Amikor azt mondjuk, hogy a Vaszati szerinti építkezés és térrendezés arról szól, hogy hamóniában vagyunk a természettel, akkor két dologra gondolunk:
Az egyik, hogy amennyire csak tehetjük, betartjuk a Vaszati szabályait: beengedjük otthonunkba a pozitív energiákat, egyensúlyban tartjuk az öt alapelemet, úgy helyezzük el és úgy rendezzük be az egyes helyiségeket, hogy azok összhangaban legyenek az uralkodó bolygókkal és egyéb hatásokkal. Ha ezt sikerül megvalósítanunk, akkor azt mondjuk, hogy az otthonunk, harmóniában van a természet törvényeivel, ugyanis figyelembe vettük azokat az univerzális és örök érvényű hatásokat, amelyek az otthonunkat érik. Itt azonban még nem dőlhetünk hátra!
Van egy másik nagyon fontos összetevő is, amiről szintén tudatosnak kell lennünk. Szerves részei vagyunk a természetnek. A mindennapi jól-létünk elsősorban a természet energiáigól függ és nem attól, hogy mennyi pénzünk van a bankban, milyen magasan vagyunk a vállalati ranglétrán, mennyi divatos ruha van a szekrényben, vagy mennyire okos a telefonunk. A természet lát el bennünket azokkal az éltető energiákkal (vízzel, napsütéssel, életenergiával, azaz pránával, oxigénnel és élelemmel), amelyekre nem csak a túléléshez, de a jó közérzethez is szükségünk van. (Naná, hogy szükség van pénzre és szép ruhára is, de ha úgy igazán mélyen belegondolsz, mik azok a dolgok, amik mindig, minden körülmények között elégedettséget adnak, azok a természetben találhatók: napsütés, friss víz, szép táj, egy illatos virág, egy finom, lédús gyümülcs…) A probléma csak az, hogy a mai fogyasztói társadalom nem ezekre az értékekre épült, sokkal inkább azokra a „javakra”, amelyeket – mondjuk ki bátran – a természet kizsákmányolásával nyerünk. És amíg ezt nem látjuk be, amíg nem tudunk örülni egy szép virágnak, az esőnek, vagy pusztán a friss, oxigéndús levegőnek, addig nem igazán fogunk harmóniában lenni a természettel, nem fogjuk tisztelni és értékelni azt annak összes lakójával együtt, hanem sokkal inkább a kizsákmányolásához járulunk hozzá – közvetlenül vagy közvetve.
A múlt héten meglátogattuk az anyósomékat, akik Budapest közelében, a Pilisben élnek és néhány napot aktív pihenéssel töltöttünk. Első nap elmentünk a budai várba, megnéztük a mesterségek ünnepét, majd meglátogattuk a barátainkat, akik a magyar ízek utcájában árultak vegetáriánus finomságokat. Nagyon szép volt a rendezvény, és mivel nagyon régen jártunk a várban, az ott töltött napnak minden perce kellemes volt. Egyetlen dolog hiányzott, de az nagyon! A várban (főleg a Sándor Palota előtti téren) szinte egyáltalán nincsenek fák, csak egy lekövezett tér és egy ásatás, amelyek csak úgy ontották magukból a déli nap perzselő forróságát… Estefelé, az egyik barátunkkal beszélgettünk és mondtuk neki, hogy nagyon fárasztó volt ez a nap és másnapra hatalmas erdei túrát terveztünk. Eléggé aggódtunk, hogy ilyen fáradtan, hogy fogjuk bírni a másnapi túrát, de a barátunk bölcsen megnyugtatott: „meglátjátok, amikor ott lesztek az erdőben, minden egyes lépéssel több és több energiátok lesz és a fáradtságotok elillan.”
Na ez az! Ezt adja nekünk a természet, ezt adja az erdő! Friss levegőt, energiát, nyugalmat, gyógyulást… Hallottál már az erdei gyógykúráról? Japánban és Németországban már bizniszt is csináltak belőle… Ha esetleg a saját tapasztalatodnak nem hinnél, már tudományos kutatások is alátámasztják, hogy az erdőnek gyógyító ereje van. A gyógyító kúra abból áll, hogy ki kell menni az erdőbe és egyszerűen ott kell lenni. Ha akarsz túrázhatsz, sétálhatsz, vagy egyszerűen csak megpihenhetsz egy nagy fa alatt. A lényeg, hogy ott kell lenni az erdőben. Azt is megállapították, hogy a kúra akkor a leghatásosabb, ha folyamatosan leegalább három napon keresztül ott vagyunk az erdőben. Az erdei gyógykúra elsősorban az elménket nyugtatja meg, s az elme nyugalma hatással lesz az egész testünkre. Természetesen a jó erdei levegő közvetlenül is hatással van a testünkre, elsősorban a tüdőnkre, a bőrünkre, ha mozgunk is közben, akkor a mozgásszervünkre és a szívünkre is. Kipróbálnád? Mi most két nap egymás után voltunk az erdőben (mindkét napon jó nagyot túráztunk) és tényleg remek gyógykúra volt!
E kis kitérő után már sejtheted, hogy ha van egy Vaszati szerint épített vagy felújított házad, de a környékén nincs más csak beton és további házak, akkor a házadba még akkor sem tudnak éltető energiák bejutni, ha egyébként nyitott az észak és a kelet. Ha szerencsés vagy, besüt a reggeli Nap, de az energiaáramlások nem tudnak éltető energiát hozni, mert a természet elemei (fák, bokrok, víz) nélkül az energiákból hiányzik az „élet”!
Most minden jóérzésű ember (és azok is, akik szeretnek negatív híreket terjeszteni) azon kesereg, hogy Földünket hatalmas területeken borítja erdőtűz. Dél-Amerikában, Oroszországban, a Távol-keleten, Európa déli részein. Miért olyan nagy gond ez? Ezek a tüzek az életet adó erdőket pusztítják, azok lakóival (növényekkel, állatokkal) együtt. Ha el akarom képzelni, milyen lehet a pokol, akkor azt mondom, hogy olyan, mint egy erdőtűz. S az erdőtűzzel az a legnagyobb baj, hogy több évtized kell ahhoz, hogy az elpusztult élővilág újra magához térjen…
Úgy gondolom, hogy neked nem kell hosszasan ecsetelnem, miért van olyan nagy szükség a természetre, miért olyan fontos, hogy harmóniában éljünk vele. Most, mikor erről olvasol, talán meg is jelenik a lelki szemeid előt egy kis házikó az erdő közepén és talán elképzeled, hogy ott, abban a házikóban, távol mindenki mástól, elektromosság és internet nélkül, na ott lehet igazán harmóniában élni a természettel. Ezt azonban nagyon kevesen tudnák megtenni és biztos vagyok benne, hogy még a legeltökéltebb természet szeretők és természet védők is menekülnének néhány romantikus hét vagy hónap után. Hogyan élhetünk akkor mégis harmóniában a természettel?
Mielőtt tovább olvasol, nézd meg ezt a kis videót, ami még a nyár elején készült a kertünkben. Míg a filmet nézed (és hallgatod) elgondolkodhatsz azon, hogy vajon Te mennyire élsz harmóniában a természettel és vajon mit tehetnél még azért, hogy ez a harmónia egyre inkább megvalósuljon!
(Egy kis érdekesség: a filmet a férjem készítette a telefonjával. A telefon és a gyíkok között néha alig volt 5 cm távoság… Ha szeretnél máskor is belesni a kertünkbe, akkor iratkozz fel a Manhertz Garden YouTube csatornára!)
Nos, ha harmóniában akarunk élni a természettel, akkor meg kell értenünk, hogy a tertmészetnek a részei vagyunk és nem az urai, nem az élvezői. Ez szöges ellentétben áll a gazdasági felfogással, amely úgy tekint a természetre, hogy mit lehetne onnan elvenni, felhasználni, eladni: fát, állatokat, ásványokat, vizet. Ha megértjük, hogy a természetnek a részei vagyunk és nem az élvezői, akkor megtanuljuk tisztelni azt és teljesen természetes módon vigyázunk rá. Nagyon sokat járunk az erdőbe kirándulni – főleg a Pilisben és a Bükkben – és nincs olyan alkalom, hogy ne látnánk eldobált sörösdobozt, papírzsebkendőt, cigarettacsikket, pet palackot vagy egyéb szemetet. Az, hogy nem szemetelünk, még csak a kezdet! (Elvileg ennek kellene az alaphelyzetnek lennie.)
Korábban már írtam arról, mennyire fontos, hogy gondozzuk, szépítsük a közvetlen környezetünket, hogy ültessünk fákat, bokrokat, virágokat, s ezzel tegyük élhetőbbé és szebbé a közvetlen környezetünket, ugyanakkor biztosítsunk élőhelyet és táplálékot madaraknak, hüllőknek, rovaroknak. Szerinted a gyíkjaink, hogy kerültek hozzánk? Az erdőből hoztuk őket? Dehogy is! Készült két szép – és komolyan megépített – gyíkvár a sziklakertben, ahol télire is el tudják magukat vermelni, mert a férjem úgy gondolta, hogy talán majd egyszer jönnek gyíkok, fel kell készülnünk a fogadásukra. Telt-múlt az idő és egyszer csak tényleg megjelentek! És eszük ágában sincs elmenni innen!
De nem csak kertes házban élhetünk harmóniában a természettel! Ha tüzetesen megvizsgáljuk a mindennapi szokásainkat, akkor felfedezhetünk olyan dolgokat, amelyek közvetve vagy közvetlenül nem tesznek jót a környezetünknek, de amelyeken egy kis odafigyeléssel könnyedén változtathatunk. Az utóbbi hetekben, hónapokban a vízcsapból is a műanyag és nejlon zacskó mentesség folyik, persze jogosan. Vizsgáld meg, hogyan tudnál kevesebbet használni belőlük! (Mi például nemrég vettünk a műanyag kulacsaink helyett – vagy mellé – két üveg kulacsot. Az egyiket már sikerült is eltörni, de azért nem adjuk fel!)
A természetre és saját magadra vigyázol akkor is, ha nem használsz vegyszereket a mosáshoz, takarításhoz és kozmetikumként. Én gáláns egyszerűséggel az összes boltban kapható kozmetikumot és tisztítószert vegyszernek hívom (kivéve a bio és egyes natúr cuccokat), mivel ha megnézed az összetevőiket, mindegyik elsősorban vegyszereket tartalmaz. Mit kenek akkor a bőrömre, ha szépíteni akarom? Természetes olajokat, illetve a belőlük és természetes növényei vajakból saját kezüleg készített kencéket. (Arcra nagyon jó a jojoba olaj, a sárgabarackmagolaj, a kakóvaj, testre a szőlőmagolaj, vagy akár az extra szűz olivaolaj, stb.) Amit meg mersz enni, azt nyugodtan magadra is kenheted! Amit nem ennél meg, azt ne kend magadra sem, mert a bőrödön keresztül minden beszívódik és bekerül a véráramba.
Amikor még Németroszágban laktam és Marcus Schmieke Védikus Akadémiáján dolgoztam, egyik nap a vécépucolásról beszélgettünk a barátnőmmel. Mondtam neki, hogy talán könnyebb lenne tisztán tartani, ha tennénk bele vécé fertőtlenítő szert – tudod olyat, amiből minden lehúzáskor kijön valami kék lé. Kikerekedett szemmel rám nézett és azt mondta, hogy nem, ilyet nem szabad a vécébe tenni! Az érve az volt, hogy nagyon büdös lesz tőle a pöce gödör. Na itt az én szemem kerekedett ki, mire kedvesen elmagyarázta, hogy a pöce gödör bizony nem a kakitól meg a pisitől büdös, hanem attól a sok vegyszertől (mosószer, mosogatószer, vécé feltőtlenitőszer, stb.), amit beleeregetünk. Mindez valamikor az ezredforduló táján volt és mondanom sem kell, hogy azóta sem használtam ilyesmit. Marcus feleségének (és a szuper érzékeny bőrömnek és orromnak) köszönhetem, hogy egyáltalán nem használok öblítőt, mosószert is csak környezetbarátot és mosószódát. Van esetleg valami, amin Te is tudnál váloztatni a háztartásban azért, hogy természetesebbé, környezet- és emberkímélőbbé váljon?
Mi van még? Hol lehet még kutakodni? Milyen szokásunkat lehetne még környezet-tudatosság tenni? Táplálkozás, öltözködés, közlekedés, szemétkezelés… Hát persze, hogy nem kellene annyi húst enni, nem kell mindenféle előregyártott „műkaját” enni, nem kellene minden héten új ruhát venni (csak mert akciós), nem kellene mindenhova autóval pöfögni és nem kellene elégetni a kerti hulladékot. Ez utóbbi különösen érzékeny pont nálam, ugyanis Magyarország legtisztább levegőjű falujában lakunk (legalábbis ez a marketing szöveg), de sajnos a helyiek egy része még mindig egyetlen módját látja a kerti hulladék eltüntetésének, hogy meggyújtja azt. Lehetőleg hajnalban, amikor nedves, vagy eső után, amikor szintén nedves, így még jobban füstöl és gondoskodik arról, hogy a falu szlogenje tényleg csak turista-csalogató marketing duma legyen. Pedig a szelektiív hulladék szállítás keretében korlátlan mennyiségben elviszik a kukások a zöld hulladékot is és lehetne komposztálni is. De nem. Egyszerűbb meggyújtani, mint szépen kikészíteni az utcára. És miért? Mert már a nagyanyja is égetett és különben is, ez a szokás…
Közvetlenül az otthonunkhoz kapcsolódik az is, hogy az építkezéskor, felújításkor és a berendezéskor próbáljunk a természetes anyagokra összpontosítani. A nyílászárók legyenek fából és ne műanyagból, a bútorok is legyenek fából és ne bútorlapból, a padló legyen fa és ne laminált padló. a textíliák is legyenek természetesek és az ülőgarnitúra semmiképpen ne legyen bőr – mert ugye azért valakinek meg kellett halnia…
Sok-sok terület van még az életünkben, amit meg lehetne vizsgálni, hogy mennyire környezetbarát vagy nem, mennyire van harmóniában a természettel vagy nem. Egy biztos: ahhoz, hogy egyáltalán fontosnak tartsuk, hogy harmóniában éljünk a természettel, ahhoz bizony minél gyakrabban kapcsolatba kell kerülnünk a természettel, a természet elemeivel (földdel, vízzel, levegővel), a növényekkel, állatokkal. Ha egy nagyváros közepén laksz, ahol nincs egy fa sem az utcában csak beton és tégla, akkor addig nem fogod megtudni és megérteni, hogy milyen az erdő nyugalma és gyógyító, feltöltő ereje, amíg nem mész el az erdőbe és nem tapasztalod meg te magad, milyen érzés a fák susogását, a patak csörgedezését és a madarak dalát hallgatni, mközben kellemesen hűvös is van. Amíg nem látsz élőben egy állatot: madarat, tehenet, szamarat, gyíkot, kecskét, nyulat, amíg nem simogatod meg a fejét, nem vakarod meg a hátát, addig nem fogsz elgondolkodni azon, hogy mi (vagy inkább ki) van a tányérodon.
Ha közvetlen kapcsolatba kerülünk a természettel, akkor sokkal egyszerűbb és természetesebb dolog lesz tisztelni azt, vigyázni rá és megérteni, hogy mi is a szerves és elválaszthatatlan részei vagyunk. Sőt, még a Vaszati elveit, tanításait és működését is könnyebb lesz megértenünk és nem fogjuk azt kérdezni, hogy mi közünk nekünk, magyaroknak az indiai építészethez…
ui: Bár nagyon szeretem a természetet, sajnos messze vagyok még attól, hogy teljes harmóniában éljek vele. Szeretnék, de műanyagba csomagolt, elkényelmesedett világunkban egyelőre nagyon nehéz… (Még az üveg kulacsot is eltörtük, pedig mennyivel finomabb abból a víz, mint a műanyagból!)
Ha van bármi ötleted, tapasztalatod, praktikád, nem csak én, hanem mindannyian nagyon örülnénk, ha egy hozzászólásban megosztanád velünk!
Kedves Edit!
60 évet éltem Budapesten, 13 éve vagyok falusi „újparaszt”. A levegő miatt költöztünk le Tóalmásra, de az igazi nyereségünk a CSÖND. Míg Pesten éltünk nem hallottuk azt az őrült hangzavart. Nemcsoda, hogy a pesti ember „idegesbajos” az egész idegrendszerre és a belső szervekre is nagy hatást gyakorolnak a hangrezgések, még a nem hallhatóak is.
Reggel kilépek az ajtón és mélyet szippantok a levegőből (Gellért hegy magasságában vagyunk) akik itt születtek fogalmuk sincs, milyen kincs birtokában vannak.
Az erdő mindennél többet jelent nekem. (Vetekszik a tengerrel) Az 50. születésnapomra egy kirándulást terveztem, végiggondoltam, hol érzem a legjobban magam, hiszen én leszek az ünnepelt. Felhívtam ismerőseimet, hogy mikor voltak utoljára kirándulni… 26-n voltunk. Mikor felértünk a Jánoshegyi kilátóhoz, feltettem a nagy kérdést mit ünnepelünk ma, miközben kiosztottam a poharakat és kibontottuk a tokaji aszút… Koszó fennállásának 50. évfordulóját. Szerintem nemcsak nekem volt emlékezetes ez a szülinapi buli.
Az erdőt és a természetet úttörő táborokban ismertem és szerettem meg gyermekként. Szüleimmel nagyon „vizesek” voltunk, úszás, evezés,majd később felnőtt koromban, saját családommal viziúttörők is voltunk. Végig eveztük a Dunát Rajkától-Dunaföldvárig.
Minden növénynek állatnak barátja vagyok. Pl.: legalább 5féle poloska van a saját termesztésű paradicsomomon, egyik szebb, mint a másik, olyan különleges mintázatúak vannak, hogy a QR kód elbújhat mellettük. Van olyan, hogy félig zöld, deréktól lefelé meg fekete-fehér kód.
Csodálatos útszéli virágaink is vannak. Nameg a rózsák, bárhol látok egy szépet azonnal fotózom.
Az a szlogenem: Aki nem tud gyönyörködni a fűszálon lévő harmatcsepp gyémánt csillogásában az minek él ezen a csodálatos bolygón?”
Környezet tudatosság: ezt így csak néhány éve mondom így, de mi úttörőként már 10-11 éves korunkban nem dobtuk el a szemetet, sőt figyelmeztettünk másokat.
A mai világ más. Rohanós, túlhajszolt. Természetesen szelektíven gyűjtjük a szemetet. Mikor leköltöztünk első gépünk egy komposztaprító volt. Mióta elviszik sárga zsákban a műanyag hulladékot szinte nincs szemetünk, háromhetente tesszük ki csak a 40 literes kukánkat. A mi szemetünkben véletlenül sincs veszélyes hulladék.
Végezetül a legutolsó mondás: „Ezt a szemetet még felveszem mondta 7 milliárd ember és megtisztult a Föld”
Sok sikert kívánok Koszó Gabriella nyugdíjas villamosmérnök.
Kedves Gabriella!
Ez a mondatod nagyon tetszett a poloskákról: „olyan különleges mintázatúak vannak, hogy a QR kód elbújhat mellettük”. Jót nevettem rajta. 🙂
Nagyon köszönöm, hogy megosztottad velünk a gondolataidat.
Azt vettem észre – és Te is alátámasztottad -, hogy azok, akik valamikor éltek zajos, büdös nagyvárosban, és tudatosan a vidéki életet választották, gyakran sokkal jobban értékelik a vidéki (falusi) élet csendjét, nyugalmát és a jó levegőjét, mint azok, akik örökké ott éltek. Ők talán ezt észre sem veszik. Itt a mi falunkban például azt vettem észre, hogy a helyieket egyáltalán nem zavarja, hogy egyszer itt, máshol ott valaki avart vagy szemetet éget, mert hát már a nagyszüleik is ezt csinálták… Azokat azonban, akik kifejezetten a jó levegő miatt jöttek ide nagyon zavarja az égetés füstje és az, hogy sokan szinte szándékosan szennyezik a levegőt, pedig lenne más megoldás is a kerti hulladék kezelésére.
Remélem, hogy idővel egyre többen lesznek, akik rájönnek, mennyire fontos együtt, harmóniában élni a természettel és egyre többen leszünk, akik igyekszünk megóvni (de legalábbis nem tönkre tenni) a természet értékeit…
Köszönöm még egyszer, hogy írtál!
Nagyon aranyosak a gyíkjaitok!
Tényleg azok! Mindig türelmetlenül várjuk tavasszal, hogy jöjjön a jó idő és végre felébredjenek a téli álmukból… 🙂
Kedves Edit!
Tényleg nehéz ebben a „műanyagba csomagolt” világban közel kerülni a természethez. De én is úgy látom, ahogy te, hogy minél több időt kell a természetben töltenünk, hogy jobban megismerjük és megértsük annak a működését. Így talán könnyebb lesz lemondani a műanyag világról is.
Kedves Éva!
Igen, én is így látom. Akkor fogunk valamit (vagy valakit) igazán megszeretni, ha megismerjük. És akkor tudjuk majd tisztelni is.
Kedves Edit!
Fantasztikus volt a Gyík randis videó és természetesen az írásaidat is szeretem. Eszembe juttattad azt is, hogy de régen voltam erdőben. Van ugyan egy kertem, ahol egy szem vegyszert nem használtam az idén, tavaly is csak az előző tulaj tavaszi lemosó permetezése szennyezte. Fűnyírót sem vettem szándékosan, sarlózok, húzgálom a gazt és eszem a kövér porcsint, meg tyúkhúrt, gyűjtöm a cickafark virágot teának. A szempont, ami szerint megvettem a diófák voltak.
Ami a műanyag csökkentését illeti, igyekszem a krumplit, almát, stb. textil zacskóban megvásárolni és újra használom a nylon zacskót, amit nem tudok még minden alkalommal elkerülni. További sok sikert kívánok a munkádhoz és magánéletedhez!
Kedves Zsuzsa!
Köszönöm szépen, hogy írtál és köszönöm a műanyag és nejlon csökkentős tippjeidet is.
Ilyenkor nyáron, amikor sok a teendő a kertben (legalábbis a szüretek miatt) én is hajlamos vagyok inkább itthon a kertben lenni az erdő helyett, de amikor végre ott vagyok az erdőben, akkor értem meg igazán, hogy az egészen más…
Érdekes és értékes gondolatok. Köszönöm.
Kedves Edit!
Bár tavalyi az utolsó bejegyzés, de hátha…
Költözünk és néhány növényt is vinnék a kertemből. Segítséget kérnék, hogy az új kertben hová kerüljenek? – a ház körbejárható.
Menták (macska, bors, fodor), krizantém, őszirózsa, liliomok, rozmaring, málna, hagymás virágok – majdnem mind néhai Édesanyám hagyatékai, ezért fontosak számomra.
Nagyon szépen köszönöm ☺️
Üdv. Ildikó
Kedves Ildikó!
A kisméretű növények bárhová ültethetők, ahol jól érzik magukat. A nagyobb fák, bokrok esetében fontos, hogy azok lehetőleg a telek déli, délnyugati, nyugati részén legyenek.
A blog főoldalán rá tudsz keresni a kert kategóriára és akkor még több kerttel kapcsolatos tudnivalót találhatsz: vaszati.hu/blog
Szintén a blog főoldalán láthatod, hogy nem ez az utolsó írásom, többet is írtam ebben az évben.
Minden jót kívánok a költözéshez és a növények áttelepítéséhez!
Kedves Edit!
Nagyon köszönöm a válaszod!
Üdvözlettel : Ildikó