Legutóbb a kertészkedés kellemes oldaláról beszéltünk, a faültetésről és arról, hogy szabadon választhatsz kert stílust. (Ha nem olvastad volna, most is megteheted. >>) Most viszont sorba vesszük azokat a legsúlyosabb hibákat, amelyek ha jelen vannak a kertedben, valahogy mindenképpen orvosolnod kell.
1.) A kerti tó helye. Erről már többször is volt szó, de újra és újra elismétlem: ha a kerti tavad nem északon, északkeleten, keleten esetleg északnyugaton van, akkor minél előbb találd ki, hogyan tudnád átköltöztetni az egyik kedvező égtájara. (Az első három égtáj esetén erősíti a tiszta víz a pozitív életenergiákat, északnyugaton pedig azért van jó helyen, mert az északnyugatnak és a víznek is a Hold az uralkodó bolygója.)
A délen, délnyugaton és nyugaton levő tó vagy medence erősíti az itt levő negatív energiapotenciált, amelyek sok problémát – főleg veszteségeket – eredményezhetnek. A délkeleten levő tó összeférhetlen az ott uralkodó tűzzel. A kert közepén levő tó pedig veszélyes lehet a családi békességre, a család egységére.
2.) A kert lejtése. A vízhez hasonlóan a függőleges és vízszintes irányú tér is erősíti egy adott terület energiáit. Mivel északról, északkeletről és keletről várjuk a pozitív életenergiákat, ezért az a kedvező, ha a kertünk ezen égtájak valamelyike felé lejt. (Így arrafelé nagyobb lesz a függőleges irányú tér.) Az északi lejtés gazdagságot, a keleti jólétet, hírnevet hoz, ezzel szemben a déli lejtés üzenete a veszteség, a nyugati lejtésé a tudatlanság. A délnyugati lejtés a lehető legrosszabb…
Ha nem hegyvidéken laksz, még akkor is lehet a kertednek egy kis természetes lejtése. Ha ennek az iránya nem kedvező, egy kis földmunkával eltüntetheted a déli vagy délnyugati lejtést.
Ha hegyvidéken laksz és a lejtés nagyon erős, akkor sajnos a földmunka nem igazán jöhet szóba. Ebben az esetben is arra kell törekedni, hogy a kedvezőtlen lejtés hatását valahogy enyhítsd. Ültess a telek délnyugati (alacsonyabban fekvő) részére gyorsan és nagyra növő fákat. Ültess ide bokrokat, telepíts sziklakertet, lehetőleg minél nagyobb kövekből. Csupa olyan dolgot tegyél ide, ami súlyozza a területet, és ami magasabbá teszi.
3.) Épületek, nagy fák helye. Az eddigiek alapján már tudnod kell, hogy ezek súlyos dolgok, tehát a legjobb helyük délen, délnyugaton vagy nyugaton van.
A ház helyéről gyakran nem mi döntünk, vagy azért, mert már áll a ház, vagy azért, mert a helyi építésügyi hatóság szigorúan megszabta, hogy hol lehet. Azt viszont már mi dönthetjük el, hogy hová telepítjük a nagyobbra növő fákat, a dús lombú bokrokat.
4.) A telek középső része, a Brahmasztan. Gyakori hiba még az, ha a kert közepén van a tó, esetleg nagy fák.
A Vaszati szerint úgy kedvező, ha a telek közepét nem terheljük le. Középen nem jó sem a tűz (tűzrakóhely), sem a víz, sem a nagy fák. Jó viszont itt a szépen gondozott gyep, vagy a virágágyás. Fontos azonban, hogy a középen levő virágok színe ne legyen túl harsány, inkább fehér és pasztellszínű virágok illatozzanak itt.
5.) Szeméttároló helye. Az utóbbi időben sajnos az a divat, hogy a szemetes kukát közvetlenül a kertkapu mellé teszik. Ez bizony nem valami szép fogadtatás! Különösen kedvezőtlen energetikailag, ha a kertkapu egy számára kedvező égtájon, például keleten vagy északon van. Ekkor a pozitív energiákat jelentősen rontani fogja a kuka. Próbálj a szemetesnek valahol a kaputól távolabb, kevésbé látványos részen helyet biztosítani de úgy, hogy közben arra is figyelsz, hogy a kuka semmiképpen ne legyen északon, északkeleten, keleten vagy a Brahmasztánban.
Őszintén remélem, hogy a kertedben ebből az 5 hibából egy sem, vagy csak nagyon kevés található meg.
ui: A Vaszati 27 napos programjában szintén foglalkozunk a kerttel. Nagyon sok hasznos ötletet találsz ott is!
Ez jó cikk volt,de én nem tudom megállapítani,hogy mi ,hova esik a telkünkön?!
A házunk mögött van két oldalt lépcső lefelé a parkba,ahol fák és bokrok vannak körben,de középen gyep és grillsütő építve.
Majd innen megyünk még hátrébb a veteményes kertbe,ahol csak a kerítés mentén lesznek ismét fák és bokrok.
A házhoz meg lugas alatt jutunk be,de a ház nincs amúgy a telek közepén,mert a telek közepe a ház mögötti részen lenne valahol….
Tehát,ami így áll évtizedek óta,azt nem lehet átépíteni és átrendezni sem.Gondolok itt a 80 éves fenyőfára a park közepén és a ház jobb oldala mentén lévő hársfákra,melyek szintén 40-50 évesek…
Erősíteni mivel lehet még irányokat és területeket?
Kedves Emile!
A kert tájolását a ház tájolásához hasonlóan végezzük. Mindenképpen tudnod kell, hogy merre van észak, ez alapján lehet megállapítani a többi égtáj helyét.
Ide kattintva találod a szerkesztés menetét. >>
Sziasztok sok szépet és jot olvastam én is de Emilehez hasonloan én is bajban vagyok. A telek tájolását kell figyelni vagy az adott teret? a telek jobb felsősarka kb észak, vagyis a ház és garázs terasz… mind nyugaton van nekem és északnyugaton. Szeretnék egy kis tavacskát amit a teraszrol akartam szemlélni de akkor most a szomszédháza környékére ne tegyem mert árnyékban van és délen? vagy akkor a háztól, telektöl függetlenül az erre szánt terület északi része kell? mert az a telek délnyugati része 🙁 mit mihez kell tájolni? továbbá a nagy ablakok a ház déli részén a telek nyugati, dél nyugati részére esnek :S most ha ide még kerti tavat teszek akkor löttek minden pozitiv energiának??? segítségét köszönöm elölre is
Kedves Dóra!
Az egész teleknek kell kiszerkeszteni a tájolását, a házéhoz hasonlóan. A teleknek is van északi, déli, stb. területe.
Itt találod a szerkesztés menetét. >> (Ez a házra vonatkozik, de így készítjük a telekét is.)
A pontosan kiszerkesztett rajz alapján nézd meg, hogy találsz-e olyan területet a telken, ahol kedvező a kerti tó jelenléte. Ha nem, akkor inkább ne építs tavat.
Szia Edit!
Családi házban lakom. Úgy épült a lakás a telekre, hogy van előkert is kb. 3 m. ami déli fekvésű. Mögötte a lakás, parkosított udva és egy kis kert.
A telek egészét kell figyelembe venni, vagy részletenként.
Előre is köszönöm válaszod.
üdv.
Blaskóné Irénke
Kedves Irénke!
Ha a telek egyes égtájait keresed, akkor természetesen az egész telket figyelembe kell venni a tájolás során. A leírásod szerint tehát a telek déli részén van az előkert (és az utca), az északi része pedig a hátsókert.
köszönöm a segítséget alkalmazni fogom amint időm lesz de igy elsőre, ugy tünik hogy nem lesz tavacskám se csobogo se semmi mert a telek élvezhetö udvara pont délen van, megprobálom olyanná tenni to nélkül hogy szeressek ott lenni elvégre az a célja 🙂 de tényleg köszönöm
Kedves Dóra!
Ha tényleg olyanok a telek adottságai, hogy sehol nem lenne kedvező a tó, akkor valóban jobb, ha lemondasz róla. Bár én úgy érzem, hogy ha nem túl kicsi a telek, akkor lehet rá esély, hogy nem foglal el minden olyan területet a ház, ahol jó lehet a tó.
Ha rákattintok erre az oldalra, mindig örömmel tölt el a vaszati iránt érdeklődők nagy száma!
Mint vaszati oktató, sokat gondolkodom azon, hogyan lehetne még több embernek segíteni abban, hogy megfelelően tudjanak javítani otthonuk energiáin. Az előző bejegyzésekből is kitűnik, hogy a legtöbb gondot a tájolás, illetve a mandala szerkesztése jelenti. Az általam tartott Vaszati Műhelynap egyik nagy előnye, hogy az alaprajzokat előre „begyűjtöm” a jelentkezőktől, rászerkesztem a mandalát, így tehát az egész napot mindenki a saját alaprajzának elemzésével, a korrekciós lehetőségek átbeszélésével, a tudatosság elmélyítésével tudja tölteni. A programok menüpont alatt láthatjátok, hogy a közeljövőben hol lesz ilyen nap, de szívesen elmegyek más városokba is, ha hívtok :o)
Végül engedjétek meg, hogy elmeséljem; a lányom férje, miután részt vett az általam tartott tanfolyamon, annyira hatással volt rá, hogy pár nap múlva álmában fényesen világító házakat látott, amelyek egyre szaporodtak. A fényt, ami belőlük áradt, a vaszati által életre keltett energiák adták. Eléggé szuggesztív, nemde?
Kedves Zsuzsa!
Köszönöm a kedves hozzászólásodat!
Igazad van, valóban rögtön az elején – a szerkesztésnél – dől el, hogy megfelelően tudjuk-e alkalmazni a Vaszati elveit, vagy sem. Egy szabályos téglalap alakú háznál kicsi a hibázás lehetősége, de ha szabálytalan az alaprajz, akkor bizony szükség van az olyan szakmai segítségre, amelyet Te nyújtasz a Vaszati műhelynapokon.
Jók ezek a fényesen világító házak… 🙂
Kedves Edit!
Szeretném megkérdezni, ha lehet, hogy egy északi fekvésű kis kert melyik részében érdemes elkeríteni kutyának teret?
Előre is köszönöm válaszát András
Kedves András!
A háziállatok legjobb helye északnyugaton van. Ennek az az oka, hogy az állatok izegnek-mozognak, tehát a levegő elemhez lehet kapcsolni őket. A levegő területe pedig az északnyugat.
Ráadásul az is fontos, hogy a kert északi és északkeleti része maradjon tiszta és rendes.
Kedves Edit!
Ha a medence DK-en van, ami összeférhetetlen a tűzzel, akkor hogyan lehet kiegyensúlyozni ezt az összeférhetetlenséget?
Köszönöm!
Anita
Kedves Edit!
Kicsit összegabalyodtam. Van a telek, amin van kerítés és bejárati ajtó (délnyugat). Ezt akkor csak a teleknél nézem.
Itt melyik az előnyösebb? A zárt vagy a lécek közt jó, ha van rés? Fontos, hogy vízszintesen vagy függőlegesen áll a léc?
Aztán a házban egész más égtájon (dél) megyünk be, ez is bejárat, ezt csak a háznál veszem figyelembe? Köszönöm a válaszodat! Áldáskívánással: Gyöngyi
Kedves Gyöngyi!
Ha a telek bejárata délnyugati, ami nem egy kedvező bejárat, akkor jobb, ha a kerítés és a kapu lécezése inkább sűrű. Az, hogy a léc függőlegesen vagy vízszintesen áll, ízlés dolga, tehát úgy álljon, ahogy nektek jobban tetszik, de a délnyugati kerítés és kapu lécezése inkább sűrű legyen. Ide lehet telepíteni sövényt is, ami még inkább lezárja ezt az égtájat.
A ház bejáratát a ház értékelésénél kell figyelembe venni.