A Sri yantra – amit gyakran Sri chakrának is neveznek – egy olyan rendkívüli és komplex szakrális geometria, amit az imádat és a meditáció tárgyaként használnak már évezredek óta. Azt mondják, hogy ez minden yantra anyja, ugyanis belőle származik az összes többi yantra. Háromdimenziós formája a kozmikus hegyet, a Meru hegyet képviseli, anely az iniverzum középpontjában található.
Az eredete – bár folyamatos kutatás tárgya – egyelőre úgy tűnik, ismeretlen, de annyi bizonyos, hogy Indiában kell keresni. Sok-sok tudós (nyugati és indiai egyaránt) próbálja megfejteni a Sri yantra titkát.
Dr. Patric Flanagan – aki több tudományos kötetet is írt a szakrális geometriáról, valamint a piramisokról – ezt írta róla egy tanulmányában, 1991-ben:
„A Sri yantra, az erődiagramok királya legalább 12.000 éves. Az összes yantra közül ez a legerőteljesebb és legszebb. Azt mondják, hogy ha a yantra középpontján meditálunk, megérthetjük az egész univerzumot és felszabadulhatunk. Tudomásom szerint nem jelent még meg olyan írás, amely részletesen elmagyarázta volna a Sri yantra középső részének a felépítését. Több mint 25 évet töltöttem a Sri yantra tanulmányozásával, majd több száz órányi meditáció és több ezer próbálkozás után, Isten kegyének köszönhetően megfejtettem a felépítésének a titkát.”
(E rövid bevezető után hosszasan – bonyolult matematikai képletekkel alátámasztva – magyarázza, hogyan kell megszerkeszteni a Sri yantrát.)
A központi része 9 egymásba forduló háromszögből áll. A négy felfelé mutató (pirossal rajzolt) háromszög Sívát – azaz a férfi minőséget – képviseli, míg az öt lefelé mutató (kékkel rajzolt) háromszög Shaktit, az ő hitvesét – azaz a női minőséget képviseli. (A női és férfi energiák jelentőségéről egy korábbi írásomban olvashatsz, ajánlom figyelmedbe! >>)
Minden egyes háromszög közös pontokkal kapcsolódik a többiekhez és ez az egyik oka annak, hogy olyan nehéz tökéletesen megrajzolni.
A Sri yantrát egy spirituális zarándokút helyszíneként is felfoghatjuk. Makrokozmikus szinten a kozmoszt képviseli, mikrokozmikus szinten pedig az emberi testet. (A háromszögek csatlakozási pontjai a test csakráihoz kapcsolódnak.)
A Sri yantrára úgy is gondolhatunk, mint spirituális utazásunk térképére, mely az anyagi létezés szintjéről elvezet a végső megvilágosodásig. A spirituális utazás olyan, mint egy zarándokút, ahol minden egyes lépés segít, hogy túl jussunk saját korlátainkon, a feltételekhez kötött létezésünkon és egyre közelebb és közelebb kerüljünk a végső célhoz a Legfelsőbb Személy és a Vele való kapcsolatunk megértéséhez. Egy ilyen utazás különböző szintekből áll, és minden egyes szint megfelel a Sri yantra egy-egy szintjének – ahogy kívülről haladunk befelé a középpont, azaz a „bindu” felé.
A Sri yantrát több védikus eredetű spirituális hagyomány is használja meditációjának tárgyaként, illetve a hagyománytól függően magyarázzák az eredetét.
A legelterjedtebb magyarázat szerint a Sri yantra Laksmi-devit, a Szerencse Istennőjét képviseli, akinek az egyik neve az, hogy Sri. Emiatt szinte minden hindu családban és üzletben ott van a Sri yantra a bejárati ajtó fölött, hogy jószerencsét hozzon a lakóknak és sok vevőt vonzzon az üzletbe.
Egy másik magyarázat szerint Sri Lalita-Tripurasundarit képviseli, aki Parvatinak (más néven Shaktinak), Siva hitvesének, az anyagi energia úrnőjének a megjelenési formája.
Ha elovastad a női és férfi energiákról szóló írásomat, akkor megértheted, hogy minden női energiának Srimati Radharani az eredete, Laksmi-devi az Ő kiterjedése, Parvati pedig közvetve Laksmi-devi kiterjedése. Így ha belegondolunk, mindkét csoportnak igaza van, hiszen a Sri yantra egyaránt képviselheti Laksmi-devit és Sri Lalita-Tripurasundarit is.
Egy másik elmélet szerint a Sri yantra a szakrális om (AUM) hang megnyilvánulása, ezt az állítást azonban nem tudták alátámasztani, sőt inkább cáfolják. A tudomány mai álláspontja szerint tehát nem az om hang megnyilvánulása.
A Sri yantra eredetével és a szerkesztésével kapcsolatos kutatásoknak és tanulmányoknak nincs se vége, se hossza. Mindig is foglalkoztatta és foglalkoztatni fogja a tudósokat, spirituális útkeresőket, jógikat egyaránt.
A már említett tudós, Dr. Patric Flanagan – a Sri yantra, a piramisok és más szakrális formák hosszas tanulmányozása után – megállapította, hogy a Sri yantra energetikai hatása hétszer akkora, mint egy piramis építményé…
Az én – kevésbé tudományos – végkövetkeztetésem az, hogy ez a különleges és rendkívüli energiákkal rendelkező yantra nem hiányozhat egyetlen otthonból sem! Teheted a főbejárathoz, teheted északkeletre és ha sokat vagy távol otthonodtól, vagy szeretnéd még közvetlenebbül érezni az erejét, hordhatod talizmánként is.
Ha van valamilyen tapasztalatod a Sri yantrával, kérlek, oszd meg velünk!
Kedves Edit!
„A spirituális utazás olyan, mint egy zarándokút, ahol minden egyes lépés segít, hogy túl jussunk saját korlátainkon, a feltételekhez kötött létezésünkon és egyre közelebb és közelebb kerüljünk a végső célhoz a Legfelsőbb Személy és a Vele való kapcsolatunk megértéséhez.”
Ebben a mondatodban tökéletesen fogalmazod meg a yantrák hatását.Tényleg lépésről lépésre, de haladás van. Nem tudom külön választani, hogy melyik yantra vagy a lakásomban lévő yantrák együttesen, de elindítottak egy új úton, amire még csak nem is gondoltam. Megváltozik az ember gondolkodása, érzései és csakis pozitív irányba.Felerősödnek a megérzések és energiát, lendületet kap az ember. Sokszor én is meglepődök magamon :)A személyes tapasztalatom, hogy segítenek, megnyugtatnak. Amikor fájt a hasam és az orvosok nem tudták, hogy mitől ( semmi jóval nem bíztattak), vittem magammal éjszakára az ágyba, a vizes üvegeket elé tettem. Mivel kettő van 🙂 az egyik Sri yantra mindig velem volt, a másik a vizeknél ÉK-en. Nekem segített akkor is, mint mindig.
Köszönöm az írásodat , a sok-sok információt !
Köszönöm, hogy ezt megosztottad velünk!
Érdekes, ahogyan a háromszögek egymáshoz kapcsolódnak. Tetszik a tudományos megközelítés!
A leírtak alapján a középpontra fókuszálva el kezdtem meditálni,Nekem Isten kitárt karokkal jelent meg .
Köszönöm!
A főbejáratnál az ajtóra vagy az ajtó fölé a falra kell tenni? Kiderült, hogy van egy ilyen yantránk. 🙂
Kedves Szilvia!
Lehet tenni a Sri yantrát az ajtóra és az ajtó fölé is, de talán az ajtó fölött szebben mutat – főleg, ha be is van keretezve.
Kedves Edit,
Köszönöm szépen, az új yantrákat az ajtó fölé fogom tenni, de a meglevőt időközben feltettem oda, ahol korábban volt – csak több éve elengedte a ragasztás – a déli dupla ajtó külső részére, kívülre. Ide ragasztotta fel az a személy, aki Indiából hozta. Rézből van, vésett-karcolt(?), gyönyörű. Annyit tudtam csak, hogy védelmező hatású, de mivel nem itt laktam még, különösebben nem foglalkoztam vele. Amikor leesett, anyukám magához vette, a szobájába.
És most, amikor megláttam, hogy mi is van azon a kis rézlemezen… 🙂
Azóta, hogy felkerült a régi helyére, jobban vagyunk. 🙂
Remek. 🙂
Az ertekes tapasztalatok megerositenek , nekem is kell valahogy egy ilyen aldas a hazban . Koszonom Edit a kitarto , alapos munkadat .
Kedves Elza!
Igen, meg vagyok róla győződve, hogy a Sri yantra egyetlen otthonból sem hiányozhat…
Kedves Edit ! Köszönettel gyorsan megkaptam a Sri yantrát, mellyel kapcsolatban kérek tanácsot mert még csak kezdő vagyok a Vaszati ismeretekben.A javaslat szerint célszerű szemmagaságban
elhelyezni. Én a déli tájolású bejárati ajtóhoz gondoltam tenni. Itt azonban szinte teljesen szemben az ajtóval egy nagy méretű tükör van felerősítve a falra. Ennek a tükörnek ha szemben állok vele a bal oldalán nagyobb hely mutatkozik a 7,5×7,5 yantra elhelyezésre és jobban is látható lenne mert a jobb oldalán már a kabátok lógnak a fogasokon.
A bejárati ajtó fölött kívűlről pedig egy szélcsengő lóg.
Az északi oldalon a hálószobám, észak-keleten pedig a konyha található zárt keleti fallal.
Kérlek légyszíves megírni melyik elhelyezést találod megfelelőnek.
Kedves Erzsi!
Sri yantrát több helyre is lehet tenni a lakásban. Lehet tenni a bejárati ajtó fölé (ebben az esetben természetesen magasabban lesz, mint a szemmagasság. Lehet tenni északkeletre is. Vagy a lakás északkeleti részére, vagy egy helyiség északkeleti részére.
Ha tehát a bejárati ajtóhoz szeretnéd, akkor az ajtó fölé tedd.
De teheted az északkeleti konyhába is – természtesen északkeletre.
Kedves Erzsi!
Egyszer vettem egy yantra medált, amit úgy helyeztem fel dél-nyugati asztalom fölé, hogy a hozzá tartozó laksmi mantrát is mondtam. Szerettem volna máshova áthelyezni, mert egyszerre túl sok szimbólum volt az asztalom felett. Gondoltam ha vízzel megmosom kitisztítja és nem lesz akkora ereje. aztén eltettem egy dobozba, de ettől éjszaka nem tudtam aludni. Most egy nagyjából északkeleti oldalra helyeztem.Röviden nem igazán tudtam hogy kell vele bánni. Kérlek adj tanácsot, hogy mit érdemes vele csinálni.
köszönöm!
Kedves Edit!
Van egy Sri Yantrám – ám a wc észak-keleti elhelyezkedése miatt kicsit elbizonytalanodtam, hova tegyem. A bejárat is észak-keleti fekvésű. Ha ellensúlyozni akarom a wc elhelyezkedését, mit tanácsolsz?
Köszönöm válaszodat előre is
Judit
Kedves Judit!
Mindkét helyen hasznos a Sri yantra (az azonban fontos, hogy ha a vécét korrigálod vele, akkor semmiképpen ne tedd be a vécébe, hanem kívül helyezd el a yantrát), de a legjobb az lenne, ha a vécét egy Matsya yantrával és egy Vamana yantrával korrigálnád, a Sri yantra pedig menne a bejárathoz.
Kedves Edit!
A Sri Yantra áthelyezésekor minden esetben kell füstölőt és virágot felajánlani? Köszönöm válaszodat!
Kedves Márti!
Igen, ha áthelyezed máshová a Sri yantrát (vagy bármilyen más yantrát), akkor mindenképp ajánlj neki ismét füstölőt és virágot.
Sziasztok! Nagyon tetszik a Vaszatis kep. Annyira nem merultem el a vallasban, viszont Laksmi faliszonyeget keresek, szeretnem itthon kitenni a falra, de sajnos eddig nem jartam sikerrel, mert ahol neztem, sehol nem latom. Szerinted hol keressek ilyen kepet?
Udvozlettel
Agi
Kedves Ági!
Sajnos ebben nem tudok segíteni. Indiai boltokban érdemes érdeklődni.
Kedves Edit!
A következőkben szeretném a segítségét kérni. Van a házunknak egy eredeti bejárata, illetve hozzáépítettünk egy kicsi előszobát néhány éve. A Sri yantra elhelyezésekor melyik bejáratot vegyem figyelembe, az eredetit, vagy a jelenlegi állapot szerintit? Illetve, hogy egy házban lehet -e két Sri yantra is, illetve érdemes e, a bejárathoz, illetve az ÉK-i oldalhoz is rakni, vagy elegendő 1. Köszönettel: Violetta
Kedves Violetta!
A leírtak alapján a jelenlegi bejárathoz tenném a Sri yantrát – és biztos ami biztos – a Narasimha védelmező yantrát, mivel ez számít most a főbejáratnak.
Igen, lehet egy házban két Sri yantra is. Ha zárt az északkelet (vagy túl nyitott a délnyugat), akkor érdemes északkeletre is tenni egy Sri yantrát. De északkeletre mehet a Vamana yantra is. Ez utóbbit akkor tedd, ha 100% biztos van benne, hogy hol vannak az egyes égtájak (mert kiszerkesztetted). Ha csak nagyjából ismered az égtájak helyét, akkor inkább a Sri yantrát tedd északkeletre.
Remélem, segítettem!
Kedves Edit!
Nekem két kérdésem lenne.
A mi házunk 2 szintes + a pince és a garázs. A földszinten az Édesanyám él, a tetőtérben a férjemmel és a gyerekekkel élek. A bejáratnál már korábban elhelyeztem egy Sri yantrát, de most rendeltem más helyekre is, az első kérdésem az, hogy ezeket a földszinten vagy a tetőtérben helyezzem el.
A másik, hogy észak-keleten, keleten egy lépcsőház van, ami bővítmény, ide tehetem-e a Sri Yantrát.
Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel: Tünde
Kedves Tünde!
A Sri yantrát lehet tenni bejárathoz (ahogy már tetted is oda). A bejáratnál az a legjobb, ha van mellette egy Narasimha védelmező yantra is.
Szoktuk még tenni a ház vagy lakás északkeleti részére vagy egy bizonyos helyiség északkeleti részére is. Tehát, ha szeretnéd, teheted a lépcsőházba is főleg, ha az északkeletre esik.
És az sem gond, ha mindkét szinten van Sri yantra.
Remélem, ezzel segítettem.
A mai légzésmeditációm alatt megjelent egy fém tárcsa a belső szemeim előtt. A tanárom mondta el hogy a leírásom alapján a Sri yantra lesz. Most a cikked megnyugtatott hogy jó úton járok. Köszönöm.
Kedves Niki!
Örülök, hogy a Sri yantra jelent meg a meditációdban! Ez biztos nem véletlen, mivel nagyon sok régi (jóga) tradíció használja meditációja tárgyaként a Sri yantrát.
Kedves Edit!
Hónapok óta a Vaszati rabja vagyok és nagy érdeklődéssel olvasom a rengeteg cikket és tanulmányt. A házunk a feje tetején áll, mert a Vaszati szerint próbálom (próbálnám) alakítani, de mindig belefutok valamibe…
Rendeltem Yantrákat. Sokat.
De mostmár muszáj kérdéseket feltennem, nehogy félreértsek valami alap dolgot.
– Ha rendelek yantrákat, azokat is fel kell szentelni, vagy azok már fel vannak?
– Diagonál alaprajzú ház esetén a főégtájakhoz tartozó yantrákat hová kell tenni? Minden főégtájam sarok.
– Az egyes (mellék) égtájak yantráit az adott szoba megfelelő falára helyezzem, vagy a szobaajtóhoz belülről?
Tehát pl. D-K szoba, bejárata az É-Ny falon van. A Parasurama yantrát az ajtó fölé rakjam (most ott van), vagy a D-K- i falra, az ajtóval szembe.
– NAGY kérdésem:
Diagonál ház esetén, ha van egy téglalap alakú szoba, aminek a rövidebb oldala (4m) D-Ny-ra néz, a hosszabb (5m) É-Ny-ra, akkor ezt minek mondjuk? Ez egy nyugati szoba lenne? Melyik égtáj szabálya vonatkozik rá?
Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdvözlettel: Bné Kata
Kedves Kata!
Örülök, hogy tetszik a Vaszati! Igyekszem megválaszolni sorban a kérdéseidet:
– A yantrák kedvező asztrológiai időpontban készültek és fel vannak szentelve. Amikor elhelyezzük őket, olyankor érdemes elvégezni egy kis ceremóniát, aminek a leírásáat ide kattintva találod. >>
– Ha egy yantrának a ház sarkánál kell lennie, akkor a sarok közelében helyezzük el valamelyik falon. A pontos helyét az adott égtáj tengelye jelöli ki. Az északra kerülő yantra esetén pl. oda tesszük a yantrát, ahol az észak-dél tengely elmetszi az északi falat. Ha ez pontosan a sarokba esik (pl. négyzet alakú ház esetén ez előfordulhat), akkor ha van a sarokban egy kis sarokbolc, akkor kerülhet arra is.
– Ha a yantra egy égtájat korrigál, például a délkeletet, akkor a délkeleti falra kell kitenni. A pontos helyét az északnyugat-délkelet tengely jelöli ki. Ahol ez a tengely elmetszi a délkeleti falat, oda kerüljön a yantra. (Ha valami miatt nincs ott hely, akkor ennek a pontnak a közelébe.) A yantrákat csak akkor tesszük egy helyiségbe vezető ajtóhoz (kívülről), ha az a helyiség fürdőszoba, vécé, vagy lomtár, tehát olyan helyiség, ahová nem illendő yantrát tenni.
– Az utolsó kérdéssel kapcsolatban: nem az a lényeg, hogy a fal melyik égtáj felé NÉZ, hanem, a helyiség vagy egy bizonyos terület melyik égtájon VAN. Ezzel kapcsolatban ajánlom, hogy olvasd el azt a cikket, ami a vasztupurusa mandala szerkesztését magyarázza. Ide kattintva találod. >>
Remélem, ez így egyértelmű lesz!
Kedves Edit!
Én most kezdtem el foglalkozni a témával, és úgy érzem, feltétlen szereznem (csináltatnom) kell egy Sri yantra ezüst medált, amit mindig szeretnék magamon viselni. Használatba vétel előtt mit érdemes tudnom, hogyan avassam fel, állítsam a „szolgálatomba”?
Köszönöm válaszod
H.Ágnes
Kedves Ágnes!
Nagyon jó ötlet a Sri yantra medál. Korábban itt a weboldalon is elérhető volt tűzzománc váltzatban, amit a mai napig nagyon szívesen hordok. (Sajnos már nem kapható.)
A viselése előtt elég, ha rüstölőt és virágot ajánlaszt nekki, mint azt a többi, falra kerülő yantra esetében is tesszük.
Ide kattintva tudsz olvasni a yantrák elhelyezéséről és kicsit lejjebb görgetve a Sri yantra talizmánról is találsz pár mondatot. >>