Sokat gondolkodtam rajta, mit is lehetne tanácsolni tél végi „unalom” és kedvetlenség ellen. Mert ez inkább tél végén jelentkezik. Decemberben még várjuk a Karácsonyt, szép adventi hangulat van, ami egész január elejéig kitart. Azoknak, akik nehezen viselik a telet, a február a legnehezebb. Egyik nap szinte érezni lehet a kertben a tavasz illatát, másik nap megint esik a hó vagy az eső.
A lehetőségek sokrétűek, én most főleg olyan dolgokról írok, amelyeknek szoros kapcsolata van az otthonunkkal. Először is elvégezhetünk egy csomó olyan teendőt, amit nyáron nem igazán szeretünk csinálni, mert helyette inkább kint vagyunk a jó levegőn. Ilyen például a szekrényrendezés vagy a selejtezés. Nincs is jobb elfoglaltság hosszú téli estéken, mint kirámolni egy-egy fiókot, rádöbbenni, hogy a fele holmi felesleges, lyukas, vagy divatjamúlt, és ha szükséges, ettől- attól megválni. (Na jó, lehet, hogy van jobb, de valamikor ezt is meg kell csinálni…)
A Vaszati (de még a Feng Shui is) azt tanácsolja, hogy ne legyenek az otthonunkban fölösleges kacatok, mert ezek mind-mind elveszik az energiákat a fontos és szép dolgoktól és általánosságban kedvezőtlen hatással vannak otthonunk energiamezőjére, s ezen keresztül ránk.
Amikor még Pesten laktunk, az utcánkban volt egy régi – vagy inkább lepukkant – családi ház, s a tulajdonosának az volt a kedvtelése, hogy mindenféle kacatot összegyűjtött és az udvaron meg a házban tárolta. Rettenetes látvány volt, szerintem tele volt patkányokkal… Egy napon az önkormányzat markolós kocsival lapátolta ki a sok kacatot, mert a szomszédok már nem bírták. Aztán pár hét múlva ugyanúgy nézett ki minden. Képzelheted, hogy milyen volt a fickó, aki ott lakott…
Ezzel a példával – messzemenőkig eltúlozva – próbáltam érzékeltetni, hogy milyen az, amikor elárasztja az otthonunkat a sok kacat.
A „kötelező” rendrakás és selejtezés persze csak egy dolog… Gondolkodtál már azon, hogy az északi népek lakberendezési kultúrája miért olyan kifinomult? Szegények még nálunk is hosszabb ideig be vannak zárva a házukba – nem beszélve Angliáról, ahol állandóan esik az eső. (Az angolok is értenek ám a lakberendezéshez!)
Télen – különösen tél végén, amikor már elpakoltuk a karácsonyi dekorációt – nagyon fontos, hogy több figyelmet szenteljünk otthonunk díszítésére. A körülöttünk levő dísztárgyak, textíliák, puha párnák és takarók kellemesek a szemnek, ráadásul a meleg családi otthon érzetét keltik. Legjobb ilyenkor csupa meleg színű dekorációt használni, amelyek még a színükkel is melegítenek. Fontos azonban, hogy a színek megválasztásánál vegyük figyelembe a Vaszati irányadó elveit. A hálószobában például még télen sem kedvező a piros színű ágynemű és keleten sem kedvező a sötétbarna takaró – akármilyen meleg, mackós színe is van.
Egy másik téli főszereplő a gyertya és a mécses. A tűz fénye, illetve ahogy a pici lángocska már a legkisebb légmozgástól is táncra perdül, igazán szívmelengető látvány. A gyertyával kapcsolatban azonban két fontos dologra oda kell figyelni: A szoba délkeleti részén van a legkedvezőbb helyen, de teheted keletre és délre is – mindkét égtájnál úgy, hogy minél közelebb legyen a délkelethez. Arra nagyon figyelj, hogy mécses ne kerüljön a lakás közepére – még akkor sem, ha az valamelyik szobának a délkeleti része. Ezenkívül pedig nagyon figyelj oda a biztonságra! Gyertya helyett használj inkább mécsest és soha nem hagyd egyiket sem felügyelet nélkül égni.
A végére hagytam a kedvenceimet, a virágokat. Ilyenkor az a lényeg, hogy a növényünk tényleg virágozzon és ha lehet, illata is legyen! Nagy kedvencem a jácint, aminek az illata az egész szobát betölti. Persze választhatsz más, tartósabb virágzót is, mint pl. a lepkeorchidea. Ha azonban kifejezetten tavaszt szeretnél a lakásodba, akkor az előhajtatott jácintok, nárciszok, tulipánok, valamint a sok-sok színben pompázó kankalin a legjobb választás. Ezeket később kiültetheted a kertbe.
A virágokról eszembe jutott még egy fontos dolog, még pedig az illat! Az aromalámpába cseppentett illóolajoknak nem csak az illatuk kellemes, de kedvező hatással vannak a kedélyünkre sőt – különösen megfázásos időszakban – az egészségünkre is. Az én nagy kedvenceim a narancs, a rozmaring (ez utóbbi frissen tart munka közben) és a szantál… Az illóolajokkal kapcsolatban nagyon figyelj oda, hogy valódi illóolajat vegyél és ne „illat” olajat. Ha csak 2-300 Ft-ba került az üveg, az gyanús, vélhetően illatolajjal van dolgod, ami viszont nem tesz jót az egészségnek.
Biztosan Neked is vannak további, jól bevált tél-vidámító ötleteid… Azokat is bevetheted!
ui: Pár napja – egy kifejezetten csúnya, esős napon – a férjem is írt egy kis tipplistát arról, hogyan lehet egy ilyen napot felvidítani. (Figyeld meg, hogy még ő is a lakást teszi előbb hangulatossá!)
Íme: Először is, kapcsolj hangulatos fényeket, gyújts néhány gyertyát, finom aromalámpát, kellemes háttérzenét. Ez már önmagában jó kedvre derít.
Majd válassz a repertoárból: – beszélgess a családtagjaiddal, tedd rendbe/erősítsd a kapcsolatot – ha egyedül vagy, lepj meg telefonon egy számodra fontos személyt – hívj vendéget – tervezz, ápold a céljaidat – tanulj valami kedvedre valót, ha lehet igazi könyvből – barkácsolj – főzz egy új ételt – egy kis testmozgás felfrissít és elnyugtat, jógázz, nyújtózz – imádkozz, meditálj…
Csak szeretném megjegyezni, hogy a kontroll nélküli felhalmozás, gyűjtögetés oka általában (súlyos) lelki, mentális probléma. Sajnos ezen nem segít, ha azt mondjuk az illetőnek, hogy ne tegye, vagy kipakolunk a házából, kertjéből. Esetenként még tisztában is van vele, hogy nem jó, amit csinál, de sokszor nincsen. Ez egy kényszer. És ez nem maga a probléma – bár a szomszédoknak biztosan az – hanem annak egy tünete.
De tudod, segítséget csak annak lehet (szabad) adni, aki kéri, vagy legalábbis hagyja, elfogadja. Ki tudja, mivel jövünk le egy-egy életben, és min kell keresztülmennünk…
Kedves Kata!
Igazad van, látszott is rajta, hogy nem teljesen ép… A példa, ahogy írtam is nagyon sarkalatos és gyanítom, hogy az olvasók többségénél nincs ilyen gond.
Az viszont fontos, hogy rendszeresen átnézzük a holmijainkat és megvizsgáljuk, valóban mindenre szükségünk van-e, amiket a fiók mélyén vagy a padláson őrzünk.
Németországban volt egy ismerősöm – ő is járt hozzánk a Védikus Akadémiára Vaszatit tanulni – és elmesélte, hogy bérelt lakásban él, és két évente másik lakásba költözik. Így két évente alaposan átnézi a holmijait és csak azokat a dolgokat viszi tovább, amikre valóban szüksége van, vagy ami nagyon szép.
A takarítást már jó ideje halogatom. Köszönöm az emlékeztetést, máris nekiállok! 🙂
Kedves Edit!
A Vaszati meghozta a változást a mindennapjainkban:) Ősz óta munka után, hétvégén festés,mázolás, lomtalanítás, takarítás. Most már a kislányom is besegít, de az elején úgy nézett rám, mint a fehér hollóra.Közel se vagyunk készen, de inkább gyorsabban dolgozok és gyorsan alszok, csak legyen egy kis időm a szépítgetésre.Sok örömöt okoz és a munkámban is egészen meglepő pozitív változások történnek, olyan mintha hátszelet kaptam volna:) pedig még a K-i ablak nincs is bent és egyenlőre a pénz sincs meg rá, de tavaszig van még egy kis idő. Hálás köszönet Neked !:)
Kedves Ágnes!
Ezt a „gyorsan alvást” megtaníthatnád nekem is… 🙂
Örülök, hogy a nehézségek ellenére kitartottál a felújítás mellett! És egyáltalán nem csodálkozom azon a bizonyos hátszélen!
Ugye, hogy egészen más így várni a tavaszt?
Kedves Edit!
Mivel elég későn fekszem, így a reggeli kelésig nincs túl sok időm. Úgy szoktam elaludni, hogy várom a reggelt, amikor megint egy lépést megteszek, és arra szoktam gondolni, hogy kipihenten kelek reggel.:)
Mivel egészen meglepő pozitív változások történnek a munkámban-ami a munka mennyiségi növekedésével jár-így kevés kis időm jut a festésre, olvasására, ezért maradnak késő estére Egészen megváltozott az életünk, pozitív értelemben. Dinamikusabbak, hatékonyabbak és céltudatosabbak lettünk. Minden napnak értelme van!:) Tegnap Anna kezdte el -magától:)-
a szobájának a kifestését, Ez csoda!:) Nagy örömmel tölt el:) 12 év után megszűnik a nagyon erős narancs sárga szín DK-D-en, ami a kicsi szobát kicsinyítette és nem volt igazán Vénuszi. Fehér lesz a fal, de egy-két rózsaszín gyertya és kicsi váza -színfoltként-kerül a polcra.(egyenlőre), és az íróasztal átkerül a szoba ÉK-K-i sarkába, a komód pedig átkerül DNY-NY-ra.
Persze a tavaszt nagyon várjuk, a K-i ablakkal együtt:) Remélem a „hátszél” az anyagi lehetőséget is meghozza hozzá!:)
Kedves Ágnes!
Nagyon örülök a lelkesedéseteknek és a sok-sok változásnak. Annak külön örülök, hogy ennek egy kicsit én is részese lehetek…
Kedves Edit!
Nagyon is részese vagy a változtatásoknak,eredményeknek, amiért hálás köszönet!:) A legfontosabb, hogy Nélküled és a Vaszati nélkül nem is gondolok bele, hogy hol tartanánk….
Ágnes