Mindannyian jól tudjuk, hogy testünk és egészségünk fenntartásához elengedhetetlen a tiszta víz. Hivatalos adatok alapján egy újszülött testének 75 százaléka víz, mely az idő előrehaladtával csökken: gyerekkorban 65 százalék, felnőttkorban férfiak esetében kb. 60 százalék, nők esetében kb. 55 százalék a víztartalom.
Ha nem iszunk elegendő tiszta vizet, annak a kedvezőtlen hatását nagyon hamar megérezzük. Már-már közhely azt mondani, hogy míg több hét kell ahhoz, hogy valaki éhen haljon, mindössze néhány nap alatt meghalhat valaki a szomjúságtól.
A portugál származású Nuno Nina, akinek a Healy aranyfrekvenciáit köszönhetjük, gyakran hangoztatja, hogy mennyire furcsa az, hogy az emberek élni akarnak és egészségesek akarnak lenni, de nem isznak vizet, vagy ha isznak, nagyon keveset. (Nekem van olyan ismerősöm, aki a szó szoros értelmében nem ismerte a tiszta víz ízét! El tudod ezt képzelni? Üdítőket ivott, sört és bort, esetleg teát…) Pedig ahogy Nuno Nina mondja, tiszta víz nélkül lehetetlen élni és lehetetlen egészségesnek maradni.)
Talán pontosan amiatt, mert ennyire nagy szükségünk van az éltető vízre, szinte kivétel nélkül mindannyian jól érezzük magunkat valamilyen tiszta víz közelében, legyen az egy erdei patak, egy folyó, tó, a tenger, egy gyógyfürdő vagy éppen a Balaton. A víz megnyugat, feltölt, ellazít, kikapcsol, inspirál, lelkesít – attól függően, hogy milyen vízről van szó. A víznek kiemelkedő szerepe van testi-lelki egészségünk, sőt még a szépségünk megóvása során is.
Otthonunkban is fontos szerepet kap a víz – és nem csak azért, hogy legyen mivel fürödni és mosogatni, hanem azért is, mert a víz egyik tulajdonsága, hogy felerősíti egy bizonyos terület (égtáj) energiapotenciálját. A Vaszati energetikai törvényeinek értelmében, ha otthonunkat kettéosztjuk a délkelet-északnyugat átló mentén, akkor az átlótól északkeletre eső terület pozitív, a délnyugatra eső terület negatív energiapotenciállal rendelkezik.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy északkeleten kedvező a tiszta víz jelenléte, mert erősíti a pozitív energiapotenciált, míg délnyugaton kedvezőtlen, mert ott a negatív energiapotenciált erősíti, azaz még negatívabbá teszi azt. Ez az oka annak, hogy otthonunktól északra, északkeletre és keletre nagyon kedvező, ha egy tó, patak vagy folyó található, míg ha délre, délnyugatra vagy nyugatra esik a folyó, az kedvezőtlen. Itt fontos megjegyezni, hogy a délnyugaton és délen levő folyó vagy tó a legkedvezőtlenebb, a nyugaton levő már kevésbé, mivel Nyugaton uralkodik a vizek és óceánok nagyhatalmú ura, Varuna, így a Nyugat valamelyest védve van.
Otthonunkban általában használati vízként jelenik meg a víz elem, illetve bizonyos színek (a kék árnyalatai) is azt képviselik.
Ha a konyhánk a számára legkedvezőbb helyre, azaz délkeletre került, akkor próbáljuk a mosogatót úgy elhelyezni, hogy az a konyha északi, északkeleti vagy keleti részére essen. Így nem fog összeveszni a délkeletet uraló tűz elemmel.
A fürdőszoba kicsit kényesebb kérdés. Ha nincs benne vécé, akkor lehet északon és keleten is, ahol tiszta vízforrásként jó hatással van az energiákra. Északkeletre viszont semmiképpen se tegyünk fürdőszobát, mert bár kedvező a tiszta víz északkeleten, az északkeletnek annyira különlegesek az energiái, hogy sokkal fontosabb funkciót kell neki szánnunk, mint a fürdő. Itt leginkább meditálni kellene, illetve valamilyen szellemi tevékenységet folytatni.
Csak érdekességként jutott eszembe, hogy bizonyos kultúrákban a rituális fürdő is egyfajta meditáció. Itt most nem a szent folyókban való fürdésre gondolok, hanem például a japán fürdő ceremóniákra, vagy akár az iszlám rituális fürdőire. Ilyen fürdés céljára létrehozhatunk egy medencét a lakás északkeleti részén is, de semmiképpen ne ott legyen a napi tisztálkodás helyszíne.
Ha a fürdőnkhöz vécé is kapcsolódik, vagy a vécé bent van a fürdőben, akkor tegyük a fürdő-vécét inkább északnyugatra, vagy a Varuna által irányított nyugatra.
Ha kertes házban laksz és elég hely áll rendelkezésre a kertben, felmerülhet benned a vágy, hogy a víz elem a kertben is megjelenjen. Ez lehet egy kis csobogó, egy kerti zuhany, gyerekpancsoló, medence, vagy egy kerti tó. Fontos, hogy ha valamilyen vízfelületet akarsz a kertedbe telepíteni, az mindenképpen a kert (a telek) pozitív energiapotenciálú területére essen. Ott is északkeleten és északon a legjobb. Keleten is jó, de ne kerüljön túl közel a délkeleti területhez. Egy nagyobb, északon levő tó esetében az sem gond, ha átnyúlik északnyugatra a Hold területére, de ha lehet, a tó nagyobb része inkább északon legyen.
Ha valaha olvastál Feng Shuról szóló könyvet vagy cikket, gyakran találkozhattál olyan kijelentéssel, hogy a tó, vagy a csobogó megmozgatja az energiákat és annak pozitív hatása van az életünkre. A legtöbb Feng Shui iskola azonban nem tér ki arra, hogy pontosan melyik égtájon van jó helyen a víz, inkább arra a területre ajánlja, amelyhez tartozó életterületet erősíteni akarjuk. Próbálom minél kevesebbszer szóba hozni a Feng Shui-t, de a vízzel kapcsolatban fontosnak tartom, hogy beszéljünk erről.
Ha elmész valahova nyaralni, és az óceán történetesen délre esik a szállodádtól, vagy a gyors folyású hegyi patak délnyugatra van a vendégháztól, mit fogsz tapasztalni? A legtöbb esetben semmit. Élvezni fogod a nyaralást, imádni fogod a víz közelségét és ha a szállodai szobádban jól van elhelyezve az ágy és nem jön be az utca zaja, akkor még jól is fogsz aludni.
Ez azt jelenti, hogy rövidtávon akárhol is legyen a tó vagy a folyó élvezni fogod az éltető víz jelenlétét, meg fog nyugtatni, elfeledteti veled a mindennapok gondjait és egyszerűen vágyni fogsz arra, hogy egy kicsit üldögélj a vízparton és csak hosszasan nézd a vizet. Ha rövid távon gondolkodunk, igaza lehet a Feng Shui tanácsadónak, amikor azt mondja, hogy tegyél ide vagy oda csobogót és az majd megmozgatja az energiákat. Még az is lehet, hogy a víz csobogó hangja jó hatással lesz rád, és hirtelen úgy érzed, hogy beindul az életed…
DE! És ez a „de” most tényleg hangsúlyos: ha a csobogód, vagy a kerti tavad negatív energiájú területre kerül, akkor csak ideig-óráig fogod élvezni a hatását. Előbb-utóbb komoly problémákat okozhat, olyan problémákat, amiről nem is fogod azt gondolni, hogy a tó miatt van – hiszen az olyan szép…
Már hallhattad tőlem annak az ismerősünknek a szomorú történetét, aki létrehozott egy nagy céget, majd miután a cég fejlődésnek indult, épített egy raktározásra és értékesítésre is szolgáló irodaházat, ahol ő is dolgozott. A telek adottságai alapján az eredeti tervek északkeletre tették a bejáratot és az értékesítési területet, délnyugatra a raktárat. Még Vaszati szerint is egész jól hangzik!
Igen ám, de jött a híres, külföldi Feng Shui szakértő, elkezdett számolni és azt mondta, hogy ez nem jó, meg kell fordítani az egészet. Így aztán hiába közelítették meg a telket északkelet felől, az épületbe délnyugatról kellett bemenni, ott volt az eladótér, fölötte az irodák, az északkeleti területen pedig a raktár…
És, hogy mindezt fokozzák, délnyugatra, a bejárat elé építettek egy hatalmas tavat is (ami egyébként szép, gondozott volt), mert a Feng Shui szakértő azt mondta, hogy így még jobbak lesznek az energiák. Ugye már sejted mi történt? A cég forgalma csökkent, a dolgozók között feszültség volt és még sorolhatnám. Hiába mondtam, hogy meg kellene változtatni néhány dolgot, kellene néhány yantra és legalább egy Meru csakra, be kellene temetni a tavat, át kellene rendezni az eladóteret és az irodákat, hogy mentsük ami még menthető, végül az ismerősünk úgy döntött, hogy nem akarja belekeverni a Vaszatit… Nem sokkal később hallottuk, hogy nagyon beteg lett és sajnos meg is halt. Néha elmélázok azon, mi lett volna, ha nem jön az a Feng Shui szakértő, nem változtatják meg az eredeti tervet és nem épül meg délnyugaton az a tó…
Az előbbi szomorú történetről jutott eszembe, hogy a nővérem kertjében is van egy tó, ami nagyjából délkeleten van, tehát nem éppen tónak való helyen, de legalább nem délnyugaton. Néhány évvel ezelőtt azonban kitalálta, hogy épít egy másik, kisebb tavat, aminek nagy hirtelen ki is ásta a gödrét. Igen ám, de ez a tó délnyugaton lett volna! Szerencsére időben megtudtam, hogy mit tervez és sikerült meggyőznöm, hogy temesse be és építsen oda inkább sziklakertet… Ő szerencsére megfogadta a tanácsomat és azóta is ott díszeleg délnyugaton a sziklakertje.
Mindezzel szemben, ha a kerti tavad, vagy medencéd telepítésénél már a hely kijelölésekor figyelembe veszed a Vaszati elveit, tehát északra, északkeletre vagy keletre teszed a tavadat, ügyelve arra, hogy az ne lógjon be a Brahmasztán területére, akkor a tó (azaz a tiszta víz) energiaerősítő és információhordozó hatását hosszú távon is élvezni fogod és nem kell attól tartanod, hogy kedvezőtlen hatással lesz rád. Persze egy dolog itt is nagyon fontos: a tavat tisztán kell tartani, mert ha beposhad, akkor már nem fog tiszta víznek számítani és a jó hatás is elmarad!
S, hogy miért írtam most éppen erről? Nos, mindig is vágytunk egy kerti tóra – egyrészt a különleges atmoszférája, másrészt a Vaszatiban betöltött fontos szerepe miatt is. Nagyjából nyolc (!) évvel ezelőtt ki is ásattuk a tó gödrét a telkünk északi részén. Igen ám, de mivel elég rendesen lejt a tó környezete, nehezen tudtuk elképzelni, hogyan is lesz ebből a gödörből tó. Telt-múlt az idő, halogattunk-gondolkodtunk-halogattunk (leginkább halogattunk), míg az idén tavasszal azt mondtam a férjemnek: ha az idén nem csináljuk meg a tavat, akkor betemettetem ezt a gödröt.
Tudtam és éreztem is, hogy egy gödör és általában egy befejezetlen, kissé rendezetlen terület ráadásul északon nem igazán kedvező. Így történt, hogy az idén nekiálltunk tavat építeni, amit a múlt héten feltöltöttünk vízzel. Sok még a teendő, még szépen ki kell alakítani a környékét, növényeket kell telepíteni a partjára, de már most nagyon örülünk neki. Nem csak mi, hanem a szomszédok cicái is, akik végig asszisztálták az építést, jelen voltak a tó feltöltésénél is (a legfelső képen a szomszédunk Ördög nevű cicája éppen elégedetten konstatálja, hogy végre tele van a tó vízzel), és persze azóta is rendszeresen jönnek, hogy igyanak a tó vizéből, sőt, még a tappancsukat is beledugják.
Természetesen mi is nagyon örülünk, a hosszú és kemény munka eredménye máris megvan: a saját kertünkben üldögélhetünk a tó partján – már, ha az egyre hűvösebb idő engedi. (A férjem már tervezi a korcsolyázást is!) Bízom benne, hogy egy-két éven belül szépen kialakul egy természetes vízi világ és érezni fogjuk a felerősödött északi energiák pozitív hatását is.
Kíváncsi vagy a kerti tavunk építésére?
A tó építését a tervezéstől kezdve a megvalósulásig dokumentáltunk: videóra vettük. A videók feldolgozása folyamatban van, az alábbiakban meg tudod nézni, amik már elkészültek. Természetesen a további folyamatokat (tó környékének kialakítása, további vízinövények telepítése, stb.) szintén rögzíteni fogjuk, így ha kedvet kapsz ahhoz, hogy neked is legyen egy kerti tavad, akkor ezek a videók segíteni fognak a megvaslósításában. (Ha sík a kerted, akkos sokkal könnyebb dolgod lesz, mint nekünk!)
Ha szeretnéd nyomon követni a tavunk építését és szeretnél egyéb videókat is látni a kertünkről, akkor kérlek, iratkozz fel a Manhertz Garden YouTube csatornájára!
A Vaszatis videókat pedig továbbra is megtalálod a Vaszati YouTube csatornáján, kérlek, iratkozz fel kérlek, oda is!
Egy kút Vaszati szerint milyen víznek számít, mivel a föld felszíne alatt van. DNY irányba lesz kiásva. Kert öntözésre lesz használva. Hogyan hat akkor a növényekre is ?
Kedves Mária!
A kút tiszta víznek számít. Északon, északkeleten, keleten, esetleg északnyugaton van kedvező helyen. Ha északkeletre kerül, akkor arra kell csupán figyelni, hogy ne essen pontosan az északkelet-délnyugat tenghelyre.
Délnyugaton sajnos nincs jó helyen a kút, ha még nem késő, erről lebeszélnélek.
Sajnos egy kútfúrás elég macerás dolog, mert nem csak arra kell figyelni, hogy a Vaszati szerint jó helyen legyen, hanem arra is, hogy bő vízhozama legyen. Ha nem lehet Vaszati szerint kedvező helyre kutat fúrni, akkor én inkább elkerülném a kútfúrást.
Mi pl. olyan helyen lakunk, ahol nagyon mélyre kellene fúrni, hogy vizet találjunk, emiatt egy föld alatti ciszternánk van (a telek északi részén), ami a háztatőnk 2/3 részéről tudja összegyűjteni az esővizet, és azzal locsolunk. Ez is egy jó megoldás lehet a kút helyett.
A délnyugati kút nem kimondottan a növényekre lesz kedvezőtlen hatással, inkább a rátok. Ezért lenne jobb, ha nem fúrnátők délnyugatra kutat. A délnyugat a lehető legkedvezőtlenebb hely a kút számára.
Kedves Edit!
Nekunk egy ereszcsatorna a Dk kozepvonalara esik, ahova tudnank tenni esovizgyujto tartalyt. Ez nagyon nem javasolt?
Valamint a hatso szomszed egyik ereszcsatornajat terveztuk atvezetni a mi oldalunkra (engedellyel), szinten esovizgyujto tartalyba. Ez kb DNy D hatarvonal kornyekere esne. Erre mit mondasz?
Sajnos tobb csatorna mincs a mi oldalunkon, ahol esovizet gyujthetnenk. Utcara meroleges ikerhaz, es a hatao lako a mi hazunk ENy-i oldalan megy hatra a hazahoz, de az az o telke.
Koszonom valaszod!
Kedves Zsu!
Pontosan ezen gondolkodunk mi is! A tetőfelületünk 2/3 részéről lejövő víz be van vezetve egy föld alatti ciszternába, ami a ház északnyugati sarkán van. Nekünk is van egy ereszcsatornánk a délkeleti sarkon, ami (sajnos) ki van vezetve az utcára, így az ott lefolyó víz elvész. Ezen gondolkodunk mi is, hogy erre a délkeleti sarokra el kellene helyeznünk egy föld feletti esővízgyűjtő tartályt és abba belevezetni itt lefolyó esővizet. Egyelőre nem valósítottuk meg, de mi is gondolkodunk rajta.
Az biztos, hogy ez egy kompromisszumos megoldás lenne, mert délkeletre nem nagyon való a víz. Ha mi megvalósítjuk, mindenképpen olyan tartályt fogunk oda választani, ami fedeles.
A másik esővízgyűjtővel kapcsolatban, ami a telketek D-DNy-i részére esne, szintén azt mondom, hogy ha megvalósul, mindenképpen fedeles legyen a tartály és próbáljatok rá úgy tekinteni, mint egy nagy, nehéz tárgyra, ne úgy, mint vízre.
Mint víz, nyilván nincs jó helyen az esővízgyűjtő se délkeleten, se délen, se délnyugaton. Ugyanakkor, mint egy súlyos objektum már elmegy. Ehhez hasonlóan pl. egy nagy föld feletti víztartály északkeleten sem lenne tökéletes helyen, mivel hiába van benne víz, akkor is csak egy nagy, súlyos tárgy.
Ez alapján ha a vizet és a súlyt is figyelembe vesszük, az ilyen föld feletti víztartályok talán nyugaton lennének a legjobb helyen, ahol jó a súly és egyúttal megengedett a víz jelenléte is. Azt viszont nehéz megvalósítani, hogy csak ott legyen esővízgyűjtő, a mostani száraz nyarakon viszont nagyon jól jön az összegyűjtött esővíz. Tehát sajnos mindenképpen kompromisszumot kell kötnünk.
Kedves Edit!
Nálunk a kert öntözését biztosító szivattyús kút a kert DNY-i részén van egy föld alatti aknában. Azt tervezem, hogy a kertet/telket ketté osztom egy sövénysorral úgy, hogy a kút a sövényen túlra essen. Megoldom-e ezzel a DNY-i kút problémáját?
Másik ötlet: a telek ÉK-i részébe szökőkutat vagy esetleg egy kisebb kerti tavat tennék. Ez ellensúlyozná-e a DNYi kutat?
Mi lenne a legjobb megoldás?
Előre is köszönöm válaszodat!
Kedves Kata!
Az északkeleti szökőkút vagy kerti tó mindenképpen jó ötlet, az nagyon sokat dobna a kert energiaminőségén és a hangulatán is.
Lehet a telket részekre osztani sövénnyel, de mindenképpen meg kell nézni, hogy ha leválasztasz egy darabot a telekből, akkor a maradék telekrész mandaláján hogyan fognak változni az égtájak, hova fog eltolódni a középpont, stb.
A délnyugati kutat ellensúlyozhatod úgy is, hogy köré ültetsz bokrokat, illetve eleve nagyra nővő fákat ültetsz délnyugatra.