Kicsit unalmas már, hogy minden évben, amikor át kell állítani az órát, mindenhol arról cikkeznek, hogy ez mennyire megviseli a szervezetet, megnő ilyenkor a szívinfarktusos esetek száma, de azért milyen jó, hogy az ország megtakarít egy csomó pénzt… Épp az imént mondta a nyugdíjas anyukám, hogy őt egyáltalán nem zavarja össze az óraátállítás, mire visszafeleseltem, hogy persze, mert te egyébként is mindig máskor fekszel és kelsz. Azok azonban, akiknek vagy egy napi rutinjuk, mindig ugyanabban az időben kelnek, ugyanakkor kezdődik a munkájuk és este is igyekeznek mindig ugyanabban az időben lefeküdni, bizony megérzik ezt az egy óra különbséget – főleg most, amikor hiányként jelent meg.
Én személy szerint nagyon megérzem az óraátállítást, és mivel alapvetően koránkelő vagyok, különösen a nyári időszámításra nehéz átállnom. Egy évvel ezelőtt írtam a reggelek jelentőségéről. (Ha esetleg nem emlékszel a cikkre, itt megtalálod. >>) Ott leginkább arról írtam, hogy milyen fontos szerepet töltenek be az életünkben a reggelek. Ezen áll vagy bukik, hogy milyen lesz az egész napunk. Ott a fő mondanivalóm az volt, mennire fontos, hogy reggel, miután felkeltünk, kapcsolatba tudjunk kerülni a felkelő Nappal, annak a csodálatos tápláló és gyógyító erejével.
A védikus írások szerint (amely írásoknak a Vaszati is szerves része) minden jelenséget, minden tevékenységet, az ételeinket, sőt a napszakokat is az anyagi természet három kötőereje irányítja. Ez a három kötőerő a jóság, a szenvedély és a tudatlanság kötőereje. A jóság kötőerejébe tartozó dolgok jót tesznek testünknek, lelkünknek egyaránt, rövid távon egy nyugodt, egészséges életet biztosítanak számunkra, hosszútávon pedig lelki fejlődést. A szenvedély kötőerejébe tartozó dolgok és cselekedetek szükségesek a teremtéshez. Ez az a kötőerő, amely leginkább mozgatja a világot, a gazdaságot. A tudatlanság kötőerejének fő jellemzője a tétlenség, a tudatlanság, a fáradtság és a fásultság.
Ha a napszakokat nézzük, a korahajnali órák a jóság kötőerejébe tartoznak. Ez az az időszak, ami leginkább alkalmas a lelki életünk ápolására: meditációra, imádkozásra, spirituális könyvek olvasására. Sokan vannak ugyanakkor, akik kora reggel tudnak leginkább összpontosítani a munkájukra – főleg akkor, ha szellemi tevékenységet végeznek. Ilyenkor sokkal jobban megy az írás. A délelőtt folyamán aztán belépünk a szenvedély kötőereje által irányított napszakba. Ilyenkor nagyon aktívak leszünk, nagy lesz a forgalom az utakon, mindenki izeg-mozog, hogy megteremtse az anyagi javait. Estére aztán elfáradunk. Ezt az időszakot a tudatlanság minősége hatja át. Elérkezett a pihenés ideje. Ilyenkor már nehezebb az alkotómunka, mert a természet uralkodó kötőereje ezt nem támogatja. Nehezebb lelki gyakorlatokat is végezni, bár a védikus írások kifejezetten ajánlják, hogy lelki gyakorlatokkal fejezzük be a napot, s ezáltal próbáljuk magunkat megvédeni attól, hogy a tudatlanság kötőereje hasson ránk. A kötőerők azonban nagyon erősek, és ha más nem, a fáradtság elnyom bennünket és szépen elalszunk.
Ideális esetben nagyon jó kihasználni és minél inkább megnyújtani a kora reggeli órákat, ezáltal több időt tölthetünk a jóság minősége által irányított napszakban. Igen ám, de ehhez korán kell kelni! Ha valaki későn fekszik le, akkor nagyon nehéz lesz hajnalban felkelni… És ezzel meg is érkeztünk ahhoz a ponthoz, miért problémás (legalábbis számomra) az óraátállítás.
A minap olvastam valahol, hogy a parlamentben bizonyos csoportok azért lobbiznak, hogy töröljék el az óraátállítást és ezentúl mindig nyári időszámítás legyen. Az, ha eltörölnék az óraátállítást, biztos sokaknak örömet okozna – nekem is. Na de miért pont a nyári maradjon? Az egyik egyszerű ellenérv az, hogy a téli időszámítás az „eredeti”. De van ennél egy fontosabb ellenérv is. A nyári időszámítás – és az ahhoz igazított napi tevékenységek – sajnos a szenvedély és a tudatlanság minőségét támogatják a jóság minősége helyett. Minél tovább van este világos (ez főleg nyáron igaz), annál nehezebb korán lefeleküdni és korán felkelni. (Mondhatjuk erre, hogy a Nap időszámítástól függetlenül akkor kel, amikor ő akar, igazodjunk ahhoz. Igen ám, de a kötelező napi rutinunk nem ahhoz igazodik, hanem az időszámításhoz!) Télen is problémát okozna, ha nyári időszámítás maradna, mert a legsötétebb napokon még reggel 8-kor is sötét lenne, amikor már a gyerekeknek az iskolapadban kell ülniük…
Félre ne érts, ezzel a kis gondolatmenettel nem az volt a célom, hogy szembeszálljak a politikai akarattal, vagy kampányoljak valamelyik időszámítás mellett. Ennél sokkal fontosabb, hogy megértsük: a napjaink egyes szakaszai más-más tevékenységre alkalmasak, és ha csak tehetjük, hosszabbítsuk meg azt a napszakot, ami a jóság kötőerejéhez tartozik, azaz a reggelt. Keljünk minél korábban (még akkor is, ha még sötét van) és tegyünk a korareggeli órákban valamit azért, hogy jobb életünk legyen. Olvassunk, meditáljunk, írjunk, vagy csak sétáljunk egy nagyot és hallgassuk a madarak énekét… Ha valami mellett kampányolnék, az a koránkelés. 🙂
Ahhoz pedig, hogy korán tudjunk felkelni, nagyon fontos, hogy jól tudjunk aludni, és kipihenjük magunkat. (Végre megérkeztünk a Vaszatihoz!) Ehhez azonban nem csak az szükséges, hogy idejében lefeküdjünk, hanem az is, hogy a hálószobánk elhelyezkedése, berendezése és színvilága leginkább megfeleljen a Vaszati elveinek. Tegnap feltöltöttem a YouTube-ra egy rövidke hangfelvételt, amely a 27 napos programcsomagból származik és a hálószobáról beszélek benne. Ide kattintva meg tudod hallgatni >> A felvételből kiderül, mit tehetsz azért, hogy jobban tudj aludni – akár van külön hálószobád, akár nincs.
Kiváncsi lennék, hogy téged érzékenyen érint az óraátállítás? Számodra mi a fontosabb, hogy este „tovább legyen világos”, vagy, hogy reggel „hamarabb legyen világos”? Az én válaszomat már tudod…
Elmebetegek akarják felül írni a Teremt-Ő teremtését a természet törvényét…Csókoltatom Luciferrel aki ezt kitalálta…! Áldás a régi időszámításra,ami valódi időszámítás és nem ÁMÍTÁS !!!
Ha valóban erről lenne szó, akkor télen is, nyáron is, időszámítástól függetlenül akkor kellene kelnünk, amikor a Nap kel, és akkor feküdnünk, amikor lenyugszik. Bármilyen ettől való eltérés, kialakult napi rutin a „Teremtő teremtésének felülírása”. Az eredeti téli időszámításban sem volt ez követhető, amióta nem csupán földművelésből élünk, nem tudunk a Naphoz igazodni, kizárólag az órához. Magyarországtól északabbra fekvő országokban ez még inkább igaz.
Engem egyáltalán nem zavar az óraátállítás. Amikor az ember elutazik pár országgal arrébb, esetenként ennél akár sokkal hosszabb időeltolódást is el kell viselni, és a legtöbbünknek pár nap alatt sikerül is átállni.
Egyébként nyári időszámítás alatt nyáron reggel is világos van, nem csak este. 3/4 5 – 5 körül van napkelte, hát, aki ennél korábban akar felkelni, annak váljék egészségére, nekem elegendő ez az 5 óra.
Még egy gondolat a korai illetve késői keléshez: én nagyon úgy látom, hogy ez genetika. Vannak bagoly és pacsirta típusú emberek. Egy bagollyal nagyon rosszat tesz az, aki korán kiveri az ágyból.
Miközben törekszünk a Vaszati és egyéb energetikai szempontból tökéletes házra, életvitelre stb., sokszor elfelejtjük, hogy egyáltalán nem biztos, hogy az egyénnek jelen életében ilyen „tökéletes” életet kell élnie. Oka van annak, ha valaki újra és újra ösztönösen dél-keleti hálószobát választ. Ha újra és újra dél-nyugatra rakja a főbejáratot. El lehet, és kell is mondani, hogy általánosságban hogyan ideális, de a „nagy terv” része a negatívum is. A problémák is, és nem véletlen, ha az egyén adott életében terhelt életet kapott-választott.
Drága Edit! Először is köszönöm szépen,hogy küldöd nekem a gyógyulásomat elősegítő és életünket jóirányba terelő,érdekes információkat! Minden nap várom és többször elolvasom a Vaszati tanításait. Sajnos nagyon rossz a lakásunk elrendezése,a bejárat a lépcsőházban nyugati,az észak teljesen zárt,a fürdőszoba,WC(külön van) és a konyha van északon,csak a konyhában van egy keleti ablak. Észak felé nem tudunk ablakot vágatni,mert ott a szomszéd lakása végig. A hálószobáról írottakat most olvastam nagy érdeklődéssel és elkeseredéssel,mert nekünk csak egy U alakban falakkal körbevett,dél felé nyitott hálófülke leválasztás a hálóhelyünk,fejünk észak felé,lábunk dél felé néz. Le kell írnom,hogy hosszú évek óta alvásproblémákkal küzdök,néha csak altatóval tudok aludni,mert reggel 5-kor már sík ideg vagyok,hogy nem alszom,csak hallgatom a férjem és a kutyák horkolását! Öt éve nincs energiám semmire,zombieként megyek a piacra és a kutyákkal se sétálok az erdőbe,mint azelőtt. Erős fejfájással és magas vérnyomással ébredek,későn. Alig tudok életet verni magamba,hogy végezzem a dolgomat. Nagyon boldoggá tettél az írásaiddal,s hogy megismerhettem a Vaszatit! Már látom a kiutat az alagútból,annak ellenére,hogy nincs egy vasam sem! Szeretnék Vaszati támogató tag lenni,meg is próbáltam tegnap,de nem tudok nyomtatni az IPaddel. Kérlek szépen írd meg hová menjek jelentkezni! Utána szerzek pénzt valahogy és elkezdem a legfontosabb yantrák és egyebek megvételét. Kérdezni szeretném,hogy a hálófülkénk(természetes fa ágy,a falak természetes parafa tapéta,fehér ágynemű,fehér plafon,csak egy kicsi vörös Buddhakép lóg a fejemnél) keleti falán lehetne ablakot vágni,vagy északon,de az a konyhára nézne,ahol északon nincs ablak. Mit javasolnál? Szeretettel ölel: Gilda
Kedves Gilda!
A leírtakból nekem nagyon úgy tűnik, hogy komoly magnéziumhiányod van (ami persze nem zárja ki azt, hogy egyúttal a lakás kedvezőtlen kialakítása miatt is érnek károsító hatások). Pulzusod is szaporább?
Én azt tudom javasolni, hogy próbálj meg egy magnéziumpótló kúrát, ha jó a veséd, veszteni nem tudsz vele.
Ami fontos:
– Mindenképp szerves magnézium tartalmú kiegészítőt keress (az olcsó, mindenhol kapható magnézium-oxidot kerüld nagy ívben, mert egyrészt hasmenést okoz, másrészt csak 4 (négy!) %-a hasznosul. Én leginkább a magnézium-citrátot tudom javasolni (van ennél jobban hasznosuló is, pl. a Mg-orotát, de drágább is, több is kell belőle, és kevésbé lehet beszerezni).
– Fontos tudni, hogy egy felnőttnek 300-500 mg TISZTA magnézium a napi igénye. A magnéziumsók különböző mennyiségű magnéziumot tartalmaznak, és abból aztán még csak bizonyos százalék hasznosul, pl. a MG-oxidnak magas a magnézium tartalma, viszont csak 4 % hasznosul, ráadásul szervetlen só.
A dobozon keresd mindig a TISZTA magnézium tartalmat.
Példának néhány magnéziumsó magnéziumtartalma:
Magnéziumsó (1000 mg) – Magnéziumion (mg) – Tiszta Mg
Magnézium-aszpartát —————— 75
Magnézium-laktát ———————– 95
Magnézium-citrát ———————- 139
Magnézium-karbonát —————– 285
Magnézium-orotát ———————- 65.6
Magnézium-oxid ——————— 503
Magnéziumhiány esetén javasolnak 4-6 hétig nagy dózisban, napi 400-500 mg TISZTA magnéziumot szedni (ez pl. Mg-citrát esetében azt jelenti, hogy napi kb. 3 g magnéziumsót kell fogyasztani, ez tartalmaz úgy 420 mg magnéziumot), utána le lehet menni kisebb adagra, 100 körülre, illetve a táplálkozás átgondolásával jobban figyelni erre, már csak azért is, mert a magnézium is természetes formájában, egyéb tápanyagokkal kombinálva hasznosul a legjobban.
Sok zöld leveles zöldség, minél zöldebb, annál jobb, magvak – mandula, mák. Keress rá, vannak a neten táblázatok, hogy minek mennyi a magnéziumtartalma.
A hiányállapot megszüntetése érdekében a nagy dózisú magnézium mellé érdemes kalciumot és D-vitamint, valamint C-vitamint és B-komplexet szedni.
Nekem már egy hét szedés után jelentősen javult a vérnyomásom, a pulzusom rendeződött, 3-4 hét után pedig az idegrendszeremre is jó hatással volt. Általában a 4-6 hét, mire rendezni tudja a „sorokat”.
Túladagolása olyan napi 4-5000 mg TISZTA magnéziumnál lehetséges, ha nem elég jó a vese, illetve ha ezt a mennyiséget egy dózisban viszed be.
Különösen hiányállapot esetén sokkal jobb, ha a napi 4-500 mg-ot nem egyszerre, hanem a nap folyamán elosztva viszed be, lefekvés előtt egy nagyobb részt belőle.
Remélem segít 🙂
Kedves Gilda!
Először is nagyon örülök a Vaszati iránti lelkesedésednek, köszönöm szépen!
Kata írta neked, hogy vélhetően mangézium hiányod van. (Ezt érdemes megnézetni egy labrovizsgálattal.)
Ugyanakkor sajnos a leírtak alapján úgy tűnik, hogy a lakásod sem támogatja azt, hogy kipihent és energikus legyél. Az északról jövő energiák hiánya kifejezetten kedvezőtlen hatással van a hölgyekre. Az pedig, hogy fejjel észak felé alusztok, felületes alvást okozhat – és úgy tűnik, nálad okoz is. Az alvással kapcsolatban már az is segítség lehetne, ha meg tudnátok fordítani az ágyat úgy, hogy kelet felé legyen a fejetek. Lehetséges? (Tulajdonképpen minden irány jó, kivéve az északot.)
A hálószobára akkor érdemes ablakot vágatni, ha nem egy másik szobába (konyhába) nézne az ablak. Ha nagyon nincs levegő a hálófülkében, akkor el lehet azon gondolkodni, hogy még akkor is megnyitni valamerre, ha nem tudod közvetlenül a szabadba nyitni az ablakot. Láttam már olyan megoldást hasonló esetben, hogy a szomszédos – ablakos – helyiség felé a fal felső része nyitott volt, így jobban mozgott a levegő a hálófülkében.
Itt van pl. ez a lakás, itt is valami hasonló megoldást alkalmaztak: https://vaszati.wordpress.com/2015/03/29/modern-lakaskialakitas-a-vaszati-alkalmazasaval-kiss-gabriella-irasa/
Az alváshiányt mindenképp orvosold valamivel, mert a folyamatos kialvatlanság további betegségekhez, ingerültséghez, stb. vezethet. Próbáld alkalmazni a Vaszati nyújtotta lehetőségeket is, ugyanakkor fontos lenne egy orvosi vizsgálat is.
A hálószobával kapcsolatban pár napja töltöttem fel egy rövidke előadást a YouTube-ra. Itt meghallgathatod: https://www.youtube.com/watch?v=uxTxpbHr9nQ
Még valami: Most, hogy végre itt a jó idő, próbálj minél több időt tölteni a szabadban! Mozogj, sétálj. A friss levegő, a természet feltölt energiával még akkor is, ha az otthonodba csak korlátozottan tud bejutni. Ráadásul a friss levegő és a mozgás abban is segít, hogy jobban aludj…
Kedves Edit,köszönöm a jó tájékoztatást.Mindig a világosságot szeretem.
A szabad ember úgy osztja az idejét,ahogy a legmegfelelőbb.A fontos,hogy a természet adta lehetőségeket örömmel használjuk az épülésünkre,fejlődésünkre.Legyünk hálásak ezekért a csodákért.
Kedves Gizella!
Mindig örülök a kedves, pozitív és optimista leveleidnek, hozzászólásaidnak!
Köszönöm!
Kedves Kata! Nagyon köszönöm Neked,hogy a részletes tanácsaiddal segítesz rajtam! Megfogagom! Jóegészséget kívánok,szeretettel! Gilda