Ejtsünk most néhány szót a vízrõl!
A víz az egyik legfontosabb éltető elem. Eső, és tiszta ivóvíz nélkül nincs élet. A víz az örökös mozgást, változatosságot képviseli, ugyanakkor – az éterrel együtt – a legfontosabb információhordozó is. Japán tudósok – Massaru Emoto vezetésével – olyan kísérleteket végeztek, ahol mikroszkopikus fotókat készítettek egy adott vízfelület kristályszerkezetéről fagyasztott állapotban. Amikor közvetlenül a vízfelszín mellett valamilyen kellemes jelentésű szó hangzott el – mint például „szeretet, tisztaság, angyal”, vagy valamilyen kellemes muzsika szólt -, a víz molekulái szabályos szerkezetbe rendeződtek. Ha azonban kellemetlen szavak hangzottak el – mint például „piszkos, ördög” -, akkor a vízrészecskék szerkezete zavaros, sőt kifejezetten csúnya volt. E kísérlet is bizonyítja a víz információhordozó képességét.
A Vaszati energetikai törvényei szerint – melyeket a mai modern természettudományok is alátámasztanak – a telkünkre észak és kelet felől érkeznek a kedvező, éltető energiák, melyek északkeleten egyesülnek és délnyugat felé áramlanak tovább. Ez alapján, a telkünk északkeleti féltekéjét pozitív energiapotenciálú területnek tekinthetjük, míg a délnyugatit negatív energiapotenciálú területnek. Az egyes területek energiáit azonban befolyásolhatjuk: a nagy terek, a lejtések, valamint a tiszta víz erõsíti az energiákat, míg a nehéz, nagy tömegű tárgyak, szűk terek vagy egy emelkedő felszíni forma gyengíti az energiákat. E gondolatot követve egyértelművé válik, hogy a tiszta víz jelenléte északon, északkeleten és keleten a legkedvezőbb, mert ezeken a területeken a pozitív energiákat erõsíti, míg a jelenléte délnyugaton az ottani negatív energiákat erősíti, ami egyáltalán nem kívánatos.
Nagyon óvatosan és körültekintõen kell ezért megválasztanunk otthonunkban a víz, illetve a vizes helyiségek helyét. Az alábbi ábrák sokat segítenek ebben. Az elsőn azt tanulmányozhatjuk, hogy az öt elem mely égtájakon van jelen:
Láthatjuk, hogy a két információhordozó a víz és az éter együtt vannak jelen északkeleten, ezért (is) nagyon fontos, hogy odafigyeljünk lakásunk és a telkünk északkeleti részére, hiszen annak tulajdonságait a víz és az éter eltárolják és kivetítik egész otthonunkra! Legjobb, ha ott valamilyen kedvező, intellektuális vagy meditációs tevékenységet folytatunk. Semmiképpen ne legyen ott raktár, lomtár, szennyvíz, vécé. Ellenben a tiszta víz jelenléte nagyon kedvező! Legyen a telkünk északi, északkeleti részén a kerti tó, szökõkút, medence vagy akár a kerti csap. A lakásunk vagy az egyes helyiségek északi, északkeleti részén elhelyezett tiszta víz erõsíteni fogja a pozitív, éltető energiákat. Különösen fontos ez akkor, ha a lakásunknak ez a része esetleg ablaktalan vagy nem a megfelelően használjuk. A szoba északi, északkeleti részére állított akvárium, csobogó, vagy akár egy kancsó víz nagyon sokat segít a helyiség energiáinak frissítésében. Természetesen a konyhai mosogatónak, vagy a fürdõszobai kézmosónak is ezeken az égtájakon van a legjobb helye.
Nagyon fontos és kényes kérdés a fürdõszoba és a vécé helyének megválasztása. Bár itt is jelen van a víz, ezeket semmiképpen se tegyük a lakás északkeleti részére! Különösen az északkeleti vécé okozhat sok galibát…
Az itt következõ táblázat segítségével tanulmányozhatod, hogy az egyes égtájakon (a telken, házon vagy akár egy-egy helyiségen belül) milyen formában lehet jelen a víz:
Ha jobban megnézed, három olyan területe van a lakásnak vagy a teleknek, ahol nem kedvező a víz jelenléte. A ház közepén, a Brahmasztánban, semmilyen formában nem kedvező a víz. Délkeleten azért nem kedvező, mert a délkelet a tűz területe. Mivel azonban délkeleten van a legjobb helye a konyhának, a konyha mosogatót muszáj elhelyeznünk valahol. Legjobb, ha minél távolabb kerül a ház délkeleti sarkától (ahol a legintenzívebb a tűz jelenléte) és minél közelebb kerül a ház keleti részéhez. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy legyen a mosogató a konyha északi, északkeleti részén. Délnyugaton szintén nem kedvező a víz jelenléte, de – ha nincs más lehetőség – a vécé megengedett.
Egy másik fontos tudnivaló, hogy energetikai szempontból a tiszta vízfelület legjobb helye északon, északkeleten és keleten van. Mivel azonban keleten az elemek közül a tűz és az éter van jelen, ha keletre kerül pl. a kerti tó, az legyen minél közelebb a kert északkeleti részéhez.
Talán felmerült benned a kérdés, hogy északnyugaton vajon miért megengedett a kerti tó és az akvárium, vagy akár az esővízgyűjtő. Az északnyugat uralkodó bolygója a Hold, aki a vizek ura. Éppen ezért, bár „hivatalosan” nincs ott a víz elem, a Hold miatt mégiscsak ott van. Ha kerti tavat tervezel, próbáld inkább északra vagy északkeletre tenni, de ha (északi irányból) átnyúlik az északnyugatba, az sem gond.
S a végén még egy fontos dolog az esővízgyűjtéssel kapcsolatban. Kétféle módon szoktuk tárolni az esővizet. Az egyik lehetőség a föld alatti ciszterna, amit legjobb olyan helyre tenni, ahol egyébként is kedvező a tiszta víz jelenléte. A másik módszer az, amikor hordókban van az esővíz. Egy nagy, általában lefedett, esővízzel teli hordó nem csupán a vizet képviseli, hanem a súlyt is, éppen ezért már kevésbé lennék nyugodt, ha pl. északkeletre tennénk. Ennek jobb valami olyan égtájat keresni, ahol megengedett a víz is és nem tiltott a súly. (Sajnos a gyakorlatban általában odakerül a hordó, ahol az ereszcsatorna van.) Mivel nagy a kertünk és szeretjük, ha van mivel locsolni, nálunk van egy föld alatti ciszterna, ami a háztető 2/3 részéről össze tudja gyűjteni a vizet. Ez a telek északi részén van, a ház mellett. Van ezenkívül egy kis kerti házikónk a telek nyugati részén, aminek a tetejéről hordókban gyűjtjük a vízet:
Mivel nyugaton megengedett a víz is és a súly is, úgy gondolom, hogy a hordók jó helyen vannak itt. Ráadásul igen hasznosak a vetemény locsolásakor…
A víz, vizes helyiségek és objektumok elhelyezésének e néhány fontos szabályát követve mindenképpen kedvezően befolyásolhatjuk kertünk, házunk energiáit, s egy újabb nagy lépést tehetünk egy igazi otthon s egy boldogabb, egészségesebb élet felé.
A kerti medencéről szó sem esik, pedig a kertek 50 %- ban látok medencét. Vajon azt is Északra vagy Keletre jo ha tesszük ?
Kedves Judit!
Igen, a medence is északon, északkeleten és keleten a legjobb. És esetleg szóba jöhet még az északnyugat.
A kerti medencével nekem a fő bajom az (Vaszatitól függetlenül), hogy tele kell önteni vegyszerekkel ahhoz, hogy ne buggyanjon be a vize. Ez egy kicsit kiábrándító. Nagyon tetszik viszont az úszótó, ahol a víz szűrésérő és tisztántartásáról egy növényes zóna gondoskodik, de mellette van egy nagyobb vízfelület, ahol lehet úszni.
(Azért kíváncsi vagyok, merre laksz, hogy minden második háznál van medence…)
Kedves Edit!
Érdeklődve olvasom írásait!
Nagyon szeretnék a közeljövőben tanfolyamon is részt venni!
Nálunk sajnos a lakás Északkeleti részén van a WC,ez ügyben kérdezném,hogy erre van-e valamilyen gyors megoldás a költözésen kívül?
Mit tegyek oda?Mivel csökkenthetem a negatív hatást?
Köszönettel és Üdvözlettel:Molnár Adrienn
Kedves Adrienn!
Ha nem lehet megszüntetni az északkeleti vécét, akkor el kellene helyezni a vécén kívül, de a közelében egy Matsya yantrát, ami enyhíti a vécé kedvezőtlen energiáit és egy Vamana yantrát (ez fontos, hogy északkeleten legyen, de szintén a vécén kívül), ami erősíti az északkelet legyengült energiáit.
Súlyos esetben, ha esetleg már érzed is a negatív hatást, akkor a Meru csakra segít.
Kedves Edit!
3 emeletes tarsashaz legfelso szintjen van a lakasunk, EK-re az udvaron egy uszomedence talalhato. Ennek a pozitiv hatasa erezheto lesz? ( most koltoztunk ide)
Meg egy kerdesem lenne, a bejarati ajtonk eszaki ( pada 4) de sajnos ezen resze a lakasnak hianyos a lepcsohaz miatt es ugyanide esik egy wc is. Mit javasolnaz ezen hibak enyihetesre?
Koszonom valaszod!
Udvozlettel:
Melinda
Kedves Melinda!
Az úszómdedence mindenléppen kedvező északkeleten és szerintem fogjátok is érzeni a jó hatását, bár a földhöz közelebbi szinteken ez erősebben érezhető.
A hiányzó északot lehet korrigálni tükörrel úgy, hogy a tükröt az északi falra teszed oda, ahol a hiány található.
A vécé ajtó fölé (kívülről) el kellene helyezni egy Matsya yantrát, és a megmaradt északi terültre (pl. oda, ahol a tükör is lesz) egy Buddha yantrát.
Kedves Edit!
Èrdeklődni szeretnèk mi a vèlemènye a padlófűtésről? Sajnos más fűtèsi rendszer nincs bevezetve a házba, így a hidegebb időben mindenhol víz cirkulációs padlófűtès van lefektetve a házunk padlójába. Szeretnènk a cikk alapján a vaszati elveit alkalmazni de sajnos ezt a fűtési rendszert nem tudjuk kicserèlni. Hogyan tudnánk orvosolni ezt a problèmát? Köszönöm!
Kedves Zsolt!
A padlófűtés valóban nem szerencsés a házban.
A keringési rendszerünkre jelenthet veszélyt, illetve a légzésünkre a padlóról felszálló por és a száraz levegő miatt. (Másfajta fűtés is okozhat száraz levegőt.)
A por ellen legegyszerűbb gyakori takarítással és gyakori felmosással védekezni. A víz állandó cirkulálása ellen már nehezebb.
Azt tudom tanácsolni, hogy tegyetek meg mindent azért, hogy a lakás minden másban minél inkább megfeleljen a Vaszati elveinek. Az egészségre – főleg a keringésre – elsősorban a kelet minősége van hatással, ez mindenképpen legyen minél tisztább, nyitottabb, ezzel valamelyest ellensúlyozni tudjátok a padlófűtésnek a keringési rendszerre gyakorolt kedvezőtlen hatását.
Sajnos ismerek olyan házat, ahol padlófűtés van + a kelet is zárt és a lakók magas vérnyomással küzdenek, egyiküknek szívműtétje is volt…
Ha ezzek kapcsolatban bármilyen gyanúsat vesztek észre (pl. magas vérnyomás alakul ki), akkor jobb elgondolkodni a költözésen. Sajnos nem tudok semmi olyan csodaszert, ami megállítaná a fűtéscsőben a vizet…
Kedves Edit!
Most vásároltunk lakást. Írásodat olvasva 2 fő hibája van. Az egyik a zárt észak, itt csak egy bejárati ajtó van, ami jó, de egyébként sajnos teljesen zárt, ott van a lépcsőház. A másik ami szerintem a nagyobb gond, hogy a K-i oldal is zárt, itt található a wc és a fürdő, de a wc sajnos belóg ÉK-be egy picit. Ék-en egy szoba van aminek szép nagy az ablaka, ez is jó. Viszont délen erkély és sok ablak van. Ny-on is van egy ablak. Mit javasolnál ezen adottságok javítására? Kár, hogy nem 1 hónappal előbb találtam rá írásaidra. Nagyon el vagyok keseredve.
Kedves Betti!
Egy korábbi hozzászólásodban még azt irtad, hogy délen van a vizesblokk. Nos, a korábban keletre és északkeletre javasolt yantrákat továbbra is ajánlom, de fontos, hogy azokat a fürdőn és a vécén kívül tedd! Az északkeletre eső vécé miatt jó lenne egy Matsya yantra is.
És hirtelen lettek ablakai a lakásnak, aminek örülök! (A korábbi hosszászólásodban azt írtad, hogy a bejárati ajtón kívül nincs más nyílászáró, ez eléggé meg is íjesztett…)
Az északkeleti szoba rendben van. A déli és nyugati ablakokat és erkélyt pedig yantrákkal tudod orvosolni. Ezen felül figyelj arra oda, hogy az egyes égtájakon az oda illő színeket használd és a bútorokat is próbáld úgy elosztani, hogy az északkeleti szoba inkább könnyű legyen, a déli, délnyugati, nyugati terület pedig nehéz.
A berendezésben valamint a színék és a yantrák kiválasztásában sokat segít a Vaszati 27 napos programcsomagja (amit persze gyorsabban is végigcsinálhatsz, mint 27 nap.)
Szia Edit!
Irodámmal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Nagyon pici lakásról van szó, 28 nm2.
A bejárat Ék-en van, világos, fehér, szellős, de a teljes É-i oldal zárt, mert a lépcsőház található ezen az oldalon. Az É-i falon sajnos nincs ablak, viszont korábban egy beépített gardróbszekrény került ide, aminek 3db. hatalmas tükör az ajtaja. Tehát az egész É-Ény-i fal egy nagy tükörré vált. Írásod alapján nem jó terhelni az É-i oldalt, de a szekrényt sajnos nem tudom áttenni. Ellensúlyozza ezt a terheltséget a tükör ill. ha szép rendet tartok a szekrényben? Esetleg az Ény-i tükörrészt fóliázzam már le, mert sok? Van még itt 2 gond. A K-i oldal teljesen zárt, itt található a wc-fürdő egyben, ( belül föld színek, és fehér, a tükör K-re néz) illetve ezen az oldalon van a főzőfülke Dk-en.
A lakásnak csak D-en vannak ablakai ill. egy erkély. Ami most már tudom, h nem jó, de annak idején a lakás szép világossága fogott meg, szinte úszik a fényben. A DNy-i, D-i oldallal szemben van a teli tükrös szekrény É-on. Mit tehetek az irodáért, hogy pénzügyeim rendben legyenek, és sikeres legyen a vállalkozásom? Arra gondoltam, hogy az erkélyre nagy virágokat teszek és a Dny-i D-i oldalra is, a bútorok amúgy ezen az oldalon és DNy-on vannak, a lakás közepe üres és a gardróbot leszámítva É is. A K-i falra egy nagy napos kép milyen ötlet ablak híján? Nagyon szeretném ha sikeres lenne a vállalkozásom. Emberekkel foglalkozom.
Kedves Maja!
A beépített szekrény északra eső részén maradhat a tükör, északnyugaton – jól érzed – már jobb ha nincs. Igaz ugyan, hogy északnyugaton még „megtűrjük” a tükröt, tehát annyira nem kedvezőtlen, mint mondjuk délnyugaton, de ha biztosra akarsz menni, akkor letakarhatod.
A főzőfülke délkeleten rendben van, viszont a keleti fürdőn kívül jó lenne elhelyezni egy Ramacandra yantrát legalább, a vécé miatt egy Matsya yantra sem ártana.
Igen, valami napos kép jó lehet keleten.
Ha szeretnéd, hogy sikeres legyen a vállalkozásod, ajánlom figyelmedbe a Vaszati pénzügyi mentőscsomagját, ami részletesen foglalkozik a pénzügyekkel és azzal is, hogy egy irodád hogyan rendezz be. A csomag része a Buddha yantra is, amit jó lenne elhelyezni a zárt északi oldalon.
Nagyon szépen köszönom! Sokat segítettél!!!
Szia Edit
Szivárvány függőkristályt melyik égtály ablakába tehetek?
Nagyon köszönöm
Bacsó Veronika
Kedves Veronika!
Mi a célja ezzen a függőnek? Díszítés? Vagy az, hogy megcsillanjon rajta a Nap?
Kedves Edit
A nap hogy megcsillanjon annyira tetszik ahogy szivárvanyszineket szór.
Köszönöm előre is a válaszodat .:)
Szerintem tedd a keleti ablakba. A keleti napfény kifejezetten áldásos, ha az megcsillan a lakásban, az rendben van.