Mindannyiunk természetes vágya, hogy életünket amennyire csak lehet boldoggá, harmonikussá tegyük. Ki ne vágyna békés emberi kapcsolatokra, boldog családi életre, anyagi biztonságra, sikerre? Ki ne szeretne egészségesen, balesetmentesen élni?
Régi idők építőmesterei nemcsak azzal törődtek, hogy minél gyorsabban elkészüljön az új épület, minél tartósabb és minél szebb legyen, hanem azzal is, hogy a benne lakók, illetve az épületet használók életében minden harmonikusan, zökkenőmentesen történjen. Hazánkban is egyre többen fordulnak a kínai építőművészet a Feng Shui tanításai felé, de kevesen tudjuk, hogy mint a legtöbb ősi tudománynak, a Feng Shuinak a gyökerei is India védikus kultúrájába nyúlnak vissza, amely ott Vasztu néven ismert. A Vasztu tudományát az ötezer éves védikus irodalom köteteiben találhatjuk meg. Kb. 2000 évvel ezelõtt kínai szerzetesek érkeztek Indiába, hogy annak kultúráját tanulmányozzák. Ebben az idõben került át több védikus mûvészeti ág, mint pl. a harcművészetek, az építészet, valamint a Buddhizmus Kínába. Az évezredek során természetesen a Feng Shui és a Vasztu eltérő irányba fejlõdött tovább, ez az oka annak, hogy ma már kevés hasonlóságot mutat a két építészeti irányzat. Az egyik lényeges különbség az, hogy amíg a kínai Feng Shui leginkább a császár udvarában volt ismeretes, addig a Vasztu tudományát India egyszerű embere is alkalmazhatta építkezései során, hiszen nemcsak templomok, de lakóházak, sőt egész városok épültek a Vasztu szabályai szerint. (Az egyik leghíresebb Vasztu épület az Agrában található Taj Mahal, amelynek különlegessége, hogy a védikus építészet elveit a mogul építészet stílusjegyeivel ötvözték.)
A Vasztu a lelki és az anyagi tudományok ötvözete és olyan különböző egyetemes törvényszerűségeket foglal magában, mint például a gravitáció, a Föld mágneses mezeje, az energiaáramlás, a bolygók mozgása és hatása, az égtájak jellemzõ tulajdonságai, valamint az öt alapelem (föld, tűz, víz, levegő, éter) sajátosságai. Szoros kapcsolata van más védikus tudományokkal, például az asztrológiával, az ayurvedával és a Gandharva vedával, ami a zene tudománya.
Most fölvetõdhet egy kérdés: hogyan alkalmazható ez a több ezer éves indiai építészeti tudomány napjaink Európájában, ahol teljesen mások az éghajlati viszonyok, a kultúra és az emberek szokásai. A németországi Védikus Akadémián Marcus Schmieke tanárom és kollegám vezetésével, hosszas kutatások eredeményeképpen kifejlesztettük a Vasztu „európai vagy modern változatát”, amely Vaszati néven vált ismertté. A Vaszati úgy ötvözi az ősi és a modern építészettudományt, hogy az minden szempontból ki tudja elégíteni a mai európai emberek igényeit, ugyanakkor hű marad a Vasztu ősi alapelveihez.
Fontos itt megjegyezni, hogy a „modern” Vaszati nem azt jelenti, hogy bármit is változtattunk volna az ősi elveken. Pont ellenkezőleg: egy olyan rendszerbe foglaltuk az ősi Vasztu tudományát, ami könnyebbé tette annak alkalmazását, valamit összefoglalja az India különböző területein fellelhető tudást. A Vaszati rendszeréről ide kattintva olvashatsz bővebben >>
Vaszati és Asztrológia
A Vaszati és az Asztrológia kapcsolata több szálon fut. Új épület tervezése és építése során az asztrológia segítségével kiszámíthatjuk azt a kedvezõ idõpontot, illetve bolygóállást, amikor érdemes elkezdeni az építkezést. Ugyanúgy, ahogy a születési horoszkópunk meghatározza életünk bizonyos eseményeit és személyes tulajdonságunkat, a ház „születési horoszkópja” is meghatározó lehet a ház élettartamára, minőségére, időtállóságára nézve.
A lakók születési horoszkópjából egy tapasztalt Vaszati szaktanácsadó ki tudja számítani, hogy az egyes lakóknak melyik az egyéni égtája. Az saját égtáj ismeretében meghatározható, hogy az adott személynek a lakás melyik égtájain a legkedvezőbb tartózkodnia. Az egyéni égtájról bővebben ide kattintva olvashatsz. >>
A házon belül megtalálhatjuk a Védikus Asztrológia összes bolygóját, amelyek egy-egy égtájat, egy-egy helyiséget, illetve berendezési tárgyat uralnak. Nem mindegy ezért, hogy az egyes helyiségeket hogyan kapcsoljuk egymáshoz és melyik égtájon helyezzük el õket, hiszen a nem megfelelõ helyiség kapcsolatok a házon belül kedvezőtlen bolygókapcsolatokhoz vezethetnek.
Vaszati és Ayurveda
A Vaszati és az Ayurveda két, egymást kiegészítõ tudomány. Az Ayurveda, épp úgy, mint a Vasztu, az Atharva véda része, amely magyarra lefordítva azt jelenti: az életről szóló tudás. Az Ayurvéda egy gyógyászati rendszert ír le, mely magában foglalja az élet minden aspektusát egészen a fogantatástól a halálig. Ez a világ egyik legátfogóbb gyógyászati rendszere, testi és lelki értelemben egyaránt. E két tudományterület egy teljes körű rendszerré egészíti ki egymást, mely az egészséges és harmónikus élet alapja lehet. Az ember sem testi, sem lelki vonatkozásban nem választható el lakóterétol. Mind egy Vaszati szerinti lakótér analízis esetében, mind egy ayurvédikus tanácsadás során szükségszerű és ajánlott a másik tudományterületet is figyelembe venni, hogy a lehető legtökéletesebb tanácsadás jöhessen létre! Ha tehát valaki egy ayurvedikus (vagy más) orvoshoz fordul az egészségügyi problémájával, a gyorsabb gyógyulás érdekében fontos, hogy a lakókörülményeit is megvizsgáljuk.
Vaszati és a vagyoni helyzetünk
Ahogyan az egyes lakásfunkciók és helyiségek egy-egy égtáj illetve bolygó uralma alatt állnak, ugyanúgy a pénzügyi helyzetünk is nagyban függ attól, hogy egy-egy égtáj milyen minõséggel rendelkezik, illetve, hogy a lakás vagy akár az üzlethelyiség melyik részén helyezzük el az értéktárgyakat, vagy a pénzt. A pénzáramlás szempontjából legérzékenyebb a Merkúr uralma alatt álló észak. Amennyiben a lakás északi része nagyon le van blokkolva (ablaktalan, ráadásul egy hatalmas szekrény is áll ott), akkor ezzel sikerült meggátolnunk a pénz beáramlását otthonunkba, vagy akár az üzletünkbe. Ideális esetben lakás északi része nyitott, nincsenek ott nehéz bútorok, az ott található helyiségnek kedvező a funkciója (tehát nem egy vécé vagy egy lomtár van ott). Nagyon jó ezen az égtájon a tiszta víz jelenléte akár csak egy vízzel teli kancsó formájában is. Az északon uralkodó Merkúr kedvező hatását zöld színek használatával (pl. egészséges zöld növények elhelyezésével), egy spirituális Merkúr yantra (azaz Buddha yantra), a Sri yantra vagy a Meru chakra elhelyezésével tovább fokozhatjuk. Még többet olvashatsz az északról ide kattintva. >>
Ha máris tenni szeretnél valamit a pénzügyeidért, akkor kattints ide! >>
Mi az amire a leginkább oda kell figyelnünk?
Bármilyen épületről vagy telekről is legyen szó, annak a legértékesebb és egyben legérzékenyebb területei az északi, északkeleti, keleti, és a középső részei. Minden egyes telken vagy épületen belül létrejön egy energia mező, amely energia mezőbe észak felől érkeznek az élethez oly fontos organikus energiák, míg kelet felől a szolár, vagyis a napenergiák. Ezt a két vektort ha összeadjuk, akkor egy északkeletről délnyugat felé tartó általános energia áramlás alakul ki a telkünkön, az épületen, vagy akár csak a szobán belül. Ezt a tényt nem csak a több ezer éves védák, de több híres fizikus, pl. Viktor Schauberger, Wilchelm Reich és Karl Reichenbach is alátámasztja.
Nézzük meg, hogy mi van a lakásunk ezen érzékeny területein! (Északon, északkeleten, keleten.) Szép nagy ablakok, zöld növények, a főbejárat (kelet, észak), vagy esetleg a nappali szoba egy kapcsolódó terasszal? Ha ezek valamelyikét találjuk ott, már kicsit föllélegezhetünk. Vagy ezzel ellentétben ablaktalanok, sötétek, tisztátlanok az itt található helyiségek? Esetleg északkeleten távozik a szennyvíz az épületből? Ilyen esetekben sürgősen tenni kell valamit.
Jegyezd meg, hogy az északkeletről beáramló energia minősége meghatározza az egész épület energiaminőségét!
Az épület délnyugati ellenpólusa működjön valóban ellenpólusként, ami azt jelenti, hogy amennyire lehetséges (és ez a mi éghajlati viszonyaink mellett nem mindig megoldható) legyen zárt, helyezzünk el ott nehéz bútorokat. Funkcióját tekintve legyen ott a hálószoba, vagy nyugodtan elhelyezhetünk itt egy lomtárat is. Kerüljük délnyugaton a víz jelenlétét!
Mikor forduljunk vaszati szaktanácsadóhoz?
Ideális esetben az építkezők már a tervezés során fölkeresnek egy hiteles Vaszati szaktanácsadót, így az egész házat a tervezéstől a kivitelezésen át a vaszati szabályaival összhangban készíthetik el. Ennél gyakoribb az, amikor már kész épületeket, lakásokat korrigálunk. A Vaszati igen széles korrekciós eszköztárat sorakoztat fel a durva fizikai beavatkozástól a finom fizikai változtatásokig. Élj a lehetõséggel, és minél előbb fordulj Vaszati szaktanácsadóhoz,
* ha gyakoriak a veszekedések a családban, illetve más emberi kapcsolatok során;
* ha képtelen vagy egészséges, harmonikus emberi kapcsolatok kialakítására;
* ha nem találsz társat;
* ha boldogtalan vagy;
* ha gyakran vagy beteg;
* ha balesetek, túl korai halálesetek fordulnak elő a családban;
* ha anyagi problémákkal küzdesz annak ellenére, hogy szorgalmasan dolgozol;
* ha üzleti nehézségeid vannak;
* ha gondjaid, problémáid vannak a mindennapokban;
* ha gondjaid vannak a gyerekekkel;
* ha problémáid vannak a hatóságokkal, a szomszédokkal;
* ha erkölcstelenség ütötte föl a fejét a családban.
Mint ahogyan az idejében észrevett betegségnek nagyobb az esélye a gyógyulásra, ugyanúgy az idejében fölfedezett Vaszati rendellenességek is orvosolhatók a megfelelő gyógymódokkal. Itt érdemes megjegyezni, hogy a Vaszati rendellenességek nem egyből fejtik ki hatásukat – a „lappangási” idõ akár 2-3 év is lehet, így nagyobb az esély is arra, hogy idejében beavatkozhassunk!
A Vaszati korrekció lehetőségei
1. Fizikai változtatások, mint például új ablakok, ajtók nyitása, vagy a régi, kedvezőtlen fekvésű főbejárat bezárása.
2. A lakók szokásainak megváltoztatása, mint pl. több bejárat esetén csak a kedvező fekvésű bejárat használata.
3. Egyes helyiségek funkcióinak fölcserélése: az eredetileg hálóként használt szobát most dolgozóként használjuk, a gyerekszobát átköltöztetjük a dolgozó helyére, stb.
4. Korrekció az öt anyagi elem (föld, víz, tűz, levegő, éter) segítségével.
5. Bútorok helyének megváltoztatása.
6. Az egyes égtájakhoz, bolygókhoz, illetve funkciókhoz kapcsolódó megfelelő színek használata.
7. Speciális energetikai eszközök, mint pl. tükrök, növények, ásványok, tájképek, gyógynövények alkalmazása.
8. Két és -háromdimenziós finomenergetikai eszközök használata. Kétdimenziós eszközök a Vaszati yantrák, háromdimenziós eszközök pedig a Meru Chakra és a Vaszati piramis.
Egy megtörtént eset
Tanárommal, Marcus Schmiekével egy dél-német kisvárosba voltunk hivatalosak Vaszati konzultációra még a 2000-es évek elején. A ház tulajdonosa – egy középkorú agglegény – egy közepes méretű családi házban lakott. A ház északi részén egy hatalmas ablaktalan lomtár volt, az északkeleti részén pedig a WC-t is tartalmazó vizes blokk. Ebből következően a szennyvíz a telek északkeleti részén távozott. A ház délnyugati része (amit a Vaszati szerint a leginkább zártan kellene tartani) egy hatalmas télikerttel lett megtoldva. Már ebből a néhány hibából is igen sok következtetést tudtunk levonni házigazdánk életére vonatkozóan, amelyeket aztán ő szép sorban igazolt is:
Egész fiatal korától ebben a házban lakott, és annak ellenére, hogy nagyon szeretett volna megnősülni, néhány hétnél hosszabb kapcsolatot sohasem sikerült kialakítania. Az északi ablaktalan lomtárával nem csak a pénz beáramlását gátolta meg, de a „női energiákat” is kizárta mind a házából, mind az életébõl. (Az északról dél felé áramló energiák a nőneműek, míg a keletről nyugat felé áramlók hímneműek.) Ami még ennél is súlyosabb gond volt, hogy évek óta egészségügyi problémákkal küzdött, több műtéten is átesett, amelyet az északkeleti és a délnyugati Vaszati probléma egyidejû jelenléte okozott. Hosszas tanácskozás és a ház teljes Vaszati analízise után sikerült meggyőznünk az urat néhány fontos változtatásról: az északi lomtárat megszüntette, sőt egy ablakot is vágatott a ház északi falára. A helyiséget dolgozószobává alakította át és hogy minél gyorsabb és biztosabb eredményt érjünk el, elhelyeztünk itt néhány fontos Vaszati energetikai eszközt: a Sri yantrát és a Meru Chakrát is. A délnyugati télikerthez nagyon ragaszkodott, így azt meghagyta, de a télikerten kívül épített egy sziklakertet, a télikertet pedig telepakolta hatalmas cserepes növényekkel: nagyméretû pálmákkal, fikuszokkal, amelyek egyrészt sikeresen „megnehezítették” a délnyugatot, valamint az ott jelenlévő föld elemet is erõsítették. Elhelyeztünk továbbá egy, a délnyugathoz kapcsolódó yantrát, a Varaha yantrát is. Miután javasoltunk még néhány további korrekciót, távozásunkkor megígérte, hogy a legközelebbi házfelújításkor tenni fog valamit az északkeleti vécéjével, és szennyvízvezetékével is, ahová most csak egy Matsya és egy Vamana yantra került. Több, mint egy évig nem hallottuk hírét sem ügyfelünknek, mígnem egy szép napon telefonált, és közölte, hogy szeretne beiratkozni az intenzív Vaszati tanfolyamunkra, amelyre szeretné magával hozni a menyasszonyát is. Kérdésünkre, hogy volt-e kórházban ott jártunk óta, boldog „nem” volt a válasz…
Köszönöm az írást… 🙂 főleg a megtörtént eset tetszett.. érdekes időben küldted mert pár perc múlva szülinapos leszek… 🙂 lehet érdekelne a tanfolyam … ha jársz egyszer erre fele komárnóban akkor leülhetnénk egy kávéra .. . hárman vagyunk testvérek és a Húgommal edzők vagyunk … és van egy Bátyusom is … Húgommal egy különleges párhuzamos életet élünk …ki estünk az időből … legalább is én …. úgy érzem …. szeretném ha meg ismernél minket …. 🙂
Az én esetem szintén tanulságos, majdnem példaszerű. 61 éves író és könyvkiadó vagyok, 33 éve sclerosis multiplexes (SM) beteg és eddig nagy feng shui-s (fs) voltam. 29 éve lakom egy 1980-ban épült lakótelepi ház 3. emeleti kis lakásában egyedül, de mivel az íráshoz pont zavartalanság kell, ez az állapot számomra ideális. A lakásomban csak D-i és Ny-i ablakok vannak, É, ÉK, K zárt, a fürdőszoba a WC-vel Dk-i, szerencsére a konyha is Dk-i és a lakás bejárati ajtaja keleten van. A társasházé házé ÉK-en, a lépcsőház hátsó ajtaja Ény-on. Az SM az előző lakásomban jelent meg elsősorban lelki – és most már tudom, hogy energetikai problémák kifejeződéseként, mert a kelet ott is zárt volt. 15 éve gyakorlom a feng shuit, aszerint rendeztem, festettem át és használtam a lakásomat. Kevés jó dolog történt velem ezalatt, inkább csak anyagi és más veszteségek, pl. hogy alig 3 év alatt 6 halottam volt, de egyikőjük temetésén se vehettem részt, ugyanis orvosi mulasztás miatt elveszítettem az addig gondosan megőrzött járóképességemet (ismert és kezelt SM betegként egy hétvégi állapotrosszabbodáskor azért nem fektettek be a kórházba, ahogy a protokoll előírja, mert a főorvos magánbetegei elfoglalták az ágyakat). 12 évig nem tudtam lemenni a lépcsőn. Gyógyító látó is vagyok, természetes szerekkel és minőségi étrenddel sikerrel ezalatt meggyógyítottam az SM-et, azonban a járásom nem akart javulni. Nem értettem, miért? Kutakodni kezdtem, és mivel az fs a sok ráfordított pénz és felhalmozott kütyü ellenére sem segített, eljutottam a Vaszatihoz. Még folyik a lakásom átrendezése, átfestése azon remek tanácsok szerint, amiket itt olvastam, de már 10 nap alatt többet javultam lelkileg is, mint 10 év alatt, elképesztő! Ablakot nem tudok vágatni É-ra, sajnos csobogót sem oda tenni, mert ott van a hálószobám, de remélem sikerül energetikailag megnyitni és végre el tudom adni a szakmai szempontból is egyedülálló regényeket, amiket kiadtam, de érthetetlen módon – eddig – nem kellettek.
Kedves Ildikó!
Köszönöm a hozzászólásodat!
Döbbenten olvastam az életed eseményeit és nagyon sajnálom, hogy sok egészségügyi és egyéb probléma ért.
A Feng Shuiról nem szeretnék véleményt mondani, de a Te tapasztalataid elég sokatmondóak – sajnos. Ugyanakkor örülök, hogy sokat tanultál az írásaimból és jobban érzed magad.
A sok éves tapasztalatom az, hogy a Vaszati alkalmazása tényleg pozitív változásokat hoz az életünkbe és megnyitja a lehetőségeket arra, hogy fejlődjünk és testileg, lelkileg épüljünk. Ez uttóbbiért – testi, lelki jól-létért – Vaszati tanárom, Marcus Schmieke a mai napig rengeteget tesz és csodálatos orvosokkal együttműködve kifejlesztett egy eszközt, aminek a neve „Healy”, s amely képes arra, hogy a testünk számára speciálisan kiválasztott frekvenciák által még inkább hozzájáruljon mindennapi jól-létünkhöz. Itt a weboldalunkon is olvashatsz róla. >>
Bízom benne, hogy az állapotod egyre jobb lesz a Vaszati segítségével, de szívből ajánlom, hogy ha teheted, próbáld ki a Healy-t is.
Kedves Edit! A lakberendezes.hu honlapon olvastam az égtájak szerepéről a vasztu-purusában. A Dny-i irányról írja, hogy „… Vasztu-purusa végbele és nemi szerve. Putaná mint démon uralja. Semmilyen kedvező cselekedethez nem alkalmas hely. Káros energiái mindenhová behatolnak, ezért nehéz tárgyakkal töltsük ki az ilyen tájolású tereket… Eleme az ego. Legfeljebb lomtárnak, lépcsőháznak kijelölhető hely. Huzamos ott tartózkodásra nem alkalmas…” Nekem, sajnos a kis lakásomban itt van a – kicsi – dolgozószobám, nincs másutt hely. Most rendeztük át úgy, hogy az addigi Dk helyett K felé nézzek és sokkal jobb, de ettől megállt bennem az ütő. Mintha úgy olvastam volna, hogy lehet itt iroda, vagy rosszul értelmeztem? Előre is köszönöm a tanácsot!
Kedves Ildikó!
Kíváncsiságból megnéztem milyen cikkek vannak az általad említett weboldalon.
Nem volt türelmem mind a három cikket végig olvasni, de már néhány kép alapján úgy láttam, hogy az írójának „kicsit” hiányos a tudása a védikus építészetet illetően.
Az általad idézett, délnyugatra vonatkozó szöveg is csak hellyel-közzel állja meg a helyét. Valóban, Putana uralja, aki egy Raksasi (azaz női testben élő, emberevő démon a védikus hitvilág szerint), valóban Rahu uralja, mely bolygó a materializmust erősíti. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem alkalmas huzamos tartózkodásra, ahogy a cikk írója állítja. És az sem igaz, hogy a lépcsőház jó jelyen van ott. Raktárnak, lomtárnak, gardróbnak alkalmas – ezt eltalálta az illető, DE mivel a föld elem uralkodik itt, a délnyugat egy kifejezetten nyugodt égtáj, ha megfelelően használjuk, akkor stabilitást ad az élet minden területén. Ha a délnyugat rendben van, akkor Vasztupurushának rendben van az első csakrája, ami a mi első csakránkra is pozitív hatással van, azaz stabilan, két lábon állunk a talajon.
A védikus építészet elvei szerint délnyugaton nagyon kedvező helyen van a – gardróbón kívül – a hálószoba (felnőttek hálószóbája), sőt mondhatjuk azt, hogy a délnyugat a felnőttek hálószobájának a legjobb helye, mert mély, nyugodt alvást biztosít. Ezen kívül – egy intézmény esetében – nagyon jó helyen van itt a főnöknek, a vállalat vezetőjének az irodája is, tehát munkára is alkalmas hely – különösen akkor, ha ezt még a születési horoszkóp alapján számított egyéni kedvező égtáj is alátámasztja.
Tehát, arra kérlek, hogy ne ess pánikba, amiért ott van a dolgozószobád! Az már nagyon jó, hogy átfordítottátok az asztalt és most keleti irányba nézel munka közben. Arra érdemes még figyelni, hogy elsősorban a föld színeit használd itt és tényleg jó, ha vannak nehéz tárgyak, de azért arra figyelj, hogy az egyébként is kicsi dolgozószobát ne zsúfold agyon, mert fontos, hogy jól érezd ott magad és ne érezd, hogy összenyomnak a tárgyak.
Úgy tetszik, kérdéseim válasz nélkül maradnak. Eddig legalábbis nem kaptam eligazító jó tanácsot, pedig szerintem ezek másokat is érdekelnének. Például: 1. mi a megoldás abban az esetben, ha az egész lakás és egy rész energetikája „üti” egymást? Konkrétan a lakásom Ék-i része (Víz/éter) és a nagyszoba Dk-i sarka (Tűz) egybeesik. Ebben az esetben mi a teendő? 2./ Kis lakásom van, a szobák általában 2 irányt is magukba foglalnak. Azonban a nagyszobám, ami egyben a hálóm is, Ék-et, Ény-ot és Nyugatot is lefedi. Olvastam, a yantrákat tehetjük a szoba ajtaja mellé két oldalra is, ám ha mindhárom területet orvosolni szükséges velük, akkor hová kerüljenek? Társasházban élek, ahol huncut kisgyerekek is laknak, akik hajlamosak mindent elhalámolni, amit meglátnak. Emiatt nem szívesen raknám ki a bejárati ajtó fölé a yantrákat, mert nem lennének ott túl sokáig. Levernék. Ilyen helyzetben mit lehet tenni? Köszönöm a válaszokat!
Kedves Ildikó!
Valóban nagyon gyakori, hogy egy-egy szoba több égtájat is magában foglal. Ilyenkor a szobának azon a részén, ami délkeletre esik el lehet helyezni néhány mécsest a tűz miatt, vagy oda lehet tenni a hifi berendezést (először majdnem lemezjátszót írtam…), ami az elektromosság miatt szintén a tűzhöz kapcsolható. Észkkeletre pedig lehet tenni valamit, ami a vízzel kapcsolatos, vagy egyszerűen csak oda kell rá figyelni, hogy az a terület ne legyen túlzsúfolva.
A bejárathoz tartozó yantrákat a gyakorlatban legtöbbször belül helyezzük el a bejárati ajtó fölött. Nem muszáj kívülre tenni, belül is nagyon jól hatnak.
Remélem, segítettem!
Köszönöm kedves Edit, rengeteget segítettél! Hihetetlen milyen zseniális rendszer – és elég hamar „hat” – a Vaszati. Amíg az emberi csodavárásra alapozott feng shui-t gyakoroltam (engedtessék meg nekem, hogy ostobának nevezzem magamat miatta, ugyanis azt követve azokat a jó dolgokat is sikerült tönkretettem, amiket az egészséges ösztöneim tanácsoltak) az életemet ez jellemezte: örökös betegeskedés, kíméletlen nehéz terhek, pénztelenség, kilátástalanság, a lakásomat börtönnek éreztem, nem otthonnak és hasonlók). A hiányzó ablakok helyére tükröket tettem (kérdésem: tükörfólia használható vagy torzítja a teret?), a hatalmas könyvtáram egy részét eladományozom, de máris átcsoportosítottam DNy-ra, amitől végre „élni” kezdett a lakás, megfelelő színeket használok… Még csak ennyi történt, de máris úgy alszom, mint a bunda, pedig eddig szörnyűek voltak az éjszakáim, a járásom is könnyebb lett, és ami külön nagy örömöm, jelentkezett egy francia könyvkiadó, nagyon érdekli az a kivételes regény, amit itthon nem tudtam eladni. Végre kisütött a nap! Ha mindez nem velem történik, nem hiszem el…
Kedves Ildikó!
Örülök, hogy segítettem és főleg annak, hogy ilyen jó tapasztalataid vannak a Vaszatival kapcsolatban és máris megmozdult valami az életedben! Ugyanakkor – bár továbbra sem szeretném minősíteni – nagyon szomorúan olvasom azt, amit a Feng Shuis múltaddal kapcsolatban írsz.
A kérdésedre válaszolva: ha északra, északkeletre vagy keletre – ablak helyett – tükröt teszel, tényleg fontos, hogy a tükör felület szép legyen, ha már ott van, érdemes legyen bele is nézni. Ez alapján ítéld meg, hogy a tükörfólia alkalmas-e. Én maradnék a hagyományos tükörnél. A másik dolog a tükörrel kapcsolatban, hogy hálószobába lehetőleg ne tegyél, vagy csak nagyon távol az ágyadtól.
A könyvekkel kapcsolatban pedig azt szeretném veled tudatosítani, hogy a sok könyv bizonyos szinten valóban nagy súlyt képvisel, ami ha sok van belőlük kis helyen, tényleg nyomasztó lehet. Ha eladományozod egy részüket, amiket már úgysem lapozgatsz, az teljesen rendben van. Délnyugatra tenni – mint súlyt – szintén rendben van, de fontos megértened, hogy a könyvek a bennük levő tudás miatt násfajta súlyt képeznek, mint mondjuk a gardróbba helyezett ruhák, vagy mint egy nagy és nehéz bútordarab.
Ha nagyon szigorúan akarjuk követni a Vaszati elveit, akkor a könyveket úgy helyezzük el, hogy azok szellősen legyenek a polcokon. Tehát az ideális könyvespolc úgy néz ki, hogy időnként a könyvek közé iktatunk egy-egy hézagot, ahol lehet valami könnyebb dísztárgy, vagy csak egy szép könyvtámasz. A lényeg, hogy ne legyenek zsúfoltak. Egy ilyen könyvespolcot pedig már az égtájakat figyelembe véve is szabadabban el lehet helyezni. Egy ilyen szellős könyvespolc az északkelet kivételével bármely más égtájon elhelyezhető, de figyelembe kell venni, hogy északon és keleten tényleg könnyed, legyen maga a polc is és a rajtuk tárolt könyvek mennyisége is kevesebb legyen.
S ha már könyvek, még egy érdekesség: azt mondja a Vaszati, hogy ha északnyugaton tároljuk a könyveket, félő, hogy kölcsönadjuk és nem kapjuk vissza azokat, ha pedig délnyugaton, akkor félől, hogy az ott tartott könyveket nem fogjuk elolvasni. Ezt a veszélyt tudatosítva jól meg kell gondolnunk, hogy adunk-e kölcsön könyveket és ajánlott néha megnézegetni, milyen könyvek vannak délnyugaton, hátha valamelyiket mégis csak el szeretnénk olvasni… 🙂
És tényleg nagyon örülök az eddigi jó tapasztalataidnak!