Előfordult már veled, hogy reggel fáradtabban ébredtél, mint ahogyan este lefeküdtél? Emékszel álmatlanul töltött éjszakákra, amikor hiába zuhantál fáradtan az ágyba, valahogy nem akart jönni az álom a szemedre? Vagy ha el is tudtál aludni, éjszaka minduntalan megébredtél?
Az éjszakai alvásnak nem csak az a célja, hogy kipihenjük magunkat és reggel frissen, energikusan indítsuk a napot. Létfontosságú szerveink, mint például a máj éjszaka regenerálódik, ha tehát nem pihenjük ki magunkat éjjel, akkor másnap nem csak fáradtak és nyűgösek leszünk, de hosszútávon még az egészségünket is kockára tesszük. Éppen ezért nagyon fontos, hogy az alvóhelyünkre és az alvási szokásainkra kiemelt figyelmet fordítsunk.
A fenti kép Alsópetényben készült egy vendégházban, ahol a szeptember elejére csúszott nyaralásunkkor szálltunk meg. Mielőtt lefoglaltam a szállást, felhívtam őket, hogy kiderítsem, milyen égtáj felé fog nézni a fejünk alvás közben, ha ezt a szobát választjuk. A vendgéháznak két szobája volt, itt nyugat felé fordult a fejünk, a másikban észak felé fordult volna. Természetesen ezt a nyugatit választottam (annak ellenére, hogy itt vasvázas ágy volt, a másikban favázas), mivel már túl sokszor tapasztaltuk meg, hogy mennyire rossz olyan ágyan aludni, ahol a fejünk északi irányba fordul alvás közben…
Nézzük, mi minden szükséges ahhoz, hogy éjszakánként jól aludjunk és reggel kipihenten ébredjünk!
Ideális esetben már arra is oda tudunk figyelni, hogy hol legyen a hálószobánk. Felnőttek (szülők) részére a hálószoba ideális helye délnyugaton van. Itt lehet a legjobban aludni. Jó lehet még aludni a ház déli és nyugati részén is. Ha egyikre sincs lehetőség, akkor az észak és a kelet is rendben van. Mindenképpen kerülni kell a délkeletet, ami a tűz területe (itt egyenesen tilos aludni!) és az északkeletet is, ahol pedig túlságosan frissek az energiák. (Arról, hogy miért kedzvezőtlen az északkeleti hálószoba, korábban már olvashattál.)
A hálószoba helyének kiválasztását némiképp árnyalja egyéni kedvező égtájunk ismerete. Az egyéni égtájat az alapján számítjuk, hogy születésünk pillanatában milyen helyzetben volt a Hold és azt mutatja meg, hogy melyek azok az égtájak, amelyek energiái – az általános Vaszati elvektől függetlenül – jó hatással vannak ránk, és melyek azok, amelyek kedvezőtlenül hatnak ránk. A kedvező égtájakon jó minél többet tartózkodni, ezért azt szoktuk javasolni, hogy a hálószobánk (ahol garatnáltan sokat vagyunk) lehetőleg olyan égtájon legyen, ami számunkra kedvező.
Előfordul, hogy a kedvező égtájaink között van például a délkelet, ahol viszont tilos aludni. Ilyenkor természetesen fontos, hogy odafigyeljünk az általános Vasazti elvekre és délkeleten inkább valami mással töltsük az időt, ne alvással. Ha tehát ismerjük az egyéni égtájunkat, akkor válasszunk annak függvényében hálószobát, de fontos tudnunk, hogy az egyénileg kedvező égtáj az általános közérzetünkre és jól-létünkre van hatással, nem feltétlenül az alvásunk minőségére. Az alvás minőségét inkább az befolyásolja, hogy a hálószoba égtája támogatja-e a nyugodt alvást vagy sem.
Miután kiválasztottuk a hálószobát, vessünk egy pillantást annak a berendezésére is!
Az első és legfontosabb az ágy. Azt javaslom, hogy fából készült ágyat válassz: kerüld a bútorlapból készültet és a fém keretest is. A legjobb, ha a fa valamilyen természetes (bio) festékkel vagy olajjal van kezelve. A matrac keménységével kapcsolatos általános szabály, hogy minél soványabb (könnyebb) valaki, annál puhább matracon érzi jól magát, a testesebb embereknek pedig a kemény matrac a kényelmesebb. Matracot mindenképpen szakboltban vásárolj és kérd az eladó szakmai segítségét! Ezen nagyon sok múlik!
Ahogyan ajánlott kerülni a vasvázas ágyakat, ugyanúgy kerüldd a fémrugós matracokat is. Ez főleg akkor fontos, ha nem tudod megoldani, hogy semmilyen elektromos eszköz ne legyen alvás közben a közeledben. A fém ágy és rugó ugyanis felerősítheti az elektroszmog káros hatását.
Ha megvan az ágyunk, nem mindegy, hogy hogyan helyezzük el a szobában. Arra törekedj, hogy úgy fordítsd az ágyat, hogy annak a fejrésze NE legyen északon. Azaz amikor alszol, a fejed búbja ne nézzen észak, illetvve annak mellékégtájai felé!
Ezt a szabályt nagyon jegyezd meg! Ha tegyük fel délnyugaton van a hálószuobád, ami nagyon jó, de az ágyon fekve északra fordul a fejed, akkor hiába támogatná a délnyugat a mély alvást, az ágy helyzete miatt jó eséllyel mégsem fogsz jól alduni. Ehhez hasonlóan, lehetséges, hogy a hálószobád északnyugaton van (ami nem tiltott égtáj ugyan, de nem is a legjobb), de ha jó irányba (keletre, délre vagy nyugatra) néz a fejed, akkor mégics csak jól fogsz tudni aludni. (Legalábbis rövidtávon.)
Gyakran a hálószobában van a ruhásszekrény.Az a legjobb, ha a szekrényt a szoba déli, délynugati vagy nyugati részére tudod tenni, mert ott van jó helyen a nagy, nehéz szekrény. Sajnos még mindig divat a hálószobai ruhásszekrény ajtajára tükröt tenni. Ez mindeképpen kerüld, mert a hálószobai tükör nem támogatja a nyugodt alvást, ráadásul ha a szekrény – a szoba déli vagy nyugati részén van, ott egyáltalán nincs jó helyen tükör.
A hálószoba színvilága legyen nyugodt. Mindenképpen kerüld itt a pirosat és a harsány, kontrasztos színeket!
Ügyelj arra is, hogy a hálószobában minél kevesebb elektromos eszköz legyen. Ne legyen itt tévé sem, akármennyire is szeretsz az ágyból tévézni. Ha valamilyen okból nem tudod elkerülni az elektromos eszközöket (mert például csak ez az egy szoba van), akkor éjszakára áramtalanítsd ezeket az eszközöket.
Ha általánosságban nincs gond az alvásoddal, akkor ennek a néhány Vaszati elvnek a betartása mág elegendő lehet ahhoz, hogy jól tudj aludni. Ha azonban egy kicsit is érzékenyebb vagy, nehezebben alszol, vagy ha csak szeretnél még jobban alduni, akkor a további tanácsaimat is fogadd meg:
Vacsorázz időben! Ez azt jelenti, hogy minél korábban! A Ayurveda szerint legkésőbb este 6 óráig meg kellene vacsorázni. Ez sajnos a mai rohanó világunkban nem mindig megoldható, mert sokan akkorra haza sem érnek… A vacsora legyen könnyű és kevés. (Ahogy a mondás is tartja, őgy kell vacsorázni, mint egy szegény ember: keveset.) Legjobb valamilyen könnyű levest enni. Már csupán azzal, hogy nem terheljük meg a gyomrunkat lefekvés előtt, nagyon sokat teszünk a pihentető alvásért és a friss ébredésért!
Feküdj le időben! Szintén az Ayurveda tanácsolja azt, hogy legkésőbb este 10 órakor oltsd el a villanyt és aludj. Minél korábban fekszel le, annál korábban és kipihentebben tudsz reggel felébredni. Minél később fekszel le, az alvás annál kevésbé tud pihentető lenni. Saját magamon vettem észre, hogy ha nem sikerül 10 órakor lefeküdnöm, hanem például egy órával később, akkor az a másnapi ébredésnél gyakran két óra pluszt jelent, azaz, a tervezettnél 2 órával kelek később… Ha esetleg éjfél után fekszem le (ez nálam nagyon rikta, általában még Szilveszterkor sem tudom megvárni az éfjélt), akkor másnap szó szerint „másnaposnak” érzem magam…
Lefekvés előtt igyál egy csésze citromfű teát! Ez a tea az egyik kedvencem. Azt tartják róla, hogy ha napközben isszuk, akkor frissít, ha este, akkor nyugtat.
Lefekvés előtt egy-két órával már ne nézz tévét, ne olvass híreket, ne dolgozz a számítógépeddel. Ha muszáj este még dolgoznod, vagy valamit megnézned a telefonodon vagy a számítógépeden, akkor használj a monitoromn kékfényszűrőt! Erről korábban már bővebben beszéltünk. >>
Ha szeretnél lefekvés előtt olvasgatni, akkor egy igazi könyvet vagy magazint olvass, ne a telefonodon keresed az olvasnivalót. Sokan vanna, akiknek már az is elég, ha lefekvéskor – már az ágyban – a kezükbe vesznek egy könyvet és két perc múlva már alszanak is… Ez viszont azt jelenti, hogy ha valamit tényleg el szeretnél olvasni, azzal ne az ágyban próbálkozz!
A levendulának és a levendula olajnak nagyon jó nyugtató hatása van. A levendula virágot szokták tenni nyugtató hatású teakeverékekbe is. Párologtass lefekvés előtt pár csepp levendula olajat a hálószobában – ez szintén támogatja a nyugodt alvást.
Ha nagyon stresszes a munkád, lefekvés előtt meditálj egy kicsit, vagy csak egyszerűen csendesedj el és pár percig figyeld a lélegzetetdet. Legjobb, ha a légzőgyakorlat közben nyitva van az ablak.
Lefekvés előtt szellőztess ki alaposan! Ha az időjárás engedi, hagyd nytva az ablakot egész éjszakára! Mi például egészen az első fagyokig nyitott ablakkal alszunk. Télen ez leginkább amiatt nem valósítható meg, mert odakint füstös a levegő…
A friss levegőről jut eszembe: csodákat tud tenni, ha sokat vagy a természetben! Ilíyenkor őssze egyre szebb az erdő, ha csak teheted túrázz rendszeresen a hozzád leggközelebbi erdőben!
Nézd végig még egyszer ezt a listát! Legtöbbet a Vaszati átalakításoktól függetlenül is ki tudsz próbálni! Ha pedig biztosra akarsz menni, akkor próbáld az összes tippet követni!
Már csak hab a tortán, ha még a Vaszati kínálta energetikai eszközöket is segítségül hívod. A hálószobában elhelyezheted azt a yantrát, amelyik az adott égájhoz tartozik (pl. délnyugati hálóban a Varaha yantrát, északiban a Buddha yantrát, stb.), elhelyezheted a Parasurama yantrát a hálószobába vezető ajtó fölött (belülről), vagy akár az ágynál is, illetve ha a hálószobád nagyon kedvezőtlen helyen van – akár az egyéni égtájad szempontjából, akár az általános Vaszati elvek szemontjából – akkor elhelyezheted az ágynál a Narasimha védelmező yantrát is.
Ha pedig tényleg nagyon komoly alvásszavarokkal küzdesz és mindez nem lenne elég, akkor próbáld ki a Healy-t, amelyben több alvást segítő frekenciás programot is találsz.
Meg vagyok győzpdve arról – és ezt saját tapasztalataim is alátámasztják -, hogy egy igazán lelkesedéssel és örömmel teli nap az éjszakai pihenéssel kezdődik, és arról is, hogy az egészségünk megérzésének egyik kiemelt fontosságú tényezője a jó pihenés.
Kedves EDIt,
Hát ez pont jókor érkezett. Már gondolkoztam rajta, hogy írok egy emailt, hogy az északi hálószobában hogy tegyük az ágyat.
Megoldható, hogy nyugat fele nézzen a fejünk, de ekkor az ágy az ajtó mellé kerül, vagyis nem látunk rá az ajtóra. Ez egy kicsit zavaró, hiszen mégiscsak jó, ha az ember rálát az ajtóra. De ezesetben már a fejünk északra vagy északkeletre nézne attól függően hova rakjuk az ágyat. Akkor maradjunk inkább annál, hogy nyugat fele nézzen a fejünk ugye ? És az ajtót megszokjuk. Köszönöm válaszod.
Örülök, hogy pont jókor jött ez a téma!
Igen, én mindenképpen azt javaslom, hogy az ágyat úgy fordítsátok, hogy ne észak vagy északkelet felé legyen a fejetek. A nyugat rendben van.
Kedves Edit!
Kislányunk kedvező ègtája az èszaknyugat,èjszakánkènt sokat kel kiskora óta,de nem szeretnèm ha velünk aludna mert a mi hálószobánk dèlnyugaton van,ami a tanácsadónk szerint egyáltalán nem ajánlott a gyerekeknek. (A házunkat vaszati tanácsadóval egyeztetve èpítettük.)
Számomra viszont az ő ègtája kedvezőtlen,így nem tudok ideiglenesen sem vele aludni,vagy ha ott alszok sem tudok rendesen pihenni. Van esetleg erre megoldás? Hogyan tudnánk megoldani ezt a helyzetet?Milyen yantra lenne a segítsègünkre? Minden ègtájon kint vannak a yantrák,az ègtájak általános erősítèse vègett.
Válaszodat előre is köszönöm:
Anna
Kedves Anna!
Az általános Vaszati elvek szerint az északnyugat sem különösen ajánlott alvás célra – a levegő elem miatt, ami ott nagyon intenzíven jelen van. Az északnyugatot – ha szoba van ott – leginkább vendégszobaként jó használni.
Úgy tűnik, hogy a kislányod a tökéletes példa arra, hogy az a tény önmagában, hogy az egyéni égtájunkon alszunk, még nem garantál jó alvást, ha az általános Vaszati elvek szerint az a bizonyos égtáj nem alkalmas alvásra.
A legjobb az lenne, ha találnátok egy olyan szobát a házban, ami egyéni égtáj szempontjából is kedvező a lányodnak, de aludni is lehet ott.
Ha erre nincs lehetőség, akkor a meglévő szobájában kellene másik helyezt taláni az ágyának. Próbáljátok úgy elhelyezni az ágyát, hogy az minél távolabb essen az északnyugat-délkelet tengelytől, ezen kívül figyeljetek arra is, hogy a feje megfelelő irányba foroduljon (tehát még véletlenül se forduljon észak van annnak mellékégtájai felé).
Egyébként nem lehet, hogy azért nem alszik jól a kislányod, mert fél egyedül? Van, amikor – ideiglenesen – jobb kicsit megszegeni egy-két szabályt, és megnézni, hogy milyen lenne, ha veletek aludna…. Persze a szobája továbbra is az északnyugati lenne, de hátha ez segítene. Persze ez csak rövidtávú megoldás, az ő szobáját kell úgy átrendezni (vagy máshova költöztetni), hogy hosszú távon egyedül is jól tudjon aludni.
Kedves Anna!
Igaz, hogy Edittől kérdezted, de gondoltam leírom neked a személyes tapasztalataimat, hátha segít a kislányodnak is, ahogy nekem.
Évek óta rosszul aludtam, egy éjjel volt, hogy 3-5 alkalommal is felkeltem wc-re, inni, szellőztetni, csak megnézni az órát… A fülem évek óta egyre erősebben cseng, a vérnyomásom néha nagyon alacsony, sokszor szédülök, ha állok. Kb. fél éve kértem Edittől egy egyéni égtáj meghatározást, ahol kiderült, hogy kb. jó égtájon alszom, a fejem is jó irányba néz. Akkor mit tehetnék még ezügyben, mi a gond? Aztán rábukkantam a neten az „elektroszmog témára”. Minden fellelhető anyagot elolvastam, megnéztem ezügyben, és változtattam pár dolgon. A hatás lenyűgöző: 1. éjjel fel sem keltem, ébredés után nem csengett a fülem, kipihentebb, nyugodtabb voltam.
Amiken változtattam:
1) a mobilt a fejemnél lévő konnektorból töltöttem éjjel – ezt beszüntettem: ha alszom, nem töltök telefont, sem más kütyüt, még a töltőt is kihúzom a konnektorból
2) lekapcsolom a wifi jeladást a routeren és a jelkeresést is a mobilon
3) az ágy melletti éjjeli lámpámat leoltáskor ki is húzom a konnektorból
4) minimálisra állítom a telefon fényerejét lefekvéskor, hogy ha éjjel vagy hajnalban meg akarom nézni, hogy mennyi az idő, ne ébredjek fel a nagy fényártól és könnyen vissza tudjak aludni (nincs más időmérő és ébresztő eszközöm, csak a telefon, így kénytelen vagyok azt megnézni).
5) lefekvés előtt jól kiszellőztetek a szobában (lakásban)
6) elhagytam azt a szokásomat, hogy lefekvés előtt még megigyak egy nagy pohár vizet, így ki sem kell mennem éjjel (amit különben is az egészségtelenül nagy elektromágneses erőtér okozott).
Remélem tudtam valamit segíteni, hogy jobb legyen az „éjszakai helyzet” anélkül, hogy a gyerkőcötöknek veletek kelljen aludnia (a szülők ilyenkor nem tudják kipihenni magukat rendesen).
Azért hosszútávra megfogadnám Edit tanácsát, és másik alvóhelyet keresnék a kislánynak.
Minden jót kívánok Nektek!
Renáta
Kedve Renáta!
Köszönöm, hogy megosztottad az elektroszmogos tapasztalatodat!
Valóban nagyon fontos erre is odafigyelni!
Sokan lefekvés előtt még tévéznek, tévé pedig a hálószobában van. Ez már önmagában sem szeretncsés, de ráadásul sokan csak a tévét kapcsolják ki, az adást sugárzó dekódert nem, ami így egész éjjel megy. Ez is egy zavaró tényező lehet…
Örülök, hogy neked megoldódott az alvási problémád! Nagyon sokat javít az általános életminőségünkön, ha rendesen ki tudjuk magunkat pihenni.
koszonom
Múlt hétvégén volt (remélhetőleg az utolsó) óraátállítás. Az eddigi nyári időszámításról visszaálltunk a téli időszámításra, ami a mi időzónánkan az „eredeti” időszámításnak számít. Ez azt jelenti, hogy mielőtt bevezették volna a nyári időszámítást, a most télinek hívott időszámítás volt télen-nyáron.
Néhány évvel ezelőtt írtam arról, hogy mennyire megviseli a szervezetet a nyári-téli időszámítás és, hogy milyen jó lenne eltörölni és a télit (vagyis az eredetit) használni egész évben.
Akkor főleg azzal érveltem, milyen fontos a napunk indítása szempontjából az, hogy korán tudjunk kelni. Mivel az emberi szervezet számára az a normális, hogy nappal aktív és éjszaka pihen, ezért teljesen természetes, hogy könnyebb reggel felkelni, ha már világos van. Nekem például nyáron sokkal könnyebb korán felkelni, mint télen, amikor sötét van reggel. Gyanítom, hogy ezzel nem csak én vagyok így. Nos, ha a tegyük fel, a nyári időszámítás maradna télire, akkor december végén, amikor a legrövidebben a nappalok, 8-fél 9 körül még sötét lenne!
Pár éve januárban Belgiumban voltam, ahol ugyanaz az időzóna van mint nálunk, de jóval nyugatabbra vannak, ezért későn kel a nap. Reggel 8 órakor, amikor hazafele jövet indultam a reptérre, még vak sötét volt! Hát, nem volt valami inspiráló…
A hétvégi óraátállítás kapcsán olvastam egy cikket, ahol pontokba szedve támasztották alá (nálam jóval tudományosabban) azt, amiről három éve elmélkedtem a reggeli ébredéssel kapcsolatban. A cikkben „kierőszakolt ébredésnek” nevezték azt, hogy télen akár még fél 9-kor is sötét lehet és részletesen kifejtették, hogy mennyivel fontosabb az, hogy világosban kezdjük a napot, mint az, hogy délután legyen egy órával tovább világos…
Így is sok mindenkinek nehéz a tél a hideg és a sötét miatt, de képzeljük csak el, mennyire nehéz lenne, ha vak sötétben kellene munkába, iskolába indulni. Így is sokan vannak, aki a korai munkakezdés vagy a hosszú utazás miatt sötétben indulnak, de még nekik is jobb, ha tudják, hogy „hamarosan” világosabb lesz…
Ebben a cikkben egy további érv a téli időszámítás mellett, hogy a téli időszámítás szerinti déli 12 óra van legközelebb ahhoz, amikor a Nap valóban legmagasabban van. Ez azt jelenti, hogy ez az időszámítás áll közelebb a természetes bioritmusunkhoz. A ternészetes bioritmus fontos az Ayurvéda szempontjából is. Az Ayurveda azt javasolja, hogy pontban délben ebédeljünk. Régen teljesen természetes volt (főleg vidéken), hogy amikor megszólalt a déli harangszó, megkordult a gyomrunk is és várt ránk a finom, gőzölgő leves…
Visszatérve a reggelekre: az, hogy hogyan kezdjük a napot, hogyan ébredünk és mit csinálunk közvetlenül ébredés után döntően befolyásolja a napunk hátralevő részét, s ezzel együtt életünk alakulását. Éppen ezért különösen fontos mindenki számára, hogy jól ki tudja magát éjszaka pihenni és reggel üdén, frissen ébredjen. És ehhez bizony hozzájárulhat az is, hogy milyen sokáig van reggelente sötét.
Úgy gondoltam, hogy ez a téma szorosan kapcsolódik a pihentető alváshoz és a vidám és lelkes napindításhoz és reménykedem, hogy a döntéshozó politikusaink a biológiai óránkat veszik majd figyelembe akkor, amikor eldöntik, hogy a téli vagy a nyári időszámítás marad, miután 2021-ben eltörlik az óra átállítást.
Tisztában vagyok vele, hogy nagyon sokan vannak, akik inkább a nyári időszámítást szeretnék télen is. Sokan vannak, akiknak más az életvitele, nem fontos számukra a korai nap indítás, sőt inkább éjszakai baglyok… Nekik minden bizonnyal a nyári időszámítás jobban tetszene télen is… Az én véleményem leginkább az Ayurvédára és a saját tapasztalatomra alapozódik, amely szerint minél korábban fekszünk le este, reggel annál kipihentebben tudunk felébredni. Sőt, az Ayurveda azt is kijelenti, hogy az éjfél előtt alvással töltött órák sokkal pihentetőbbek, mint az éjfél utániak – ami szintén megerősíti, hogy inkább feküdjünk le korábban. (És még arról nem is beszéltünk, hogy a reggeli órák szattvikusak (azaz a jóság minőségében vannak), míg az esti órákra a tudatlanság minősége jellemző.
Túl sok az érv a koránkelés mellett…
Kedves Edit!
Teljesen egyetértek az általad leírtakkal és még hozzátenném, hogy a nyári időszámítást télen még ki sem próbáltuk! Amelyik országban viszont megtették 1 éven belül visszaálltak az eredeti bioritmusunknak megfelelő folyamatos „télire”, mivel nagyon nagy mértékben megugrott a hosszú ideig tartó sötét időszak miatti „depressziós” megbetegedések száma. Érdemes lenne ezt is figyelembe venni a döntésnél!
Kedves Kati!
Köszönöm, nagyon érdekes amit írtál és egyáltalán nem meglepő…
Én nem is hallottam arról, hogy van olyan ország, ahol kipróbálták, mi lenne, ha a nyári időszámítás maradna. Itt Európában? Tudod esetleg, hogy melyik országról van szó?
Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat!
Kedves Edit!
Tudomásom szerint Oroszország volt az első, majd követték más országok is.
Amit találtam a témával kapcsolatban: az origo/tudomány/20140702-oroszország-nyári időszámítás vége – felhagy oroszország az örök nyárral oldalán, valamint az infostart/életmód/20200309/ közeledik az utolsó szokásos óraállítás oldalán.
Részletes leírás a témával kapcsolatban még található a wikipédián is a „nyári időszámítás” beírásával-innen röviden a lényeg:
2011-ben Oroszország megszüntette az óraátállítást. Az új moszkvai idő az addigi nyári idő (UTC+3) lett. Fehéroroszország ugyanígy járt el, Ukrajna parlamentje végül elutasította az óraátállítás eltörlését.
2014-ben Oroszország a rossz tapasztalatok miatt visszatért az állandó téli időszámításhoz (óraátállítás továbbra sincs)
Kedves Kati!
Köszönöm szépen a további információkat! Nem hallottam erről, de elgondolkodató.
A gyakorlati tapasztalat úgy látszik, alátámasztja sokunk – egyelőre elméleti – aggályát.
Remélem, hogy döntéshozóink tanulnak majd más országok tapasztalataiból.