Egészen biztos, hogy hallottál már a hét csakráról, amelyeket különös misztérium övez itt Európában. A hét csakra hét energiaközpont a gerincünk mentén, amelyek mindegyike egy-egy mirigynek felel meg:
1. (gyökér – Mūlādhāra) csakra: mellékvese
2. (keresztcsonti vagy szakrális – Svādhiṣṭhāna) csakra: nemi mirigyek
3. (köldök – Maṇipūra) csakra: hasnyálmirigy
4. (szív – Anāhata) csakra: csecsemőmirigy
5. (torok – Viśuddha) csakra: pajzsmirigy
6. (homlok – Ājñā) csakra: agyalapi mirigy
7. (korona – Sahasrāra) csakra: tobozmirigy
A testünkben a hét fő csakrán kívül még 300 kisebb csakra található, s a testen kívül is elhelyezkedik néhány finomfizikai csakra. A csakrák közötti energiaáramlás (azaz az életerő, vagy prána) a nádikon (energiapályákon) keresztül történik. A csakrákon átáramló életerő szabályozza a test összes életfunkcióját, ezért nagyon fontos, hogy a csakráink minősége jó állapotban legyen.
A fenti képen megfigyelheted a gerincoszlopunk mentén elhelyezkedő hét fő csakrát, mellette pedig azt láthatod, hogy a Vasztupurusa mandalán hol találhatók a csakrák és a nádik. A nádik tulajdonképpen a mandala észak-déli és kelet-nyugati irányú rácsvonalainak felelnek meg, ezek metszéspontjai a marmapontok, melyek közül van négy jelentősebb, amelyeket mahamarma pontoknak nevezünk. (Ezek a 3×3-as mandala metszéspontjai, az mellékégtájak és a Bramhasztán határainál.)
Az a tapasztalatunk, hogy nem szerencsés, ha a metafikizikai Vasztupurusa mandala csakrái terheltek, de sajnos gyakran előfordul, hogy ezeket tartófal vagy egyéb nehéz tárgy nyomja. Könnyen előfordulhat, hogy az a csakra, amelyik otthonunkban terhelt, a testünkben is gyengélkedik.
A fenti képen jobb oldalon látod Marcus Scmikeke Healy készülékét, mellette pedig egy Aura analízis eredményét, amit a Healy készülékkel készítettem. Itt egész jó állapotban van mindegyik csakra, de az eredmény nem mindig ennyire szép.
A csakrák állapotából következtethetünk testi-lelki állapotunkra, és bár az épületekben, otthonunkban az égtájakhoz képest nehezebben korrigálhatók, szerencsére Marcus gondoskodott arról, hogy valamilyen formában támogassuk a csakráinkat. A Healy készülék nem csak Aura analízist készít, hanem minden egyes csakránkat támogathatjuk egy-egy frekvenciás programmal is, sőt ezeket a csakrákra irányuló programokat lefuttathatjuk otthonunk megfelelő csakra pontjain is.
Miután olyan sokat foglalkoztam mostanában a csakrákkal, kíváncsi voltam, hogy mit mond róluk az Ájurvéda, ezért megkértem kedves ismerősömet, Chauhan-Kovács Fruzsinát, aki Ájurvédikus kurzusokat tart, hogy beszéljen nekünk arról, hogyan jelennek meg a csakrák az Ájurvédában.
Ennek az előadásnak a videófelvételét most Te is meg tudod nézni. Nagyon érdekes előadást, mindenképp ajánlom a figyelmedbe!
Az előadás során nem csak a csakrákról hallhattunk, hanem az ájurvédikus alkattípusokról (váta, pitta, kapha) is, amelyekkel szintén foglalkozik a Vaszati is.
Fruzsina mondott egy nagyon érdekes és megdöbbentő tényt: a betegségek legtöbbje a váta (levegő-éter) zavarával kezdődik.
Még évekkel ezelőtt Marcus Schmieke arra hívta fel a figyelmünket, hogy korunkban túlságosan intenzíven van jelen a tűz elem (a gyárak, robbanómotoros autók, stb. miatt.) Ez elsősorban az ipari forradalom óta van így.
Korunkban, az információ korában azonban egyre nagyobb szerep jut a levegőnek és az éternek, mely elemek a váta alkotóelemei. Korunk zaklatott, rohanó világában (levegő), ahol túl sok a negatív információ, bizony sokkal inkább ki vagyunk téve annak, hogy a váta dosa zavara által megbetegedjünk.
Mit tehetünk? Próbáljunk meg kicsit nyugodtabb, lassabb életet élni, kevesebbet lótni-futni és kevesebb káros információt magukba szívni. Tudom, ez mind nagyon nehéz, de a mi érdekünk! Ahogy korábban már írtam róla: a hangok (amit hallunk!) formálják a jövőt!
A házak tervezésénél fontos lenne odafigyelni a dinamikus tengely minőségére (ez az északnyugatot délkelettel összekötő tengely). Az a jó, ha a délkelet, ami a tűz területe és az északnyugat, a levegő területe is jól van használva: délkeleten legyen a konyha, a kazán, az északnyugat pedig legyen szellős, hogy a levegőnek legyen mozgástere. Az éter elem a ház közepén, északkeleten és keleten van jelen, fontos, hogy ezeket az égtájakat is jól használjuk és tisztán tartsuk.
Az Ájurvédához szorosan kapcsolódik a jóga, s ahogy Fruzsina beszélt róla az előadásában, vannak olyan jóga gyakorlatok, amelyek kifejezetten valamelyik dósát dámogatják.
De ami a legfontosabb: éljük tudatosan az életünket! Lassítsunk és csak azokat az információkat hallgassuk meg, amiket muszáj, illetve amelyek építenek és előrébb viszik az életüket.
Legutóbbi hozzászólások