Napjainkban több, egymással harmonizáló, vagy éppen ellentmondó irányzat van divatban, melyeket követve drasztikusan átalakulhat otthonunk hangulata, de ami még fontosabb: az energiája. Vajon hogyan férnek össze ezek az irányzatok a Vaszatival?

A sorozat első részében a minimalistákkal ismerkedünk meg. A minimalista irányzat nem tévesztendő össze a minimál lakberendezési stílussal! A minimalista irányzatot akár egy életstílusnak is tekinthetjük, sőt, nyugaton – főleg a tengeren túlon – már mozgalommá nőtte ki magát. Innen jön a minimalizmus elnevezés.

mini1

Egy minimalistának ez már sok is lenne. Minek oda a kandalló mellé egy váza?

A minimalisták két leghíresebb képviselője Joshua Fields Millburn és Ryan Nicodemus. (A könyvük magyarul is megjelent, címe: Minimalisták – Minden, ami igazán fontos.) Filozófiájuk lényege egész egyszerűen az, hogy minél kevesebb tárgy van a birtokunkban, annál több idő marad értékes emberi kapcsolatokra, értékes időtöltésre. Ahelyett, hogy a tárgyaink szolgálatával töltenénk az értékes időnket, törődhetünk helyette az egészségünkkel, ápolhatjuk emberi kapcsolatainkat.

A minimalizmus követői általában az anyagi gazdagságtól megcsömörlött emberek, akiknek elegük lett abból, hogy egy csomó pénzt keressenek azért, hogy megvegyenek egy csomó kacatot, amit aztán nem is használnak, de amelyek folyamatosan figyelmet követelnek maguknak. Ahelyett, hogy a tárgyainkat szolgáljuk, elgondolkodhatunk az élet nagy kérdésein, az élet értelmén, azon, hogy kik is vagyunk mi valójában.

mini3

A minimalista életérzéshez a minimalista lakberendezés áll a legközelebb, de nem ez a lényeg. Azt hiszem, a háló mögött látszó gardrób túl nagy egy igazi, vérbeli minimalistának…

A kevésbé „keményvonalas” minimalisták egy hatalmas selejtezéssel, lomtalanítással kezdik az új életstílusukat, ami tökéletes összhangban van a Vaszati elveivel is. Amikor a Vaszatit nem egy új épület tervezésére, hanem a meglévő otthonunk korrigálására használjuk, akkor azon túl, hogy átrendezzük a szobákat, átfestjük a falakat, ablakot nyitunk vagy éppen elhelyezünk néhány yantrát, végig kell gondolnunk azt is, hogy mik azok a tárgyak, amelyek fontosak az életünkben, és mik azok, amikre semmi szükségünk nincs. Megvizsgáljuk azt is, hogy melyek azok a tárgyaink – legyen szó bútorról, dísztárgyról vagy akár egy képről -, amelyekre rátekintve örömet érzünk, és melyek azok, amelyeket a hátunk közepére kívánunk. Ez utóbbiaknak bizony menniük kell. A dísztárgyakkal kapcsolatban ajánlom figyelemdbe egy korábbi írásomat, amit ide kattintva találsz.>>)

Amikor évekkel ezelőtt a 27 napos programon dolgoztam – még nem hallottam sem a minimalistákról, sem a sorozat következő részében bemutatásra kerülő Marie Kondoról), mégis a program egyik fő vezérelve, hogy szabaduljunk meg minden olyan dologtól, aminek a puszta jelenléte is gyengíti otthonunk pozitív energiáit.

mini4

Nagyjából így nézhet ki egy szoba a nagy minimalista átalakítás után. Szerintem a díszpárnák sem maradnak sokáig…

A minimalistákkal leginkább akkor tudok nagyon együttérezni, amikor takarítani kezdek és le kell törölnöm a port a különböző dísztárgyakról, vagy a dísztárgyakkal díszített polcokról. Mennyivel könnyebb dolga van ilyenkor egy minimalistának!

A könnyebb takarításon túl persze van más előnye is annak, ha azt az elvet valljuk, hogy minél kevesebb tárgyunk legyen. Ezzel az életstílussal ugyanis adunk egy nagy pofont a fogyasztói társadalomnak is. Azáltal pedig, hogy kevesebb dolgot vásárolunk, teszünk egy keveset a környezet védelméért is – kivéve, ha ugyan csak egy okos telefonunk van, de az évről-évre mindig a legújabb, vagy ha csak egy laptopunk van, de évente újat veszünk, stb.

Eszembe jutott egy fontos gondolat a környezetvédelemmel kapcsolatban. Mindannyian tudjuk, hogy milyen állapotban vannak a folyóink. India legszentebb folyója, a Yamuna, miután keresztül folyik Delhin, gyakorlatilag egy halott folyó. Nincs benne élet. A Föld tele van szeméttel, amit nem lehet megsemmisíteni. Vannak olyan nagyvárosok, ahol a szmog miatt arcmaszkban járnak az utcán. Mégis, ha igazán mélyen belegondolunk, nem a levegő szennyezése, a víz vagy a föld szennyezése a legrosszabb, hanem az éter beszennyezése! Hogyan lehet beszennyezni az étert? Természetesen nem megfelelő hangvibrációval. Ha még nézel tévét vagy hallgatsz rádiót, akkor tudod miről beszélek. Ha nem nézel tévét és nem hallgatsz rádiót, tegyél egy próbát! Kapcsold be a tévét reggel és csak este kapcsold ki! Kiproóbálhatod a rádióval is…

Biztos vagyok benne, hogy ha az emberek nem néznének tévét, nem hallgatnának rádiót (vagy csak nagyon minimális mennyiségben és csak tudatosan megválasztott, értékes műsorokat – van néhány ilyen), akkor sokkal nyugodtabb, békésebb és tisztább világban élnénk. Az állami propaganda nem tudna irányítani, megfélemlíteni és befolyásolni bennünket, a reklámok nem csábítanának újabb és újabb fölösleges vásárlásokra, az értelmetlen „szórakoztató” műsorok pedig nem butítanának bennünket…

mini2

Nagyjából ennyi holmi lehet egy keményvonalas minimalista gardróbjában…

Na de térjünk vissza a minimalistákhoz! Tanuljuk meg tőlük azt, hogy az egyre több és több tárgytól (legyen az használati tárgy, dísztárgy, ruha vagy épp bútor) nem leszünk boldogabbak, sőt, gyakran még az értékes időnket is elrabolják, vagy épp legyengítik az energiaszintünket. Fontos azonban, hogy – mint ahogy majd a másik két irányzatot is – ezt is megfontolva, a Vaszati elveivel és a saját személyiségünkkel összhangban alkalmazzuk az életünkben. Ha egyik napról a másikra mindenünket kidobáljuk és csak 52 használati tárgyat tartunk meg – mint ahogyan Colin Wright, egy másik híres minimalista tette -, akkor nem biztos, hogy elégedettséget érzünk majd az elménkben – főleg akkor nem, ha egyébként szeretjük a szép tárgyakat.

Mint mindenben, itt is fontos megtalálni azt az egészséges egyensúlyt, ahol szabadok lehetünk – azaz nem válunk a tárgyaink rabszolgáivá – ugyanakkor az otthonunk nem veszíti el a szépségét és a személyes, ránk jellemző hangulatát.

Manhertz Edit

Manhertz Edit

Neked ajánlom:

A minimalista stílus veszélyei

Írásaimban többször is szó esett már arról, hogy a Vaszati nem kötődik egyik építészeti vagy lakberendezési irányzathoz sem. Bármelyik stílus áll közel hozzánk (vidéki, mediterrán, angol, skandináv vagy éppen a minimalista), be tudjuk rendezni úgy az otthonunkat, hogy...

Különböző formák, díszítőelemek a Vaszatiban

A legutóbbi - háromszögletű telkekkel és épületekkel foglalkozó - bejegyzés után magától értetődően felmerült a kérdés: vajon kedvezőek-e a boltíves ablakok, a kupolák, és egyéb különleges formák a Vaszati elvei szerint. Mielőtt nagyon belemerülnénk a különböző formák...

Vaszati és a különböző stílusirányzatok

A Vaszati nem egy építészeti irányzat vagy lakberendezési stílus. A Vaszati egy olyan építészeti és térrendezési rendszer, amelyet ha alkalmazol, otthonod harmóniában lesz a természet univerzáis (örökérvényű, helytől, időtől és vallási hovatartozástól független)...

Vaszati és a ma hódító irányzatok – 2. rész: Rend a lelke! Marie Kondo módszere

Legutóbb a minimalistákkal ismerkedtünk meg, akiktől megtanultuk, hogy ha túl sok tárgy vesz körül bennünket, akkor fennáll annak a veszélye, hogy a tárgyainkat fogjuk szolgálni családtagjaink, barátaink helyett. Marie Kondo - aki Japán híres "rendrakó" specialistája...

Vaszati és a ma hódító irányzatok – 3. rész: Nem is kacat! A tárgyak újraértelmezése: Vintage

Az eddig megismert két stílusirányzatban a fő közös motívum az, hogy dobjunk ki mindent, ami fölösleges, amit nem használunk. A minimalisták célja egyértelműen az, hogy minél kevesebb tárgy vegyen körül minket (legyen az bútor vagy egyéb használati tárgy), míg Marie...