Azt már jól tudod, hogy a Vaszati szerint hol van a konyha ideális helye. Lehet, hogy Nálad pont délkeleten van, de az is lehet, hogy nem. Akárhol is legyen a konyhád, sokat javíthatsz a minőségén, ha a berendezéskor és a színek megválasztásakor is odafigyelsz a Vaszati elveire.
Kezdjük a berendezéssel! Szerencsére elmondhatjuk, hogy a Vaszati konyha berendezése tökéletes összhangban van a lakberendezők fő törekvéseivel. A lakberendezők elsősorban arra figyelnek, hogy a munkafolyamatok és az azokhoz kialakított területek olyan sorrendben kövessék egymást, hogy az a lehető legkényelmesebb munkavégzést tegyen lehetővé. (Nagyjából ezt hívjuk ergonómiának.)
A munkafolyamatok sorrendje a következő:
tárolás (hűtőszekrény, kamraszekrény) – előkészítés (munkapult) – tiszítás (mosogató) – előkészítés (munkapult) – főzés (tűzhely) – tálalás
Egy konyha attól lesz igazán „Vaszati konyha”, hogy a fenti sorrend betartásánál további dolgokra is figyelünk:
– A munkafolyamat iránya balról jobbra haladjon, azaz az óramutató járásával megegyező irányba történjen.
– A konyha fő elemeit úgy helyezzük el, hogy azok harmóniában legyenek az elemekkel. Ez alapján a hűtőszerkény legjobb helye a konyha északnyugati része, a hűtőt ugyanis a levegő elemhez kapcsoljuk. A mosogató – ami a vízhez kapcsolódik – kerülhet északra, északkeletre, esetleg keletre is. A tűzhely legyen a konyha délkeleti részén. (Ha keletre kerül a mosogató, gondoskodnunk kell arról, hogy elegendő munkapult maradjon a mosogató és a tűzhely között. Ez egyrészt fontos a kényelmes előkészítéshez, másrészt biztosítja a távolságot a tűz és a víz között.)
– Törekedjünk arra is, hogy a tűzhely ne kerüljön az ablak alá, valamint arra, hogy a főbejárati ajtóból ne lehessen rálátni a tűzhelyre. (Ez főleg kicsi, egyterű lakásoknál jelenthet problémát.)
Tovább lehet finomítani a konyha hangulatát a megfelelő színek kiválasztásával. Itt két dolgot kell figyelembe venni, melyek közül az első talán a legfontosabb: a konyha színvilága legyen meleg és étvágygerjesztő. Azt is mondhatjuk, hogy a konyha legyen barátságos. Nagyon jók a konyhában a meleg színek: a sárga, a barack, a természetes fa árnyalatai, de jó lehet egy szépen megválasztott bordó szín is. Mivel nagyon sok zöldség színe zöld, a zöld is jó a konyhában, de elsősorban a melegebb zöldet ajánlom, nem a hideg „fogkrémzöldet”. A fehér szín is jó választás a konyhában, mert tisztaságot sugároz. Fontos azonban, hogy meleg színekkel társítsd. Nagyon szép például a fehér mellett a fa természetes színe, vagy a bordó.
Jó, ha figyelembe veszed azt is, hogy melyik égtájon van a konyha. Ha például északnyugatra került – mely égtáj akkor igazán kedvező, ha világos -, akkor lehet a konyhád alapszíne a fehér. Ha délnyugatra került (ami sajnos nem túl szerencsés), akkor használj minél több természetes fát, ha északra, akkor jók a zöldek, ha északkeletre, akkor – az északnyugathoz hasonlóan – legyen a konyha minél világosabb.
Nem nagyon való a konyhába a kék szín, mert hideg. Tény azonban, hogy nagyon mutatós tud lenni… Mit tehetünk? Ha nagyon szeretnénk egy kis kéket a konyhába, egész egyszerűen társítsuk csupa meleg színnekkel. Nagyon szép a kék mellett a fa színe, de bézs, a vajszín, vagy a pezsgőszín is, melyek mind-mind meleg hangulatú színek.
A feketét és a szürkét azonban tényleg mellőzném, és a túlságosan „high tech” hangulatú konyhák sem nevezhetők sem barátságosnak, sem otthonosnak… Sok manapság kapható konyhabútor (vad citromsárga, narancssárga – némi szürkével és feketével kombinálva) pedig már-már a jóízlés határát súrolja… Ha lehet, ne dőlj be a legfrisebb divatirányzatnak, főleg, ha ennyire szélsőséges!
Ha jó helyre (pl. délkeletre) került a konyhád, akkor ezekkel a trükkökkel fokozhatot a remek energiáit. Ha azonban nem került jó helyre, e tippek segítségével sokat javíthatsz a konyhád energiáin – a konyha és a lakás méretétől függetlenül.
ui: További tippeket találsz a konyháról a Vaszati 27 napos programjában.
Mind ezek atippek nagyon jók de nálam minden forditva van mivel ball kezes vagyok ez befolyásolja az egészet.
Kedves Róz!
A hagyományos lakberendezés valóban figyelembe veszi a balkezességet és a balkezeseknek az óramutató járásával ellentétesen javasolja a munkairányt.
A Vaszati azonban az óramutató járásával megegyező irányt tartja kedvezőnek – ez nem csak a főzésre vonatkozik, hanem pl. a lépcsőfeljáróra is.
Mivel nagyon sok jobbkezest ismerek, akik „visszafele” főznek, vagyis az óramutató járásával ellentétes irányban, biztos vagyok benne, hogy Neked is működne a Vaszati által javasolt irány.
Nekem minikonyhám van, de stimmel a munkapult sorrendje (bár a hűtő az előszobába szorult ki) viszont a színei nagyon szépek és meg is felelnek az ‘elvárásoknak’: fűzöld, sárga és bordó kisméretű csempék vannak a falon, rendszertelenül elhelyezve, nagyon hangulatos.
Kedves Anikó!
Valóban nagyon fontos, hogy a konyha már a színeivel is vidámmá tegyen bennünket. Az a hangulat, vagy tudat, ami főzés közben jellemez minket, akarva-akaratlanul belekerül az ételbe.
Egy vidám konyhában vidámságot és morózus, szürke konyhában pedig ezt a szürke, kedvetlen hangulatot főzzük bele az ételbe.
Örülök, hogy hangulatos a konyhád! Amennyire eddig megismertelek, Te Magad is mindig vidám vagy. 🙂
Most tervezek ház épitést és a telek tájolása miatt a ház fekvéséből az adodik hogy a konyha dél dél-nyugati lesz. Sok rosszat irnak erről a fekvésről, de sajnos egy olyan otthon amiben jol érezném magam csak ilyen tájolással oldhato meg. most akkor vegyek uj telket ? 😀 sőt ami még neheziti az életet a lakás közepéhez közel esik majd a lépcső ami az emeletre vezet igaz azt zártra terveztük és nem a főbejáratal szemben… lehet hogy amilyen ház nekem tetszik az az össze hibát magában hordozza?
szerintem az első és legfontosabb, hogy jól érezd magad benne. Én nem értek egyet egy halom mindennel, mert felvet bennem olyan kérdéseket, hogy hogy lehet az, hogy bárhol a Földön, teljesen mindegy, hogy északi vagy délli féltekén minden csak egyféleképpen jó. Zárjak le mindent délnyugat felé? Nekem arra (majdnem délre, de picit délnyugatra) van a terasz, a nagy ajtók, ablakok, és télen mindig besüt a nap, nyáron meg a tetőre, tehát a fűtés és hangulat szempontjából a legtutibb. Meg is kattannék, ha északkeletre nyitnék, és állandóan fáznék, meg a hangulatom is morózus lenne. A konyhám a színekben, munkafolyamatokban abszolút stimmel, talán nem vagyok elveszve.
Egyettértek és jó érzés hogy más is kételkedik nem csak én 🙂 köszönöm a választ és várom a többi észrevételt
Teljesen megértem, ha valaki kételkedik egy olyan rendszerben, amiről még keveset tud. A legtöbb ember számára csak az az információ létezik, amit lát, amit meg tud érinteni, vagy amit egyértelműen érez – ilyen pl. a napsütés.
Az északról és keletről érkező finomenergiákat nem látjuk, nem tudjuk megfogni – ez azonban nem jelenti azt, hogy nem is léteznek. És mivel léteznek, hatásuk is van, amit csak akkor érezhetünk, ha ezeket a láthatatlan pozitív energiákat beengedjük az otthonunkba – azáltal, hogy teszünk ablakot északra és keletre.
Több éves tapasztalatom szerint a legtöbb ember – sajnos – ezeknek a pozitív energiáknak a hiányát tapasztalja – de azt elég erőteljesen. Sokkal negatívabban hat ránk a pozitív energiák hiánya, mint a amilyen pozitívan hat a délről, délnyugatról jövő napsütés – ha egyáltalán van a koradélutáni Napnak bármilyen pozitív hatása. (Dél és délnyugat felől az a Napsütés érkezik, ami elől nyáron árnyékba kell meneküljünk, nehogy leégjünk és nehogy megnőjön a bőrrák veszélye…)
Minél többet meg tudsz majd a Vaszatiról, minél több dolgot megtapasztalsz, annál inkább elfogadod majd ezeknek az ősrégi (ugyanakkor tudományos) törvényeknek a fontosságát.
Addig is, tényleg örüljünk annak, hogy a konyhádban rendben vannak a dolgok.
Kedves Dóra!
Valóban gyakran előfordul, hogy megveszünk egy olyan lakást vagy felépítünk egy olyan házat, aminek sok-sok kedvezőtlen tulajdonsága van. Ennek gyakran az az oka, hogy mind azoknak a kevésbé jó dolgoknak, amit egy sok hibával rendelkező ház vonz, be kell következniük az életünkben ahhoz, hogy nyitottakká váljunk egy más fajta fejlődésre…
Nem lehetne valahogy megoldani, hogy a konyha inkább dél-délkeletre kerüljön? Délnyugatra pedig tervezhetnéd a nappalidat…
Ha még csak most tervezitek a házat, javaslom, hogy vedd fel a kapcsolatot szaktanácsadóink egyikével, aki segít Neked még egy lehetetlennek tűnő helyzetből is kihozni a lehető legjobbat.
Gyönyörű az a kék tűzhely! 🙂
Köszönöm! 🙂
Kattints ide, hogy további érdekességeket tudj meg róla…
Sziasztok!
Szeretnék rákérdezni, hogy nagy baj-e és mivel jár, ha nekem meg vannak a munkafolyamatok sorrendje, de pont az óra járásával ellenkező irányban?
Még azt szerettem volna megkérdezni, hogy miért baj, ha a fürdőszobában van a WC (északi fürdőszoba, de a WC a Ny-i falra esik). Sajnos nem megoldható, hogy át legyen téve máshová, viszont ügyelek rá, hogy mindig csukva legyen a WC tető.
A védikus kultúra – amelynek része a Vaszati – szerint az óramutató járásával megegyező irány az isteni irány, ezért az a kedvező. Ezért van az, hogy amikor füstölőt és virágot ajánlunk a lakásban elhelyezett yantráknak, akkor mindig az óramutató járásával megegyező irányban körzünk a füstölővel és a virággal is. Ha nem a megfelelő irányú a konyhai munkafolyamat, az elsősorban akkor okoz problémát, ha eleve sincs jó helyen a konyha, vagy ha a lakásnak további komoly problémái vannak. Tehát kevésbé súlyos hiba, mint például egy zárt, vécével terhelt északkelet.
Elsősorban tisztasági oka van annak, hogy jobb, ha külön helyiségben van a vécé. A másik ok pedig az, hogy a fürdőszobában uralkodó Hold és a vécét uraló Ketu nevű bolygó nincsenek jó viszonyban. Ennek ellenére sokan jobban szeretik, ha egy légtérben van a fürdő és a vécé, mert így praktikus számukra a használat. Ez megint csak nem olyan nagy gond (a régi lakásunkban nekünk is egyben volt a fürdő és a vécé). Leginkább az nem szerencsés, ha a vécé (tehát a vécét is tartalmazó fürdőszoba) olyan égtájat terhel, ahonnan pozitív energiákat várnánk, tehát ahol nincs helye a vécének. Ezek az égtájak az észak, északkelet és a kelet, valamint a lakás középső területe, amit Brahmasztánnak hívunk.
Ha ezek alapján nincs jó helyen a vécé, mindenképpen ajánlott yantrákkal korrigálni.
Kedves Edit,
Azon gondolkodom, hogy Északról (a nappaliból) át kellene tennem a varrógépeket és az asztalt, amin dolgozni szoktam velük a konyhába, ami délkeleti és a nyugati terület egy részén található. Eléggé nyitott, gondoltam, hogy a gépekkel súlyosabbá tehetném ezt a területet. A varrósarok így nyugaton kapna helyet. Jó helyen lenne itt, a konyhában, vagy jobb, ha marad Északon? Vagy a konyha délnyugati sarkában lenne jobb helyen? Egyáltalán jó-e az, hogy a konyhában varrósarok található?
Válaszát előre is köszönöm,
Szilvi
Kedves Szilvi!
Az, hogy hol van a varrósoarok, több dologtól függ:
– Milyen gyakran varrsz?
– Ezzel keresed-e a kenyeredet, vagy csak hobbiból varrsz?
– Mekkora varrógép(ek)ről van szó?
– Stb.
Nekem egy kis hordozható varrógépem van, ott szoktam leülni varrni, ahol épp inspirálónak találom a helyet, de én csak hobbiból varrok néha ezt-azt.
Ha rendszeresen varrsz és kell egy fix hely, akkor leginkább arra figyelj, hogy hol tudod úgy elhelyezni a varrógépeket, hogy munka közben kelet vagy észak felé tudj tekinteni. Ha nagy, súlyos gépekről van szó, akkor figyelembe veheted az elhelyezésnél a súlyukat is, sőt azt is, hogy egy elektromos gép legjobb helye a délkelet.
Elvileg nem gond, ha a konyhában van a varrógép, ha a konyha elég tágas.
Ha a varrás a munkád is, mindenképpen olyan helyet válassz, ahol szivesen tartózkodsz, esetleg kérj meg egy szaktanácsadót, hogy számítsa ki az egyéni égtájadat, vagyis azokat az égtájakat, ahol kedvező tartózkodnod, és azok egyikére tedd a munkaállomást.
Egy délen fekvő konyha milyen színű jó esetben? (fal, konyhabútor)
Kedves Dalma!
A délen levő konyhánál két dolgot kell szem előtt tartanunk:
1. Legyen meleg színű – mert általában jó, ha a konyha meleg színű és a déli égtáj is jó, ha meleg színű.
2. Ne erősítsük túlságosan a Mars bolygóg, mert már így is duplán van jelen (a délnek is és a konyhának is a Mars az ura), tehát ne legyen a konyha túlságosan piros.
Tehát, lehet a konyhabútor fából, olyan fából, ami fa színű is. Ha nyomaszt a túl sötét konyha, akkor lehet világos színű is a konyhabútor, de mindenképpen meleg színű. Ha fehéret szeretnél, akkor legyen inkább enyhén vajszínű, stb. Én személyesen a világos konyhákat szeretem, azok valahogy tisztábbak és vidámabbak. Ha Te is az ilyen szereted, akkor legalább a padló legyen terrakotta színű, vagy legyen néhány melegebb árnyalatú kiegészítő. Lehet tehát sok féle színből választani, arra kell törekedni, hogy ne legyen se hideg, se túlságosan piros/vörös.