Ha lakást vásárolsz – akár befektetési céllal, akár magadnak – fontos, hogy ne csak a lakást nézd, hanem annak a környezetét is (erről már sokszor beszéltünk.) Itt ne csak a Vaszati tulajdonságokra gondolj, hanem arra is, hogy milyen állapotban van a ház, ahol a lakás van és milyen állapotban van az utca, ahol a ház van.
A lakás megtekintése persze nem csak abból állt, hogy körünéztünk és kész, hanem már az első látogatáskor lemértük a helyiségeket, ami alapján elkészülhetett az alábbi alaprajz, amelyet kielemezve hoztuk meg a döntést:
Nos, azt láthatjuk, hogy az észak és az északkelet zárt ugyan, de van egy szép, nyitott keletünk. Mivel az észak és az északkelet a szobának a része, a funckiója rendben van. Az is szembetűnő a rajzon, hogy a lakás kiugró része elsősorban keletre esik, tehát van egy keleti bővítményünk, ami szintén kedvező. A főbejárat délkeleten van ugyan, ami nem túl jó, de enyhít a helyzeten, hogy nem pont a délkeleti sarokba esik.
Ami nagyon feltűnő, az a mellékhelyiségeknél található katyvasz. Ennek az oka az, hogy ez a lakás régen valószinűleg egy nagy lakásnak volt a része, abból lett leválasztva egy kisebb lakás (mint a legtöbb körfolyosós ház esetén) és valahogy ki kellett alakítani a fürdőt, vécét és a konyhát. Nos, ez itt elég izgalmasra sikeredett: a vécéből kilépve (ami a Brahmasztánba esik), ha kezet akarsz mosni, először keresztül kell menni a konyhán, hogy végül eljuss a fürdőszobába. (Hacsak nem elégszel meg a mosogatóval…) Külön izgalom az is, hogy a konyhából nyíló fürdőből még nyílik egy spájz is, ami egy igazi kinccsel rendelkezik: egy ablakkal! Ha nézegettél mostanában lakásokat (vagy csak alaprajzokat), akár újat, akár régit, akkor bizonyára feltűnt, hogy a mellékhelyiségeken sajnos nagyon gyakran nincsen ablak. Ami még e lakás mellett szólt, hogy a konyhának is van egy szép nagy ablaka (nem csak a szobának) és ugyebár van az a bizonyos kis ablak, ami jelenleg a spájz ablaka, de ki tudja, mire lesz az még jó!
Mielőtt eldöntöttük, hogy megvesszük ezt a lakást (mert már biztos kitaláltad, hogy megvettük), készítettem még egy rajzot, ami a lehetséges átalakítást mutatja:
Ezután végre elkezdődhetett a felújítás. Ennek részleteivel nem untatlak: a lényeg, hogy a mellékhelyiségek falait lebontottuk és helyettük újakat építettünk a terv szerint.
Az én elvem az, hogy ha egy lakást hosszabb távon meg szeretnék tartani, akkor olyan színeket, anyagokat, burkolatokat használok, amelyek nem az adott év divatját tükrözik, hanem időtállóak, és meleg otthonosságot adnak a lakásnak. Szerencsére a szobában jó minőségű fa parketta van, amit csak meg kellett újítani. Ha nem lett volna jó állapotban a parketta, akkor is fa burkolatot kapott volna a szoba, mert a laminált padló (bár divatos, sok színben kapható és könnyen le lehet rakni), az anyaga miatt nem igazán egészséges.
A konyha megtervezésénél, ami dél-délnyugatra esik, kellett egy kis kompromisszumot kötnöm magammal és a Vaszatival. Délen jó helyen van a konyha, délnyugaton viszont már nem igazán (ezért van szükség a Varaha yantrára). Mivel ezen az adottságon nem tudtunk csak yantrával segíteni, az volt a cél, hogy legalább a konyhán belül nagyjából jó helyre kerüljenek a dolgok és, hogy kövessük a főzés technológiai sorrendjét, s ezáltal egy kényelmes és használható konyhát alakítsunk ki.
A fürdőszoba elsősorban nyugaton van, ami nagyon kedvező, de kis része átnyúlik a délnyugatba is. Mivel mind a két égtájon jelen van a föld elem (nyugaton a víz és a levegő társaságában), ezért választottuk ezt a meleg, kissé földes jellegű csempét. (És persze azért is, hogy ne üssön el a fürdőszoba a lakás alaphangulatától, amire szintén a meleg, othonos színek jellemzőek.)
A fürdőszoba nagy erénye, hogy sikrült a vécét kivennünk a Brahmasztánból. Most a lakás déllnyugati részének a nyugati határán van, ami jó hely a vécé számára.
Lakásvásárláskor sajnos szinte elkerülhetetlen, hogy bizonyos dolgokban kompromisszumot kössünk. Fontos, hogy a kiszemelt lakásnak legyen valami nagyon jó Vaszati tulajdonsága, legyenek neki tovább jó tulajdonságai és ha ez megvan, akkor beleférhet némi kompromisszum, de csakis olyan, ami nem számít súlyos Vaszati hibának. Ennél a lakásnál a nagyon jó Vaszati tulajdonság a keleti ablak és bővítmény. További jó Vaszati tulajdonság, hogy az északkelet és az észak funckiója rendben van és a zárt délnyugat is jó Vaszati tulajdonságnak mondható. Ami kevésbé jó, de komprmisszumképes és korrigálható, az a zárt észak és északkelet, a délkeletbe csúszó főbejárat és az, hogy a konyha belelóg a délnyugatba. Ami nem lett volna kompromisszumképes tulajdonság, az az északkeleti vécé, vagy a délnyugati bejárat.
Az ablakok helyzetét nagyon fontos még mérlegelni lakásvásárláskor. Ha egy lakásnak csak délen, délnyugaton és nyugaton van ablaka, azt a lakást nem szabad megvenni. Ha egy lakásnak van délen vagy nyugaton ablaka (ami a benapozás szempontjából jó tulajdonság), az csak akkor válik „megvehetővé”, ha keleten vagy északon vagy északkeleten is van egy legalább akkora, vagy még nagyobb ablak, mint a nyugati vagy a déli. A mi esetünkben keleten van a legnagyobb ablak, ami szuper. A bejárati ajtót szintén ablakosra hagytuk, mert ott is a délelőtti fény jön be és szépen megvilágítja az előszobát. A konyha ablaka (ami kisebb mint a szobáé) délen van, ami rendben van, de fontos, hogy az észak-dél tengelyt északon Buddha yantrával egyensúlyozzuk. A nyugati ablak picike, de a fürdőszoba szellőzése miatt nagyon értékes.
Remélem, hogy e lakás átalakításával kapcsolatban sikerült egy kicsit jobban megértened, hogy mire figyelj lakásvásárláskor. Amikor ott vagy a kinézett lakásban, próbáld úgy értelmezni a látottakat, hogy közben (mint a sakkban) már 2-3 lépéssel előrébb jársz. Legyen veled mérőszalag, hogy a látottak alapján tudj majd alaprajzot készíteni és legyen veled iránytú, (vagy térkép), hogy pontosan meg tudd állapítani az egyes égtájak helyét. Pontosan kiszerkesztett és kielemzett alaprajz nélkül ne vásárolj lakást, mert később sok kellemetlen meglepetés érhet – Vaszati szemontól és a lakás berendezhetősége szempontjából egyaránt.
Ha lakásvásárláson töröd a fejed és valami hasonlót szeretnél, ez a lakás most eladó. Ide kattintva tudhatsz meg róla többet. >>
Kedves Edit!
Nagyon szépen sikerült felújítani a lakást. Igazán igényes munka. Szívesen megvásárolnám, de nekem sajnos ez már kiesett a keretből.
Viszont a saját lakásom kapcsán felmerült bennem egy kérdés. Egy ikerházas lakás a miénk, amely emeletes (földszint, 1. szint). A két szint teljes értékű, nem tetőteres beépítés. Az alsó szinten északkeleti a bejárati ajtó és felette van az első szinten a fürdőszoba és a wc egy helyiségben. Azt olvastam, hogy az északkeleti kifejezetten rossz, de mi van akkor ha ez egy többszintes lakásban valósul meg? Illetve azt olvastam még, hogy a keleti és északi energiák a föld közelében áramlanak, tehát egy emeletes házban az emeleti részeken már sokkal gyengébb a hatásuk. Mennyire gond az északkeleti wc egy ilyen lakásban? Illetve felmerült bennem még az is, hogy a vaszati ugye a régi korok indiai eszköze. Szerintem Indiában a régi korokban a wc összehasonlíthatatlan a mostani, nyugati wc-vel. Kérdés, hogy így mennyire releváns manapság a wc helye, mikor egy tiszta fürdőszoba manapság nem úgy néz ki mint 500 éve egy indiai pottyantós, ahol nincs megfelelő csatornahálózat sem. Szerintem manapság egy wc nagyrészt tisztább, mint egy mosogató a konyhában, szóval nem teljesen világos, hogy miért szennyezi be az energiaáramlást.
Kedves Zsolt!
Az első kérdésedre a válaszom: sajnos az emeleten is kedvezőtlen, ha északkeleten van a vécé. Az energiák valóban a föld felszine közelében áramlanak, tehát minél feljebb megyünk, annál kevésbé érezhető a hatásuk, azonban ez a csökkenés nem olyan nagy méretű, hogy az első emeleten ne lenne gond az északkeleti vécé. Ráadásul a Vaszati tulajdonságoknak csak egy részét képezik az energiaáramlások. Ezen kívül figyelembe kell vennünk például a bolygókapcsolatokat is, ami alapján további információkat kapunk arról, hogy egy égtáj helyesen van-e használva vagy sem. Az északkeleti vécé nagyon felerősíti északkeleten Ketunak a hatását, amely bolygó (jelleméből adódóan) intenzív szenvedést okozhat. Tehát az északkeleti vécét mindenképpen javaslom északkeleten korrigálni legalább egy Vamana yantrával és egy Matsya yantrával, amely yantrákat a vécé ajtón kívül kell elhelyezni.
A második kérdésed a mai kor „kulturvécéjére” vonatkozott. Erre csak azt tudom mondani, hogy lehet bármilyen cicomás és modern és zenélő és formatervezett, a budi az akkor is csak budi. (Elnézést…) Persze az tény, hogy ha már ott van északkeleten, akkor ha nagyon tisztán tartjuk és mindig lecsukjuk a fedelét, akkor egy kicsit enyhíthetünk a negatív hatáson, de semmiképpen sem olyan mértékben, mintha az ott se lenne. Egy tiszta vécé (szemben egy rendetlen pottyantóssal) finomfizikai síkon fejti ki a negatív hatását (mint a legtöbb olyan Vaszati hiba, amely egy szép dolog ugyan, csak épp nem oda való), éppen ezért finomfizikai eszközökkel nagyon jól tudjuk korrigálni. (Lehetne durvafizikai eszközökkel is, ami még jobb, de nem biztos, hogy most éppen át akarjátok költöztetni a vécét.)
Remélem, hogy ez így érthető. És persze pozitívum, hogy legalább a földszinten nagyjából rendben van az északkelet.
Kedves Edit!
Köszönöm a választ. Jobban megmérve a lakást közben rájöttem, hogy nem is észak-keleti a wc, hanem északi (8mx5,4m-es a lakás, és most pontosan megkerestem a középpontját és onnan néztem mobilos iránytűvel az égtájakat).
Ez egyrészt jó hír, mert alul a bejárat így északi lett, másrészt a wc szempontjából az észak úgy emlékszem megint csak rossz. De talán kevésbé, mint az északkeleti. Északi wc esetében milyen yantrát kellene kirakni?
Egyébként az udvari kukának van valami ideális helye? Most északnyugaton vannak. Ezenkívül sok olyan ablakot azonosítottam, amely két égtájon is megtalálható (pl. dél-délkelet, kelet-északkelet). Ezeknél mind a két égtáj érvényesül, vagy csak az a lényeg, hogy keletről bejönnek az energiák?
Kedves Zsolt!
Az északi bejárat valóban jobb mint az északkeleti és az északi vécé is – mondjuk úgy – kevésbé rossz, mint az északkeleti. Ha északon van a vécé, akkor a Matsya yantra mellé (ami a vécé funckiót korrigálja) a Buddha yantrát kellene még elhelyezni.
A kuka legyen minél távolabb a kertkaputól (ez nem praktikus, de energetikailag nem szerencsés a kapu mellett egy kuka) és minél távolabb azoktól az égtájaktól, ahonnan pozitív energiákat várunk. Mi például délnyugatra tettük a kukát, ott van a komposztáló is. Nekünk szerencsénk van, mert távol esik a keleti utcától és a keleti kertkaputól, viszont a telkünkhöz tartozik egy utca nyugaton is, így a nyugati kertkapuhoz már kellőképpen közel van a kuka, így – az egész utcában csak mi – nem keletre húzzuk ki a kukát szemétszállításkor, hanem nyugatra.
Az északnyugat már egész jó, de ha tudod még nyugatabbra tenni, az még jobb.
Ha egy ablak két égtájon van, akkor mind a két égtáj ablakosnak számít. Egy kelet-délkeleti ablaknál természetesen bejönnek a keleti energiák.
Kedves Edit!
Köszönöm. Még egy utolsó dolog foglalkoztat a yantrák kapcsán. Az egyéni égtáj szerepét a hálószobára lehet valamilyen yantrával javítani? Az én egyéni égtájam a dél, a páromé pedig északkelet. A hálószobánk délen van és ő amúgy is rossz alvó. Lehet ezen valamivel segíteni? Vagy muszáj átköltöztetni a hálót keletre (ott is van szoba)? Egy Narashima védelmező yantra nem lenne megoldás a déli hálónál?
Kedves Zsolt!
Mivel a kelet mindkettőtöknek megfelelő égtáj, érdemes lenne átköltöztetni a hálószobát. (Helyesebben a költözés előtt néhány „próbaalvást véghez vinni” keleten.) Ha mindketten jól alusztok, akkor érdemes átköltöztetni a hálószobát, ügyelve arra, hogy még véletlenül se legyen a fejetek észak felé alvás közben.
Ha mégis maradtok délen, akkor meg lehet próbálni egy Narasimha védelmező yantrát, amit az ágy fejrészéhez kellene elhelyezni.
Készítettünk erről a lakásról egy kis videót is. Ha érdekel, itt megnézheted. >>