Az elmúlt napok rekkenő hősége megint csak eszembe juttatta, hogy nem csak a beáramló organikus energiák és a több pénz reménye miatt kell megnyitni a házak északi oldalát. Azt vettem észre, hogy míg a déli ablakainkon még este is ömlött be a forróság, addig az északi oldalról kellemes hűs szellő jött be – ha picit mozgott a levegő, akkor még napközben is.
Ilyenkor nyáron igazi áldás, ha vannak normális méretű ablakaink – illetve ha egyáltalán vannak ablakaink – a ház északi oldalán. Amikor a meleg nyári estéken érzem az északi irányból áramló hűvösebb levegőt, bizony tényleg áldom azt a pillanatot, amikor 13 évvel ezelőtt kitaláltam, hogy márpedig én Vaszatit fogok tanulni, mert sajnos az építőipari főiskolán nem ezt tanultuk…
Bár most még kicsit távolinak tűnik a tél – nekem is csak a beraktározott tűzifa juttatja az eszembe -, mégis csak meg kell említenünk, hogy télen egészen másra vágyunk, a hideg szél helyett inkább Napsütésre. Ha nagy ritkán kisüt télen a Nap, az leginkább déli irányból éri a házat.
Még a legfanatikusabb Vaszati tanácsadó is azt fogja Neked mondani, hogy télen szinte olyan számunkra a Napsütés, mint egy falat kenyér. Ha sokáig nem látjuk a Napot – különösen télen – könnyen depresszióba eshetünk, ha erre egyébként is hajlamosak vagyunk.
Mi tehát a megoldás?
Természetesen az egyensúly. Az észak felől érkező organikus életenergiákra és a dél felől érkező Napsütésre – különösen télen – egyaránt nagy szükségünk van.
Éppen ezért a Vaszati házak tervezése során arra törekszünk, hogy ez a két égtáj egyensúlyban legyen, ami azt jelenti, hogy az északi oldalon levő ablakok összfelülete legalább akkora – vagy ha lehet nagyobb – legyen, mint a déli oldal ablakainak az összfelülete.
Ha ez megvalósul, akkor elegendő pozitív energia érkezik észak felől, ami minden évszakban áldásos, ugyanakkor késő ősszel és télen van esélyünk arra, hogy besüssön a Nap az otthonunkba a déli irányból.
Ne felejtsd, télen jóval alacsonyabban jár a Nap, mint most, tehát télen sokkal inkább be tud sütni a házadba:
Az, hogy az északi ablakok felülete nagyobb legyen több okból is fontos:
1, Az északról érkező pozitív energiák nagyobb felületen tudnak bejutni a házba – tehát több jut be belőlük, mint amennyi a kisebb déli nyílásokon kimegy. Az áramlás, – tehát, hogy ki is tudjon menni – nagyon fontos, de az is fontos, hogy a kisebb felületek egy kicsit megfogják az energiákat, ne rohanjanak azok keresztül a házon.
Ennek a gyakorlati haszna például a pénzügyekre vetítve az, hogy amit a nyitott észak segítségével megkeresünk, nem fog olyan nagyon gyorsan távozni délen. A pénzenergiák szempontjából is fontos a folyamatos áramlás (cash flow), de az a legjobb, ha több pénzt keresünk, mint amennyit elköltünk, tehát marad elegendő tartalékunk, megtakarításunk, befektethető pénzünk.
Ezt még részletesebben elmagyarázom a Vaszati pénzügyi mentőcsomagjában, amit ezúton ajánlok figyelmedbe.
2. Az én tapasztalatom szerint azért is előnyös, ha északra esnek a nagyobb ablakok, mert az az oldal – a Napsütés hiánya miatt – sötétebb. Az ott lévő helyiségek sötétebbek, tehát több természetes fényre van szükségük.
Gondolj egy olyan fürdőszobára, aminek északon van és 60×60-as ablaka. Hiába van ablaka, napközben is fel kell kapcsolni a villanyt, szemben egy olyan helyiséggel – legyen az akár vécé nélküli fürdőszoba -, ahol nagy az ablak, tehát be tud áramlani a természetes fény.
A déli oldal pedig alapvetően világosabb, kisebb ablakfelület is elegendő természetes fényt tud biztosítani, ráadásul nyáron kisebb felületen ömlik be a meleg.
3. A nyitott északi oldal persze nem csak az eddig említett okok miatt fontos: a beáramló pozitív életenergiák jó hatással vannak az egészségünkre, az általános jólétünkre (nem csak pénzügyi értelemben) és különösen fontosak annak érdekében, hogy a házban élő nők elégedettek és boldogok legyenek.
Ezt kellene figyelembe venniük a várostervezőknek és építési hatóságoknak is, amikor egy-egy lakóövezetre vonatkozó építési szabályokat meghatározzák. És még valamit: hiába tájolják déli irányba a házakat, ha azok túl sűrűn állnak, télen egyáltalán nem tud besütni a Nap a déli ablakon sem. De ez már egy másik téma…
Én, Csaba a Szent Erzsébet Otthonban lakom. Egy ilyen intézményben hogyan lehet ezt alkalmazni. Mert vannak pavilonok, konyha, mosoda, kápolna, minden pavilonon belül vannak a fürdőszobák, hálótermek. Van egy tornaterem is.
Kedves Csaba!
A Vaszatit lehet alkalmazni több épületből álló intézmények esetében is. Legegyszerűbb, ha újonnan tervezünk egy ilyet és úgy alkalmazzuk a Vaszati elveit, de meglévő intézményt is lehet korrigálni.
A lényeg, hogy az egyes épületrészekre külön-külön és együtt is érvényesítenünk kell a Vaszati elveit.
Egy épületegyüttes esetén a legnagyobb főépület lehet pl. a telek délnyugati részén, a tornaterem az északnyugatin, a mosoda az északin, a kápolna keleten, stb.
Persze ezt valóban egy új építkezésnél lehet a legkönnyebben megvalósítani.
Én is szeretem, hogy van Északon nagy ablakunk, egyáltalán nem sötét a szoba, viszont úgy lenne az igazi, ha É-K-i irányból tudna egy kicsit a Nap ide besütni.Véleményem szerint a legideálisabb, ha a lakást körbe süti a Nap, tehát minden égtáj felé van ablak. Bármelyik égtáj zártsága egy hiány valójában.Nehéz ezt megvalósítani és a nyílászáró hiányos égtájon a tükör sem segít hathatósan.A nyílászáró mérete az egyes égtájakon biztosan befolyásolja az energia áramlást-de mindegyikre szükség van véleményem szerint.
Kedves Ágnes!
Igazad van. Az északi ablakok szükségesek a pozitív energiák, a fény, és a friss levegő miatt. A keleti ablakok a pozitív energiák és a nagyon kedvező hatású reggeli napsütés miatt kellenek. A déli ablakok szükségét leginkább a hideg évszakokban érezzük, a nyugati ablakok pedig a lemenő nap fényével ragyogják be a házat.
Valóban arra lenne szükség, hogy a ház mindegyik homlokzatán legyenek ablakok, a méretükkel kapcsolatban pedig figyelembe kell vennünk a Vaszati elveit.
Kedves Edit!
„Hagyományosan” náluk is északon található a fürdőszaba . Viszonylag nagy, és az ablak is nagy rajta de így is csak kb 1/3 a déli ablaknak.
Ha üvegtéglát használok ablakmegtoldására az helyetesíti-e a nagyobb ablakot?
Kedves Attila!
Igen, az üvegtéglák segítenek megnagyobbítani az északon szükséges ablakfelületet. Egy korábbi írásomban, ahol egyik szaktanácsadónk házát mutattuk be, láthattál is ilyet.
Itt látszik kívülről az üvegtégla betét >>
Itt pedig belülről, a fürdőszoba felől >>
Sokan félnek az üvegtéglától a szigetelés miatt. Vannak azonban kifejezetten kültéri falba való üvegtéglák, amelyeknek megfelelő a hőátbocsátási tényezője. Ennek jól utána kell nézni.
Kedves Edit!
Lenne két furcsa kérdésem, remélem tudsz segíteni Nekem. A kislányom most kezdi az óvodát. Minden nagyon jó, az óvónénik aranyosak a környezet szép, de olyan tájolású szobába került, ami neki a legkedvezőtlenebb személyes égtája. Tudnék neki segíteni valahogy pl. yantrával v. valamivel?
A másik kérdésem, az lenne, hogy rossz helyen lévő (dny fal)- de albérletről lévén szó- nem megszüntethető helyen lévő tükör negatív hatását le- ill. eltakarással lehet-e blokkolni?
Kedves Anita!
Ha az ovónénik nyitottak rá, elhelyezhettek a szoba északkeleti részén egy Sri yantrát. Ez jó hatással lesz mindenkire.
Igen, ha letakarod a délnyugati tükröt, az enyhít a negatív hatásán. Esetleg tegyél ki délnyugaton egy Varaha yantrát is – biztos, ami biztos.
Kedves Edit! Nálunk is a cikkben leírt problémáról van szó. Belvárosi lakás harmadik emeletén lakunk. A bejárat északon van, egy pici előszobába lépünk, jobbra van egy fürdőszoba, pici ablakkal, utána azon az oldalon a WC- ablak nélkül. A bejárati ajtó fölött egy pici ablak van. A bejárati ajtótól jobbra a konyha található- nagy ablakkal. A déli oldal ahogy leírtad: nagy ablak, erkélyajtó. Télen a besütő nap felmelegíti a szobát, nyáron napnyugtáig aszalódunk a melegbe. A keleti oldal végig teljesen zárt! A leírtakban említett problémákban szeretném kérni a tanácsod!
Ugyanis gondból van elég: betegségek, anyagi problémák, néha családi szóváltás és folyamatosan elromlik valami, folyamatosan jönnek a gondok.
Megkérlek, ha lehet adjál nekem tanácsokat, hogy min és miként tudnék változtatni, hátha nálunk is könnyebb lenne egy picit az élet!
Üdvözlettel Bánfiné Molnár Terézia
tel: 20/3654847
Kedves Terézia!
Az nem derült ki, hogy milyen a lakás nyugati része, de az egyértelmű, hogy az észak-dél tengely egyensúlya felborult, ráadásul keletről sem érkeznek pozitív energiák.
A déli és a nyugati oldalt minél inkább le kellene terhelni (nagy növények, nehéz függönnyök, nehéz bútorok), míg az északit és a keletit minél könnyebbé tenni, ha esetleg zsúfolt, megszüntetni a zsúfoltságot, ha sötét, akkor világos színeket használni.
Az észak-dél tengelyt és a kelet-nyugat tengelyt meg kellene erősíteni yantrákkal is, hogy enyhüljön a negatív hatás.
Kedves Edit! Folyamatosan olvasom soraid és elgondolkodom rajtuk. Szóval folyamatosan foglalkozom a tanácsaiddal. Nagyon szépen köszönöm. Üdvözlettel Terézia
Ó, ennek örülök. Javaslom, hogy itt az oldalon található keresőbe írd be keresőszóként, hogy kelet, észak, illetve a többi égtájat is, amikre kíváncsi vagy, és könnyebben megtalálod azokat az írásaimat, amelyek az adott égtájakkal foglalkoznak.
Kedves Edit! Köszönöm a válaszod, szerintem nyugaton és délen is van nálunk probléma. Nyugati oldalon is zárt a lakásunk, mert ott is van másik lakás, de felettünk is.Tipikusan olyan lakás amilyenről a múltkor írtál.Északon majdnem zárt, keleten teljesen zárt, nyugaton is és most jön a dél.A szoba déli fekvésű, nagy ablakkal és erkélyajtóval. Innen lehet kimenni a kicsi erkélyre. Viszont élvezni nem nagyon lehet, hűvösebb időben szeles, nyáron forró. Nyáron déltől kezdve napnyugtáig süti a nap az erkélyt is és a szobát is. Ez még nem elég, mert a szoba ablaka alatt konvektor van ide még virágot sem tehetek. Amúgy sok virág van a lakásban. nagyon szeretem a természetet. A megmaradt két déli sarokban nagy szekrények vannak. Sőt a nyugati oldalon is van az egyik falon nagy szekrény: északnyugaton. Az északkeleti részen kevesebb, alacsony bútor Van. A szoba közepe teljesen üres. Szellős. Nem bírom a zsúfoltságot elviselni. Elméletileg kos vagyok hatalmas szabadság igénnyel. valójában 11-i születésű vagyok, és egy kicsit sehova sem tartozom. A leírtak miatt kértem a segítséged, mert én ugyan kreatív ember vagyok, de ezzel én nem tudok mit kezdeni. Sőt a már meglévő sok problémával sem, annak ellenére, hogy pozitív beállítottságú vagyok. Kérlek szépen próbálj nekem a lakás és az egészségem érdekében valami csodát kitalálni!
Üdvözlettel Terézia
Kedves Terézia!
Sajnos csodát nem tudok tenni. A leírásod alapján az az érzésem, hogy a délnyugat is nyitott, emiatt tud olyan sokáig besütni a Nap. Kiszerkesztetted a pontos alaprajzot és a Vasztupurusha mandalát? Akkor lehente pontosan tudni az egyes égtájak helyét. (Ehhez itt találod a segítséget >>)
Ha egyedül nem megy, mindenképpen javaslom, hogy kérd szaktanácsadóink segítségét. Az lenne a legjobb, ha valaki el tudna menni hozzád és a lakásodat látva eldönteni, hogy mit lehetne tenni.
Az építési hatóságok nem tudják figyelembe venni ezeket, mert nem is ismerik. Lehet hogy meg kéne keresni őket és finoman adagolni a számukra új tudást. Az is lehet hogy tetszene nekik, elvégre valahol mindenki az egészséget akarja támogatni…. : )
Kedves Anikó!
Igen, jó lenne… Nagyon sok múlik azonban azon a bizonyos személyen.
Amikor elkezdtem a Vaszatit Magyarországon bevezetni (2002-2003 körül), nagy lelkesedésemben elmentem a budapesti Ybl Miklós Építészeti Főiskolára, szerettem volna egy rövid (ingyenes) bemutató előadást tartani…
Még azt sem engedték, hogy a faliújságukra (ami tele volt mindenféle albérlet hírdetéssel), kitegyem az én kis plakátomat…
Vannak egyébként nagyon jó fej építészek, nálunk is tanultak néhányan, de a legtöbbjük nem nyitott az ilyesmire…