Mi jut eszedbe, a közelgő karácsony kapcsán? Ha visszagondolsz gyerekkorod karácsonyaira, vagy egyszerűen a reklámok által beléd sújkolt „ideális” karácsonyra, akkor jó esetben megelevenedik előtted egy kép, ahol mindenki szépen fel van öltözve, ajándékot ad a szeretteinek, kellemesen beszélgetnek vagy éppen játszanak – főleg, ha vannak gyerekek. Egész egyszerűen élvezik az együttlétet. Ha minden ideális, akkor odakint még a hó is esik, odabent pedig odakucorgunk a kandalló vagy cserépkályha köré és boldogan szippantunk a narancs és fenyő illatú levegőbe.

Röviden összefoglalva: akár a Jézus születését ünnepled karácsonykor, vagy a téli napfordulót (karácsony után már nem lesznek rövidebbek a nappalok) vagy „csak” a szeretet, a család ünnepét, egy dolog közös kell, hogy legyen: az egymás iránti szeretet, tisztelet és megbecsülés. A harmonikus karácsony egyik alapfeltétele tehát, hogy harmonikus emberi kapcsolatokat ápoljunk – elsősorban azokkal, akikkel együtt „kell” töltenünk a karácsonyt, de minden más emberrel is, akikkel nap mint nap találkozunk.

Az emberi kapcsolatok és a Vaszati szoros viszonyáról már többször írtam. Általában az északnyugathoz kötjük az emberi kapcsolatok minőségét, de a maga módján hatással van rá minden egyes égtáj. Ha szeretetteljes emberi kapcsolatokra vágyunk és szeretnénk a karácsonyt legalább kellemesen tölteni, akkor bizony ápolni kell az emberi kapcsolatainkat és otthonunknak azokat a területeit, amelyek sérültek. (Akkor meg pláne, ha tegyük fel nincs kivel tölteni a karácsonyt!) Nem szeretnék leragadni az emberi kapcsolatoknál, pedig tényleg ez a legfontosabb, mert sajnos léteznek olyan családok, ahol annyira rosszak a kapcsolatok (akár az alkohol vagy más problémák miatt), hogy a hétköznapokkal együtt az ünnepek is csak szenvedés forrásai…

A problémákat nem ők fogják megoldani, de segítenek egy kis karácsonyi hangulatot teremteni.

Karácsonykor egy másfajta szenvedés is sokkal inkább előtérbe kerül, ez pedig a szegénység. Karácsony előtt sokkal láthatóbbá válik az az elrejtésre ítélt embertömeg, akik sajnos a létminimum alatt élnek – akár saját hibájukból, akár a „rendszer” hibájából, vagy egyszerűen csak a nyomorult sorsuk miatt. Akármi is legyen az oka, a szegénység egy olyan probléma, melyet látva még a keményebb emberek szíve is ellágyul és megpróbálnak valamilyen formában adományozni, és segíteni a rászorulókon. Szerencsére egyre több a jó példa és a pozitív kezdeményezés, melyhez érdemes csatlakozni. Igen, az is a karácsonyhoz, a karácsonyi harmónia megteremtéséhez tartozik, hogy ne menjünk el érzéketlenül a szegénység, a szegény emberek problémája mellett és amiben tudunk segítsünk.

Aztán ott van a másik véglet: a vásárlás, vásárlás és még egy kis vásárlás. A túlzásba vitt vásárlás. A hitelből finanszírozott vásárlás, a túlzásba vitt és felesleges költekezés. Tényleg ettől lenne szép és boldog a karácsony? Persze nem mondom, hogy ne legyen semmi a karácsonyfa alatt, főleg, ha megteheted, igenis, ajándékozd meg azokat, akik közel állnak a szívedhez. De tényleg szükség van egy új tévére, egy új telefonra, egy új bármire, holott a réginek még semmi baja? Ja, hogy ennek az újnak jobb a kijelzője? Hmmm. Igen, ez a másik véglet: a túlzásba vitt vásárlás, a túl sok ennivaló, aminek egy része a kukában landol. Egy kedves ismerősöm a karácsonyt egész egyszerűen a „világ felzabálásának csúcsfesztiváljaként” emlegeti. Tényleg erről szólna a karácsony?

Anyukám szokta mesélni, hogy gyerekkorukban (40-es- 50-es években) bizony nem voltak valami gazdagok, a nagyszüleim mégis gondoskodtak arról, hogy csodaszép legyen a karácsonyuk. Nagymamám éjszakánként, titokban ült a varrógép mellett és készítette anyunak és a húgának karácsonyra az új ruhácskát, játékbabát, mindenféle kedves ajándékot, amire egy kislány vágyik. Nem költekeztek, nem vettek fel áruhitelt, mégis boldog volt a karácsonyuk…

És aztán van még egy véglet: azok, akik mindezt megtagadják. Nem adnak egymásnak semmi ajándékot, nem díszítik fel a lakást (itt most nem az a téma, hogy igazi legyen-e a fenyő, vagy mű, hanem egyáltalán a karácsonyi hangulat), nem készítenek finom ételeket… Nehogy részesei legyenek a „világ felzabálásának”. Sőt, ha valaki venni merészel egy karácsonyfát vagy néhány ajándékot (amit még be is csomagol ünnepi papírba), azt meg is kritizálják, mint a fogyasztói társadalom tipikus tagját… Ez is egy véglet…

Ha te is azok közé tartozol, akik nem állítanak karácsonyfát, a karácsonyi gömbök segítségével is teremthetsz karácsonyi hangulatot.

Ha te is azok közé tartozol, akik nem állítanak karácsonyfát, a karácsonyi gömbök segítségével is teremthetsz karácsonyi hangulatot.

És aztán ott vannak azok, akik mély szomorúságba és letargiába sülyednek karácsonykor, mert magányosak, vagy elvesztették akit szerettek, vagy nem élhetnek azzal, akit szeretnek, vagy messze vannak azoktól, akiket szeretnek, vagy ki tudja miért. Már-már közhely lenne azt mondanom, hogy erről a sok nyomorúságról a lakásunk (is) tehet.

És persze ott van a karácsonyt megelőző őrület. A hajtás a munkahelyeken (főleg a kereskedelemben dolgozóknál), tömeg a városokban, a karácsonyi ajándékok hajszolása, türelmetlen emberek, dudáló autók… Az utóbbi napokban, amikor szeretetben és békességben kellene a karácsonyra készülni, meglepően látom, ahogy idegenek egymásnak esnek (a közösségi oldalak remek terepet kínálnak erre), és bagatell hülyeségeken vérremenőleg vitáznak. Az egyik „kedvenc” vitatémám a „grincsfa” kérdése, amiről személy szerint korábban még nem is hallottam, de már egyre több békés – vagy legalább annak tűnő – oldalon látom, hogy szinte vérre mennek az emberek, ha valaki készít magának egyet vagy szóba meri hozni a témát. Most komolyan: tényleg ilyen tudatban kell készülni a megváltó eljövetelére, a szeretet ünnepére? Mennyi elfojtott frusztráció, düh és harag lehet egy olyan emberben, aki bármilyen bagatell dolog miatt nekiesik egy idegen embernek? Mi az, amit egy ilyen ember elfojt magában, ami aztán minden jelentősebb ok nélkül kitör belőle? Milyen lehet az otthona? A családja? A munkahelye?

Te jó ég! Van valami pozitív is a karácsonyban? Hogyne lenne! Szerencsére sok családban már javában tart a karácsonyi sürgés-forgás, készülődés. Lassan ideje elkezdeni megsütni a mézes sütiket, megvenni (vagy elkészíteni) a szaloncukrot, ünnepi díszbe öltöztetni a lakást… Nagyon jó hangulatuk van a karácsonyi vásároknak, ahol már azáltal kellemes hangulatod lesz, ha csak nézelődsz, figyeled az embereket, a forgatagot, vagy épp megiszol egy forró csokit. És aztán 24-én elcsendesül minden, végre jöhet egy kis pihenés, együtt a családdal. Finom vacsora, gyertyafény, jó társaság, „reszkessetek betörők”… és sokak számára éjféli mise…

Számodra mit jelent a karácsony? Meg tudod teremteni a harmóniát kívül és belül? Fel tudod ékesíteni a lakásodad és egyúttal a lelkedet is? Tudsz úgy örömet okozni a szeretteidnek, hogy nem esel túlzásokba, mégis mindenki örül? Meglátod magad körül a rászorúlókat, a nélkülözőket, a magányosokat, akik talán nem is pénzre vagy ajándékra, hanem csak egy jó szóra várnak? Rá tudsz mosolyogni arra, aki bevág eléd a dugóban? Egyáltalán beengeded magad elé, aki siet? Le tudsz mondani azoknak a dolgoknak a megvásárlásáról, amik teljesen feleslegesek, kacatok, és előbb-utóbb a kukában végzik, vagy csak az idődet rabolják? Tudsz örülni akkor is ha esik a hó és akkor is, ha nem? Meg tudod ölelni azt a rokonodat, akivel már évek óta nem beszéltél? És azt is aki grincsfát készít?

Tudsz igazán örülni a karácsonynak és igazi ünnepként megélni azt?

Azt kívánom, hogy legyen harmonikus és kellemes karácsonyod, olyan karácsonyod, amelyben jelen vannak a karácsony fő kellékei: a szerető családod, a finom ételek, az ünnepi díszek, a kedves ajándékok, a lecsendesedés és befelé figyelés…

Manhertz Edit

 

ui: A cikkajánló után kérlek, mondd el, hogy számodra mit jelent a karácsony és, hogy szerinted mi kell ahhoz, hogy harmonikus legyen. Sokat tanulhatunk egymástól, egymás tapasztalataiból és életbölcsességeiből.

 

 

Neked ajánlom:

A karácsonyi ünnepek fő színtere: az étkező

Ugye nem tévedek, ha azt mondom, hogy a karácsonyi sürgés-forgás zöme a konyha és az étkező körül zajlik? Családi ünnepeinket - legyen szó Karácsonyról, névnapról vagy szülinapról - általában az étkezőben ünnepeljük valami finomság mellett... Éppen ezért most...

A két legfontosabb emberi szükségletünk

A Brihadaranyaka Upanishadban található egy párbeszéd, ami Yājñavalkya (ejts: Jágjavalkja) és Maitreyi között hangzott el. Yājñavalkya egy nagy király volt, aki uralkodása végén az erdőbe vonult, ahol szentéletű feleségét, Maitreyit tanította az élet értelméről és a...

Amit a Karácsonyról tudni kell

Közeledik a karácsony. Néhány napra megszűnik a rohanás, egy kicsit megáll az idő: végre együtt van a család. Karácsonyi muszika szól, a levegőt sütemények és a fenyő illata lengi be...  Nehezen lehet bármihez is hasonlítani ezt a pillanatot. Hányan álmodozunk arról,...

Egész évben Karácsony

Az év végi ünnepek - Karácsony és Szilveszter - közeledtével két fontos dolog kerül a figyelmünk középpontjába (a nagy bevásárlásokon túl). Az egyik az évértékelés és célkitűzés, a másik pedig az emberi kapcsolatok. Beszéljünk most néhány szót az emberi kapcsolatokról...

Készüljünk fel kívül is, belül is az Ünnepre!

Pár nappal ezelőtt egy ismerősömnél jártam, aki - kicsit vicces módon - szakadó esőben és dermesztő hidegben ablakot pucolt. Azt inkább nem írom le, hogy mi volt az első gondolatom... A második viszont az, hogy hopp, ő bizony készül a Karácsonyra! Biztosan sokan...

Mesebeli Karácsony

Az elmúlt néhány napot Bécsben töltöttük a férjemmel, ahol mindig különleges hangulata van Advent időszakának. Utazásunk célja nem a vásárlás volt, sokkal inkább a kikapcsolódás. Arra gondoltam, hogy az utazás számomra legszebb élményét megosztom Veled. Ezt látod a...

Mit tanultam a Karácsonyról Indiában?

Úgy alakult, hogy India egyik legnagyobb ünnepén pont Dél-Indiában voltunk. Biztosan hallottál már Dipavaliról, a fény ünnepéről. Ez az ünnep az év legsötétebb újholdjára esik október-november táján. A tradicionális - és romantikusan hangzó - történet az, hogy ezen a...

Most őszintén: szereted a Karácsonyt?

Pár évvel ezelőtt egy bő harminc fős csoportot a Karácsonyról kérdeztünk. Kiváncsiak voltunk, náluk hogyan zajlik az ünneplés, mit csinálnak Karácsonykor, hol, kivel és hogyan töltik az ünnepeket. A válaszok megdöbbentőek voltak... Nagyjából arra számítottam, hogy...

Tedd szebbé az Adventet kellemes emberi kapcsolatokkal!

Tegnap este a férjemmel bementünk a közeli városba megnézni az adventi vásárt és a díszkivilágítást. A belvárosban sétálgatva öröm volt nézni a jókedvű családokat, a nézelődő, egymással csevegő, vagy éppen forró csokit kortyoló embereket és az egymást átölelő...

Tudatunk hatása a mindennapjainkra és a világra

Tegnap volt a régóta beharangozott és sokak által nagyon várt Jupiter-Szaturnusz találkozó és egyben a téli napforduló, az év leghosszabb éjszakája. Erre a napra Marcus Schmieke szervezett egy nagyon szép programot, amelyen tudósok, kutatók és spirituális tanítók...