Megoszlanak a vélemények azzal kapcsolatban, hogy hol jobb dolgozni otthon, egy munkahelyen vagy (akár még vállalkozóként is) egy otthonunktól távolabb eső irodában. Ez természetesen függ a munka tipusától, a lakótér méretéről és a személyes tulajdonságainktól is.
Egy asztalos vagy lakatos műhely – még ha otthon van is – egész biztos, hogy a házon kívül, melléképületben kap helyet. Ezzel most részletesen nem foglalkozunk, bár fontos megjegyezni, hogy egy ilyen műhelynél is fontos, hogy az egyes munkafolyamatok helyének megtervezésénél figyelembe vegyük a Vaszati elveit.
Leggyakoribb munkahely az otthoni iroda. Akik nap, mint nap kora reggel vagy akár hajnalban útnak indulnak, hogy beérjenek a munkahelyükre (hóban, szélben, esőben is), biztosan vágyakozva gondolnak arra, hogy milyen jó is annak, aki otthon dolgozik. Pedig az otthoni munkahely sem biztos, hogy teljesen ideális…
Az otthoni munkahely előnye – akkor dolgozom, amikor én szeretnék, van időm napközben főzni, mosni, stb. – ha nem vigyázunk, könnyen hátránnyá válhat. Az egyik véglet, hogy ellébecoljuk az időt, és mire észbe kapunk már este van és még nem is csináltunk semmit. A másik véglet pedig, hogy amikor már más „normális” ember pihen, vagy a családjával van, mi még akkor is dolgozunk…
Mit tegyünk tehát annak érdekében, hogy az otthoni munkahelyen megtaláljuk azt az ideális egyensúlyt, ami ahhoz kell, hogy rendben menjen a munkánk és elegendő jövedelem is származzon belőle, ugyanakkor ne follyanak össze a nappalok és az éjszakák, a hétköznapok és a hétvégék…
Az én tippjeim természetesen a munkahely berendezésével kapcsolatosak, de nem árt tanulmányozni az időgazdálkodás és a célkitűzés témakörét sem.
Személyes tapasztalatom és a Vaszati is megerősít abban, hogy az otthoni irodánk kapjon egy külön szobát. Ha lehet, ne legyen együtt a nappalival és a hálószobával sem. Ha többedmagaddal laksz, akkor a nappaliban csak olyankor tudsz dolgozni, amikor a többiek nincsenek otthon és nem zavaranak. A komoly alkotómunkához nyugalom kell és előfordulhat, hogy pont akkor jönnének a legjobb ötletek, vagy épp egy határidő miatt akkor kellene a leginkább dolgoznod, amikor a többiek már beszélgetnek vagy tévéznek. Így nem lehet dolgozni.
A hálószobában sem szerencsés irodát kialakítani, mert könnyen abba a hibába eshetsz, hogy összefolynak az éjszakák és a nappalok. Ez mehet a munka és/vagy a pihenés rovására is.
Az a baj, hogy főleg a városi emberek nagyon pici lakásokban élnek… Az én első saját lakásom 26 m2-es volt és persze otthon dolgoztam… Ekkor még egyedül éltem, így nem okozott nagy gondot, hogy minden egy szobában kapott helyet: munka, alvás, étkezés… Ha Te is egy pici lakásban élsz, és otthon dolgozol, próbáld látványosan elkülöníteni a szoba többi részétől a munkahelyedet. Lehet akár egy mozgatható paraván, amivel eltakarhatod az asztalodat amikor befejezted a munkát. Az is fontos, hogy reggel, amikor felébredsz, az első pillantásod ne a számítógép monitorára essen, mert előfordulhat, hogy pizsamában, reggeli nélkül ülsz le dolgozni. Ami az otthoni munkahely előnye, könnyeb a hátrányává válhat!
Akár külön szobát kap az otthoni irodád, akár nem, két fontos szempontot érdemes szem előtt tartani:
1.) A helyét legjobb úgy kijelölni, hogy az összhangban legyen a születési horoszkóp alapján számolt egyéni égtájjal. (Ha szeretnéd megtudni a kedvező égtájadat, szaktanácsadóink mindössze 1.500 Ft-ért kiszámolják Neked.) Ez azért fontos, mert vannak olyan égtájak, amiknek a finomfizikai rezgései jó hatással vannak Rád és vannak olyanok, amelyek nem. Nekem például nagyon kedvező keleten tartózkodni, de lehet, hogy Neked nem…
2.) Ha megvan az otthoni irodád helye, fordíts úgy az íróasztalodat, hogy munka közben kelet vagy észak, esetleg északkelet felé tekints. Ha még nem is tudod az egyéni égtájadat, vagy nincs módod az asztalod helyét megváltoztatni, legalább arra figyelj oda, hogy abba az irányba nézz, ahonnan a friss, inspiráló energiák érkeznek.
Ha szeretnél még többet megtudni az iroda berendezéséről (színvilág, berendezés, stb.), ajánlom figyelmedbe a Vaszati pénzügyi mentőcsomagját. >>
Egy jó energiájú, inspiráló környezetben jobban és gyorsabban megy a munka. Így igazán élvezheted az otthoni munka előnyeit, a több szabadidőt és a több pihenést.
Még valami: Az otthoni munkahely megfelelő berendezésére különösen fontos odafigyelni, ha a pénzkereseted múlik rajta. Ha otthon csak internetezel, akkor nem olyan fontos, bár akkor is javaslom, hogy a számítógép ne a hálószobában legyen és azt is, hogy „munka” közben kelet vagy észak felé nézz. Sose lehet tudni…
Kedves Edit!
Kihez fordulhatok, hogy kiszámolja a születési időmből az egyéni égtájat?
Erika
Kedves Erika!
Az egyéni égtájat bármelyik szaktanácsadónk kiszámolja, őket ide kattintva találod.>>
Szükség lesz a pontos születési adataidra, lehetőleg óra-perc pontosan.
Kedves Edit!
Érdeklődni szeretnék, hogy nem lesz-e újra kapható a tökéletes otthon kulcsa c. könyv, mert nagyon szeretném már megvenni. Elektronikus formában sem elérhető?
Másik kérdésem lenne, hogy a régi konyhádban lévő fekete kovácsoltvas edényszárítóhoz hol lehet hozzájutni? Mármint másik darabhoz. 🙂
Kedves Anita!
A tökéletes otthon kulcsa c. könyv megjelenése sajnos nem várható. Ha nagyon szeretnéd elolvasni, kérlek írj nekem az info@vaszati.hu-ra, valamit kitalálunk.
Az edényszárítót annak idején az ikekában vettem, szerintem még lehet kapni ha nem pont ilyet, de hasonlót. 🙂
Elnézést, az előbb elfelejtettem aláírni, meg nem is voltam bent biztos, hogy sikerül „elküldeni”, mert nem regisztráltam. Anita
Engem is érdekelne a a tökéletes otthon kulcsa könyv, kandalló kialakításához mit kell figyelembe venni?
Kedves Kriszti!
A kandalló építésénél az a fontos, hogy a háznak olyan területére kerüljön, ahol kedvező a tűz. Legideálisabb, ha délkeleten van, esetleg a keletnek vagy a délnek a délkelethez közel levő részén.
Ha délkeleten nem lehet elhelyezni a kandallót, szóba jöhet még a délnyugat is.
Kedves Edit!
Azt szeretném megkérdezni, hogy ha DK az egyéni égtájak szerint jó számomra, de Pitta tipusom miatt mégsem előnyös és más helyre egyszerűen tényleg nem tudom tenni a munkaállomást (kis lakásról van szó és egy eléggé beépített L alakú egység) akkor lehet e ellensúlyozni esetleg a tűz elemet vagy bármi más megoldás…? Illetve, hogy ez mekkora probléma – nem fontosabb e a személyes égtájam szerinti pozíció?
Köszönöm válaszod!
Kedves Ádám!
Valóban jól tudod, hogy ha választani kellene az egyéni égtáj és az ayurvédikus alkattípus szerinti megfelelés között, akkor inkább az egyéni égtájat kell választani.
Van egy jó ismerősöm, akinek szintén az egyik jó égtája a délkelet, és pitta tipusú az Ayurvéda szerint. Délkeleten van a konyhájuk, ami nagyon jó, neki viszont – már túl sok a tűzből. Ezt érzi is, amikor a konyhában tüzet gyújt. A konyha fölött levő szobában – amit talán ő is éppen dolgozónak használ – annak ellenére nagyon jól érzi magát, hogy pitta típusú.
Probléma akkor merülhet fel, ha a délkeleti munkaállomásodon túl sok a tűz. (Egy asztali számítógép pl. ebből a szempontból nagyobb energiaforrás, mint egy kis laptop, tehát ez utóbbi szerencsésebb.) Ha nagyon felerősödik a tűz elem körülötted és Benned, az esetleg türelmetlenné tehet, hirtelen haragúvá, esetleg kijöhet valami bőrbetegség, stb. Ezt ellensúlyozhatja azonban, hogy a délkelet a kedvező égtájad.
Ha szeretnél biztos lenni a dolgodban, egy Parasurama yantra a délkeleti sarokban segít egyensúlyban tartani a délkelet energiáit.