Sajnálatos tény, hogy az ingatlan piac kínálatában szinte lehetetlen tökéletes házat, lakást találni. (A teleknél nagyobb az esély…) Éppen ezért tudnunk kell mérlegelni! Mi az, amiben nincs kompromisszum? Azaz melyek leendő otthonunk legérzékenyebb területei?
Melyek azok a területek, ahol – ha nagyon muszáj – köthetünk kompromisszumot? Ezek a kevésbé érzékeny, könnyebben korrigálható területek.
Az égtájakat tekintve a legérzékenyebbek az északkelet, a kelet, az észak és a délnyugat. Olyan ingatlant keress, amelynél legalább ezek az égtájak a Vaszati elveinek megfelelően vannak használva. Az égtájak közül kevésbé érzékeny az északnyugat, a nyugat és a dél.
A helyiségek elhelyezkedését tekintve nagyon érzékeny a főbejárat, a vécé és lomtár helye, valamint a hálószoba helye. Ugyanakkor teljesen mindegy, hogy hová kerül a nappali és elég jól korrigálható a nem megfelelő helyen levő étkező és konyha helye is.
Nagyon fontos! Mielőtt bármilyen kompromisszumba belemennél, győződj meg róla, hogy az ingatlannak van elegendő pozitív tulajdonsága is! Ha remek helyre került a főbejárat és az északkelet is rendben van, akkor nem nagy baj, ha nincs jó helyen a konyha. Ha azonban ugyanez a konyha egy olyan lakásban van rossz helyen, aminek sok-sok egyéb kedvezőtlen tulajdonsága van (pl. délnyugati bejárat, északkeleti vécé, zárt észak és kelet, stb.), akkor a kedvezőtlen helyre került konyha negatív hatása (is) sokkal erősebb lesz, mint egy olyan lakásban, ahol csak a konyha van rossz helyen.
Mindig mérlegelj, mielőtt döntesz! Ha bármilben is bizonytalan vagy, keresd szaktanácsadóinkat!
Majdnem elfelejtettem: Arra is nagyon figyelj, hogy a leendő lakásodnak vagy házadnak a lehető legszabályosabb alakja legyen, és a közepén ne legyen vizesblokk!
Ezzel egy időre lezártuk az ingatlanvásárlós leckéket. Ha bármi kérdésed, vagy tapasztalatod van, kérlek, ne habozz megosztani velünk!
Kedves Edit !
Azzal a telekkel kapcsolatos a kérdésem, amelyen lakunk. Az utca a keleti és déli oldalon van. A ház a telek DK-i és déli részén van. A telek DNY-i része hiányzik – ha úgy tetszik, szoktam így is mondani, a szomszédban van.
Vannak pozitívumai is: a telek északi és ÉK-i része teljesen üres, fák sincsenek, itt gyep van, és kerítés a szomszéd felől. A kapu a telek keleti részén van.
Hogyan lehet javítani azon a helyzeten, hogy a telek DNY-i része hiányzik?
Ide, a kerítés vonalát követve gyümölcsfákat ültettünk. Így egy természetes-zöld falat képez a szomszéd felől. Jól tettük-e ezt?
Válaszodat megköszönve, üdvözlettel: Ildikó
Kedves Ildikó!
Valóban nem szerencsés, ha a telek délnyugati része hiányzik.
Igen, jól tettétek, hogy gyümölcsfákat ültettetek a telek délnyugati határára. Arra kell ilyenkor figyelni – a hiány méretétől függően -, hogy ez a terület, ahová a fák kerültek nehogy beleessen a telek közepébe.
Jót tehet még az is a telek energiáinak, ha az északkeleti részére ástok egy tavat.
Minden jót,
Edit
Kedves Edit!
A gyerekszoba mennyire kardinális kérdés, hogy hova kerüljön/kerülhet?
Köszönettel:
Ildikó
Kedves Ildikó!
Egyszer megkérdeztem a tanáromat Marcus Schmiekét, hogy a gyerekszoba elhelyezkedése mennyire fontos. Erre ő azt mondta, hogy csak annyira fontos, amennyire a gyerek fontos…
Na de komolyra fordítva a szót: Vannak olyan égtájak, ahol kifejezetten jó a gyerekszoba. Nagyon jó pl. nyugaton (ez számít a legjobbnak), de jó helyen van északon, keleten és délen is. A délkelet és a délnyugat nem igazán javasolt. A délkelet azért mert ott nem jó aludni, a délnyugat pedig azért, mert az a felnőttek területe.
Legjobb, ha mind a gyerekszoba, mind a háló helyét a családtagok kedvező égtájainak ismeretében választjuk ki. Erről itt olvashatsz bővebben: http://vaszati.wordpress.com/2012/05/31/a-vaszati-szemelyes-osszetevoi-az-egyeni-egtaj/
Kedves Edit!
Gratulálok a bloghoz! Nagyon tetszenek az írásai, mert érthetően megfogalmazva praktikus tanácsokat ad.
Felső erőknek köszönhetően találtam rá pár napja a Vaszatira…biztosan mert aktuálissá vált az életemben.
A cikk címéhez kapcsolódva bővítem a kérdezők táborát.
Lakás vásárlás elött állok. Megvan már a „jelölt”, de dillemába estem, hogy a vaszati alapelvek szerint nem teljesen tökéletes… A társasház legészakibb részén helyezkedik el a lakás: a bejárata dk-en van. A falak nem a fő égtájakkal párhuzamosak, mert az épület (és így a lakás) sarkai pontosan északra, keletre, délre és nyugatra mutatnak. Sehol nem találtam utalást arra vonatkozóan, hogy ilyen esetben bejutnak-e a jótékony energiák?
A lakás ék-ény-i falai határolják a hálót (ény-i ablakkal, dny-i és dk-i ajtókkal), ék-i fal közepén van sajnos a fürdő (ablakkal, leválasztott wc-vel), és az ék-dk-i fal határolja a konyhát az étkezővel (tűzhely ény-i falon). A lakás dny-i fala a nappalié (ablak ény-ra, erkéllyel).
Első pillanattól beleszerettem a lakásba, annak elkenére, hogy mindig is napsütötte déli tájolásuról álmodtam. Az újrakezdés és révbe érés reményével indulnék neki.
Megtisztelő véleményére vagyok kíváncsi a „nem főégtáj szerint futó falak” miatt.
Hálás köszönettel:
Margit
Kedves Margit!
Az még önmagában nem gond, hogy a falak – a leírtak alapján – a mellékégtájakkal párhuzamosak. Valóban az a legjobb, ha a falak a főégtájakkal párhuzamosak, de sajnos az ilyen ingatlan nagyon ritka.
Ahhoz, hogy bejussanak a pozitív energiák, fontos, hogy – diagonál ház esetében – minél több ablak legyen az északkeleti falon. Ha az északnyugati és délkeleti fal északkelethez közelebb eső részén is vannak ablakok, az is jó, mert az az északi, illetve a keleti terület lesz.
Persze nem csak ezt kell megnézni ingatlan vásárlás előtt, hanem azt is, hogy az egyes égtájakon milyen helyiségek vannak. Az pl., hogy délkeleti a bejárat és északkeleti a vécé nem szerencsés. Ha megvetted a lakást, ezt a két hibát mindenképpen korrigálni kell.
Ha a lakástól a nagy újrakezdést várod – és már megvetted – javaslom, hogy kérd meg valamelyik szaktanácsadó kollégámat, hogy segítsen a lehető legtöbbet kihozni a lakásból.