Sokan szegezik nekem a kérdést, vajon hogyan lehet Magyarországon a Vaszati elveit alkalmazni? Teljesen mások a szokásaink, a kultúránk és legfőképpen más az éghajlat, mint Indiában. Azt javaslom, vizsgáljuk most meg együtt az ideális Vaszati konyhát és döntsük el, hogy alkalmazhatók-e ezek az elvek nálunk.
A Vaszati szerint a konyha idális helye a délkelet. Ennek az oka, hogy az öt alapelemből itt van jelen a tűz, metafizikai szinten pedig a tűz félistene, Agni.
Ha egy ideális Vaszati házról beszélünk, ahol a főfalak párhuzamosak a főégtájakkal, akkor a ház délkeleti sarkába került konyhának két olyan fala van, ahová ablak kerülhet, ez a keleti és a déli fal. Ha igazán alkalmazni akarjuk a Vaszati elveit, akkor elsősorban a keleti falat nyitjuk meg, de a jobb benapozás érdekében a konyha déli falára is kerülhet ablak. Ezt a helyzetet látod az alábbi rajzon:
Ha végig gondolod, hogy mikor tartózkodsz a konyhában, a délkeleti elrendezés tűnik a legkedvezőbbnek. Reggel, amikor felkelsz és reggelit készítesz a családnak, a keleti ablakokon már besüt a Nap, ami nagyon jó reggeli hangulatot teremt. A legtöbb helyen, ha van is külön étkező, a reggelizés általában a konyhában zajlik, ami azt jelenti, hogy reggeli közben is élvezhetitek a Nap sugarait, amelyek reggel különösen jó hatással vannak testre és lélekre egyaránt.
Ha olyan szerencsés helyzetben vagy, hogy minden nap (de legalább hétvégéken) van időd ebédet főzni a családnak, akkor a délelőtt nagy részét a konyhában töltöd. Ha a déli falra is került egy – a keletinél kisebb – ablak, akkor a délelőtti konhyai munkád során végig napsütésben fürödhetsz. Ez jó kedvre derít, amit a családod tagjai is megéreznek majd az étel minőségén. Ha mindkét falon van ablak, az ráadásul a jobb szellőzést is elősegíti, nem kell sokat zúgatni a szagelszívót.
Azt mondja a Vaszati, hogy ha semmiképpen sem lehet délkeletre tenni a konyhát, akkor szóba jöhet még a ház északnyugati része is. Ennek a vaszatis oka leginkább az, hogy a levegő elem – ami jelen van északnyugaton – szintén szükséges ahhoz, hogy éghessen a tűz. Leginkább azoknak ajánlom az északnyugati konyhát, akiknek a napi teendőik nem engedik azt, hogy délelőtt főzöcskézzenek, ahol a főzés inkább a vacsorakészítést jelenti.
Én személy szerint a délkeleti konyhát pártolom, ugyanis a délkelet (tűz miatti) intenzitása leginkább egy konyha berendezésére alkalmas. Ráadásul a délkeleti konyhában tudjuk leginkább megvalósítani azt a konyhaberendezést, amely nem csak a Vaszati elveinek, hanem a lakberendezők által hangsúlyozott ergonómiai követelményeknek is megfelel.
Erről – a konyha berendezéséről – lesz szó legközelebb, de előtte nézzük meg, milyen további előnyös hatásai vannak a délkeletre került konyhának:
* Az itt készült étel minősége kiváló,
* az egészséges mederben tartott tűz kedvezően hat az egészségre,
* egészséges mértékben lesz jelen a kockázati hajlam (ezzel kapcsolatban ajánlom figyelmedbe egy korábbi írásomat),
* ráadásul a megfelelően használt délkelet segíti, hogy gazdagon éljünk, sok szépségben és akár pompában legyen részünk.
Ezek után próbálj elképzelni egy olyan konyhát (főleg a 70-es- 80-as években nagyon sok ilyen ház épült), ahol a konyha a ház északi – többnyire a szomszéd felé néző – oldalára került, picike ablakkal… Hol szeretnél jobban főzni, egy ilyen, vagy egy egész délelőtt napfényben úszó konyhában?
Nagyon meggyőző érvek, teljesen logikusak.
Mit tegyen az, aki olyan kicsi társasházi lakásban lakik, ahol a konyhája mögött szomszéd van és nem nyithat ablakot? Maradnak a yantrák segítségül?
Kedves József!
Energetikailag valóban segítenek a yantrák. Főleg akkor van rájuk szükség, ha nem délkeleten vagy északnyugaton van a konyha.
Az ablaktalan konyhákban pedig nagyon fontos, hogy csupa világos és meleg színt használjunk, mert a sötét és hideg színektől nagyon komorrá válik a helyiség.
Az én konyhám ott van, de a bőség várat még magára, pedig 15 éve foglalkozom ezoterikával. Hm…
Kedves Gabriella!
A Vaszatinak nagyon sok összetevője van. Ahhoz, hogy igazi jómódban élhess sajnos valóban nem elegendő az, hogy délkeleten van a konyha. Meg kell vizsgálni a többi égtáj minőségét is.
A pénzügyekről itt olvashatsz többet.
Nekem mini teakonyhám van, ablak nélkül, viszont délkeleten van az erkély és egész nyáron ott reggeliztem, kávéztam.
A napsütésben történő reggeli elfogyasztása valóban nagyon jó hatással van a testre / lélekre, ezt alá tudom támasztani! :-))
Kedves Anikó!
A reggeli napsütés fontosságát – a Vaszatitól függetlenül – mások is hagnsúlyozzák. Gondolj csak arra, hogy a déli órákban nem ajánlott a napozás, mert a Nap sugarai szinte égetnek.
A kora reggeli Napsütés az, amely a legjótékonyabb hatású. Bár most ősz van, ezért a napozás nem annyira aktuális, de bizony napozni is korareggel a legjobb és leginkább a legveszélytelenebb…
A délkelettel kapcsolatban ajánlom figyelmedbe egy korábbi írásomat…
Telitalálat ez az írás! Valamilyen akkor még nem tudatos inspirációból a nappalinkból konyha lett pont ebben az elrendezésben.Ennek 8 éve már,de aki betér hozzánk mindenki megjegyzi,mikor ideültetem le,hogy : de jó itt nálatok!Mostmár értem,hogy miért.Ha valami a helyére kerül,azt mindenki megérzi!
Kedves Gabriella!
A többiek nevében is köszönöm, hogy megosztottad velünk ezt a remek tapasztalatot!
Ezek után nem nehéz elképzelni, milyen lehet egy olyan házban, ahol nem csak a konyha, hanem minden egyes helyiség pont a megfelelő helyre került!
Kedves Edit!
Szeretném megtudni, hogy hol lehetne rendelni a kisméretű sri yantrából ami a pénztárcába is belefér.
Köszönöm előre is válaszodat.
Erika
Kedves Erika!
Tudunk Neked pici Sri yantrát küldeni. (1.600 Ft-ba kerül) Írj légyszives az info@vaszati.hu címre, hogy megbeszélhessük a továbbiakat.
üdv. Edit
Szeretném megtudni,hogy panelkonyhát hogy lehet vaszati alapján berendezni? Segítségét köszönöm.
Móni
Kedves Móni!
A berendezést tekintve nincs különbség abban, hogy panel házban, téglaházban, vagy éppen faházban van egy konyha.
Persze ha nagyon pici egy konyha, sokkal inkább meg van kötve a kezünk, de még egy ilyen konyhában is lehet sok olyan „vaszatis trükköt” bevetni, amitől jobb lesz a konyhád energiája.
Kedves Edit!
Múlt héten a Hölgyvilágban olvastam a vasatiról. Annyira metetszett a cikk, hogy azonnal gép elé ültem, mert többet szerettem volna megtudni a témával kapcsolatban. Azóta már végignéztem a lakást hétvégén és sokmindent át is pakoltam! 🙂
A szüleimmel együtt élek, a házunk szinteltolásos. Az én szobám a lakás központjához viszonyítva Délre esik, de egy kicsit átnyúlik Dél-Nyugatra is, viszont ott pont az ágyam van. A kérdésem az lenne, hogy mire kellene odafigyelnem Délel kapcsolatban? Ilyenkor kell, a szobát is külön égtájakra felosztani, és úgy berendezni, vagy egész házhoz kell viszonyítani? Volt egy tükröm azt már leszedtem, mivel olvastam a hálószobába nem túl szerencsés, de a többi változtatásban még bizonytalan vagyok!
Előre is köszönöm!
Kedves Katalin!
Nagyon tetszik a lelkesedésed!
Az lenne az ideális, ha a Vaszati elveit nem csak a Te szobádra, hanem az egész házra lehetne alkalmazni. Így lehetne megvalósítani, hogy a ház észak-dél tengelye (hogy csak egyet említsek) egyensúlyban legyen.
Ugyanakkor lehet külön a Te szobádra is figyelni, és valóban, a Te szobádat is feloszthatod az egyes égtájakra. Délre, délnyugatra és nyugatra kerüljön minden, ami súlyos, az észak, északkelet és a kelet pedig legyen minél könnyebb.
A dél és a délnyugat minősége egyébként nagyon hasonlít egymásra, ezért, hogy többet megtudj, javaslom, olvasd el egy korábbi, délnyugatról szóló írásomat.
Kedves Edit!
Nálunk ahogy vizsgálgatom a konyha a sokat emlegetett ÉK-i, az étkező az É-i részre került. Amúgy északon van 2 ablaka, világos, tágas. A tűzhely, mint egy kis „szentély” a 2 ablak között kapott helyet, a mosogató van keleten a hűtő pedig a DK-i végén a sornak. Ez volt az egyetlen hely, ahol elfért a falak keskenysége miatt. Az étkező az egybenyitott helység NY-i oldalára esik.
Okozhat-e gondot a tűz elem jelenléte É, ÉK-en?
Jó ötlet-e csobogós kép az étkezőbe? Van esetleg valamilyen javaslatod, hogy a lehető legjobb egyensúly alakuljon ki?
Előre is köszönöm.
Kedves Ani!
Az északkeleti konyha valóban lehet jó is és kevésbé jó is. Mindenképpen jobb, mint ha a vécé lenne ott, az is jó, hogy világos és tágas.
A tűz elemnek valóban nem nagyon van helye északkeleten, viszont a konyha ura a Mars és az északkelet ura, a Jupiter jóban vannak egymással.
Emiatt az a következtetés, hogy ha a konyha kellőképpen könnyű, tágas, világos és tiszta, akkor rendben van északkeleten. (A korábbi lakásunkban nekünk is északkeleten volt a konyhánk.)
Jó lenne azonban az északkeleti konyha tisztaságához hozzájárulni azzal, hogy a főzés alapanyagaként elsősorban zöldséget, gyümölcsöt, gabonát és tejterméket használtok, húst csak akkor, ha nagyon muszáj…
Kedves Edit!
Nálunk nyugaton van a konyha. Festés előtt állok, milyen színeket tanácsos ide festeni? Az ajtó fölé már feltettem az ide való yantrát. Mégis mindig paprikás a hangulat a konyhában, valahogy mindig nagyon ideges, kapkodó leszek itt, ami egyáltalán nem jellemző rám. Talán a Mars okozza? A munka menet iránya az óra járásával megegyező. Egyedül a hűtő került délkeleti sarokba. Talán a délnyugati sarokba lehetne még áttenni. A padló sötétbarna lenne, mindenképpen meleg színű. A konyha bútor fehér/szürke. A falat sárga -zöldre terveztem. Kíváncsi vagyok a véleményedre. Köszönettel, Anita
Kedves Anita!
A nyugat egy viszonylag könnyen kezelhető égtáj, ugyanis szinte minden helyiség jó helyen van itt – a konyhát és a főbejáratot leszámítva.
Azt tehát, hogy ideges és kapkodó leszel a nyugati konyhában okozhatja egyrészt az, hogy a konyha nem való nyugatra, de az is, hogy Neked nem kedvező égtájad a nyugat.
A színek közül a világos földszínek nagyon jók nyugaton, de jó lehet a kék is vagy akár egy jól megválasztott lila.
Falszínnek – főleg a sötétbarna padlóhoz – inkább valamilyen világos színt válassz, ha szeretnél valami sötétebb színt (pl. sötétkéket, vagy padlizsán lilát) az inkább a kiegészítőkön (pl. függöny, terítő, székpárna, stb.) jelenjen meg.
Ha sárga falat szeretnél, inkább a földszínekhez közelítő mustár vagy homoksárgát válassz (semmiképpen se napsárgát), a zöldnek is inkább az olivához közelítő árnyalatát.
Nyugatra egyébként – ahogy már írtam – a világos földszínek a legjobbak.