A védikus világszemléletben és tudományokban igen nagy szerepe van a földnek.
Gondolhatunk itt a Föld bolygóra, ahol élünk, a termõföldre, vagy a földre, mint elemre, mely egyik fontos alkotó eleme mind az Ayurvéda, mind a Vaszati tudományának. Különös tisztelet övezi a Földet, hisz a Védikus Írások úgy beszélnek róla, mint az egyik anyánkról: Õ az anyja valamennyi teremtett élõlénynek legyen az mozgó, vagy mozdulatlan, a Legfelsõbb Személy pedig a magot adó apa.
Az öt alapelem – éter, levegõ, tûz, víz és föld közül a föld az, amelyben minden elem tulajdonsága megnyilvánul: hang, érintés, forma, illat és az íz. Rendkívül fontos, hogy egyensúlyban tartsuk ezt az öt elemet mind a testünkben, mint az otthonunkban, hisz ezeknek az egyensúlyától függ egészségünk és lelki, pszichikai állapotunk is.
Az Ayurvéda – azaz a védikus orvostudomány – konkrét javaslatokat tesz a különbözõ ayurvédikus alkattípusokhoz tartozó személyek életmódjára, táplálkozására vonatkozóan annak érdekében, hogy a testünket felépítõ elemeket harmóniában tartsuk, s ezáltal megõrizzük egészségünket, illetve könnyebben kigyógyuljunk egy-egy betegségbõl – melyeket a fent említett elemek egyensúlyának zavara okoz. A védikus építészettudomány elsõdleges célja olyan otthonok teremtése, ahol a lakók testileg-lelkileg egészségesek, boldogok, sikeresek. A tökéletes otthonok megteremtésének egyik hatékony, és bárki által elérhetõ eszköze az, hogy igyekszünk ezt az öt elemet egyensúlyban tartani. Ez egész egyszerûen azt jelenti, hogy a különbözõ elemekhez tartozó berendezési -és dísztárgyakat, valamint a különbözõ helyiségeket igyekszünk a számukra legmegfelelõbb helyre tenni.
Az alábbi táblázat segítségével könnyen áttekinthetjük, hogy az egyes égtájakhoz mely elemeket rendelhetjük:
A föld elem életünk alapja, hisz a Földön élünk, a termõföld biztosítja számunkra mindazt, ami nélkülözhetetlen a mindennapjainkhoz: gabonát, zöldségeket, gyümölcsöket, legalapvetõbb építõanyagainkat: a fát, vályogot vagy akár az agyagtéglát. Otthonunkban a földet képviseli minden olyan tárgy, ami nagykiterjedésû és nehéz: szekrények, nagyobb kanapék, nagyra növõ növények, kövek, kõbõl, agyagból, fából készült tárgyak. Jó, ha ezek olyan területekre kerülnek, ahol a föld jelen van. (lásd: táblázat)
Ha a Vaszati rendszerét egy másik irányból, az energetikai törvényeket figyelembe véve vizsgáljuk, akkor is arra a következtetésre juthatunk, hogy otthonunk déli, délnyugati és nyugati részére kell összpontosítani mindent, ami nehéz, mindent, ami a földdel hozható kapcsolatba. Az energetikai törvények szerint ugyanis a lakóterünket észak, északkelet és kelet felõl érik a pozitív életenergiák, s hogy ezeknek szabad utat engedjünk, ezen égtájakat minél nyitottabban, szabadabban érdemes tartanunk, míg az ellenkezõ oldalt jobb minél inkább leterhelni ill. bezárni. A nehéz bútorok pedig kivallóan alkalmasak erre.
Természetesen az itt említett elveket alkalmazhatjuk egy-egy szobán, lakáson, épületen, ill. a telken belül is. Ez alapján a legszerencsésebb, ha a ház a kert délnyugati részére kerül, az északkeleti terület pedig lehetõség szerint szabadon marad. Nagyon kedvezõ, ha délnyugaton vannak a nagyobb fák, esetleg ha pont ott van egy kis domb. A házon belül igyekezzünk olyan helyiségeket tervezni délnyugatra, melyek a stabilitást, nyugalmat, ill. a súlyt, tömeget képviselik: legyen ott a hálószobánk, egy cégnél az igazgató irodája, de nyugodtan tervezhetünk ide raktárt, lomtárt is. Az egyes helyiségek délnyugati részére kerüljenek a nehéz tárgyak, nagy szekrények, dézsás növények.
Amennyiben lehetõségünk van rá, otthonunk szobáinak elosztásakor vegyük figyelembe családtagjaink ayurvédikus alkattípusát is! Ha valakiben túl nagy mennyiségben van jelen a föld (hízásra, lassúságra, tunyaságra hajlamos) jobb, ha nem délnyugaton, a föld területén lakik, ugyanis a délnyugat energiái tovább erõsíthetik az elõbb felsorolt tulajdonságokat. A családunk izgága, kissé szeleburdi tagját viszont megnyugtathatja egy olyan égtáj, ahol a föld elem jelen van. (Ezzel kapcsolatban azonban jegyezzük meg, hogy gyerekeket lehetõleg ne költöztessünk délnyugatra! Egy izgága gyermek szobája lehet délen, nyugaton vagy északkeleten, de délnyugaton inkább ne.)
Milyen problémákat okozhat, ha a lakásunk déli, délnyugati és nyugati része nem felel meg a Vaszati elveinek? A nem megfelelõen használt dél veszteségeket, veszekedést, baleseteket, fertõzéseket, allergiát, magas lázat eredményezhet, a délnyugat problémái nehézségeket, aggodalmakat, erkölcsi problémákat, valamint a csontok és a láb különbözõ megbetegedéseit okozhatják, a nyugat pedig a tanulási, üzleti problémákért, a fogak, csontok és izületek betegségeiért tehetõ felelõssé.
Mit tehetünk abban az esetben, ha házunk nem ezen elvek szerint épült: a kertünk délnyugati része nyitott, a ház délnyugati részére kerültek a legnagyobb ablakok, itt van a terasz vagy egyéb bõvítmény, vagy éppen hiányzik a háznak ez a területe?
A kertben telepítsünk délnyugatra gyorsan növõ fákat, erõsítsük meg a kerítést sövénnyel, építsünk ide sziklakertet, esetleg egy kerti szerszámoskamrát. A ház délnyugati részén levõ helyiségben – bármi is legyen az – igyekezzünk a föld színeit használni: a barna különbözõ árnyalatait, drappot, tompa zöldet, esetleg szürkét. Legyen itt minél több fából készült tárgy, agyagedények és sok-sok cserepes növény, melyek edényeit nyugodtan díszíthetjük a kirándulásaink során gyûjtött kövekkel, kavicsokkal. Vizsgáljuk meg ezután minden egyes helyiség délnyugati részét: Legyenek itt a nagy ruhásszekrények és egyéb tárolók, a falon olyan képek, amelyek a természetet juttatják eszünkbe: erdõrészlet, tájkép. A képekkel kapcsolatban azonban nagyon fontos, hogy ne legyen rajtuk víz! (Ennek okairól a „Víz a lakásban” címû cikkben olvashatnak.)
E néhány egyszerű tanácsot megvalósítva még egy lépést tehetünk egy tökéletes otthon – s ezzel együtt egy boldogabb, egészségesebb és sikeresebb élet felé.
Ez lehet nagyon fura kérdés: de vázában lévő virág csendélet is kerülhet ide? Elvégre abban a vázában feltételezhetően víz van.
Vagy csak a nyilvánvaló vízről beszélünk? Tó, patak, folyó, stb…
Mi a helyzet a fagyott vízzel? Ha egy havas tájat szeretnék kiakasztani?
Lehetne esetleg erre egy tematikus cikk? Bár friss olvasó vagyok, lehet volt, és eddig még nem találkoztam vele.
Kedves Réka!
Ahol a föld elem uralkodik (délen, délnyugaton és nyugaton) jobb, ha nincs víz. Nyugaton megengedett, mivel ott jelen van a víz elem is, lehet ott például fürdőszoba, de már akváriumot vagy vizet ábrázoló képet nem teszünk oda. Délen a fürdőszoba megengedett, de más vizet oda sem kell tenni.
Ha egy csokor virágot akarsz elhelyezni délynugaton, biztos ami biztos, tedd olyan vázába, ami nem üvegből van, tehát nem átlátszó.
Havas tájat nem tennék a föld területére – délre és délnyugatra semmiképpen -, mivel a sok fehér szín oda nem való. Egy havas erdő nyugaton már rendben van, de ha a nagyon sok a hó és kevés a fa a képen, akkor inkább északnyugatra tedd azt a képet.
Ha a keresőben megnézed, a földről is és a vízről is nagyon sokat írtam korábban. A blog főoldalán írd be a keresőbe, hogy „föld” vagy „víz”, vagy a kategóriák közül válaszd az „elemek”-et.
Kedves Edit!
Rendszeresen olvasom a tanácsaidat amikből sokat tanulok.
Segítségedet szeretném kérni. A feng shui alapján van be rendezve a lakásom ahol 15 éve lakom , de sajnos nem találom a párom és a karrier ,pénzügyi terület is lehetne jobb.
A bejárati ajtóm ÉNY, mellette wc van. Az É,ÉK és K teljesen zárt terület és nem is tudok ablakot vágni, mert a fal a szomszéddal közös( lakóparkban lakom magas földszinten).Ablakaim DK,D és DNY területen van.
Az ÉK és K oldalon lévő szobát most festem újra ,világos kék színre gondoltam .Szerinted megfelel ez a szín? Milyen képeket tegyek ebben a szobában az ÉK és K falra ? A diplomát melyik falra tegyem ?
Az É-kon a fürdő szobám van kék és fehér szín dominál és egy nagy tükör van az északi oldalon, ez így rendben van?
Mit tegyek,hogy a páromat be vonzzam?
Nagyon köszönöm a segítségedet és a megtisztelő válaszodat.
Kedves Évi!
Annak, hogy nem sikerült párt találnod és, hogy a karriered és a pénzügyeid sem tökéletesek – ha a lakásodat vizsgáljuk – az észak, északkelet és a kelet zártsága az elsődleges oka. Ez az a három égtáj, ahonnan a pozitív életenergiák érkeznének a lakásba – ha lenne ott ablak – és ez az a három égtáj, amelynek a minősége felelős a jövőnkért, a párkapcsolatunkért, karrierünkért, egészségünkért – igazából minden fontos dologért az életünkben.
Ha a most festés alatt álló szoba csak északkeleten lenne, akkor jó választás lenne a világoskék szín. Viszont amiatt, hogy a kelet is hozzátartozik ehhez a szobához, azt javaslom, hogy inkább egy kellemes világos sárgát vagy vajszínt válassz, mert ez a szín északkeleten is és keleten is kedvező. Ha nem szereted a sárgát, akkor lehet egy melegebb hangulatú fehér is (ezért írtam a vajszínt), ami szintén kedvező északkeleten és keleten. Az a jó, ha a bútorok is világosak és könnyedek itt és ha a szoba nem hálószoba, akkor tehetsz a keleti vagy az északkeleti falra tükröt is. Sokat segít még északkeleten a Vamana yantra, keleten a Ramacandra yantra.
Északkeletre tehetsz olyan képet, ami vizet ábrázol, keletre olyat, amin sárga virágok vannak, vagy napfelkelte. De általában nagyon jók keleten is és északkeleten is az olyan képek, amelyek olyan dolgokat ábrázolnak, amelyek szeretnéd, ha megjelennének az életedben. Diploma is lehet itt.
Az északi fürdőben jó a kék is és a fehér is, ami nagyon jó még északon, az a zöld szín. Javaslom, hogy északon (a fürdőszobán kívül) helyezz el egy Buddha yantrát és ha a fürdőben bent van a vécé is, akkor a fürdőbe bezető ajtónál egy Matsya yantrát. A yantrák sokat segítenek olyan esetben, ha nem tudsz ablakot nyitni, vagy egy-egy helyiségnek nem tudod megváltoztatni a funckióját.
Ez néhány apró tipp. Ha szeretnél még többet kihozni az otthonodból, akkor ajánlom figyelmedbe szaktanácsadóinkat vagy a Vaszati „csináld magad” programjait.