Réges-régen hallottam egy történetet Marcus Schmiekétől a bejáratokkal kapcsolatban. Az észak-indiai Jaypurban volt, ahol meglátogatta egyik Vasztu tanárát, Satish Sharmát az irodájában. A messze földön híres Vasztu tudós irodáját látva Marcus meghökkent és csodálkozásának hangot is adott:
Hogy lehet az, hogy egy Vasztu todós irodája teljesen zárt északról is és keletről is? Annyira megdöbbent, hogy nem akarta elhinni amit lát… Satish Sharma először csak mosolygott, majd elmondta az egyik legfontosabb tanítását.
Az irodánk vagy az otthonunk minőségét 50 %-ban az határozza meg, hogy hol van a bejárat, 25 %-ban az, hogy milyen az észtakkelet, a maradék 25 % az összes többi. Ezek után részletesen elmagyarázta, hogy hol a legkedvezőbb a bejárat és azt is, hogy a Vasztupurusa mandala egyes részein levő bejáratok milyen minőségűek és milyen jellemzőket vagy eseményeket vonzhatnak.
A bejárat helyzete tehát különösen fontos. Van néhány általános jellemző, ami alapján tudhatjuk, hogy egy bejárat kedvező helyen van-e vagy sem. Azt már nagyon jól megtanultuk, hogy a keleti bejárat a legkedvezőbb, de nagyon kedvező az északi is. A mellékégtájakon levő bejáratokat nem igazán szeretjük, mert szinte minden mellékégtájon levő bejárattal van valami probléma:
A délkeleti bejárat vitákat, veszekedéseket, jogi problémákat, tűzesetet vonzhat.
A délnyugati bejárat – ami a legkedvezőtlenebb – rendkívül rossz hatással van a családfőre és a fiúgyerekekre, különösen az elsőszülött fiúkra. A délnyugati bejárat kedvezőlen hatással van az élet minden területére leginkább azáltal, hogy bizonytalanságot, instabilitást okozhat.
Az északnyugati bejárat fölösleges utazásokhoz vezethet és izgágává tehet. A fölösleges utazás nem azt jelenti, hogy gyakran megyünk nyaralni, hanem például azt, hogy naponta több órát kell utazni a munkahelyünkre vagy az iskolába, tehát elpazarolunk egy csomó értékes időt az életünkből az utazással.
Az északkeleti bejárat energetikailag rendben lenne, mivel az északkelet jó, ha nyitott. Itt a probléma elsősorban az, hogy az északkeletet sokkal fontosabb tevékenységre kell használni, mint, hogy ott legyen a bejárat. Északkeleten legjobb a meditációs helyiség, vagy a nappali.
Tudnunk kell, hogy a bejárat ura Rahu. Rahu az a bolygó, aki elég sok kalamajkát tud okozni az életünkben attól függően, hogy hol helyezkedik el. Mivel Satish Sharma kiváló asztrológus, ezért részletesebben is megvizsgálta a Vasztupurusa mandala különböző területein levő bejáratokat és azok lehetséges hatásait. Ezt láthatod az alábbi rajzon:
Ha figyelmesen tanulmányozott ezt az ábrát, akkor csodálkozva láthatod, hogy még pozitív értékelésű bejáratokhoz is tartozhatnak kedvezőtlen minőségek. Nézd meg például a legjobbnak számító keleti bejáratot!
Azt rögtön láthatod, hogy a legmagasabb érték, a +8 nem is a kelet középső részén van, hanem északkeleti irányba eltolódva, sőt, még az északkeletnek a kelethez eső része is +8-as értéket kapott. Nálunk például a kelet középső részén van a bejárat, ami +6 pontot ér. (+8 a maximum.) Mindenképp középre akartam tenni, mivel szeretem, ha a homlokzat szimmetrikus. És valóban, azon túl, hogy sok-sok kedvező energia jut be, bizony hajlamos vagyok az aggódásra – gyakran fölöslegesen.
Meglepő azt is látni, hogy az északkeleti bejárat akár tűzveszélyt is vonzhat attól függően, hogy az északkelet mely területére esik. Vonzhat ugyanakkor vagyont is, de mellette problémák lehetnek a fiú gyerekekkel.
Külön kiemelném a nyugati bejáratot, amiről tudjuk, hogy sok embert vonz. Ez lehet sok vendég, vagy egy bolt esetében lehet sok vásárló. A Vaszati tanítása szerint a nyugati bejárat esetén nagyon tudatosnak kell lennünk arról, hogy bár ideig-óráig jó lehet a sok vendég, hosszútávon ez gondot okozhat a házasságban. Ez, és Szaturnusz jelenléte lehet az oka, hogy a nyugati bejáratú házaknál gyakoribb a válás.
Tehát, ha csak nyugaton lehet a bejárat, az lehetőleg legyen a +4 pontos területen, de még itt is fennáll a veszélye, hogy jellembeli gyengeséggel szembesülünk.
A délnyugati bejárat kedvezőtlensége elég látványos a fenti rajzon is. A délnyugati bejáratot jobb elkerülni!
Jogosan merülhet fel az a kérdés, hogy az ábrán látható tendenciákat mennyire kell komolyan venni, mennyire kell attól tartani, hogy az bekövetkezik? Lássuk be, nem mindenki kerül börtönbe azok közül, akiknek délkeleten van a bejárata, sőt azok közül sem, akiknek északnyugaton.
Az első budapesti lakásomnak pontosan az északnyugat kellős közepén volt a bejárata, ami itt -6 pontos és az üzenete: halál, börtön, betegség. Szerencsére ezek közül egyik sem történt meg ott velem. Előttem egy fiatal lány lakott ott a kutyájával, velük sem volt semmilyen hasonló gond.
Az ilyen jellegű jellemzőket inkább egyfajta intelemnek, figyelmeztetésnek kell vennünk és mindenképpen tennünk kell valamit azért, hogy a negatív dolgok ne következzenek be.
A legjobb amit tehetünk, hogy megváltoztatjuk a bejárat helyét. Ha ez nem lehetséges, akkor yantrákkal védjük. (Leggyakrabban a Sri yantrát és a Narasimha védelmező yantrát tesszük a bejárathoz, esetleg a szóban forgó égtáj yantrájával együtt.) Mindemellett úgy élünk, hogy tudatosan odafigyelünk arra, hogy ne következhessen be az, amit a bejárat helyzete üzen.
Ha pl. a bejárat helye betegséget jósol (és esetleg más égtáj problémája is alátámasztja ezt), akkor figyeljünk jobban az egészségünkre! Ha a bejárat helyzete tűzveszélyt vonz, akkor nézzük meg inkább kétszer, hogy kihúztuk-e a vasalót és ha fával fűtűnk, lehetőleg ne papírdobozba szedjük ki a hamut.
Szerinted ki az a bolond, aki papírdobozba szedi ki a hamut? Hát mi… Szerintem csak a Vaszati házunknak és némi isteni gondviselésnek köszönhetjük, hogy kezdő fűtő korunkban nem gyújtottuk fel a házat és talán annak, hogy jó helyen van a bejáratunk. (Nyugi, már nem fával fűtűnk és biztos ami biztos, beszereztünk egy fém vödröt is!)
Ez most viccesen hangzik, de tényleg érdemes tudatosnak lenni ezekről a tendenciákról. Emlékszem, a Védikus Akadémiánkon, ahol a Vaszatit tanultam, a főépület főbejárata pontosan délnyugaton volt. Szerencsére az épületegyüttesbe vezető bejárat már inkább nyugatra esett, de a főépület bejárata pontosan a -8-as délnyugati területen volt. Természetesen voltak a bejáratnál yantrák, így komolyabb baj nem történt.
Amikor azonban kiderült, hogy Marcusnak gyereke fog születni (akkor még nem is tudtunk, hogy fiú-e vagy lány), akkor rögtön bezárták a délnyugati bejáratot és azért, hogy még véletlenül se használja senki, belülről elétoltak egy nagy gardróbszekrényt.
Én ekkor már itthon voltam Magyarországon, de emlékszem, nem sokkal miután megszületett Marcus kislánya visszamentem látogatóba. A főépülettől balra volt egy műhely és mivel más lehetőség nem volt, azok keresztül a műhelyen keresztül kellett bemenni az épületbe. (Elég rettenetes volt.) Emlékszem, Marcus azt mondta, hogy eddig nem volt egy gyerek se az akadémián, ezért elég volt a yantra délnyugaton, de miután kiderült, hogy gyereke lesz (aki lehetett volna fiú is), azonnal megszüntették a délnyugati bejáratot.
Javaslom, hogy a fenti rajz alapján állapítsd meg, hogy a Te bejárati ajtód milyen lehetőségeket vagy éppen veszélyeket rejt magában és ha kell, mindenképpen korrigáld! Ide kattintva találsz segítséget a Vasztupurusa mandala szerkesztéséhez. >>
Kedves Edit!
Nagyon érdekes cikk, köszönöm!
A mi házunkon a főbejárat ÉK-en van, a 0 értékű mezőbe esik. Eddig a tűz a kályhában maradt, remélem, ezután is így lesz….
Tervezzük a tetőtér beépítését, lehetőség szerint a vaszati elveinek betartásával. Eddig örültem, mert a padlástérbe vezető lépcsőt és a födémáttörést a ház keleti részében tudnák elhelyezni. Viszont a fenti értékelés alapján elbizonytalanodtam, hogy mégis jó helye fog-e kerülni.
Diagonál tájolású házunkban az ÉK-DNY irányú födémáttörés a K-i terület +6, +4 és 0 területeit érinti, a ház külső fala és a födémáttörés találkozása a +6 és +8 mezőkbe esik. A lépcső a +8-as értékű sávban kezdődne a földszinten és a -2 területén érkeznénk fel a tetőtérbe.
Fentiek közül melyik az a pont, amelyiket az értékelésnél figyelembe kell venni? Vagy a tetőtér bejáratát is a ház főbejáratának helye határozza meg és nem számít a tetőtérbe vezető lépcső, a tetőtérbe érkezés helye? (A tetőtér nem lesz külön ajtóval lezárva, a földszinttel egy légtérben lesz).
Kedves Kata!
A tetőtérbe vezető lépcső nem számít bejáratnak. Ahogy írtad is később, az házatok főbejárata az egész ház, egész lakótér bejárata.
Ha keleten lesz a lépcső, az legyen minél könnyedebb, légiesebb (tehát lehetőleg ne egy masszív betonlépcső), mert a keletnek könnyűnek és nyitottnak kell lennie.
Ha esetleg máshová is tudnátok tenni a lépcsőt, az még jobb lenne: pl. északnyugatra, nyugatra, délre. (Persze a lépcs helye függ a ház jelenlegi alaprajzától. Azt javaslom, hogy olvasd el a lépcsőkről szóló írásomat és nézd meg a hozzá tartozó videót is, mielőtt megtervezitek a lépcső végleges helyét.
Kedves Edit!
Köszönöm szépen a választ és a kilátó is nagyon tetszik. Rendszeres olvasója vagyok hírleveleidnek és honlapodnak is, így ezt már olvastam korábban, de jó volt újra megnézni. A kilátó látogatása pedig felkerül a „bakancslistánkra”….
Az alaprajz és a meglévő födémnyílás alapján sajnos csak a keleti terület jöhet szóba a lépcsőhöz, de legalább a fordulás iránya meg fog egyezni az óramutató járásával.
A lépcsőt pedig egy szellős, fa lépcsőnek tervezzük mindenképpen!
Köszönettel:
Kata
Kedves Edit! Most kezdeném a 27 napos programot, de már az elején elakadtam. A kérdésem az lenne, hogy a tornác, veranda, terasz beleszámít-e az alaprajzba?
Ha a bejárat a tornácból, vagy teraszból nyílik, akkor az ugyanúgy határozható-e meg mint a fentiekben?
A melléképület, gazdasági épület, ha a házzal egybeépített, de külön bejárata van, az ugye nem a ház alaprajzának a része?
Köszönettel: Enikő
Kedves Enikő!
A tornác, veranda általában szerves része a háznak, egyszerre készül vele, egy alapjuk van. Az alaprajzi kialakítástól függően ez lehet az anyaépület szerves része, de lehet bővítmény is, amit hozzátoldtunkza anyaépülethez.
Ehhez hasonlóan a melléképületek is lehetnek a ház szerves részei (ha pl. egyszerre épültek a házzal), de lehetnek a háztól teljesen független bővítmények is.
A Te esetedben az lenne a legjobb, ha elküldenéd nekem emailben a ház alaprajzát és megnézem, hogy a Te esetedben hogy kellene felvenni a mandalát. Fontos, hogy a 27 napos programmal úgy dolgozz, hogy jó mandalát használsz.
Főbejáratnak az az ajtó számít, amelyiken keresztül belépünk a házba. Ezt is megnézem majd, ha küldesz alaprajzot.
Kedves Edit!
Hálásan köszönöm a válaszát! Sajnos csak most vettem észre a választ, de sebaj.
Holnap elküldöm az alaprajzot. 🙂
Kedves Edit!
A téglalap alakú házunk a vaszati alaprajz alapján az utcafront (8 méter)/nagy ablakok/ észak-északkelet (ez a több),a hosszabbik (12 méter) oldala északkelet-kelet-délkelet-dél. A bejárat középen kelet-délkelet határán van,félemelet magasságban (pince van alatta) de délkeleti. A ház oldala mellett a kelet kezdetétől 1 méter széles lépcső vezet fel az ajtóhoz,ott van egy 3 méteres vízszintes rész az ajtó előtt,ez részben kelet,részben délkelet-majd lépcső vezet tovább le a kert felé végig amíg a délkeleti rész tart.A keleti részen nincs ablak,sem a földszinten,sem a tetőtérben.
Segítene e,ha a lépcső keleti lenti végébe,ami + 8-as lenne,tennénk egy ajtót,és zárttá tennénk a felvezető lépcsőt,és a vízszintes részt?Akkor a lépcső kezdeténél lévő ajtó lenne a főbejárat? A szimmetria megszűnne. A délkeleti lépcső fedetlen maradna.(a délkeleti kiugró sajnos megmarad.)
Addig is milyen yantrát javasolna a helyzet javítására?Lehet e Öntől rendelni?
Előre is köszönöm a válaszát!
Szabó Judit
Kedves Judit!
Eddigi tapasztalataim szerint a bejárati ajtó áthelyezése mindig jó hatással volt a házra, de ennek csak akkor van értelme, ha a ház emiatt nem lesz esetlen vagy a használata nem lesz túl macerás.
Itt, ha jól értem arról lenne szó, hogy a teraszra felvezető lépcső zárttá válna és a lépcső aljában lenne az ajtó. Láttam már ehhez hasonló beépítést.
Én viszont valahogy úgy érzem, hogy ha mindenképpen hozzá akarunk nyúlni a házhoz építészetileg, akkor inkbb azt kellene megnézni, hogy van-e lehetőség keleten ablakot nyitni.
Ha jól értettem, a mostani bejárati ajtó a délkeletnek a kelethez közelebb eső részén van, ami annyira nem problémás, mintha a délkelet közepén lenne. Az viszont már nagyon gond, hogy keleten nincsen ablak – holott lehetne, hiszen az udvar felé esik. Én inkább azon gondolkodnék el, hogyan lehetne keleten ablakot nyitni.
A bejárati ajtóhoz a Narasimha védelmező yantrát és a Sri yantrát ajánlom egymás mellett elhelyezve, az ajtó fölött belülről.
A délkeleti kiugró miatt pedig el lehetne helyezni a Parasurama yantrát a délkeleti terület közepe táján, a házon belül.
Ha keleten nem lehet ablakot nyitni, akkor a zárt keleti falon a Ramacancra yantrát kellene elhelyezni, de az ablak jobb lenne.
A yantrákat itt a weboldalon a shop menüre kattintva lehet megrendelni.
Kedves Edit!
Nagyon köszönöm a választ.Nagy hozzájárulás az életünkhöz.
A yantrák az első lépés,amit könnyebben meg tudunk tenni.E mellett a keleti falra tükör?
Ha csak a tetőtéri részre csináltatnánk meg a keleti ablakot,az mennyi változást hozhat?
A férjem dolgozószobája van ott, északi-északkeleti ablakkal,terasszal,rendben,tisztán tartva.Azt talán egyszerűbb lenne,mint a földszintet.
Mostanra tapasztaljuk,a délkeleti főbejárat hatását,mind pénz,mint a vitás helyzetek terén.
Az egyik blogjában olvastam,a +4 es keleti ajtónál-„(valahol annak és délkeletnek a határán van a főbejárat) a hazug tendenciák” kifejezést.
Ez mostanra megnyilvánult,és pénzt is vitt el.(Szomszéd.Nem nyílt a dolog,de …..)És visszafogja a pénz beáramlását.
A felvezető lépcső befedése előnyös lehet,mert ha esik rá eső,hó,most csúszós.
Az ajtó előtti rész(1 méter széles 3 méter hosszú a lépcső folytatásában), zárttá tétele pedig hozzájárulna a hőmegtartáshoz,és ott lehetne levenni a cipőket,így jóval kevesebb homok kerülne be az udvarról a házba.
Arra is gondoltam,hogy ebben az esetben a délkeleten futó lépcsőt nem lehetne használni,hátra a kertbe,ez talán csökkentené a délkeleti kiugró hatását?
A hátrány a szimmetria megszűnése oldalt .
Elől az utcafronton megmarad a szimmetria,a földszinten két egyforma nagy ablak,az emeleten erkély középen.
A földszinten ott tudnánk keleten ablakot nyitni,ahol kint a beépített lépcső menne,ha megvalósítjuk.Tehát vagy ez vagy az, vagy a zárt bár ablakos lépcsőre nyílna az ablak.
Ott van a hálószobánk,és nem tudom mennyire lenne jó,ha az ajtó előtti részről az ágyunkra lehetne belátni.
Köszönöm a segítségét!
Judit
Kedves Edit yantrákat szeretnék rendelni,és a felhelyezésükhöz kérek tanácsot.Egy kis faházban lesz kialakítva a kezelőm Aszódon,aminek délnyugaton teljes szélességben fedett terasza van és a bejárat is délnyugaton majdnem középen van.Az északkelet-délnyugat tengely yantra párra,és a srí yantrára és a Narashima védelmező yantrára gondoltam.A srí yantra és a Narashíma védelmező az ajtó felé ,de hozzájuk képest hova tegyem a délnyugati yantrát?
És szeretném megkérdezni,hogy csak webshopon keresztül lehet e megrendelni,vagy esetleg személyesen is át lehet venni,emlékeim szerint Gödöllőn van a webshop,ami Aszód mellett van.
Előre is köszönöm a válaszát
Szabó Judit
Kedves Judit!
A délnyugatra való Varaha yantrát teheted szintén a bejárati ajtóhoz, vagy ha van hely, oda, ahogy az északkelet-délnyugat tengely metszi a délnyugati falat.
Sajnos nem Gödöllőn van a székhelyünk, hanem Noszvajon, az jóval messzebb van Aszódtól.