A legutóbbi – háromszögletű telkekkel és épületekkel foglalkozó – bejegyzés után magától értetődően felmerült a kérdés: vajon kedvezőek-e a boltíves ablakok, a kupolák, és egyéb különleges formák a Vaszati elvei szerint.
Mielőtt nagyon belemerülnénk a különböző formák elemzésébe, le kell tisztáznunk valamit. Amikor a különböző épület formákról beszélünk, arról, hogy az a bizonyos forma kedvező-e vagy sem, akkor az épület (vagy telek) alaprajzi formájáról van szó. Az épület formája az, ami elsődlegesen hat ránk, az azon levő díszítőelemek inkább a szemünk számára teremtenek harmóniát vagy éppen diszharmóniát.
Ez alapján a legkedvezőbb forma a négyzet és a téglalap, de a téglalap is akkor, ha az oldalainak az aránya nem nagyobb, mint 1:2. Gyakori az olyan négyszög forma, amelyeknek nem zár be minden oldala derékszöget a mellette levő oldallal. Ha egy telekről van szó, az ilyen formákat ajánlott sövénnyel vagy kerítéssel szabályos téglalappá alakítani, ugyanis a hegyes- és tompaszögek jelenléte nem kedvező.
A háromszög alakú telekről és házról már olvashattál. A klasszikus vaszati írások azt mondják, hogy a háromszög forma gátolja a fejlődést és az ilyen telkek lakói összetűzésbe keverekdhetnek a kormánnyal vagy az állammal.
A kerek vagy a szabálytalan sokszög formákat ajánlatos elkerülni, ezek nem kedvezőek. A kör alak a víz elemhez kapcsolható és örök változást, izgágaságot hoz. Egy kör alakú épületben sosem találunk megnyugvást. Sőt, a klasszikus Vasztu írások szerint egy kör alakú asztalnál űlők sosem fognak igazán egyetérteni… Ezek szerint nincs sok értelme a kerekasztal beszélgetéseknek?…
Már nyugati pszichológusok is megállapították, hogy ha valaki huzamosabb ideig egy kör alakú szobában tartózkodik, esetleg be van oda zárva, akkor előbb-utóbb megzavarodhat. Ha ilyen súlyos dolog nem is történik vele, nem fog igazán nyugalmat találni.
Egész biztos, hogy felvetődik most a kérdés, vajon mi a helyzet őseink jurtáival, ami szintén kör alakú. Nos, nomád őseink életmódja az örökös vándorlásról szólt. Az állataikkal együtt mindig újabb és újabb legelőket keresve vándoroltak. Ha egy helyen elfogyott a fű, minden zokszó és ragaszkodás nélkül továbbálltak. Ehhez az életformához tökéletes a jurta, azaz a kör alak. (A vándorcirkuszok sátrai is kör alakúak.) Ha azonban szeretnénk letelepedni, huzamosabb ideig nyugalomban élni valahol, akkor erre a célra a stabilitást és nyugalmat árasztó téglalap vagy négyzet forma az ideális.
Érdekes megjegyezni, hogy a sokszögletű formák közül a szabályos nyolcszög formát kedvezőnek tartja a Vaszati. Ez a forma is akkor a legjobb, ha az egyes oldalai pontosan a 8 égtáj felé vannak tájolva. Bár az ilyen épület meglehetősen ritka, a kertedbe tervezhetsz egy szabályos nyolcszög alakú szaletlit keleti bejárattal.
Na és mi a helyzet a boltívekkel, kupolákkal, timpanonokkal és egyéb díszítőelemekkel? Ezeket a formákat lehet használni az épületeinknél. Tervezhetünk boltíves ablakokat (igaz, nehezebb lesz függönyözni), tervezhetünk akár háromszög alakban lezárt ablakot is. Ezekhez nem lesz olyan könnyű kedvező méretet és arányt számolni, mint egy téglalap alakú ablakhoz, de energetikailag nem teremtenek zavart. Háromszög és kör alakú ablakot továbbra sem terveznék (bár tetőterekben a háromszög formát nem mindig lehet elkerülni), de a boltív és egyéb dekoráció rendben van.
A kupolákról futólag volt már szó a tetőtéri ablakokkal kapcsolatban. A ház közepén (a Brahmasztánban) nagyon kedvező lehet a kupola, de csak akkor javaslom, ha a Brahmasztánba olyan helyiséget tervezel, ahol nem tartózkodsz huzamosabb ideig.
Mindent összefoglalva: a telked és a házad alaprajzánál kerüld a háromszöget, a kör alakot és a szabálytalan formákat. A díszítőelemeknél azonban már szabadabban alkalmazhatod ezeket. Ha új házat szeretnél tervezni, az a legjobb, ha szaktanácsadóink segítségét kéred, így biztos nem követsz el hibát az arányok és formák kiválasztásánál.
Nagyon érdekes és izgalmas dolgokat tudhattam meg ! Kérem a folytatást, kiegészítve a káros sugárzások hatásával és a derűs gondolkodással ! Tetszik a „Vaszati” ! Gratulálok, Denisz
Kedves Denisz!
Örülök, hogy tetszik a Vaszati!
Igyekszem a jövőben is minél több, érdekes témát elővenni.
Szeretném meg kérdezni hogy a fürdőszoba ablakot a nyugati oldalra tenni köszönöm a választ
Ha nyugaton van a fürdőszoba, akkor természetesen nyugatra kerül az ablaka is. A früdő egybénként nagyon jó helyen van nyugaton. Ha a ház keleti részén is van ablak, akkor nyugodtan lehet nyugaton is – ráadásul az is fontos, hogy a fürdőszobának legyen természetes szellőzése.
Ideális esetben azonban a keleten levő ablak nagyobb, mint a nyugati.
Szia kedves Edit!
Köszönjük megint a cikket, nagyon hasznos!!
A jurtával és minden kör alakú sátorral egyetértek, pl. az indiánok sem úszták meg nyugalommal, bár ott inkább kúp alakú volt a történet, aminek ugye kör az alapja.
Tényleg, a körablakokkal mi a helyzet?
Egy időben, alacsonyabb rezgésszintemen el akartam menni misszióba Afrikába, nem érdekelt az élet vidám oldala, akkor halt meg az Anyukám. Aztán összehozott a sors (vagy inkább a gondviselés) az Anyakönyvi hivatalban hölggyel, aki pont Kenyában a Kilimandzsáró közelében járt, ahová mentem volna. Mutatott néhány fotót, ami hamar ráébresztett, miért is olyan bizonytalan Afrika nagy részében az emberek élete, miért is van szegénység. Ott pl. a ‘ház’ szerű szalmából készült nem is tudom miknek még oldaluk sem volt, szintén kör alappal. Akkor ugyan még nem vaszatiztam, de hamar letisztult bennem, oda nem megyek.
Ezzel szemben részt vehettem egy szociális segítségnyújtásban, aminek Malawi Lilongwe a középpontja mindmáig. Ott egy nemzetközi cég saját pénzén falvakat épít, hogy segítse a helyieket a tudatosabbá válásban. Azok a falvak konkrétan négyzet és téglalap alakú épületekből állnak, nagyon rendezettek. A Malawi Köztársaság számára azóta ez meghatározó a talpraállásban. Iskolák, kórházak sora épült meg ott, és meg is kapta az állam, nem birtokolják idegen országok (kivétel Madonna Malawiban épült iskolája, azt ő finanszírozza az ottani gyerekeknek). Azóta fellendült a mezőgazdaságuk is: majdnem 30%-os bevételemelkedés van stabilan. Az iskolák is szabályos négyzet alapúak, ott főleg állattartást, földművelést tanítanak, de nem bottal a kézben, hanem fejlettebb módon. Az eredmény: kukoricatermelésben élen járnak, fellendülés tapasztalható a gyerekek egészsége, az iskolázottság, és az életmód területén is.
Malawiban az 5 éves kor alatti gyerek 80%-a Aids-es, a nagy részüknek még neve sincs.
A legtöbben meg is halnak. Karma. Ebből csakis tudatosabb életvitellel lehet felülemelkednie annak a nemzetnek, ehhez fontos az energetika, jobban is, mint egy laikus azt gondolja elsőre. A karmákból ki lehet szállni a vaszatival, ezt tapasztalom én is:-), de nem mindenki fogja végigcsinálni. Sok leszületés után lesz fejletté a lélek és a tudat, hogy felülemelkedjen.
Eszembe jutott még a leégett Papp László Sportaréna, kör alakú volt.
Valahonnan meg fogom szerezni az alaprajzát, hogy gyakorlatképp bemutatható legyen, miért is égett le, mennyire stimmel a vaszati ide vonatkozó útmutatása.
Ahol egy nemzet bajban van, ott biztos, hogy nagy gond van az energetikai alapokkal.
Most a görögökön töröm a fejem, őket ugyanis szeretem, ott akarok földvédelmi dolgokat kivitelezni egy csapattal. Ki fogok menni, és viszem az iránytűt, jegyzetelek, aztán küldök beszámolót, mik a felismerések.
Meg fogom nézni a görög parlamentet, ott valami nagy zizi lehet.
üdv.
B.Era
vaszati 1-es gyakorló
Kedves Era!
Köszönöm a hozzászólásodat, érdekes, amiket írsz, különösen az afrikai kör alakú kunyhók és a téglalap alakú házak összefüggéseiről.
Az athéni parlament egyébként egy szép szimmetrikus épület, téglalap alakú. Ha jól emlékszem, a főbejárata nyugati. (Még a 90-es években néhány hónapig Athénban éltem…)
Sziasztok! Tudjátok nem értek valamit. Magyarországon vagyunk, Magyarnakmondjuk magunkat mégis a keleti tanokat szajkózzuk. Emberek ébresztő. létezik Magyar térrendezés is.
Kedves Sisi!
Igazad van, válassza mindenki azt az irányzatot, ami hozzá a legközelebb áll. Legyen az Vaszati, Feng Shui vagy éppen magyar térrendezés. (Sőt, sokan nagyon jól megvannak bármilyen térrendezés nélkül is…)
Ez a fórum a vaszatiról szól, aki idelátogat, a Vaszati miatt jön ide. Ha Téged a magyar térrendezés érdekel, biztosan találsz olyan weboldalt, ahol azzal foglalkoznak.
üdv. Edit
Kedves Edit!
Köszönöm ezt a cikket is, amiből szintén sokat tanultam/ tanulok. A térrendezés legyen az keleti vagy nyugati szerintem elsősorban egyfajta rendet jelent, ami kell az ember életében ahhoz, hogy minden mindig és időben a helyére kerüljön.
Az érdekes hozzászólások közül leginkább a B. Era beszámolója fogott meg, egyrészt azért, mert a lelkem egy része vágyik Afrikába, másrészt mindig szívesen olvasok az ottani épületekről, körülményekről, életvitelről.
Ami engem érdekel jelen cikkel kapcsolatosan az, hogyha a tetőtéri lakásunkon lévő ablakok minden égtáj felé egyenlő elosztásban vannak, milyen befolyással bír az életünkre?
Válaszod előre is köszönöm, Üdv: Tné M. Piroska
Kedves Piroska!
Köszönöm a kedves leveledet.
Ha minden égtájon egyenlően vannak ablakok, az mindenképpen jónak mondható, mert így biztos, hogy bejutnak otthonodba a pozitív életenergiák. (Észak, északkelet és kelet felől.)
Igaz, hogy az lenne a tökéletes, ha azokon az égtájakon, amerről a pozitív energiák érkeznek, valamivel nagyobbak lennének az ablakok, mint a szemközti égtájakon, de még így is azt mondhatjuk, hogy az ablakaid elosztása szerencsés.
A ház teljes Vaszati minősítéséhez azonban az is hozzá tartozik, hogy miként használjátok az egyes égtájakat, azaz milyen a lakás elrendezése, berendezése, színvilága, stb.