A bejáratokról már többször is beszéltünk, de fontosnak tartom újra és újra elővenni a témát, mert a bejárat elhelyezkedése minősége és az, hogy milyen a környezete nagyon sokat hozzátesz otthonunk energiaminőségéhez. Korábbi írásaimat olvasva már megtudhattad, hogy hol van a legjobb helyen a bejárat és azt is, mennyire fontos, hogy a bejárati ajtó és környéke is szép, rendezett, sőt, akár díszes, vagy hangsúlyos legyen.
Most azt vizsgáljuk meg, hogy a bejáratunk egyéb jellemzői milyen hatással lehetnek otthonunkra és életünkre! Ezek a jellemzők ősi Vastu írásokból származnak és tanárom, Marcus Schmieke kötötte őket csokorba:
– Zajos, nyikorgó ajtó (svaravedha): egy ilyen ajtó kedvezőtlen eseményeket vonz, ezért érdemes minél előbb megolajozni, vagy egyéb módon megszüntetni a zajt. Ez nem csak a bejárati ajtóra, minden egyéb ajtóra is igaz!
– Valamilyen gödör, pl. pöcegödör, föld alatti tartály van a bejárati ajtónk előtt (kupavedha): egy ilyen gödör a bejárat előtt a vagyonunk elvesztéséhez vezethet.
– A bejáratunk előtt, vagy azzal szemben valamilyen gép áll. A régi írások példaként a malmot említik. (brahmavedha): A lakók élete instabillá válhat, feszültségeket, veszekedéseket vonz.
– A bejárati ajtónk előtt van egy olyan rúd, ahová az állatokat kötik ki (kilavedha): ez a mai világban már nem igazán jellemző, bár faluhelyen, tanyán még előfordulhat. Egy ilyen ajtó előtti rúd azt okozhatja, hogy megtorpanunk a fejlődésben.
– Valamilyen egyéb rúd, például zászlórúd, vagy valamilyen oszlop van a bejárati ajtó előtt (stambhavedha): Ez azt okozhatja, hogy a lakók között vagy akár az üzleti partnerek között egyet nem értés alakul ki, ami vitákat, veszekedéseket szül, mindez pedig hanyatláshoz vezethet.
– A bejárat előtt vagy azzal szemben van valamilyen épület, például raktár, garázs vagy akár a nyári lak (Vastuvedha): Ez sem kedvező, veszteségeket okozhat.
– Ha víz van a bejárat előtt, az nehézséget okozhat a gyerekeknek. Előfordulhat, hogy valaki pont a bejárati ajtó elé épít egy szökőkutat vagy egy tavacskát. Ha ilyen terveid vannak, mert a bejárat előtti terület erre alkalmasnak tűnik (észak, északkelet, kelet esik oda), akkor arra figyelj, hogy a vízfelület ne legyen bejárattal szemben!
– Ha kőrakás, szemét, földkupac, vagy építőanyag van a ház előtt, az szintén kedvezőtlen és azt okozhatja, hogy a fejlődés leáll vagy hanyatlik. Ez elősorban új ház építésekor vagy felújításkor fordulhat elő és személyesen is tapasztaltam a negatív hatását: Már majdnem készen volt a házunk, amikor egy újonnan érkező építőanyagot a bejárat előtt pakoltak le. Amíg el nem vittük onnan, lassabban haladt az építkezés.
– Ha egy rozoga, rossz állapotú ház vagy egyéb épület van a kapu előtt, az veszteségeket okozhat és rossz hatással van az üzletre. Gyakran gondolkodtam azon, hogy milyen nyomasztó lehet egy elhanyagolt, düledező állapotú ház szomszédságában lakni. És ha ez a hát pont a bejáratunkkal szemben van (azaz pont efelől a szomszéd felől van a ház főbejárata), az még kedvezőtlenebb.
– Ha az út pont nekivezet a kapunak, az kedvezőtlenül hat a tulajdonosra. Pont tegnap, amikor valahonnan hazafelé tartottam autóval, ezen gondolkodtam: Az utcánkhoz közeledve van egy út, ami felvezet egy rá merőleges utcához és pont az úttal szemben van egy lakóház. Az út szinte nekimegy a házhoz tartozó kert kiskapujának és nagykapujának. Ennek a háznak egyébként különösen kedvezőtlenek az adottságai, ugyanis nem elég, hogy pont nekivezet az út, a közvetlen szomszédja egy elhanyagolt régi, ma már nem használt temető. Ez a temető ráadásul a háztól nagyjából északra van, tehát olyan égtájon, ahonnan kedvező energiákat várnánk. Nézd csak!
– Ha egy hatalmas fa áll közvetlenül a bejárat előtt, az sem kedvező. Elsősorban a gyerekekre van kedvezőtlen hatással. (Ezt is megfigyelhetjük a fenti képen! Bár a fa nem olyan nagyon hatalmas még, de pont szemben van a bejárati kiskapuval és a ház bejáratával is.
– Ha a ház előtti talaj minősége nem jó, például saras, lyukacsos, köves (pl. beletöltötték a sittet), az kedvezőtlen hatással van az egész családra.
– Ha a bejárat előtt folyamatosan folyik a víz, azt szintén nem kedvező: fennállhat a veszélye annak, hogy a család elherdálja a pénzét.
– Ha kút van pontosan a bejárati ajtó előtt, az betegségeket vonz.
Ha új házat tervezel, mindezeken és a kedvező elhelyezkedésen túl arra is figyelj, hogy a háznak lehetőleg legyen egy főbejárata és egy kijárata. Ez utóbbi lehet például egy kertbe vezető ajtó, vagy teraszajtó. Fontos, hogy a főbejárat legyen a nagyobb, hangsúlyosabb, a kijárat mindenképpen legyen kisebb.
Mindig elmondom, amikor a bejárati ajtókról beszélünk, hogy otthonunk Vaszati minőségének 50%-a azon múlik, hogy hová került a főbejárat. Fontos tehát, hogy ha csak tehetjük, ebben ne kössünk kompromisszumot! Ugyanakkor az is fontos, hogy a további finomságokra (bejárat szépsége, minősége, mi van előtte, stb.) szintén odafigyeljünk.
Ha a bejárati ajtód előtt olyan kedvezőtlen dolog van, amit nem tudsz onnan eltávolítani (például egy villanyoszlop vagy egyéb pózna, esetleg a szomszéd romos épülete), akkor kiemelten fontos, hogy legalább egy Narasimha-raksana (védelmező) yantrát helyezz el a bejárati ajtód fölött! Az egyszerűbb dolgokat pedig (mint például az ajtó nyikorgása) mindenképpen szüntesd meg.
Nagyszerű, összefoglaló cikk, Editke! Köszönjük.
Kedves Edit!
Amikor a vaszatiban egy ház fekvéséről beszélünk egy téglalap alak esetén, ez mire vonatkozik? Ez a ház főbejárata által kijelölt égtájat jelenti? Vagy a ház hosszabbik oldala jelöli ki a ház fekvését?
Ez azonos a Yonival, amit a ház pontos méreteinek Aayadi számításánál határoznak meg?
A Yonin lehet változtatni egy ház felújításánál?
A telek esetében is beszélhetünk Yoniról? Ilyenkor egybe kell esni a ház Yoniával?
Köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel: Ágnes
Kedves Ágnes!
A ház fekvése, mint fogalom általában az építészetben azt a homlokzatot jelöli, ahol a legtöbb nyílászáró van, vagy ami az utcára néz, ami hangsúlyos. Gyakran erre a homlokzatra esik a főbejárat is, de nem feltétlenül.
A Yoni érték számításánál, amikor a ház kerületéből indulunk ki, arra törekszünk, hogy egy kedvező Yoni értéket kapjunk. (A ház kerületét kifejezzükk padában, ezt elosztjuk 8-al és megnézzük, hogy mennyi a maradék.) Ha a maradék páratlan, azaz 1, 3, 5 vagy 7, akkor örülünk, mert a ház Yoni értéke kedvező. Ezeket a Yoni értékeket lehet egy-egy főégtájhoz kapcsolni. A Dhwaja yoni (azaz az 1-es yoni) a kelethez kapcsolódik de ez kifejezetten az a yoni, ami mindenfajta épülethez és minden égtájon, tehát minden tájolásnál kedvező. Tehát, még a kedvező yonik közül is a legkedvezőbb.
Felújításkor akkor lehet változtatni a ház Yoni értékén, ha esetleg a ház ki lesz bővítve. Ha nem, akkor nem igazán. Elsősorban új házaknál szoktuk a yoni értéket számolni, amihez természetesen társítunk egy kedvező arányt is. Így lesz az épület rezgése tökéletes.
Kedves Edit!
Dél – keleten lévő bejáratunk van.
Mi a teendő vele ?
Kedves Timi!
Ha bejárat pontosan délkeletre esik (tehát a tűz területére és annak is a középső részére) és nem lehet máshová áthelyezni, akkor mindenképpen érdemes a bejárati ajtó fölött elhelyezni a Narasimha-védelmező yantrát. Elhelyezheted vele együtt a Sri yantrát is (általában a kettőt együtt szoktuk a főbejárathoz tenni), de a Narasimha védelmező kifejezetten fontos.
Ezen kívül ne használj az előszobában tüzes színeket. Ha a lakásnak más területe is beleesik a délkeletbe, ott már használhatsz a tűz elemre utaló színeket (piros, bordó, stb.), de a bejáratnál ne.
Kedves Edit, az egészségen hogyan lehet javítani, milyen yantrákat hova kell helyezni? És úgy általánosságban egyáltalán van-e egészség terület egy otthonban? A wc a teljesen zárt délnyugaton van (szomszédos lakás fala ez). A bejárat délkeleti (ettől jobbra és balra is van egy-egy ablak), a kijárat a hátsó kerti teraszra északnyugati.
Kedves Ági!
Általánosságban elmondhatjuk, hogy ha az otthonunk rendben van Vaszati szerint, az jót tesz az egészségünknek. Több égtájat is meg lehet nevezni, aminek a minőségétől függ az általános egészség. A legfontosabbak az észak, az északkelet és a kelet, amely égtájak felől az organikus és a szoláris életenergiákat várjuk. Ha viszont már konkrétan egy-egy testrészre akarunk odafigyalni, akkor meg kell néznünk, hogy annak mely égtájjal van kapcsolata. Yantrát arra az égtájra kell elhelyeznünk, amely sérült a Vaszati szerint, mert a sérült égtáj az egészségünkre sem lesz jó hatással.
Nagyon sok cikket írtam az egészség és a Vaszati kapcsolatáról, ide kattintva találod őket >>
Kedves Ági, egyik barátnőméknek keleti lakásuk van (bérház) és valahogy mindig bevonzza az anyagi dolgokat kifizetés szempontjából, most jogi úton is.
Valahol olvastam, hogy ha földet tesz ki a bejárati ajtó elé az valamilyen védekezésre is szolgál. Ez segítene neki valamennyit szerinted?
Köszönöm szépen a válaszodat előre is
Kedves Edit,
egy olyan hazba költöztem, ahol bár nem a bejárati ajto vonalában, de kb fél méterre attol van a városi viz bevezetö akna. Hogyan lehet ennek negativ hatasat mérsékelni. Köszönöm válaszod előre is
Kedves Edit!
A bejárattal kapcsolatos problémákat legegyszerűbban a Narasimha védelmező yantra elhelyezésével korrigáljuk, amit a bejárati ajtó fölé helyezünk.
Esetleg még – ha van hely és lehetőség – ültethetsz valami szép növényt, pl. kisebb bokrot, ami eltakarja az aknát. Mivel az akna nem pont a bejárattal szemben van, így ez a bokor sem lesz a bejárattal pont szemben.
Kedves Ibolya!
Ki kellene szerkeszteni, hogy pontosan melyik égtájra esik a bejárat. Az, hogy „keleti lakás” kevés információ. Ha főleg keletre vannak tájolva a nyílászárók, az önmagában jó, de ha pl. a keleti homlokzaton belül a délkeleti részre esik a bejárat, a már vonzhat problémákat. De az is lehet gond, ha teljesen zárt az észak.
Ha esetleg délnyugaton van a főbejárat, azt lehet „földelni”, de nem úgy, hogy csak odateszünk földet – az elég furcsán nézne ki – de lehet oda tenni egy nagyobb növényt, ha van elég fény. Ha nincs fény, akkor inkább egy szép nagy követ, az is súlyos.
Ami még jó megoldás és nem lehet a pontos égtáj ismerete hiányában melléfogni, az a Narasimha védelmező yantra, amit a bejárati ajtó fölé kell elhelyezni.
Bocsánat, Kedves Edit! (Nem Ági)
Semmi gond. 🙂
Szia!
Szeretném megkérdezni,hogy a pajzsmirigy betegség melyik égtájhoz köthető a vaszati szerint?
Köszönöm
Kata
Kedves Kata!
A pajzsmirigy az ötödik csakrához, azaz a torokcsakrához kapcsolható. Vasztupurusa torokcsakrája pedig a lakás északkeleti területén van, tehát mindenképpen érdemes megvizsgálni az északkelet minőségét. Az észak minősége szintén hatással lehet a pajzsmirigyre, mert általában az északhoz kapcsolható a nyak és a nyaki problémák, valamint a torokcsakra bolygója, a Merkúr is északon uralkodik.
Az északkeletet és az északot vizsgálnám elsősorban.
Szia!
Most olvasom az előző kérdezőt.
Nekem is problémám a DNY bejárat,mi kertes házban lakunk vidéken.
Jelenleg se munkám ,se egészségem se pénzem.
A bejárat DNY van ,az egyik oldalán egy fal( amely a wc fala) a másik oldalán semmi.
Mit javasolsz mit tegyek erre az üres oldalra,elég egy nagy kő vagy valami más?,
Jelenleg nincs lehetőségem yantra vásárlására( pedig nagyon szeretnék ).
És ami még nagyon fontos, ugye az sem jó, ha a bejárati ajtóval szemben van a lépcső ( sajnos nálunk így van)??
Kérlek adjál valami tanácsot,amivel enyhithetem a problémát, a lépcső a bejárattal szemben,és Dny bejárat.
És ami még gond a bejárattal szemben van egy furt kút.( ebből kapjuk a lakásba a vizet hidrofor segítségével, )
Ahogy kinyitod az ajtót látod a kútat és ugye a lépcső is a bejárattal szemben van.
Ugye nem jó a kút a bejárattal szemben??Mivel orvosolhatom ezt a problémát??
Ne haragudj hogy ennyi sok kérdéssel zavartalak, de nagyon el vagyok keseredve,nem látom az alagút végét!
Köszönöm
Kata
Kedves Kata!
Nagyon sajnálom, hogy ilyen sok probléma van a bejáratotok környékén. Lehet kicsit súlyozni a bejárat környékét, elhelyezhetsz ott nagyobb növényeket is. Az uralkodó színvilág is legyen a délnyugati bejárat környékén „földszínű”: barna, drapp, okker, olíva szín, stb. Mindezek mellett viszont tényleg fontos lenne legalább a Narasima védelmező yantrát elhelyezned a bejárati ajtó fölött.
Szia!
Bejárati ajtóval szembe van egy kút.
Mivel tudnám semlegesíteni??
Nagyon várom válaszodat!
Le van takarva a teteje, de viszont van benne egy szivattyú ami az udvarra kertre termeli a vizet a kútból.
Pannika
Kedves Pannika!
A bejárati ajtó fölött elhelyezett Namarsimha védelmező yantra segít minden olyan problémán, ami a főbejárattal kapcsolatos.
Kedves Edit!
Sehol sem találok információt arról, hogy kedvezőtlen tájolású bejárathoz ha yantrát szeretnék elhelyezni, azt kívūlre, vagy belülre tegyem? Javasolt inkább az ajtóra, vagy az ajtó fölé tenni? Koszonom a segítséget.
Kedves Lilla!
A bejárathoz javasolt yantrát vagy yantrákat legtöbbször az ajtó fölött helyezzük el, belülről. Ha nincs az ajtó fölött hely, akkor lehet tenni az ajtóra is vagy esetleg az ajtó mellé.
Marcus Schmieke javasolta azt is, hogy a Narasimha védelmező yantrát tegyük kívülre. Ez is járható út, a hátránya, hogy kültéri ajtó esetén kiszívhatja a nap a színét, lépcsőház esetén pedig ellophatják. (Nekem elloptak egyet még a 2000-es évek elején Budapesten.) Minden más yantrát belülre teszünk, de lehet nyugodtan a védelmező yantrát is belülre tenni, miután az enyémet ellopták, ezt javaslom mindenkinek. 🙂
Ha a Sri yantrát és a Narasimha védelmező yantrát is elhelyezed belül egymás mellett, akkor úgy helyezd őket, hogy a védelmező yantra legyen balróll, a Sri yantra pedig jobbról.