1. Tavaszi nagytakarítás, selejtezés, lomtalanítás
2. A lakás átrendezése, átalakítása a Vaszati elvei szerint
3. A szükséges Vaszati energetikai eszközök elhelyezése a lakásban, a meglévők újra szentelése
4. A télen kellemes, melegítő hatású színek tavasziassá cserélése
5. A túlzásba vitt színek frissítése
Az elsőt elvileg önállóan is végre tudod hajtani, 2-3. pont végrehajtásában segítenek szaktanácsadóink, vagy a Vaszati 27 napos programcsomagja. Mi pedig most a színekről fogunk néhány szót ejteni.
Bizonyára Te is észrevetted már, hogy télen, amikor kint hideg van, jó érzés meleg színekkel körülvenni magunkat. Ha egy szobában tegyük fel 20 fok van, azt sokkal melegebbnek érezzük, ha a szobában a meleg színek dominálnak, mint akkor, ha hideg színek.
Még akkor is, ha szereted lakberendezésben a világos színeket – mint ahogyan én is -, ajánlott télire még a világos kanapét vagy fotelt is egy kicsit melegebbé tenni díszpárnákkal és meleg színű pléddel.
Tavasszal azonban, amikor éledni kezd a természet, egyre többet süt a Nap és szinte napról napra melegebb van, akkor egyre inkább vágyni kezdünk a friss, tavaszi színek után.
Szerintem a leggazdaságosabb megoldás, ha több különböző színű díszpárnád vagy terítőd van – olyanok, amelyek passzolnak az égtáj színéhez – és az évszakok szerint váltogathatod őket. (Van akinek van téli és nyári függönye, téli-nyári bútorhuzata, ami szintén nagyon jó, de sokkal költségesebb, mintha csak a párnahuzatokat cserélgeted.)
Úgy gondolom, hogy ha tisztában vagy a Vaszati elveivel és tudod, hogy hol milyen színek jó, ha dominálnak, s mindehhez van egy kis lakberendezési érzéked, akkor a 4. ponttal, azaz a télen használt meleg színek megfrissítésével nem lehet gondod.
Ha bizonytalan vagy a színekkel kapcsolatban, akkor a fő, domináns színek legyenek világosak. Mik ezek a domináns színek? A falak színei, és a kárpitozott bútorok színei. Így biztosan nem rontasz el semmit, ráadásul amikor végre megérted, hogy pl. északon mindenképpen jó, ha van valami zöld, akkor nem kell sajnálkoznod, hogy miért is festetted az északi falat narancssárgára… Egy világos falszín mellé gyerekjáték néhány szép zöld kiegészítőt beszerezni.
Készítettem Neked néhány rajzot, hogy megértsd, hogyan lehet a színekkel – legjobb szándékunk ellenére is – túlzásba esni, s hogyan lehet ezeken a túlzásokon javítani. (Ez az 5. pont, a túlzásba vitt színek frissítése.)
Azt hallottad, hogy a délkelet a tűz területe, ezért jó, ha délkeleten van piros szín. Vigyázni kell azonban, nehogy túlzásba ess, miközben a délkeletet „pirosítod”:
Arról is sokat hallottunk, hogy északon legyen sok-sok zöld. Bár a zöld egy sokkal nyugodtabb, korántsem olyan intenzív szín, mint a piros, mégsem jó, ha túlzásba visszük a használatát. Képzeld el, hogy a korábban megismert szoba északon van, és ugye északon kell sok-sok zöld:
Ugye érted már, hogy mit jelent a túlzásba vitt színek frissítése? Ha jól megnézed mind a délkeleti, mint az északi szobát az átalakítás után több dolog is szembetűnhet:
1. A szoba színei kevésbé intenzívek, kevésbé dominánsak, nem olvadnak össze.
2. A szoba sokkal világosabb, ezáltal sokkal frissebb lett.
3. A szoba sokkal tágasabb lett.
4. A friss, világos környezet sokkal inkább kiemeli a színes tárgyak valódi színét.
Nagyon könnyen túlzásba lehet esni a keleti sárga szín használatával is. Nem minden sárga szín szép. Én személy szerint rengeteg kifejezetten ronda sárga színű házat, illetve szobát láttam életemben. Egy sárga (vagy bármilyen) szín lehet, hogy a színkártyán szép, a valóságban, nagy felületen azonban kimondottan csúnya. Ha nem akarsz kockáztatni, falszínnek nagyon-nagyon halvány sárgát válassz és inkább itt is a kiegészítők legyenek sárgák. Persze lehetséges szép sárga falat festeni, de nem garantált, hogy sikerül. (Még rosszabb a helyzet a narancssárgával…)
Jegyezd meg tehát, hogy a tavaszi lakásfrissítés a nagytakarításon és a Vaszati elveinek alkalmazásán túl a minket körülvevő színek felülvizsgálatát is jelenti. Ha nincs lakberendezési gyakorlatod, akkor nézegess minél több lakberendezési magazint. Bár lakberendezési magazinokban is láttam már katasztrofális színeket, vannak nagyon szép példák is. A csúnya példákból, mint elrettentő példákból pedig szintén lehet tanulni!
ui: Javaslom, hogy kövesd a Facebookon is a Vaszati Szövetséget, mert ott szinte napról-napra kapsz akár rögtön a gyakorlatba ültethető inspirációt, ötletet.
Hú micsoda tartalmas írás! Köszönöm! 🙂
Kedves Zsófia!
Köszönöm, örülök, hogy tetszett, remélem, tudod majd hasznosítani az otthonodban.
Nagyon jók a színeket bemutató szemléltető szobarajzok. Így aztán igazán érezhető, milyen is ha túlzásba visszük a színeket, és milyen ha alig észrevehetően, de még is az égtájnak leginkább megfelelő színt alkalmazzuk.
Csodaszép tavaszt!
Kedves Kornél!
Köszönöm! A rajzok lehet, hogy néha túlzóak, de többször is láttam már (élőben és magazinokban is), hogy az emberek néha tényleg hajlamosak túlzásba esni a színek terén.
Egy időben – talán mediterrán divat miatt – rengeteg narancssárga falat láttam mind homlokzaton, mind bent a lakásban. A narancssárga pedig ha nincs jól kikeverve, akkor nagyon… hogy is mondjam, intenzív és rikító tud lenni. De mondhatom bizonyos árnyalatira azt is, hogy ronda. (Legalábbis a falon mindenképpen…)
A kissé eltúlzott rajzok célja leginkább az volt, hogy egy kicsit szemléltetni tudjam, hogy miről beszélek… Lehet, hogy majd a Vaszati Szövetség Facebook oldalára felteszek néha elrettentő képeket is. 🙂
Kedves Edit!
Köszönet a tartalmas anyagért:) Tudod, hogy ősz óta tart nálunk a „lakás frissítés”.Most szüneteltünk 2 hétig, sikerült elperecelnem, így a létrára mászást most ki kellett hagynon:( Mi így csináltuk, ahogy írod és nagyon üde, tiszta és kellemes lett az otthonunk. Egyedül a K-i szoba fala lett Nap sárga, hál Isten jól sikerült a szín keverés, hangulatos és barátságos:) Örülök, hogy már „csak” a konyha és a fürdőszoba van hátra:) Meg egy kis maradék mázolás, mert ez a csodálatos Nap sütés csalogatja az embert a természetbe-a kertbe. Sajnos ott sem a habos oldallal-ültetés-kezdődik a munka:( mivel a hangyák elleptek….és természetesen a gaz már virágzik. A Vaszati szerint-meg szerintem sem-szerencsés, ha a kertben hemzsegnek a hangyák….Sajnos a hangya írtás végéig nem ajánlatos fát ültetni, meg a kertész szerint is októberben ajánlatos a díszalmafa ültetése, így ezt most halasztanom kell, pedig D-K-re nagyon hiányzik.
A yantráinkat gondolom ideje lenne újra szentelni, mivel másfél éve vannak nálunk. Mikor van ennek itt az ideje és hogyan történik?
További szép napot kívánok!
Kedves Ágnes!
A Vaszati szerint valóban nem kedvező a hangyák jelenléte, de az irtásuk sem az. Nekünk is vannak hangyák a kertünkben. A mi módszerünk a hangyariasztó készülék és nagyon bevált. A hangyák nem halnak meg, csak arrébb költöznek. Emlékszem tavalyelőtt a teraszunk közelében volt egy igazán nagy hangyaboly, igazi nagy erdei hangyákkal. A hangyariasztót a közelben helyeztük el, és pár nap múlva azt láttuk, hogy a hangyák költöznek! Cipelték a kis cókmókjukat (leginkább a kis tojásaikat) és szépen arrébb költöztek, oda, ahol már nem zavarnak. A férjem, úgy meghatódott ezen, hogy az új helyükre szórt nekik egy kis kenyérmorzsát, hogy legyen mit enniük.
Szóval ezt a hangyairtás dolgot jól gondold végig. Akár milyen picike állatok, a megölésük ugyanúgy negatív következmény jár, mint más élőlények megölése.
Mi díszalmát ültettünk tavasszal is, ősszel is, mindegyik szépen megmaradt.
A mantraszentelés legközelebbi kedvező időpontját épp most tettem fel a Facebookra, ott megtalálod. Ugyanúgy kell eljárni, mint amikor először feltetted őket. Elmondod a mantrájukat, majd füstölőt és virágot ajánlasz nekik.
Kedves Edit,
Köszönöm a színek bemútatásáról szóló anyagot. Örvendek, hogy megegyeyik a véleményünk. A világos színek mindig barátságosabbá teszik a lakást és bíztonságosabb érzést nyújtanak. A kis méretű helyiségeket tágasabbaknak érzékeljük.
Kívánok kellemes napokat,sok örömet, elégtételt.
Elismeréssel Gizella
Kedves Gizella!
Köszönöm a kedves szavaidat! Igen, én is úgy látom: a világos színektől friss, tágas és üde lesz a lakás. Ráadásul az ilyen környezetben a teltebb színek is jobban mutatnak.
Kedves Edit!
Nem akarom bántani a hangyákat, csak a kertészetben azt mondták, hogy a fák gyökereit tönkre tudják tenni… de hangya riasztóról nem hallottam sehol.Ezzel kapcsolatban kérhetnék tanácsot, hogy hol keressem.
Virágot hogy ajánlok a yantráknak? A füstölőt egyszerre kell minden yantrának meggyújtani? Mivel összesen 18 perc van rá.
Hangyariasztót több helyen is árulnak, utána lehet nézni az interneten. Napelemes kis kütyü, amit a földbe kell szúrni.
A virágot a kezedbe fogod és 7-szer körözöl vele a yantra körül, mint a füstölővel.
Kedves Edit!
(Ide még soha nem írtam, csak több privát levelet. Meg is kaptam a kielégítő választ.) Nagyon elmerültem az elmúlt hónapokban a Vaszatiban. A szombat és/vagy vasárnap délutánjaim csak róla szólnak. Minden írásod köszönöm.
Nagyon kérlek, ne csak a Facebook oldalán jelentesd meg az elrettentő fotókat és yantratisztítás leírást, hanem itt is. Én amikor feltettem a falra, semmilyen felavatási ceremóniát nem végeztem. Ez „béníthatja” a hatásukat?
Nem tudom, kérdezte-e valaha bárki is: mennyi a minimum ill. a maximum idő a kitett yantrák hatásának? Tehát minimum hány nap, hét kell, hogy egyáltalán hasson, pozitívan használjon, illetve mennyi „hatástalan”, semmi pozitív változást hozó időnek kell eltelnie, hogy elgondolkodjunk, hol is van a hiba az otthonunkban?
Előre is hálásan köszönöm a válaszod.
Kedves Ági!
Az elrettentő fotókkal kapcsolatban: Sokkal jobb pozitív és inspiráló fotókat látni, mint az ellenkezőjét. Ha sok szép dolgot látunk, az ül be a tudatunkba, ha sok csúnyát, akkor az…
A yantrák akkor is hatnak, ha nem végzel a felrakáskor ceremóniát, de ha végzel, az erősíti őket. Ezt a kis ceremóniát utólag is el lehet végezni egy kedvező időpontban. A legközelebbi ilyen időpont (ez most asztrológiai) 2013. május 12. 12:09-14:49.
Először is érintsd meg yantrák közepét a jobb kezed középső ujjával és mondd el néhányszor a mantrájukat. Ezután gyújts meg egy füstölőt és körözz vele minden egyes yantra körül 7-szer, majd fogj egy szál virágot (vagy egy virágfejet) és azzal is körözz a yantrák körül 7-szer.
Az, hogy a Vaszati korrekciók hatását milyen hamar érzed, több dologtól függ. Leginkább attól, hogy mennyi mindent sikerült megváltoztatni (nem csak yantrákkal, hanem egyéb módon is), de függ attól is, hogy mennyire sok és súlyos hiba van a lakásban, milyen régen élsz ott és bizony még attól is, hogy a születési horoszkópodra most éppen hogyan hatnak a bolygók. Elég összetett, nem nagyon lehet fekete-fehéren megmondani.
Ami még nagyon fontos, hogy mi magunk is változzunk.
Kedves Edit!
Köszönöm a válaszodat! Sikerült kiderítenem, hogy a hangyák azért vannak ilyen sokan-és érzik ilyen jól magukat-mert valamelyik növény tetves. Nálunk a tuják tetvesek,elég sok van belőlük és szép nagyok……Szóval ezt kell megszüntetni és véget ér a hangyák vigadalma.
Keresem tovább a kis díszalmafát, ugyanis több fajta van, de nem mindegyiknek piros a kis almája. Sajnos nem találtam még meg a helyet, ahol ilyet árulnának:( Pécsen van egy kertészet, ahol lenne, de csak ősszel tudják kiásni, jelenleg nincs konténerezve.
DNY-ra -a tuják elé-talán egy jegenye fa elég nagy lenne?! A hátsó szomszéd telekre egy 4 emeletes iroda házat építettek:( aminek a sarka a bejárati ajtónk felé mutat….az ablakokból, erkélyekről teljesen belátnak a kertbe:(
Az É-i-utcai-oldalon talán hamarosan-2 éve kérem- kivágja az Önkormányzat a szúrós, elkorhadt akác fát és pár kis virágot ültethetek:), vagy valamilyen szép kis virágzó bokrot.
Kedves Ágnes!
A jegenye fa nagyon magasra nő, és amennyire én tudom, elég sok vele a gond. Szerintem az kertbe nem való.
Kedves Edit!
Köszönöm a fával kapcsolatos tanácsodat! Képzeld megvan a kis díszalmafa, amit kerestem:)) Már el is ültettük D-K-re, csoda helyes!:) A jegenyefa helyett lehet, hogy sárga barackfa lesz D-NY-on, úgy sincs gyümölcsfánk.
Meglátod, milyen szép lesz majd a díszalma, amikor egy kicsit nő és tavasszal nagyon sok virág, ősszel pedig sok-sok pici alma lesz rajta. 🙂
Szeretem olvasni az írásaidat: megerősítenek, elgondolkodtatnak, motiválnak, ugyanakkor megnyugtatnak. Köszönöm .
Köszönöm, Tünde, nagyon kedves vagy!