Most, hogy berobbant az év talán legszebb évszaka, a tavasz, időszerű, hogy ismét elővegyük a Vaszati és a kert témáját. A Vaszati elveit ugyanis nem csak a házon belül, hanem azon kívül is lehet és kell is alkalmazni.
Korábbi írásaimban részletesen beszéltem arról, hogy mik a legfontosabb dolgok, amire oda kell figyelni a kertben: a nagy fák legyenek elsősorban délnyugaton, de szükség van rájuk délen és nyugaton is. Északnyugatra és délkeletre is lehet fákat ültetni, de ezek lehetnek már kisebb növésűek vagy éppen szellősek. Északnyugaton, a levegő égtáján például remek választás a nyírfa, amely fehér törzsével a Holdat, szellős ágrendszerével pedig a levegőt képviseli.
A másik kényes kerti elem a kerti tó. Ennek a legjobb helye északkeleten van. Nagyon jó helyen van északon is és a kelet északkelethez közelebb eső részén. Ha ezekre az égtájakra nem tudod tenni, akkor lehet északnyugaton is. Mindenképpen kerülni kell azonban a kert déli, délnyugati részét és a kert közepét! Ott ne legyen tó és lehetőleg kút se.
Ha most készülsz kialakítani vagy átalakítani a kertedet, mindenképpen javaslom, hogy vedd figyelembe a Vaszati elveit korábbi cikkeim vagy szaktanácsadóink segítségével!
Az idén különösen szépen virágoztak a díszalmafáink, melyek legtöbbje rózsaszín virágú, de vannak fehér virágú fajták is. Az alábbi videó elkészítését elsősorban a díszalmáink virágzása ösztönözte:
A videóból kiderül, hogy a kertünk három díszalmafája annak délkeleti részén van: az egyik bordó levelű, rózsaszín virágú fajta teljesen a délkeleti sarokban egy pirosvirágú galagonya társaságában. Ennek az oka, hogy délkelet a tűz területe, ahová mindeképpen ajánlott olyan növényeket (is) ültetni, amelyek piros vagy bordó levelűek vagy virágúak. A rózsaszín is jó választás itt, sőt az is, ha hosszan a fán maradó, piros termést hoz a fa. Ezt a videóban nem említettem, mert feltételeztem, hogy mindenki tudja…
Az egyik díszalmának ugyan fehér a virága, viszont ez hozza a legnagyobb almácskákat, amelyek – a rigók és egyéb állatok étvágyától függően – egészen a tél végéig vagy koratavaszig a fán maradnak. Ennek a termését szeretik a legjobban a madarak és ezt ette a videóban szereplő őzike is.
A videóban szó esett még arról is, hogy milyen jó hatással van a kert klímájára, ha minél több fát ültetünk. Ezek lehetek díszfák és gyümölcsfák is. A gyümölcsfák mellett szól, hogy finom gyümölcsöt is adnak. A legfelső képen az egyik cseresznyefánkat látod, amely tavaly szinte egyáltalán nem termett mert a meggyfával együtt elkapta a monília. Az idén viszont egy alapos metszés után ilyen gyönyörű labdaformájúra rendeződött virágokkal ajándékozott meg bennünket, Bízom benne, hogy termés is lesz!
Láthatod azonban, hogy a gyümölcsfáknak vannak hátrányai is: nem minden évben sikerül a termés, metszeni kell, esetleg permetezni (ajánlott bio-kompatibilis permetszert használni szükség esetén), és sajnos az életük is rövidebb lehet, mint a díszfáké. Ezért is javasoltam a videóban, hogy a vágyaid és lehetőségeid alapján döntsd el, hogy gyümölcsfákat vagy díszfákat ültetsz-e. A lényeg, hogy legyenek fák a kertben!
A harmadik fontos téma pedig az, hogy a kertre tekinthetünk úgy is, mint a házunk kinti meghosszabbítása. A kertben létre lehet hozni pihenőhelyeket (nem csak a ház melletti teraszon!) és létre lehet hozni kinti irodát is, ha otthon (is) dolgozol. Kint azonban nem csak dolgozni, tanulni is lehet. Jó időben a kellemes, kint környezetben talán gyorsabban elkészül a házifeladat és jobban megy a tanulás.
Tudom, hogy nem mindenki él kertes házban. Mi is éltünk Budapesten társasházban, de ott is volt egy kicsi erkélyünk, ami telis-tele volt virágokkal. Bár tényleg nagyon pici volt az erkély, szerettünk ott időzni, olvasni, a virágokban gyönyörködni. Az a pici erkély volt a kapocs a második emeleti lakás és a természet között.
Néhány napja a szülővárosomban sétáltam és az kizöldült tavaszi kerteket nézegettem. Feltűnt egy kimondottan elegáns ház, amelynek az udvarán csak fű volt, a szomszéd felől sövény és néhány formára nyírt magastörzsre oltott díszbokor a ház előtt az utca felől. Bár a ház szép volt, az összkép mégis sivár, unalmas és egyáltalán nem vonzott arra, hogy esetleg elidőzzek a kertben. Egyszerűen nem volt egy olyan zug, ahol kellemes árnyékban le lehetett volna ülni egy könyvvel és élvezni a kert nyugalmát. Rendezett volt a kert, de sivár. (A ház nem most épült, legalább 15 éve, vagy talán még több, tehát nem az volt a gond, hogy még nem nőttek meg a növények.)
Bár a Vaszati nem kimondottan arról szól, hogy milyen stílusú legyen a házunk vagy a kertünk, hiszen elsősorban az égtájak legjobb használatához ad útmutatót, de a Vaszati fő üzenete mégis csak az, hogy éljünk harmóniában a természettel. Ez pedig azt jelenti, hogyha nem is teljesen természethű a kertünk – nem is lehet az, hiszen mesterségesen hozzuk létre – mégis ajánlott legalább törekedni arra, hogy akár még egy formális stílusú kertben is legyenek olyan kertrészek, amelyeket a legnagyobb nyári melegben is szívesen használunk, ahol az árnyékot a fák lombjai adják, és ahol az állatok (rovarok, madarak, gyíkok) is otthonra találhatnak.
Legutóbbi hozzászólások