Gyakran hallhattad a Vaszatival kapcsolatban azt a kifejezést, hogy a „védikus építészet tudománya”. A legtöbb idelátogatót – főleg eleinte – leginkább az érdekli, hogyan alakíthatná át az otthonát úgy, hogy annak jobbak legyenek az energiái, azaz, hogyan tehetné a Vaszati segítségével jobbá az életét. Emiatt elég kevés szó esett arról, hogy miből is áll a Vaszati, mire épülnek a különböző szabáyok, illetve lakásátalakítási tippek, miért merjük tudománynak hívni. A Vaszati 3 lába, azaz három fő törvénycsoporjta a következő:
VA: energetikai törvények
Ezek azok törvények, melyek a Földet behálózó energiaáramlásokkal foglalkoznak. Az északról érkező energiákat hívjuk organikus életenergiáknak, a kelet felől jövőket szoláris életenergiáknak.
Az észak felől áramló energiák nőneműek, táplálóak, és hűsítőek, míg a kelet felől áramló energiák hímenműek, gyógyítóak és melegítenek. Mindkét tipusú energiára egyformán szükségünk van, nem lehet azt mondani, hogy az egyik fontosabb lenne a másiknál. A két energia kiegészíti egymást.
Ez az energiaáramlás az oka annak, hogy – az európai építészeti hagyományokkal ellentétben – fontosnak tartjuk, hogy a kelet és az észak is kellőképpen nyitott, ablakos legyen. Ha nincs ablak, az energiáknak egy vastag falon kell áthatolniuk, ami nagyon legyengíti őket.
SZA: információs törvények
Az információs törvények a Védikus Asztrológiával vannak szoros kapcsolatban. A védikus asztrológia 9 bolygót különböztet meg és vesz figyelembe, ezek pedig a Nap, Hold, Mars, Merkúr, Jupiter, Vénusz, Szaturnusz, Rahu és Ketu. Ezek a bolygók jelen vannak otthonunk egy-egy égtáján, s ezáltal hatással vannak annak minőségére. A bolygók jellemzői ugyanis megjelennek az általuk uralom alatt tartott égtájakon.
Ha hallottál már asztrológiáról, akkor tudhatod, hogy ha egy bolygó jó pozícióban van és erős, akkor a bolygó jó tulajdonságai érvényesülnek az életünkben, ha azonban nincsenek jó pozícióban és/vagy gyengék, akkor előtérbe kerülnek a kedvezőtlen tulajdonságaik, illetve a jó tulajdonságok gyengékké válnak. Ugyanez történik az otthonunkban is. Ha egy bizonyos égtáj minősége megfelel a Vaszati elveinek, akkor az ott uralkodó bolygó jó pozícióban van és erős.
Ha pl. a rendben van otthonod keleti része, akkor az ott uralkodó Nap pozitív jellemzői hatnak Rád, amik (többek között) a sikeresség, dicsőség és az egészség. Ha azonban nincs rendben kelet, akkor megnyilvánulhat az arrogancia, az egoizmus, a vitalitás hiánya és a gyakori betegségek. (Az egyes égtájakra gyakorolt bolygóhatásokat részletesen elemezzük a Vaszati pénzügyi mentőcsomagjában. >>)
Mindezt bonyolítja, hogy az egyes helyiségeknek is van egy-egy uralkodó bolygója. A konyháé pl. a Mars, az étkezőé a Szatrunusz, a vécéé pedig Ketu. A helyiségek és az égtáj uralkodó bolygóit pedig ajánlott összehangolni.
Az információs – vagyis asztrológiai – törvények segítségével határozzuk meg a kedvező égtájainkat is, vagyis otthonunknak azokat a területeit, ahol kedvező sokat tartózkodnunk. (Ez a Vaszati egyik személyes összetevője.)
S az információs törvényekhez (is) kapcsolódnak a Vaszati népszerű korrekciós eszközei, a Dashavatara yantrák is.
TI: geometriai törvények
Nem lehetne építészetről beszélni matematika és geometria nélkül. Ahogyan a zenében vannak harmonikus és diszharmonikus hangsorok, ugyanúgy a matematikában is vannak harmonikus és diszharmonikus arányok. Az egyik fontos dolog tehát, hogy a háznak olyan arányai legyenek, melyek harmonikusak. Ilyen arány pl. az 1:2, 3:4, stb. A matematikai törvények abban is segítenek, hogy a háznak – a jó arányokon túl – olyan méreteket tudjunk adni, amelyek szintén harmóniában állnak a természettel. A kedvező arányok és méretek együtt egy olyan rezonanciát hoznak létre, mely kedvező mind az épületre, mind a benne lakókra nézve.
Negyedik láb: spirituális összetevők
A teljesség kedvéért szóljunk pár szót a Vaszati spirituális összetevőiről is. Ezek azok az összetevők, amelyek idegenek lehetnek az európai ember számára, mégis tudnod kell róluk, hiszen ezek nélkül a Vaszati csak egy egyszerű anyagi tudomány lenne. A spirituális törvények és összefüggések azonban magasabb szinte emelik a Vaszatit. Ettől lesz a ház több egyszerű falaknál, ajtóknál és háztetőnél. A spirituális összetevőkről néhány hete írtam egy részletes tanulmányt. Ha még nem olvastad, most mindenképpen ajánlom a figyelmedbe! >>
Természetesen idetartoznak az egyes égtajakon uralkodó félistenek, és elsősorban ide kapcsolódnak a Vaszati energetikai eszközei, a yantrák, a Meru chakra és a Vaszati piramis is. Ha ezek mögött az eszközök mögött nem lenne ott a spiritualitás, akkor az erejük és a hatásuk kevésbé lenne látványos.
Kedves Manhertz Edit. Nagyon szépen köszönöm a számomra elküdött hasznos információkat. Üdvözlettel, Belovainé Kiss Zsuzsanna UI, A továbbiakban is sok siker koronázza a munkásságaidat. kelt, Tura 2013.
Biztosan van sok igazság az Ön által képviselt Vaszati-ban, de az ősi magyar építészet azt mondja, hogy a háznak kelet-nyugati tájolásúnak kell lennie……… akkor még erről nem hallottam, másról sem, amikor a lakásom megtetszett. A hálószobám ablakai dél-keletiek, a vendégszobáé dél-nyugatiak, a nappali – étkező délnyugat és északnyugat, a konyháé pedig északnyugat. Ez azt jelenti, hogy a nap körbesüti. Csodás!!! Erre nem lehet mást mondani. Sokan jártak már nálam, különféle emberek, különféle tanulmányokkal, de mindenki egyetértett abban, hogy fantasztikus nyugalom, béke, boldogság érzés nálam lenni…… és az anyagiakkal sincsen semmi gondom, amióta erős a hitem és rámertem bízni magam az Atyára. Bocs ez csak az én megélésem, véleményem.
Bocs, a hozzászólásom névtelenül ment el. Melegh Rózsa vagyok.
Kedves Rózsa!
Sok mindenkiben – az én Vaszati tanáromban, Marcus Schmiekében és bennem is – felmerült az a gondolat, mennyire fontos a Védikus építészetet úgy alkalmazni, hogy az beengedje otthonunkba a pozitív energiákat és a napfényt is.
Az igazi Vaszati ház ilyen: vannak ablakai északon és keleten, hogy a pozitív életenergiák be tudjanak jutni (sajnos nem mondhatjuk nekik, hogy más irányból jöjjenek) és vannak ablakai délen és nyugaton is, így a reggeli napsütésen túl a nap többi részében is napsütötte lehet az otthonunk (hacsak a szomszéd ház nem állja a Nap útját).
Sajnos nagyon sok olyan déli, délnyugati tájolású lakásban, házban jártam, ahová sem a pozitív energiák nem jutottak be – a zárt észak és kelet miatt, sem a Napfény – a szomszédos ház miatt.
Ideális esetben azonban mindkettőre szükség van. Korábban írtam is egy cikket ezzel kapcsolatban, amit egy napsütéses téli nap élménye ihletett. Ajánlom figyelmedbe. >>
Ajánlom továbbá szaktanácsadó kollégám, Györgyi Kornél írását is, melyben a szakrális magyar építészet és a védikus építészet hasonlóságait kutatja. Ide kattintva találod. >>
Kedves Edit,
A vécé és a fürdő optimális helye nem világos számomra. A cikkben találtam a vécére utalást:
„Mindezt bonyolítja, hogy az egyes helyiségeknek is van egy-egy uralkodó bolygója. A konyháé pl. a Mars, az étkezőé a Szatrunusz, a vécéé pedig Ketu. A helyiségek és az égtáj uralkodó bolygóit pedig ajánlott összehangolni.”
A Ketu észak-kelethez tartozik. Akkor az ideális a vécének?
Nem semmiképpen sem!
Először is Keturól azt kell tudni, hogy egy olyan bolygó, aminek a hatása nem igazán nevezhető kedvezőnek. A lehető legideálisabb az lenne, ha vécé egyáltalán nem lenne a házban, mert Ketu jelenléte egyetlen égtájon sem kedvező. Mivel azonban vécére szükség van, és már nem igazán tudunk úgy létezni, mint nagyszüleink és dédszüleink, akiknek az udvar végében volt a pottyantósuk, valahol el kell helyeznünk a vécét. Olyan égtájat próbálunk neki keresni, ami energetikailag kevésbé zavaró. (Ha visszaemlékszel, a cikkben 3+1 lábról írtam, az asztrológia ezek közül az egyik, az energiaáramlások törvénye egy másik láb.)
Mivel a pozitív energiák észak, északkelet és kelet felől érkeznek, ezért ezekre az égtájakra semmiképpen sem szabad vécét tenni. Ha azonban visszatérünk a bolygókhoz, fontos tudnod, hogy északkeletnek a Jupiter az elsődleges uralkodó bolygója, Ketu csak a másodlagos, aki próbál ott egy kicsit „bajt keverni”. Ha északkeletre kerül a vécé, akkor Ketu, a bajkeverő erősebbé válhat, mint Jupiter, aki viszont egy nagyon jószándékú bolygó – lenne… Éppen ezért semmiképpen sem szabad a vécét északkeletre tenni. Sem az energetikai törvények alapján, sem az asztrológiai törvények alapján nem kedvező ott, de ha a spirituális összetevőkre gondolunk, akkor sem szabad az északkeletet vécével terhelni…
Kedves Edit!
Elöször szeretném neked megköszönni, a sok információt. Megcsináltam a pontos tájolást. Nekem a hálószobám észak-keleti területre esik és az ablakok keletre nyilnak. Az északi fal közös a szomszéddal (zárt).Az ágyat áttenni csak északnyugara tudnám ami megint nem kedvezö. Parasurama yantra és Vamana yantra-´t tettem az északi falra. De ami igazából elkeserítö, hogy a dél-nyugati oldal a másik szomszédhoz tartozik. Az épület föbejárata dél-nyugati irányba esik (délre néz) és van egy hátso kijárat az udvarra nyugati irány északra nyílik. A lakás bejárata félig nyugat félig észak-nyugat. Sry yantra és Narasimha yantra-´t tettem a bejárathoz. A legelkeserítöbbb a Brahmasztan terület észak-keleti részébe esik a mosogatom és a mosogstógép is. A konyha Brahmasztan és északi terület (zárt). Az északi falra tettem Buddha yantra-´t és tervben van a falat még zöldebbé alakitani. Szeretnék tanácsot kérni mi tudok még tenni.
Kedves Magdolna!
A fürdő is és a hálószoba is északkeleten van?
A hálószobában ha lehet, úgy fordítsd az ágyat, hogy a fejrésze ne az északi fal felé essen. Remélem, ez működik.
A Brahmasztanban (minél közelebb a lakás középpontjához) elhelyezheted a Vasztupurusa mandalát és a Mahapurusa yantrát.
Kedves Edit!
Köszönöm szépen a válaszodat. Nem tudom mi történt de a tájolásokat véletlenül elírtam. A ágyat csak csak dél-keletre tudnám áttenni, de azóta olvastam egy válaszodban, hogy ez a megoldás még rosszabb lenne és nem is mutatna jól a lakásban. A fekvés iránya most nyugat. A Brahmasztán észak-nyugati területének a dél-keleti sarkába esik a mosogató és a mosogatógép. A fürdö WC-vel pedig észak-nyugaton van. A dél-nyugati területem pedig teljesen hiányzik és ez ellen mit tudok tenni? Elöre is köszönöm a válaszodat. Szép napot! Magdi
Kimaradt, hogy a fürdöszoba wc-vel èszak-keleti.