Az eddig megismert két stílusirányzatban a fő közös motívum az, hogy dobjunk ki mindent, ami fölösleges, amit nem használunk. A minimalisták célja egyértelműen az, hogy minél kevesebb tárgy vegyen körül minket (legyen az bútor vagy egyéb használati tárgy), míg Marie Kondo módszere szerint „csak” a fölösleges, nem igazán használt dolgoktól kell megválnunk. Ezzel szemben itt van a vintage stílus, ami a régi, használaton kívüli tárgyak újraértelmezéséről, felújításáról szól.
A Wikipedia ezt írja a Vintage stílusról: „A stílus jellemzői a régi, akár funkcióját vesztett bútorok és használati tárgyak újra felhasználása. Akár funkcióját veszett darabok is lehetnek ezek, mivel nem cél a rendeltetésszerű használat, sőt elvárás is a kreatív megoldások használata.”
A stílus követői tehát mielőtt kidobnának valamit megnézik, nem lehetne-e azt a bizonyos tárgyat megmenteni, valami másra használni. Biztosan láttál már régi Zinger varrógépet asztallá alakítva. (Nekünk is van egy a pincében, a nagymamámé volt és még én is ezen tanultam varrni! Jelenleg felújításra vár.) Ma már nagyon kevesen varrnak hagyományos, pedálos varrógéppel, mert az elektromossal sokkal egyszerűbb a varrás. Így aztán a régi szép varrógépek szép lassan mind-mind asztallá alakulnak.
De gondolj csak a virágtartóvá alakult bödönökre, régi zománcozott fazekakra! Ha szép emlékek kötnek egy bizonyos tárgyhoz, akkor jóleső érzés viszontlátni azt a házban vagy a kertben – még ha egészen más szerepben is, mint az eredeti rendeltetése volt.
Szintén reneszánszát éri a bontott építőanyagok használata. Legyen az bontott tégla, gerenda, régi szép cementlap, tartóoszlop, stb. A Vaszati azt tanítja, hogy a házunkba ne építsünk be használt, bontott építőanyagokat, különösen akkor ne, ha azoknak nem ismerjük az eredetét. Ennek leginkább az az oka, hogy nem tudhatjuk, hol és milyen célt szolgált az a bizonyos építőanyag. Én személy szerint nem szivesen építeném be a házamba egy régi hentesüzlet vagy vágóhíd építőanyagait, akármilyen szépek is legyenek azok. A tárgyakhoz ugyanis hozzátapad a múltjuk, ami lehet kedvező, de lehet kedvezőtlen is. Ez a múlt pedig – a régi tárgy által – jelen lesz a mi életünkben is.
Ha az egyik oldalról nézzük, szép dolog megmenteni a régi értékeket, szép tárgyakat, újrahasznosítani a régi – jó állapotban levő – építőanyagokat. Ezzel talán védjük egy kicsit a környezetet, és megőrízzük őseink emlékét, értékeit. Ráadásul a régi tárgyak gyakran sokkal szebbek, mint az újak. E tekintetben tehát rendben van, ha egy-egy kidobásra ítélt tárgyról úgy döntünk, hogy „nem is kacat”.
(A környezetvédelemmel kapcsolatban azért írtam hogy „talán”, mert a felújítás szintén energia és anyagigényes lehet attól függően, hogy mennyit kell változtatni azon a bizonyos régi tárgyon.)
Ott van ugyanakkor a másik oldal, miszerint nem biztos, hogy ismerjük a tárgyak eredetét. Ha családi örökségről van szó, akkor többet tudunk róluk, ha azonban a bolhapiacon, régiség kereskedésben szerezzük be a kincseket, akkor már nem tudjuk, kié volt egy bizonyos bútor vagy tárgy, milyen ember volt az illető, mire és hogyan használta azt a bizonyos tárgyat – azaz milyen karma tapad a tárgyhoz. Ha ezt a szempontot vesszük figyelembe, akkor megértjük, miért mondják a szigorú Vasztu írások, hogy használt építőanyagot ne építsünk be a házunkba.
Mit tegyünk, ha tetszik a vintage stílus? Szeretjük a régi tárgyakat, szeretünk újrahasznosítani olyan dolgokat, amiket mások kidobásra ítéltek, ugyanakkor nem akarunk ellentmondani a Vaszati elveinek sem? Azt javaslom, hogy mindenképpen végezzünk az ilyen tárgyakon mind durva- mind finomfizikai tiszítást, fertőtlenítést. A leggyakrabban használt és bevált védikus módszer a tehéntrágyás tisztítás. A tehéntrágyának ugyanis minden szempontból fertőtlenítő hatása van. (Durva- és finomszinten is!) Szerezz egy kevéske tehéntrágyát egy közeli tehenészetből (nem kell túl sok), hígítsd tiszta vízzel és mosd át velük a kérdéses tárgyakat. Ez jó módszer akkor is, ha olyan albélretbe költözöl, ahol laktak előtted. Nem kell tőle megíjedned, hiszen jó pár évtizede még itt nálunk is gyakori volt, hogy tehéntrágyával döngölték a padlót…
Ezzel véget ért ennek a három, ma divatos irányzatnak a bemutatása. Ha igazán ügyesek vagyunk, akkor ötvözhetjük is a hármat úgy, hogy közben még a Vaszati elveit is figyelembe vesszük. Hogyan? Egyrészt ne halmozzunk fel túl sok dolgot az otthonunkban, hogy a tárgyak ne uralkodjanak felettünk (minimalista), ugyanakkor tanuljuk meg a megmaradt tárgyak optimális tárolását és a rend fenntartását az otthonunkban (Marie Kondo), ha valami szép és érdekes tárgy van a birtokunkban, de már nem használjuk, gondoljuk végig, hogyan lehetne újrahasznosítani – ügyelve arra, hogy az otthonunk ne válljon „régiségkereskedéssé” (vintage), ugyanakkor az otthonunkat és a tárgyainkat úgy helyezzük el a lakáson belül, hogy az összhatás (színek formák, stb.) a lehető leginkább harmóniában legyenek a természet törvényeivel (Vaszati).
Ha mindezt ötvözni tudjuk, nem esünk túlzásba sem a kidobálás, sem az újrahasznosítható tárgyak gyűjtése terén, ugyanakkor maximálisan figyelembe vesszük a Vaszati elveit, akkor egy izgalmas, ugyanakkor harmonikus otthonunk lehet, ahol fel tudunk töltődni és ami jó hatással van a mindennapjainkra.
Kedves Editke!
Mi a véleményed az „Antiqvitas” boltokban vásárolt használt antik bútorokról? Tudjuk, mire használták (szekreter, szék, fotel, kanapé), de igaz az is, nem tudjuk, kié volt.
Köszi előre is a választ.
Kedves Ági!
Ha nagyon beleszeretünk egy idegen eredetű antik tárgyba, akkor ajánlott valamilyen módon (amiben hiszünk) megtisztítani. Ez lehet a tehéntrágya, ami talán európai fejjel kicsit furcsa. (Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy egy egész kevés tehéntrágyát feloldunk vízben és ezzel a vízzel mossuk át a tisztítandó tárgyat. Nem kell tehát vastagon betrágyázni!)
A lényeg, hogy ajánlott a bútornak a durvafizikai tisztításon túl egy finomfizikai tisztítás is. Ugyanez a helyzet egy használt lakás esetén is, ott is történtek dolgok mielőtt megvettük volna, tehát ott is ajánlott a finomfizikai tisztítás.
Nagyon szepen köszönöm,sokat tanultam belölle,igen a karma ,nagyon fontos es hogyan tudjuk megoldani ,az egyensujt. Igazan sok erőt meritettem az irásból . Eva
Kedves Éva!
Örülök, hogy tetszett az írásom! 🙂
Örülök! 🙂