Ha figyelmesen elolvastad a legutóbbi két írásomat, akkor már ismered az egyéni égtáj fogalmát, valamint azt, hogy milyen kapcsolat van az ayurvédikus alkattípus és otthonunk egyes égtájai között. (Ha még nem olvastad vagy nem emlékszel rájuk javaslom, hogy mielőtt tovább haladsz, olvasd el mind a kettőt!)
Emlékeztetőül: az egyéni égtájat asztrológiai adataink alapján számoljuk – a számításhoz szükség van egy Vaszati szaktanácsadó segítségére. Az Ayurvédikus alkattípust azonban Te Magad is meghatározhatod, ha kitöltöd a legutóbbi bejegyzésben található kérdőívet. A kérdőív kitöltése után könnyedén meg tudod válaszolni az alábbi kérdést:
Előfordulhat, hogy egy bizonyos égtáj asztrológiai szempontból kedvező nekünk, de nem egyeztethető össze az ayurvédikus alkatunkkal, vagy fordítva: az ayurvédikus típusunk szerint kedvező, de asztrológiailag – tehát egyéni égtáj szempontjából – nem. Ebben az esetben az a legideálisabb, ha a négy kedvező égtájunk közül azt választjuk fő tartózkodási helyünknek, ami nem mond ellent az ayurvédikus típusunknak sem. Ha például az egyik kedvező égtájunk az északnyugat, de Vata (levegő) tipusúak vagyunk, akkor jobb, ha nem az északnyugat lesz a fő tartózkodási helyünk, hanem valamelyik másik kedvező égtáj.
A fő tarttózkodási hely elsősorban a hálóhelyet, valamint a dolgozószobát jelenti. A hálóhely kiválasztásánál különösen fontos, hogy a személyes összetevőkön túl az általános Vaszati elveket is figyelembe vegyük. Tegyük fel, hogy valaki kapha típus (föld, víz) és egyik kedvező égtája a délkelet. Ennek a személynek elvileg jó délkeleten tartózkodnia, de csak nappali tevékenységhez. Az általános Vaszati elvek szerint ugyanis szigorúan tilos délkeleten aludni. Ez azt jelenti, hogy ez az általános Vaszati elv felülírja mind a két egyéni összetevőt.
A gyakorlatban általában korlátozottak a lehetőségeink, nem tudunk túl sok helyiség közül válogatni. Ilyenkor legtöbbször az egyéni égtáj dönt (kivéve a délkeleti hálószobát, ahol az általános elvek a döntőek.)
A Vaszati a személyes összetevők figyelembevételével teljes. Az, hogy a Vaszati elveiből mennyit valósítunk meg otthonunkban rajtunk múlik. Ha nem veszed figyelembe az személyes összetevőket, csak az általános elveket, természetesen az is működik. Ha azonban szeretnél otthonodból a lehető legtöbbet kihozni, valamint szeretnél sok-sok pozitív változást tapasztalni az életedben, akkor javaslom, hogy az egyéni összetevőkre is figyelj oda, mert a hatás érezhetőbb lesz. (Éppen ezzel kapcsolatban kérdezett valaki a legutóbbi írásom után – javaslom, hogy olvasd el a válaszommal együtt.)
Összefoglalva:
1.) Ha nem ismered sem az egyéni égtájadat, sem az ayurvédikus alkattípusodat, akkor is ajánlott alkalmaznod a Vaszati elveit. Az, hogy hol kedvező a bejárat, melyik égtáj legyen nyitott, hol legyen a konyha, a vécé, vagy éppen a terasz, nem függ a Vaszati személyes összetevőitől.
2.) Szánj rá egy kis időt és néhány egészen egyszerű kérdésre válaszolva állapítsd meg, hogy az elemek közül melyik dominál a testedben, azaz állapítsd meg az ayurvédikus alkattípusodat! (Teljesen ingyen van, csak egy kis időt kell rászánnod!)
3.) Ha nem is szeretnél teljeskörű Vaszati tanácsadást, kérd meg valamelyik szaktanácsadónkat, hogy számolja ki az egyéni égtájadat. Ez utóbbi két információ segít meghatározni, hogy hol legyen a hálószobád vagy a dolgozószobád.
4.) Tégy meg mindent Te Magad is a kívánt változásért!
Sok sikert!
Annyira nem bánnám, ha délkelet nekem vmilyen formában jó égtáj lenne, mivel szinte a teljes műtermünk oda esik. De mint személyes égtáj sem jó, sem alkattípusomnak sem (Pitta). Azt nem tudom, mely égtájak lennének megfelelőek egyébként alkotó tevékenység (képzőművészet) gyakorlására? Lehet erre nincsenek is kijelölt területek, mert eddig sehol nem találkoztam ezzel, mindig csak a szokványos helyiségekről van szó.
Nyilván logikusan kikövetkeztethető, hogy pl. nyugaton bizonyára be is fejezném a munkát (sajnos a nyugat halálos, oda tehát nem nagyon megyek!), délkeleten meg gyorsulok, energiával töltődök, de talán túl sokkal is-soha nem fejezek be itt semmit és indig felhúzom magam.
Régebben már problémáztam ezen, akkor azt mondtad, hogy próbáljak meg a délkeleti műteremnek azon részén dolgozni, amely nekem megfelelő égtáj. Őszintén szólva még nem volt esélyem kipróbálni a rumli miatt, mert a párom teljesen kisajátította és raktárt sikerült belőle csinálni, hely az nem nagyon van…Raktárnak meg nem jó, van is bajom elég a nőiségemmel, szememmel allergiámmal, gyulladásokkal, meg a szívem is szurkál (tudom-tudom, ezek nem mind ennek az égtájnak felelnek meg, de egy rész kelet, egy rész dél is jutott ide – és mi fájdalom! egyik égtáj sem az enyém…) Most hozzáfogtam pakolni, selejtezni (egyelőre csak a műteremben). és ha rend lesz, akkor Igyekszem majd a délkeleti műterem délkeleti területét mindenképpen kerülni!
Egyébként a délkeleti terület mennyire terhelhető? Azon túl, hogy tudom milyen jellegzetességekkel bír (tűz-konyha-sport, energiával feltöltődés-gyorsulás…és hogy az ényugati szél táplálja a tüzet, tehát ény is legyen rendben!)??
Nekem ez igen fontos, mivel a tevékenységünkhöz szükséges anyagokat, szerszámokat, berendezési tárgyakat (pl. kő-agyag-fa, vésők-gépek, állványok, vegyszerek, rengeteg elkerülhetetlen cucc stb.) mind itt kell tárolni! Szörnyűség, de sajnos nincsen lehetőségünk arra, hogy külön raktározzunk, mivel a lakásunk dny- i része igen kicsi és az már agyon van terhelve, zsúfolva. A délkeleti műteremhez esetleg tudunk csatolni a padlásból egy szintén délkeleti raktárrészt, de hát az megint csak nem éppen a legjobb vaszati szemmel, hiszen egy délkeleti bővítmény igencsak borítaná a feltételezett egyensúlyt és alapból nem jó ha délkeleten bővítmény jelentkezik. Szóval nagy kérdés számomra, hogy azon túl, hogy nekem abszolút rossz terület a délkeleti műterem, egyáltalán használható-e szobrász műteremnek? (na persze van ám festőállványunk is, meg rajzaink…:))
Köszi, Rita
Kedves Rita!
Ha nincs lehetőség máshol kialakítani a műtermet, akkor sajnos a felvázolt akadályok ellenére is meg kell barátkoznod azzal, hogy ott dolgoztok.
A tevékenységhez szükséges nehéz dolgokat tartsd a műterem déli, délnyugati részén, a vegyszereket tarthatod délkeleten.
Mindenképpen törekedj arra, hogy munka közben a pozitív energiák irányába (kelet, észak) tekints.
Egyébként szellemi munkák végzéséhez valóban nagyon jó a nyugat, a kelet és az észak is, de – a munka jellegétől, illetve a személyes összetevőktől függően – szinte minden égtáj szóba jöhet. Egy olyan tevékenység, ami energia kifejtéssel is jár – pl. szobrászat – akár délkeleten is jó lehet.
köszönöm a választ. Rita
Az én hálószobám keletre néz ,terasszal. a fejem d.-re „néz” Pita vagyok úgy néz ki.A lakásban van dny.-i és egy ék.-i fekvő rész is.De én a keletiben tudom a legjobban kipihenni magam!Mikor lefekszem, mindig egy nagyon jó érzés jár át!Üdv : Ida
Kedves Ida!
Annak ellenére, hogy részlegesen keleten is jelen van a tűz elem, már nem annyira erős, mint délkeleten. Ez lehet az oka, hogy a pitta alkatod ellenére is jól érzed Magad keleten. Könnyen meglehet, hogyha kiszámolnánk az egyéni égtájadat kiderülne, hogy az egyik kedvező égtájad a kelet.
Kedves Edit!
A mi hálószobánk DNY-on van és az ágyunk a szobán belül szintén DNY-on, ami eddig úgy gondoltam, jó. Most viszont úgy látom, hogy nekem (Pitta) jó lehet, de a férjemnek, aki Kapha biztosan nem szerencsés. Mely területen kellene aludnunk, hogy mindkettőnknek jó legyen? A szobának van egy kis D-i területre eső része (ez a szobán belül a K-re esik), ha a férjem azon a részen fekszik, az jobb neki? .
Köszönöm: Ágota
Kedves Ágota!
A Vaszati általános elvei szerint nagyon jó helyen van délnyugaton a hálószoba és elvileg az ágy is.
Az a variáció is jó lehet, amit írtál. Egyébként hálószoba esetén – ahol úgyis aludni, pihenni kell -, nem olyan nagy gond, hogy a férjed inkább kapha típus. Egy dolgozó szoba esetén azonban ez már lehet, hogy zavaró lenne – mert talán túl sokat álmélkodna munka közben…
Ha jól alusztok és mindkettőtök egészsége is rendben van, akkor nem szükséges emiatt mozgatni az ágyat. Az egyéni égtáj az, ami a hálószoba esetén inkább érzékeny lehet és ami egy délnyugati hálószobánál – ami a Vaszati szerint nagyon jó – okot adhat a változtatásra.
Kedves Edit! Személyes égtájam az ÉK, Vata-Pitta ajurvédikus típus vagyok. Hová tegyem át az otthoni dolgozósarkomat, ha a DNY-i Kapha égtáj nekem az asztrológia szerint inkább erkölcsi-anyagi veszteséget, ellenségeskedést szerez, mintsem kiegyenlítené a Vata-Pitta alkatomat? ez a hatás sajnos nagyon is érezhető az életemben. Üdvözlettel Mária
Kedves Mária!
Ha az egyéni égtájad az északkelet, az azt jelenti, hogy jó Neked az északkelet, a kelet, a délkelet és az északnyugat. Ha minden összetevőt – az ayurvédikus alkattípust és a Vaszati általános elveit is figyelembe vesszük – akkor Neked az északkelet és a kelet lenne legjobb. Ha van rá módod a hálószobát is eszerint alakítani, akkor azt mondanám, hogy északkeleten legyen a dolgozó, keleten pedig a háló.
Szia Edit!
Nagyfiam szobája DK en van. Az ablaka délre néz. Az ágyát hová érdemes tenni? Sajnos panelben lakunk és a szoba nagyon pici. Milyen színeket javasolsz? A másik kérdésem, hogy a wc és a fürdő Keletre esik ahol nincs ablak. Mivel tudom ezt ellensúlyozni? A színek melegek. Világosak. Kívülre tettem egy hatalmas tükröt. Köszönöm szépen válaszodat