Csodálatosan megfrissítheted a kerted energiáit egy új kerti tóval. Ha nagy az udvar, akkor a tó is lehet szép nagy, de ha csak kicsike, akkor építs egy mini tavat.
A megfelelő helyen levő tiszta víz erősíti a tér pozitív energiáit, ráadásul a kertedbe csalogatja az énekes madarakat, akik szívesen isznak majd a tó vizéből, sőt meg is fürdenek benne.
Ahhoz, hogy a tó vize a lehető legjobb hatással legyen Rád, a kertnek arra a részére tedd, ahová azt a Vaszati javasolja. Ideális hely a kert északkeleti része, de remek helyen van északon is. Teheted a kerti tavat keletre is, de arra figyelj, a keletnek inkább az északkelethez közelebb eső részén legyen, ugyanis délkeleten már a tűz az úr, ezért ott nincs helye a víznek.
Az észak, az északkelet és a kelet azért nagyon jó helye a kerti tónak, mert a Vaszati egyik alaptörvényének értelmében ezeken az égtájakon pozitív energiapotenciált találunk. A pozitív energiapotenciál akkor válik valóban pozitívvá, ha ha itt tágas, viszonylag üres területek vannak, illetve, ha jelen van a tiszta víz. A tiszta víz tehát erősíteni fogja az észak az északkelet és a kelet pozitív energiáit.
Ha a tó területe az északból egy kicsit átnyúlik az északnyugatba, az is elfogadható, ugyanis északnyugaton uralkodik a Hold, aki a víz ura. Éppen ezért az kerti tó északnyugaton is jó helyen van, de energetikailag nagyobb hasznát veszed, ha átér az északba is.
Az északon levő kerti tó jót tesz a női energiáknak, a nőiességnek és az anyaságnak, sőt, a pénzügyeknek is.
Az északkeleti tó kedvezően alakítja a jövőnket, jót tesz a párkapcsolatunknak és az egészségünknek.
A keleten levő tó a férfi energiákat erősíti, segíti a karriert és jó hatással van az egészségre.
Biztosan sejted, hogy azok az égtájak, amelyeket nem említettem, nem igazán alkalmasak a kerti tó létesítésére.
Délkeleten a tűz miatt nem jó a tó, hiányzhat az életünkből az az egészséges szenvedély, ami nem csak a párkapcsolathoz, de akár a munkához is szükséges.
A délen, délnyugaton és nyugaton levő tó felerősíti ezen égtájak negatív energiapotenciálját, ami aztán mindenféle negatív eseményt vonzhat. A délen levő víz veszteségeket, baleseteket okozhat, a nyugaton levő megakadályozza, hogy szépen tudjuk befejezni a dolgainkat.
Különösen kedvezőtlen a víz délnyugaton, ahol a felerősödött negatív energiák káoszt okozhatnak az életünk minden területén. Megrendülhet az egészségünk, problémás lehet a párkapcsolatunk, elveszíthetjük a stabilitásunkat, a munkánkat, az egzisztenciánkat, és még hosszasan sorolhatnám, mi mindent…
A délnyugathoz hasonlóan nagyon rossz helyen van a tó a telek közepén is. Ez leginkább a családi életre van negatív hatással. A tapasztalatok szerint nagyobb az esélye a válásnak és egyéb családi perpatvarnak.
Még egy fontos apróság: akármelyik égtájról is legyen szó, a házad bejáratával szembe (tehát oda, ahol a bejárathoz vezető útnak kell lennie) szintén ne tervezz tavat. Az úttól jobbra-balra már lehet, de ne legyen a bejárattal pontosan szemben!
Remélem, segítettem megtalálni a kerti tavad helyét. Ha pedig már van tavad, és olyan égtájra esik, ahol annak nem kellene lennie, akkor bizony el kell gondolkodnod azon, hogy hová lehetne máshová költöztetni azt…
Szervusz Edit!
Nagyon szeretném (már csak az anyagiak miatt is) a nyáron kitehető kis medencét északra tenni, de mint olvasom nálam nem fog beválni, hiszen ez pont az emeleten lévő lakás lépcsőjével szemben lenne. Ugyanez a helyzet az északkelettel is.
Mondd meg nekem őszintén, mi tévő legyek?
Köszönettel
Bodó Katalin
Kedves Katalin!
Ha jól értem, van hely északon és keleten is, de szemben lenne a bejárattal… Vagy csak a lépcsővel?
Elsősorban az a fontos, hogy a kerti tó, vagy fürdőmedence a megfelelő égtájra kerüljön: északra, északkeletre vagy keletre.
Egy másik fontos Vaszati szabály pedig az, hogy a ház bejárata előtt ne legyen semmiféle akadály: ne legyen itt pózna, építőanyag, fa, de még víz se.
Próbáld meg úgy elhelyezni a medencét, hogy ez a két elv érvényesüljön.
Remélem, találsz olyan helyet, ahol jó lesz a medence!
Edit
Kedves Edit!
Vízesés v. szökőkút is ugyanilyen hatásokkal és jellemzőkkel bír?
Kisgyerekünk van, így a tó nem jön szóba, de most szeretnénk kertet építeni.
Zsuzsi
Kedves Zsuzsi!
Minden tiszta vízfelület – legyen az tó, medence, csobogó, madáritató, vízesés, patak vagy szökőkút – úgyanúgy hat ránk. Ha megfelelő helyre kerül, akkor a hatása kedvező, ha nem, akkor kedvezőtlen.
üdv. Edit
Kedves Edit!
Írod, hogy nagyon rossz helyen van a tó a telek/udvar közepén. Mit tegyünk, ha máshová nem tudjuk már áttelepíteni? Lehet valamivel ellensúlyozni a negatív hatást?
További szép napot!
Üdvözlettel: éva
Kedves Éva!
Legszivesebben azt mondanám, hogy szüntessétek meg a középen levő tavat. Tudom, hogy ezt nehéz elfogadni, de ez lenne a leghatásosabb.
A szaktanácsadói gyakorlatban volt már olyan eset, amikor valaki egy csodálatosan szép, de délnyugaton levő kerti tavat szüntetett meg a Vaszati tanácsadó javaslatára.
Nagyon sok olyan kedvezőtlen dolog volt már akkor az életükben, ami – többek között – e tó számlájára volt írható, és nem akarták, hogy elinduljon a lavina…
Kedves Edit!
Most vettünk telket, amely jobb (észak-kelet, délkelet) oldalán patak folyik keresztül,
Éppen most alakítjuk (kövezés, némely részén duzzasztjuk), ha jól értelmezem a délkeleti részen nem optimális a nagyobb vízmennyiség, vagy itt is kialakíthatjuk a duzzasztást, és a csobogót?
A lehetőség itt a legjobb.
Hoz-e bármilyen negatív energiát ha a délkeleti részre kerül?
Köszi
Kedves Ági!
Ha az északkelettől délkeletig terjedő oldalon folyik keresztül a patak (gyanítom, délkeleti irányba), akkor talán inkább keleten kellene megpróbálni a duzzasztást. (A tónak, szökőkútnak még jobb lenne az északkelet, de ha az nem megy, akkor inkább legyen kelet.)
Délkelet a tűz területe, ezért nem való oda a víz – főleg nagy mennyiségben nem. A víz azáltal, hogy kioltja a tüzet, elveszi annak energiáját. Ettől energiahiányban szenvedhetünk, fáradékonyabbak lehetünk. Hiányozhat az életünkből az az egészséges tűz, ami előre visz minket.
Mindent összevetve: nem javaslom, hogy a patak délkeleti része legyen duzzasztva.
Kedves Edit!
Olvastam, hogy a nap sugarainak napkeltétől napnyugtáig változik a minősége, és azért jó egyebek mellett ÉK-en a víz jelenléte, mert napkeltekor a legpozitívabb a napsugarak hatása, déltől pedig már inkább káros. Mi a helyzet, ha ÉK-en akkora hely van szabadon, hogy délután is érné nap az itt jelen lévő vizet? Akkor délután már nem annyira pozitív energiát gyűjt be és ver vissza a víz? Esetleg le kell árnyékolni D-ről, DNY-ról, NY-ról, vagy ennek nincs akkora jelentősége? A kérdés fordítva is érvényes, mi a helyzet, ha DNY-i tavat ér reggel ÉK-ről napsütés?
Köszönettel: Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Való igaz, amit a Nap sugarairól írsz. (Nem véletlen, hogy délben és koradélután nem ajánlott a napon tartózkodni.)
A tó elhelyezkedésével azonban egy kicsit más a helyzet. Nem az számít elsősorban, hogy mikor süt rá a Nap, sokkal inkább az, hogy a teleknek milyen energiapotenciállal rendelkező területén fekszik.
Északon, északkeleten és keleten pozitív energiapotenciált találunk, délen, délnyugaton és nyugaton pedig negatívat. Ezeket az energiapotenciálokat meg lehet változtatni: a tiszta víz és a tér erősíti az energiapotenciált, míg a súly csökkenti azt. Ez az oka annak, hogy északon, északkeleten és keleten (vagyis a pozitív energiapotenciálú területeken) kedvező a víz jelenléte. Ezeken a területeken jó, ha nagyobb a tér, illetve, ha ezekbe az irányokba lejt a telek.
A súlyos dolgok (nagy fák, épületek, a lakásban a nagy szekrények) viszont délen, délnyugaton és nyugaton kedvezőek, mert csökkentik az itt levő negatív energiapotenciált. Ha azonban délnyugaton víz van, az erősíteni fogja a negatív energiapotenciált, ami nem kedvező.
Kedves Edit!
Hosszú, „nadrágszíj” parcella esetén hogyan lehet a kertben a hiányos területeket pótolni.
ÉK-re és DNY-ra esik a legnagyobb terület. Szerencsére a ház teljesen a DNY-i területet nyomja, ÉK- en egyetlen diófánk van, de sok a szabad terület emellett.
Itt is érvényes, hogy É-ot, K-et erősítsem vízzel, K-et, DK-et tűzzel, stb.?
Ha a kerti raktár épülete teljesen elfoglalja a kevéske ÉNY-ot és egy kicsit belelóg a Brahmasztanba is, mit tehetek, hogy korrigáljam ezeket a területeket?
A szomszéd kertje hogy hat rám, elég-e ha én hagyom szabadon a pozitív területeket, vagy az is számít, hogy az ezekkel határos szomszéd kertekben mi van? Az ÉK-i szomszéd – ügyesen – saját magának DNY-ra hatalmas fenyőfát és magas növényeket ültetett. Ezzel leblokkolta a mi ÉK-ünket? Itt öszzeütköznek a szomszédos vaszati érdekek? Mi a megoldás?
Köszönettel: Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Ha nagyon hosszú a telek, akkor ott valóban aránytalanul vannak jelen az energiák, az egyes elemek, ill. a bolygók. A Te esetedben ezek szerint a dinamikus energiák (délkeleti, északnyugati terület) kisebbek, gyengébbek. Ez az oka annak, hogy ideális esetben a telek, ill. a ház aránya max. 1:2-höz. Ennél hosszab forma már diszharmónikus.
Nagyon hosszú telek esetén fel lehet osztani a telket több részre. Lehet egy terület a ház közelében, amit megrpóbálsz ideálisan kialakítani. A kert többi részét pedig leválasztod – ez lehet egy független zöldséges, vagy gyümölcsöskert. Ha ilyesmire szánod rá Magad, előtte mindenképpen kérd szaktanácsadó segítségét!
Egyébként a hosszú teleknél is érvényes, hogy délkeleten legyen tűz, északkeleten víz, stb. Ha azonban felosztod a kertet, akkor nagyon figyelj, hogy minden elem megfelelő helyen legyen a felosztás utáni kertben.
Ha keskeny a telek és közel van a szomszéd, akkor valóban blokkolja a fenyőfája az északkeletről jövő energiákat.
Mi a helyzet, ha egy tó délen helyezkedik el, de az már a szomszéd telkén van ? Ha házhoz közel, északra egy másik tókészül az ellensúlyozza, még akkor is ha kisebb vízfelület ? Hogyan hatnak a természetes tavak ? Pl ha valaki a Balaton északi részén lakik ?
Kedves Ágica!
Nagyon jó kérdés!
A tiszta vízfelületek jellemzői – függetlenül attól, hogy természetes vagy mesterséges vizek -, hogy felerősítik annak a térnek az energiapotenciálját, ahol vannak. Emiatt mondjuk azt, hogy a kertünkön belül a pozitív energiapotenciálú területekre tervezzünk tavat, azaz északra, északkeletre vagy keletre, mert így ezek a pozitív energiák erősödnek fel.
Ha kertünktől északra vagy keletre folyik egy kis patak, esetleg folyó, vagy tóparton lakunk és az a kertünktől északra vagy keletre helyezkedik el, az mindenképpen pozitívan hat ránk, hiszen a telekre beérkező pozitív energiák a tiszta vízfelület hatására felerősödnek.
Ha azonban tőlünk délre, délnyugatra van valamilyen vízfelület, az sajnos a negatív energiákat erősíti. Ha a Balaton északi partján lakik valaki, jobb, ha olyan utcába költözik, ami távolabb a van a víztől.
Ha a déli szomszéd telkén van a tó, annak is van némi kedvezőtlen hatása, de ellensúlyozható azzal, ha Ti is építtek egy tavat a lehető legjobb égtájon. Felvetődhet itt azonban a kérdés, hogy mi van akkor, ha van egy utca, ahol mindenki a Vaszati szerint építkezik, mindenki tesz északra egy tavat – mert az úgy kedvező -, s ennek következtében mindenki kap a déli szomszédja felől is egy tavat, ami viszont nem kedvező… Nos, ha valóban mindenhol figyelembe veszik a Vaszati elveit, akkor ez már nem gond, hiszen a telek déli részén vélhetően van néhány nagyobb fa, vagy sövény is, ami viszont véd a negatív energiák ellen. (Egy ilyen utca azonban sajnos nagyon ritka és persze még további kérdéseket is felvethet…) A lényeg, hogy a saját telkedet próbáld úgy kialakítani, hogy az megfeleljen a Vaszati elveinek, tehát az északi tavon kívül figyelj oda arra, hogy a telek déli része kellőképpen nehéz és védett legyen. (Ez ugyanis gyengíti az ottani negatív energiákat.) Ültess oda sövényt és nagyra növő fákat. Nyáron hálás leszel az árnyék miatt is.
Szia Edit! Tanyán szeretnénk felújítani mindent, de meghagyni a parasztház jelleget és körmyezetkímélő dolgokkal kiépíteni a szennyvíztisztítót, komposztvécét, ásott kutat kitisztítani, fúrott kutat készíttetni, hogy ellásuk a legcsekélyebb szükségleteket extra pazarló erőforrások nélkül. Sajnos az ásott kút a telek közepén van a telekbejárattal szemben, így vettük.Mi legyen vele? A ház az észak-keleti sarokban van és mellette nincs hely keleten , mert ott a telekhatár. Csak délkeleten , délen és délnyugaton, nyugaton van szabad terület, de körben nagy fákkal/dzsungel/. Tudunk valami hasznosat csinálni itt valaha is. Hová lehetne tenni a sziklasztót, kinti vécét? Köszönettel: Márta
Viszont van sok vadállatunk, őzek nyulak fácánok rengeteg madár és emiatt még kellene itatót is csinálni, mert van úgy hogy félévig 1 szem eső nem esik, még hó is alig szokott lenni. Üdv: M.
Az itató (tiszta víz) szintén jó lenne északon, északnyugaton vagy keleten.
Kedves Márta!
Sajnos ez nem egy egyszerű eset.
Szivem szerint azt mondanám, hogy máshol ássatok kutat (tehát ne legyen a telek közepén), de egy kútnál nagyon fontos annak a vízhozama is, tehát legjobb lenne, ha olyan helyen lenne, ahol két vízér metszi egymást. Az ilyen kutak a leginkább bővízűek. Ha nem temetitek be, akkor mindenképpen legyen lefedve.
A kutat, amit ezután fúrtok legjobb lenne valahol északon (mivel északkeleten a ház van), vagy még északnyugaton is jó, esetleg keleten.
A szennyvíz mehet nyugatra, délnyugatra vagy délre és a kerti vécének is ezek az égtájak megfelelőek.