Amikor Vaszati házat tervezünk, vagy amikor megvizsgálunk egy már meglévő épületet a Vaszati szerint, akkor a fő és kiemelten fontos tényezőkön túl (mint például nyitott-e az északkelet, hol van a bejárat, jó helyre esnek-e az egyes helyiségek), egyéb finom részleteket is megvizsgálunk. Ilyen finom, mégis fontos részlet az, hogy azok a dolgok, amik az otthonunkban „fordulnak” valamerre, jó irányba forduljanak.
Már most elmondom a lényeget: ha az otthonunkban valami fordul, az forduljon az óramutató járásával megegyező irányba! Ez a forgásirány energiát ad a lakásnak és az ott élőknek, míg az ellentétes irány energiát von el.
Főbejárat
Ha a főbejáratról beszélünk, leginkább a kedvező elhelyezkedés és a szép, hangsúlyos ajtó jut az eszünkbe. A bejárattal kapcsolatban azonban még két fontos dologra oda kell figyelnünk:
1. Az a kedvező, ha a főbejárat befelé nyílik. Képzeld csak el, megérkezel valahová, bekopogsz, kinyílik az ajtó, és ha az befelé nyílik, már be is léphetsz a házba. Ha azonban kifelé, akkor hátrálnod kell egy lépést, hogy az ajtó ki tudjon nyílni. A befelé nyíló ajtó tehát sokkal inkább hívogató, mint egy kifelé nyíló.
Sajnos a középületeknél tűzvédelmi okokból, a könnyebb menekülés miatt kifelé kell nyílni a főbejáratnak, de egy családi ház vagy egy kisebb üzlet esetén mindenképpen befelé nyíljon a bejárati ajtó!
2. Fontos továbbá odafigyelnünk arra is, hogy miközben kinyitjuk a bejárati ajtót, az ajtószárny által leírt körív az óramutató járásával megegyező irányba forduljon. Ez akkor tud megvalósulni, ha (befelé nyíló ajtó estén kívülről nézve) bal oldalon van a kilincs. Az alábbi képen pont egy ilyen ajtót látsz: ahogy be akarsz lépni a házba, az ajtószárny által leírt körív az óramutató járásával megegyező irányba fordul.
Lépcső
Ha olyan házban laksz, ahol napi szinten lépcsőn kell közlekedni, akkor jól tudod, mennyire fontos, hogy a lépcső kényelmes legyen. A kényelmes lépcső szerkesztésének a hagyományos építészetben is vannak szabályai, amelyeket betartva kényelmesebb lesz a lépcsőnk használata. Ha ezen túl még arra is odafigyelünk a tervezéskor, hogy a többkarú lépcső vagy a csigalépcső miközben fölfelé haladunk rajta, az óramutató járáséval megegyező irányba forduljon, akkor jó esély van rá, hogy mire felérünk a felső szintre, kevésbé fáradunk el, hiszen a kedvező forgásirány ahelyett, hogy energiát vonna el, energiát ad.
Ha szeretnél többet megtudni a Vaszati és a lépcső kapcsolatáról, ide kattintva, ebben a korábbi írásomban olvashatsz róla, sőt még egy videót is megnézhetsz egy csodaszép erdei kilátóról, ahol sajnos nem a jó irányba fordul a lépcső…
Konyha
Egy igazán jól működő konyha megtervezése összetett feladat.
1. Először is figyelembe kell vennünk a főzés munkafázisainak a kényelmes sorrendjét: tárolás (hűtőszekrény, kamraszekrény), előkészítés-tisztítás (pl. megpucoljuk a krumplit), tisztítás-mosás (megmossuk a megpucolt krumplit vagy egyéb zöldséget, gyümölcsöt), előkészítés (feldaraboljuk a már tiszta zöldséget, begyúrjuk a tésztát), főzés-sütés (tűzhely), tálalás.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hűtőszerkény után van egy munkapult, majd jön a mosogató, majd újabb munkapult, ezután a tűzhely és a tűzhely után következik még egy munkapult szakasz, ahol el tudjuk helyezni a kész étlet. Ez utóbbi nagyon sok – főleg lakótelepi – konyhában hiányzik. Ez az a munkafelület, ahová lerakjuk azt a tányért, amibe például a kisült palacsinták kerülnek, vagy ide tesszük azokat az elkészült ételeket, amiket nem akarunk a tűzhelyen hagyni.
Ennek a munkafolyamatnak kell az óramutató járásával megegyező irányban történnie, vagy egysoros konyha esetén balról jobbra kell haladni.
2.) A munkafolyamat megtervezésénél figyelembe kell venni azt is, hogy milyen gyakran, milyen mennyiségben és hányan főzünk. Ettől függ a konyha és a munkafelületek mérete.
3.) Mindezeken túl azt a Vaszati szabályt is figyelembe kell vennünk, hogy a konyha fő elemei (mosogató-víz, tűzhely-tűz) a konyhán belül a számukra ideális égtájra kerüljenek. A mosogató lehet a konyha északnyugati, északi, északkeleti vagy keleti részén, a tűzhely legjobb helye a délkelet, de lehet keleten és délen is. Az a kedvező, ha főzés (vagy az előkészítés munkafolyamata) közben keletre tekintünk. Fontos az is, hogy a tűz és a víz ne kerüljön közvetlenül egymás mellé. Ha gondosan odafigyelünk a munkafolyamatok sorrendjére, akkor nem fognak egymás mellé kerülni.
Felmerülhet a kérdés, hogy mekkora gond az, ha a bejárati ajtó, a lépcső vagy a konyha nem az óramutató járásával megegyező irányba, azaz nem a kedvező irányba fordul. Ez mind olyan tulajdonsága az otthonunknak, amin utólag már nem könnyű változtatni. (Főleg a lépcső irányán nem.)
Talán megnyugtat egy kicsit, hogy a Vaszatiban vannak sokkal nagyobb súlyú szabályok, mint a forgásirány. Ilyen például a nyílászárók helye és helyzete, a főbejárat helye, a vécé, a konyha, a hálószoba helye, vagy a ház formája. A helyes forgásirány azonban egy eleve jó tulajdonságú ház pozitív energiáit tovább erősíti, míg a nem megfelelő forgásirány ronthat az amúgy sem kedvező energiákon. Én személyesen az tartom nagyon fontosnak, hogy a konyhai munkafolyamatok iránya helyes legyen.
A forgásirány tehát egy olyan kiegészítő tulajdonság, ami finomít (javít vagy ront) a már meglévő tulajdonságokon. Ahogy korábban írtam: a kedvező forgásirány (pozitív) energiát ad, míg a kedvezőtlen energiát von el. Ha építkezés, felújítás, lakásvásárlás előtt állsz, érdemes ezekre a finom Vaszati szabályokra is odafigyelni, mert az otthonod összesített energiaminőségébe ez is beleszámít.
Kedves Edit!
Nagyon szívesen olvasom írásaidat.Illetve a 27 napos programot is megvettem,mivel most van lehetőségem korrigálni a házamat.
Kérdésem a konyha munkafázisainak sorrendjével kapcsolatos. A lányomék hamarosan egy 40 négyzetméteres,nagyon kicsi házikóba költöznek,ahol minden egy légtér,kivéve a fürdőszobát. A víz NY-on megy be a házba,itt a fürdőszoba.Fala majdnem ÉNY közepén.Folytatásban a konyharész ÉNY közepétől É felé halad,kb.3 m hosszan.
A kérdésem:Hogyan helyezzék el a készülékeket? Mert, ha a megfelelő sorrendet követik a tűzhely É-ra kerül. Viszont,a bejárat is itt,É-on van,az ÉK-i részhez közelebb.Tehát, akkor a tűzhely a bejárat közelébe esne.
Lenne-e,esetleg,valamilyen javaslatod,hogyan lehet ezt megoldani?
Válaszodat,előre is,hálásan köszönöm!
Kitti
Kedves Kitti!
A konyhában mindenképpen fontos követni a jó forgásirányt, akkor is, ha ezáltal a tűzhely északra esik. Egyszerűen fogalmazva a mosogató legyen balról, a tűzhely jobbról és közötte legyen egy kis munkafelület is.
Az már nem szerencsés, hogy közel lesz a tűzhely a bejárathoz, de legalább a tűzhelyet el tudjátok takarni egy kis falszakasszal, az már sokat segít. Az lenne a lényeg, hogy a bejárati ajtóból ne lehessen rálátni a tűzhelyre.
Kedves Edit!
Hálásan köszönöm a gyors választ a fiatal pár nevében is!
Lenne még egy kérdésem.Az én lakásom is elég kicsi.Ha a konyhában nem tudom megoldani,hogy a hűtőszekrény ÉNy-ra kerüljön,hol lehetne még elfogadható helyen? A többi része megoldható a munkafolyamatnak, a konyha K-i,DK-i részén.
Kedves Kitti!
Először is meg kell nézni, hogy hol fél el a hűtőszerkény. A hűtőszekrénynek az az érdekessége, hogy főzés előtt és után is használjuk, mivel alapanyagot és kész ételt is tartunk ott. (Talán alapanyagot többet.)
Ha nem tudod beilleszteni a klasszikus technológiai sorrendbe, akkor kiindulhatsz abból, hogy mekkora, mennyire súlyos, vagy akár abból is, hogy élelmiszert jó nyugaton tárolni és nyugaton a súlyos dolgoknak is jó helye van. Alapvetően a hűtőszekrény – a hűtő funckió miatt – a hideg égtájakon van jó helyen. (Az északkelet-délnyugat tengelytől északnyugatra levő területek a hideg területek.)
Elég sok lehetőség van. Ha nagy a hűtő, akkor északkeletre, keletre nem tenném.
Remélem, hogy ezek a szempontok segítenek megtalálni a legjobb helyét!
Kedves Edit!
Nagyon sokat segítenek a tanácsaid! Nagyon szépen köszönöm! A 27 napos programnak még csak az elején tartok,mert közben vagy kiesik nap vagy a mester,aki jön nem a programban következő naphoz való témán dolgozik. De jól haladok,szerintem.Tényleg kiváló anyagnak tartom,mindenre kiterjed.Nagyon köszönöm az abban megosztott tudásodat is!
Üdvözlettel: Kitti