Szeptember elején a Cserhátban jártunk, ahol egy gyönyörű erdei túra során felkerestük a nemrég épült Prónay kilátót. Ahogy megérkeztünk a kilátóhoz, eszembe jutott az egyik Vaszati szaktanácsadónk, Balázsi Kata, akinek sikerült egy olyan kérdést feltennie, amin bevallom, még sosem gondolkodtam. Arra gondoltam, hogy ez a kilátó remek helyszín arra, hogy hogy csak neki válaszoljam meg az által feltett a kérdést, hanem mindenki másnak is, aki megnézi az itt készült videót.
Ha másztál már fel magas kilátóba, akkor tudod, hogy egy kilátóban (gyönyörű táj után) a lépcsőé a főszerep. Így már sejtheted, hogy Kata kérdése is a lépcsőkre vonatkozott:
Mivel túlságosan gyakran nem tervezünk kilátót, minket elsősorban az érdekel, hogy milyen egy Vaszati szerint kedvező lépcső. Mit kell tudnunk a lépcsőről és egyáltalán, milyen egy jó lépcső?
1.) Először is nagyon fontos – Vaszatitól függetlenül is -, hogy a lépcső legyen kényelmes. Emlékszem, amikor építészetet tanultam, hosszasan gyakoroltuk a lépcső tervezését, a lépcsőfokok méreteinek a számítását. Ezt érdemes mindenképpen építészre bízni! A kényelem akkor különösen fontos, ha gyakran használjuk a lépcsőt, azaz, otthonunk szerves része.
2.) Nem mindegy, hogy a lakáson belül hol van a lépcső. A lépcsőnek olyan helyet kell találnunk, ahol kedvező a mozgás. Azokra az égájakra jellemző a mozgás, ahol jelen van a levegő elem vagy a tűz elem. Ezek pedig a nyugat, északnyugat, észak (levegő), illetve a kelet, délkelet, dél (tűz). Gondolni kell ugyanakkor arra is, hogy a lépcső (ha betonból van), akkor komoly súlyt képez az adott égtájon, ha fából, akkor kevésbé súlyos. Ez alapján északra és keletre csak akkor kerüljön lépcső, ha az könnyű faszerkezetű és nem terheli nagyon az égtájat. A délkelet – bár kapcsolatban áll a mozgással, kicsit balesetveszélyes lehet, ezért annyira nem ajánlom. Legyen itt inkább a konyha. Kimondottan jó helyen van a lépcső délen, nyugaton és északnyugaton. Délnyugatra csak akkor tegyünk lépcsőt, ha masszív, betonlépcsőről van szó, és ha nem rohangálunk rajta… Délnyugatra ugyanis nem igazán való a mozgás, a délnyugat legyen inkább nyugodt. Északkeletre lehetőleg ne tervezzünk lépcsőt!
3.) Angol és amerikai lakásokban gyakran láthatunk olyan lépcsőt, ami az előszobában van, és nyílegyenesen visz fel a felső szintre. Nálunk a legtöbb lépcső nem ilyen, van benne fordulat, törés. A Vaszati szerint az a kedvező, ha a lépcső, amikor fölfelé megyünk rajta, akkor az óramutató járásával megegyező irányba fordul. (Sajnos a Prónay kilátó lépcsője pont az ellenkező irányba fordul.)
Na és mi van akkor, ha a lépcsőnk nem fordul a kedvező irányba? Sajnos ez ellen túl sokat nem tehetünk (semmiképpen se verjük szét), korrigálásként kitehetjük az adott égtáj yantráját és/vagy a Narasimha védelmező yantrát.
Gyakori kérdés, hogy mit okozhat a kedvezőtlen irányba kanyarodó lépcső. Nos, lépcső helye és fordulási iránya hozzátesz otthonunk általános Vaszati minőségéhez. Ha jó helyen van a lépcső, és „csak” a fordulási irány a gond, akkor annyira nem kell kétségbeesni, de ha olyan égtájon van ez a lépcső probléma, ahol már van egyéb Vaszati hiba is, akkor ezt a másik hibát erősíti.
Például, délen jó a lépcső, de ha tegyük fel, kedvezőtlen irányba fordul, ráadásul a dél túlságosan nyitott, akkor ebben az esetben a kedvezőtlen forgási irány még inkább rontja a dél minőségét. Ha ugyanehhez a lépcsőhöz egy konszolidáltan nyitott dél tartozik, ahol a meleg fa és föld színek dominálnak (ami kedvező délen), akkor bár ront a lépcső fordulási iránya a dél minőségén, az összhatás mégsem nem lesz annyira vészes, mint az előző, nyitott és könnyed dél esetében.
Ehhez hasonlóan, ha tegyük fel, északkeleten van a lépcsőnk, ahová egyáltalán nem való és még ráadásul a kedvezőtlen irányba is fordul, akkor egy együtt már jóval súlyosabb hibának számít, mint az előző példában a zártabb dél esetén.
Bár a lépcső nem megfelelő fordulási iránya nem számít a legsúlyosabb hibának (ezt a videóban is említettem), ha további hibák társulnak hozzá, akkor semmiképpen se vegyük félvállról és legalább yantrával korrigáljuk.
Ha pedig új házat tervezünk, akkor mindenképpen figyeljünk oda a lépcső forgási irányára!
Érdekes volt.Mennyi szép hely van Magyarországon!Köszi! Nelli
Kedves Edit!
A lépcső nálunk pont középen van. Vázszerkezeten fa fokokkal.
Északi irányba indulunk az emeletre majd nyugatra fordul.
Ezzel mit lehet kezdeni?
Kedves Mónika!
Ha pont középre esik a lépcső, és ráadásul nem a kedvező irányba fordul, mindenképpen érdemes yantrával védeni. Ha pont középen van, érdemes a közelében elhelyezni a Vasztupurusa mandalát és/vagy a Mahapurusa yantrát. Minél közelebb tudod tenni a középponthoz a yantrákat, annál jobb.