északkeleten – ha ott van – a hálószoba már kevésbé és az északynugati fekvés irány sem tökéletes. Kérdés persze, hogy északkeleten van a háló, vagy már inkább északon, vagy keleten? Északon és keleten már jobb a háló, viszont érdemes lenne úgy fordítani az ágyat, hogy a fejetek ne legyen se északnyugat, se északkelet felé.
Kedves Edit, ikerháznál ha az ÉK – K oldalon van a másik ház fala (a közös fal), azt energetikai eszközökkel lehet megfelelően korrigálni? Ráadásul a háló is ezen a fal mellett van, ahol a tükör nem ajánlott… köszönöm a választ
Kedves Mariann!
Igen, lehet, sőt szükséges is. Északkeleten a Vamana yantrát, keleten a Ramacandra yantrát helyezd el.
Ha szeretnél még erősebb hatást, akkor a Meru chakrát is ajánlom északkeletre.
Kedves Edit!
Nagy gondban vagyok. A kis ház bejárata, amelyben lakom – sok más vaszatis hátránya mellett – DNY-i, az előszoba É-i oldalára tervezek ablakot rakatni (megvettem), mert a házon É-on nincs semmi nyílászáró. Lehet, hogy az ajtót kéne átrakatnom? Az É oldal kb 50 méterre nyitott, télen szabad prédája hónak, szélnek. Yantrával tudom-e kompenzálni a hátrányokat? Most kezdek foglalkozni a vaszatival, hol jutok hozzá yantrákhoz?
Köszönöm! Szalai Ilona
Kedves Ilona!
Bevallom, kicsit nehezen tudom elképzelni, hogy egy délkeleti bejárat esetén, hogy lehet az előszobának északi fala. Vagy ennyire pici a ház?
Egyébként a délnyugati bejárat tényleg nem szerencsés. Lehet ugyan yantrával korrigálni, de az ajtó áthelyezése látványosabb eredményt hoz. Amíg nem teszed meg ezt a lépést, addig is ott lehetnek a yantrák, amiket az alábbi linken tudsz beszerezni:
http://shop.vaszati.hu/shop.php
Üdv. tisztelettel kérdezném panel 46nm 2
es lakasban lakás bejárattól felosztottam
a 9 részt. A kérdés. a kis szoba felosztása az ajtottol számit vagy a lakásbejarattol mert a fal ….miatt kérdem!???? kosy Kitty:)
Kedves Kitty!
Az egyes égtájak kiszerkesztése nem függ attól, hogy hol van az ajtó. Ha az egész lakásra égtájaira vagy kíváncsi, akkor az egész lakás köré rajzold a mandalát, ha pedig egy szobára vagy kíváncsi (tehát, hogy az adott szobán belül hol vannak az égtájak), akkor aköré a szoba köré kell rajzolni a mandalát, függetlenlül attól, hogy hol van a szoba ill. a lakás bejárata.
Kedves Edit!
Szeretném meg kérdezni,hogy a hátsó kijárati ajtó nyilhat-e kifelé. A fő bejárati ajtó befelé nyíló. Sürgős lenne a válaszod. Elöre is köszönöm!
Kedves Rajeczki Józsefné!
Igen, ha úgy praktikus, nyílhat a kijárati ajtó kifelé.
Üdvözlöm!
Én abban szeretném a segítségét kérni, ami folyamatosan vitát képez☺hogy hogyan van az, ha például szembe állok a bejárattal,mintha be szeretnék menni…és előttem van észak akkor az a bejárat északi vagy déli? Előre is köszönöm szépen.
Kedves Ágnes!
Ha szemben állsz az ajtóval és miközben kívülről nézed az ajtót északra nézel, akkor a bejárati ajtó minden bizonnyal a ház déli homlokzatán van. Ez még nem feltétlenül jelenti azt, hogy a bejárat déli, lehet a bejárat délen, délkeleten és délnyugaton is.
Az északi bejárat a ház északi részén van.
Ha például megnézed itt a cikkben a rajzokat, akkor azt láthatod, hogy minden a bejáratot ha kívülről nézed, akkor nagyjából északra nézel. Az ajtó viszont a ház délnyugati részén van, tehát délnyugati.
Remélem, ez így egyértelmű és nem képezi majd további viták tárgyát. 🙂
Kedves Edit,
Megszerkesztettem a tortaszeleteket a házra. Egy téglalap alakú házról van szó, belevettem a teraszt, garázst is. Szépen kijött minden égtáj. Aztán most nézem, hogyha összekötöm a vonalakat a 3*3as mandalához, akkor van olyan kocka, amihez nem tartozik házrész, tehát üres az ény kocka. De „tortaszeletben” van északnyugati rész természetesen. És szeretném megkérdezni, hogy ez most így rendben van-e? Vagy hiányzik az az égtáj? Egyébként a mandalát csak a brahmasztan megállapítása miatt készítettem el. Azon meg azért csodálkozom, hogy milyen jó nagy. Ez normális?
Kedves Réka!
Igen, ha mindent úgy csináltál, ahogy a leírásban van, akkor rendben kell lennie a szerkesztésednek. Abban az esetben, ha a ház falai nem párhuzamosak az égtájakkal, előfordul, hogy a Brahmasztan nagyon nagy legy, illetve úgy tűnik, mintha a mellékégtájak nem lennének jelen. Ez főleg akkor van, ha a ház ráadásul hosszúkás, mint például egy régi parasztház.
A ház középső területeként a középső 1/81 egységet vedd figyelembe. Arra törekedj, hogy az legyen minél kevésbé terhelt. A hiányzónak tűnő északnyugati részt pedig a tortaszeleted alapján vizsgáld.
Egyébként a házon belül egy-egy égtájat akkor tekintünk hiányosnak, ha az épület szabálytalan formájából adódóan hiányzik egy-egy darab. Ha az épület téglalap alakú, akkor nincs hiány.
Köszönöm. Az utolsó mondattal egy újabb kérdést is megválaszoltál. Ugyanis van egy fedett és fedetlen terasz is. És ezeket beszámítottam a téglalapba, mert így volt szabályos téglalap alakja. Namármost a fedetlen terasz tekinthető – e a ház részének ezesetben vagy ez hiány lesz? Esetleg ha a fedetlen teraszt fedetté alakítom át, úgy már nem lesz hiány? Remélem érthető. Köszönöm
Kedves Réka!
Igen, érthető Általánosságban az tartozik egy ház anyaépületéhez, aminek az alapja együtt készült a házzal. Tehát ez a terasz akár lehet a ház része is, bár az az eset a legegyértelműbb, amikor tető is van a terasz fölött.
Elnézést a kérdésért de még csak most kezdtem foglalkozni a vastival. Vettem egy Mahapurusa yantrát és olvastam, hogy tehetem a falra is meg a földre is. De sajnos azt nem láttam, hogy hová ? Tehát helyileg abba a helyiségbe ahol a gond van vagy vele szembe vagy mindegy melyik helyiségbe teszem.
Elnézést ha olyat kérdeztem amit már valahol leírtatok de egyelőlre nem találtam meg a választ
Kedves Mária!
A Mahapurusa yantrát legjobb a ház közepén, a középponton elhelyezni. Ha ott fal van, akkor a falon.
ide kattintva találsz róla bővebb leírást:
Az ajánlom, hogy akkor is középen helyezd el, ha máshol van a gond. De ha van meditációs sarkon, vagy kis házi oltárad, akkor ida is teheted. Vaszati szerint azonban a legjobb hatása akkor van, ha középen van. (A ház vagy lakás közepén.)
Még ajámlom azt is, hogy olvasd el a yantrák elhelyezésével kapcsolatos általános tudnivalókat (például, hogy nem szabad fürdőszobába, vécébe tenni).
Kedves Edit!
Minden vaszatival kapcsolatos cikket, videót megnéztem és rendkívül hasznosnak tartom őket. Sajnálom, hogy csak most bukkantam erre az oldalra és a vaszati szövetségre.
Segítséget szeretném kérni. A házunk L alakú, az útmutatások alapján megrajzoltam a Vasztupurusha mandalát. Az L betű két szára nagyjából egyforma,(az épület egyik szára 3 méterrel nagyobb, mint a másik), az épület nem párhuzamos a fő égtájakkal 14 fokos az eltérés. Ez alapján a középpont a tető nélküli 38m2-es teraszra esik, hiányzik a Dél, Délnyugati terület. A teraszra az egyik oldalról a nappali, a másik oldalról az étkező hatalmas tolóajtói nyílnak, a „propellerben” nincs falfelület csak a teraszt körülvevő korlát.
Mindenképpen szeretném korrigálni ezeket az égtájakat, hová helyezzem az ide tartozó yantrákat?
Köszönettel: Eszter
Kedves Eszter!
Az L alakú házak szinte mindig egyedi esetek.
Ha olyan égtájat akarunk korrigálni, amely hiányzik, akkor a yantrát az ahhoz az égtájhoz legközelebb eső falra tesszük.
Kedves Edit!
Azt szeretném kérdezni, hogy a vasztu purusha mandala túl lóghat e a telek határán? Tehát felrajzolhatunk a házra is egy mandalát és azt értem, hogy bizonyos elhelyezkedések miatt(L-alakú, más tájolás) miatt kilóghat a ház alaprajzából, de a telekre felrajzolt hasonló mandala kilóghat a telek határából is, azaz teszem azt a szomszéd kertjében lesznek a testrészei? Előri is köszönöm a választ!
Kedves Edit!
Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre az oldalra, nagyon hasznos tanácsokal látod el a kérdezőt és részletes választ adsz a kérdésekre.
Bennem is megfogalmazódott sok kérdés ekkor döntöttel el,hogy írok neked,vagyis kérdezek.
A házunk régi parasztház, tornáccal( amely nyitott nincs beépitve),kb 14 m hosszu és 7 m széles.
Toldtak hozzá még egy kicsi verandát is ( a régi tulajdonos).Ami 2,5 x 2,5 m.
Szeretném megkérdezni,hogy a középont meghatározásánál Verandát és a tornácot is belevegyem az alaprajzba, vagy az inkább többlet lesz?( elküldöm a lerajzolt alaprajzot,így jobban rálátol a dolgokra)
Vagy elég ha a téglalap házat veszem alapul és így kapom meg a ház középpontját?
A nyitott folyosóból rekesztettünk egy wc külön,ez plussz, többlett terület vagy sem??
A ház középpontját hogy találom meg, belevegyem a nyitott folyosót is?
Mivel tudnám erősiteni az egyes égtájakat, fontos lenne a család egészség,anyagiak és karrier?
Köszönöm
Szia
Kitti
Kedves Kitti!
Köszönöm a rajzot, amit emailben küldtél.
Ha a veranda zárt, akkor bele lehet venni a két nyitott folyosót és a vécét is a mandalába, csak a verandának a kiugró része lenne bővítmény. Így lehet szerkeszteni.
Ahogy elnézem, északon nem nagyon van ablak. Jó lenne valahogy az északi helyiségeket megnyitni északi irányban. Gyanítom, hogy ott van a szomszéd. Meg kellene vele (és az építési hatósággal) beszélni, hogy legalább kis méretű ablakokat vagy hőszigetelt üvegtéglát engedjenek beépíteni. Ez lenne a legnagyobb segítség.
Kedves Edit!
Nagyon köszönöm válaszodat!
Sajnos Észak a szomszéd felőli oldalt, nem tudom megnyitni.
Valami más megoldás nem lehetséges , ugyanis jelenleg anyagilag nem állok valami fényesen, nincs munkám,egészségemmel is gondok vannak( volt egy agyvérzésem).
Északon milyen színeket használhatok?
Van egy bejárat Kelet felől ez lenne, az a bejárat ,amit építéskor megterveztek.
Viszont mi mindig a hátsó bejáraton járunk be,ami Dny területen van a konyha ajtó ( ha bemegyünk a konyhába ez a bejárat és innen végigtudok menni az egész házon.)
Tudom nem jó( olvastam a cikkeidet, hogy Dny nem jó bejáratnak) de sajnos nincs lehetőségünk megváltoztatni,anyagiak miatt sem).
Az szeretném kérdezni mit javasolsz?? hogy tudnám megoldani ezt a nagy problémát( DNY bejárat).
Azért is nagyon fontos lenne, mert egy fiam van ,és olvastam, hogy a fú gyermekre sincs jó hatással,és a családfőre sem.
Kérlek segítsél,nagyon várom a tanácsodat!
Köszönöm
Üdvözlettel:
Kitti
Kedves Kitti!
Északon a zöld színek kedvezőek, illetve jó, ha főleg világs színekben gondolkodsz.
Az lenne a legszerencsésebb, ha a délnyugati ajtót nem használnátok bejáratként, hanem átszoknátok a keleti bejáratra, ha az tényleg keleten van. Bár a délnyugati bejáratnál minden bejárat csak jobb lehet.
A főbejárathoz érdemes lenne elhelyezni legalább egy Narasimha védelmező yantrát, a zárt északhoz pedig egy Buddha yantrát. (Ezeket megtalálod a shopban.)
Kedves Edit!
Köszönöm szépen válaszodat!
Igen, elkészitettem a tájolást, a leírásod alapján.( így pontosan vannak meghatározva az égtájak)
A védelmező jantrát a lakáson belül kell elhelyezni az ajtó felé?( ahol bejárunk az egy konyha)ezért kérdezem)
A régi parasztházunk DK részén van egy kis veranda,( most egy kis társalgónak használok ,asztal + 4 szék)ami bővitmény,és itt van a bejárat is.
Milyen színeket használjak itt?
Mit tudnál javasolni milyen színű sötétítő, asztalteritő ,szőnyeg ,fal? ezen a bővitményen( verenda) ami dk van.
Sajnos a pénz csak megyen ki..
A wc pedig DNY van( tudom itt nem jó)milyen színekkel tudom javítani a helyzetet?
Köszönöm
Nagyon várom válaszodat!
Kitti
Kedves Edit!
Dél égtáj bővitmény része, ide szeretnék sötétítőt feltenni( egy vak ablakra)milyen színűt tegyek, hogy ne fokozzam a tűz és a föld erejét?
Köszönöm
Kitti
Kedves Kitti!
Egy délen levő ablakba nyugodtan tehetsz olyan függönyt, amely földes színű. Ez lehet vöröses, barnás, okker, stb, ami neked tetszik. Valamilyen meleg földszín a legjobb.
Üdvözlöm Edit! Hogyan értelmezhető a kilences felosztás annak a kétszintes családi háznak a második szintjén, ahol az épület az alsó szint hátsó felét foglalja el, és az előtte lévő terület pedig terasz. Az alsó szintnek megfelelően itt hiányzik DK, K, ÉK terület?
Kedves Bori!
Ha családi házról van szó (tehát nem társasházról), akkor a földszint (az alapozási szint) alaprajzára szerkesztjük meg a mandalát és ezt vetítjük fel a további szintekre is. Ez okozhat a felső szinteken hiányt vagy bővítményt. Az a lényeg, hogy a ház középpontja és az egyes égtájak is az egyes szinteken ugyanoda (egymás alá-felé) kell, hogy essenek.
Reméleg, ez segít!
Üdvözlöm Edit!
Most találtam rá erre az oldalra, eddig csak a feng shui felé voltam nyitott.
Sajnos nem igazán jött be,amit tanácsoltak, sőt minden egyre rosszabb lett,most utólag már tudom.
Szeretném egy kicsit jobban megismerni a vaszatit.
Sokat olvasom a hozzászólásokat és az Ön válaszát.
Most ismerem fel mennyi hiba is van a lakásomban.
É sajnos zárt( ez megmutatkozik az anyagi helyzetemen, ami nem túl rózsás).
Mivel tudnám egy kicsit jobbá tenni az életemet,mit javasol Északra?
Az olvasgatásim után tettem ide sok virágot,szobai futókát( több darabot,ezt nagyon szeretem)+legénypálmát+ majomkenyérfát,delfin díszt, üvegpoharakat+diszüveggel,kistükröt( mind fehér polcra),Fehér állólámpa az É sarokban.
Sajnos a feng shui szakértő javaslatára összevásároltam,sok felesleges növényt és tárgyat,most szeretném eladni,meg is hirdettem, de nincs rá vevő.
Kérem segítsen melyik területet erősitsem, hogy jöjjenek a vevők?
Dk szintén nem jó a vaszati szerint,mivel nagyon nyitott és még bővitmény is,ezzel mit tegyek??
Mivel bővitmény milyen színeket használjak itt Dk-en?
( olvasgattam utánna: rózsaszin és barackvirágszínt ajánlanak,de én ezeket nem szeretem)
Milyen színt tehetek még ezeken kívül ide Dk -re ha bővizmény?( rózsaszínen és a barack színen kivül, rózsás is kizárt!).
53 éves vagyok szeretném egy kicsit rendebehozni az éltemet.Most se pénzem, se munkám, se
egészségem.
A ház középponja egy válaszfalba esik, tudom ez sem jó.Mit tegyek??( megrajzoltam az alaprajzot és
elkészitettem a tájolást az Ön írása szerint)
Wc délnyugaton!
Nem tudom van e ennek a háznak valami jó elrendezése.
Sajnos a yantrákat ,jelenleg nem tudom megvásárolni, így valami ideiglenes megoldás kellene ami nem kerül pénzbe,mert az sajnos nincs,mert munkám sincsen jelenleg ,azt sem találok hónapok óta.
Ha van egy mód amivel a vaszati tudomány tudna nekem segíteni,,akkor kérem írja már meg .
Köszönöm.
Tisztelettel:
Gizella
Kedves Gizella!
Északon jók a zöld növények, de azért arra figyelj, hogy ezek ne legyenek túl nagyon, tehát ne képezzenek ott túl nagy súlyt. Lehet a zárt északi falra tükröt is tenni.
Ajánlom figyelmedbe az északkal kapcsolatos írásaimat: https://vaszati.hu/category/eszak/
Delfinekre és egyéb ketyerékre nincs szükség északon.
Ha délkeleten bővítményed van, akkor nem szükséges a tűz elemet erősíteni, a bővítmény már erősített rajta. Legalább ide jó lenne egy yantra: vagy a Parasurama vagy a Narasimha védelmező. Ha ez most nem megy, akkor válassz egyszerű, semleges színeket, lehetőleg meleg színeket.
A délnyugati vécé nem gond, inkább a délnyugati fürdő.
Igen, minden lakáson lehet segíteni a Vaszati segítségével. Nincs reménytelen lakás. Sokszor már egy alapos takarítás, rendszerezés, selejtezés is sokat segít. Hosszútávon azonban érdemes tanácsadót segítségét kérni, vagy a Vaszati „Csináld magad!” progrmjai segítségével rendbetenni a lakás energiáit.
Kedves Edit!
Dél égtáj bővitmény része, ide szeretnék sötétítőt feltenni( egy vak ablakra)milyen színűt tegyek, hogy ne fokozzam a tűz és a föld erejét?
Tehetek ide a vak ablakba virágokat, ha igen milyet,mert akkor nem kellene sötétítő ,ami sajnos pénzbe kerül.
A dél bővitmény,mire van kihatással az életünkbn, egészségünkben, ha ez a terület nem megfelelő?
Nagyon várom válaszodat.
Szia
Kitti
Köszönöm
Kitti
Kedves Kitti!
Egy délen levő ablakba nyugodtan tehetsz olyan függönyt, amely földes színű. Ez lehet vöröses, barnás, okker, stb, ami neked tetszik. Valamilyen meleg földszín a legjobb.
Ha a vakablak olyan vakablak, ahová bejut a fény, akkor tehetsz virágokat is. Olyat, ami leginkább tetszik és ami szereti az ottani fényviszonyokat. Egyedül a kaktuszt kerüld. (Az egyáltalán nem jó a lakásban.)
A déli bővítmény hozhat veszteségeket. (Pénzügyi vagy egyéb jellegű veszteséget.) Az egészség területén a fertőzéses, lázas betegségek, az allergiák, az izmok tartoznak ide.