Az alábbi levelet írta nekem valaki: „Élvezettel olvasom honlapját, kedves Edit! Azonban a kék tűzhelyet inkább zöldben tudnám elképzelni, mivel a kék víz szín és a tűzzel ‘összevész’, kioltja.”
Úgy gondolom, nem ő az egyetlen, akit elgondolkodtatott a legutóbbi bejegyzésben látható kék színű tűzhely, ezért fontosnak tartom, hogy ejtsünk róla néhány szót.
A levélírónak teljesen igaza van: a kék szín valóban a vízhez kapcsolódik és emiatt némi ellentétben áll a tűzzel. (Csak érdekességként: már rég megfigyeltem, hogy a gázrózsa gyakran kékes – és narancsos – lánggal ég… ez persze nem jelenti azt, hogy a kék a tűz színe lenne.)
Tehát, a kék színű tűzhely nagyon megtetszett. Választhattam volna zöldet is, sőt, ami még jobb lett volna: bordót, ami szintén gyönyörű. A zöld azért esett ki, mert nem tudtam elképzelni a padlólap színével, a bordó pedig azért, mert a sötétbarnára kent szekrény mellett nem mutatott volna jól. Ráadásul – és ez a „gyengeség” mindenkiben benne van (bennem is) -, a kék tűzhelybe egyszerűen beleszerettem.
Ez természetesen okozott jónáhány álmatlan éjszakát – pontosan amitatt, amit a levélírónk is felvetett. Aztán megszületett a megoldás:
1.) Az egész konyha és a tűzhely környéke is csupa meleg színekből áll, ami a konyhában nagyon fontos. Ez természetesen ellensúlyozza a kék hidegségét.
2.) A konyha délkeleten van, ami nem csak a tűz területe, hanem a Vénusz területe is. A Vénuszhoz rendelhető elsődleges szín, pedig a királykék! Mivel a királykék nehezen hozható össze a délkelet tüzes jellegével, ezt az információt nem igazán szoktam nagy dobra verni. (Talán valaki, aki nem tud még eleget a Vaszatiról, félreértené és teljesen bekékítené a délkeleti területét, ami nem igazán lenne szerencsés.) Helyette inkább a Vénusz nőies jellegét hangsúlyozzuk: púderes színek, virágos minták, stb.
A lényeg: a délkelet uralkodó bolygója, a Vénusz, s emiatt megengedett délkeleten a királykék jelenléte. Fontos azonban, hogy a királykék nem lehet a fő szín (mert a kék kioltja a tüzet), viszont kis mennyiségben előfordulhat. Sőt, ebből kiindulva a zöld tűzhely semmiképpen nem is illett volna délkeletre. Azt akkor kellett volna választanom, ha északon lenne a konyhánk…
3.) A mai konyhákban az inox felületű tűzhely a legelterjedtebb. Ha jól végig gondoljuk, ennek a fémes felületnek sincs túl sok köze a tűzhöz.
Mi tehát a végkövetkeztetés?
Nagyon fontos, hogy a Vaszati elveit a lehető legnagyobb részletességgel tartsuk be. (Ebben én elég szigorú vagyok – főleg magammal szemben.) Azonban emberek vagyunk, időnként engedünk a kísértésnek, és beszerzünk valamit, ami nincs 100% összhangban a Vaszati elveivel – mint pl. ez a kék tűzhely.
Az ilyen kompromisszumoknál is ügyelnünk kell azonban arra, hogy ne essünk túlzásokba. Csak néhány példa:
1.) Akkor se fesd tűzpirosra a hálószobádat, ha az olyan nagyon tetszik.
2.) Ne tegyél a ház kellős közepére cserépkályhát vagy kandallót még akkor se, ha az olyan nagyon jól mutat, vagy olyan nagyon praktikusnak tűnik.
3.) Ne álljon a konyhád csupa hideg színekből (szürke, fekete, fém), még akkor se, ha az olyan nagyon divatos.
4.) Ne tegyél a tűzhely mögé tükröt még akkor se, ha korábban valaki azt tanácsolta Neked…
Ez mind csupa tűzzel kapcsolatos példa, de természetesen vannak más elvek is, amiben nincs kompromisszum.
Bízom benne, sikerült helyretennem a kérdést és sikerült megértened, hogy a délkelet nem csak a tűz, hanem a Vénusz területe is.
Kedves Edit!
Rendszeresen olvasom a Vaszatival kapcsolatos tanácsaidat, a kék tűzhely választásoddal egyetértek, mivel igen, van, amikor beleszeretünk tárgyakba, akkor azt kell megvásárolnunk.
Szeretném megkérdezni viszont, hogy miért írtad, soha ne tegyünk a tűzhely mögé tükröt? A régi konyhámban volt, én nagyon szerettem. A mostani konyhámban a tűzhelynél nincs, a konyhapult többi részénél viszont csempe helyett tükör van jelenleg is. Van valami negatív energiája szerinted?…nekem tetszik:-)
Várom válaszodat! Üdvözlet, Andrea
Kedves Andrea!
Van a Vaszatiban néhány szabály a tűzhely elhelyezkedésére vonatkozóan, melynek a többsége a tűzveszélyt hivatott elkerülni:
– ne tegyük a tűzhelyet az ablakhoz
– ne legyen a tűzhely pontosan a bejárattal ( vagy konyhaajtóval) szemben
– ne legyen a konyhának közvetlen kapcsolata az udvarral
– ne tegyünk tükröt a tűzhely mögé
Ez mind-mind tűzveszélyes lehet.
Van még egy szabály, miszerint helyezzük el úgy a tűzhelyet, hogy a bejárati ajtóból ne lehessen rálátni – ez a veszély különösen egyterű lakásoknál állhat fenn. A családi tűzhely szoros összefüggésben van a családdal, az otthon melegével, az intimitással. Éppen ezért javasolja a Vaszati, hogy úgy helyezzük el, hogy idegenek ne lássanak rá. ha a postás vagy más idegen megáll az előszoba ajtóban, ne lássa a tűzhelyünket – neki ahhoz semmi köze. Ahogyan a hálószobánkba se vezetjük be, ugyanúgy nem kell látnia a tűzhelyet sem.
Nagyon érdekes felismerés, hogy a gáz lángja kék színű! Ettől bizony még nem lesz belőle víz.
Nagyon jó bejegyzés!
Köszönöm!
Mióta megírtam ezt a bejegyzést, akárhányszor meggyújtom a gáztűzhely rózsáját, mindig a szinét nézegetem. És tényleg kék. 🙂
Való igaz, ettől még nem foghatjuk rá a kék színre, hogy a tűz színe lenne…
Kedves Edit!
Nem rég regisztráltam a honlapra, még csak ismerkedem a Vaszatival. A haszos tanácsok között olvastam: „Ne tegyél a ház kellős közepére cserépkályhát vagy kandallót ” Ezt miért nem szabad? Ha már így van, hogy lehet ellensúlyozni?
Köszönöm! Ági
Kedves Ági!
A ház középső területe – amit Brahmasztánnak hívunk – egy nagyon érzékeny terület. Ez az a hely, ahol egy fentről lefelé tartó energiaáramlás történik, mely segít kapcsolatba lépni felső régiókkal – magyarul: segíti a lelki, vagy vallásos fejlődésünket. (Gondolj csak a bazilikák és egyéb székesegyházak kupolájára!)
Ahhoz, hogy ezt az energiaáramlást biztosítani tudjuk, minél inkább szabadon kell hagynunk otthonunk középső részét. (Az elemek közül az éter található itt.)
A ház közepén nem kedvező sem a tűz (kályha, kazán), sem a víz (fürdőszoba, vécé), sem a föld (súlyos bútorok, falak), de még a levegő (túl sok mozgás) sem. Ez utóbbit a gyakorlatban nehéz elkerülni, de a teljesség kedvéért erről is jó tudni.
Otthonunk középső részének terhelése a családfőre van a leginkább kedvezőtlen hatással, rajta keresztül pedig a családi békére, a család egységére.
Ha már van valami probléma (pl. kályha) középen, akkor legjobb elhelyezni a Vaszati energetikai eszközei közül a Vasztupurusha mandalát és/vagy a Mahapurusha yantrát. Még ezeknél is jobb hatása van a Vaszati piramisnak.