Nagyon sokat hallhattál már a Vaszati energetikai eszközeiről, a yantrákról, de nem biztos, hogy azt is tudod, hogyan készülnek, hogyan működnek.
A védikus kultúrában a yantráknak, a yantra készítésnek sok-sok évezredre visszanyúló hagyományai vannak. Éppen ezért nagyon sok fajta yantrát lehet készíteni. Ezeknek a különböző yantráknak persze mind-mind más a szerepük, másban segítenek, másra használják őket.
A yantrák szinte kivétel nélkül valamilyen nagyhatalmú személyhez, félistenhez, Istenséghez kötődnek. Indiában a bolygókat is személynek tartják, éppen ezért még a bolygó yantrák is személyekhez kapcsolódnak. A Nap nem más, mint Surya, a Hold Chandra, a Vénusz Sukracarya, a Szaturnusz Sani, stb.
A yantrák legtöbbje egyúttal különleges „erődiagram„, azaz a különleges szerkezetük, mértani formájuk már önmagában is nagyon hatásos. Vannak azonban egészen egyszerű yantrák is, melyeket mindössze 9 (vagy több) szám jelöl.
A bolygók yantráit lehet például csak számokkal jelölni, de maguknak a bolygóknak is van geometrikus yantrájuk is:
Általánosságban minden yantráról elmondhatjuk, hogy akkor működik igazán, ha azt a megfelelő időpontban a megfelelő személy készíti. A megfelelő személy nagyon fontos a kézzel rajzolt yantráknál. Legjobb, ha egy felszentelt védikus pap – brahmana – készíti.
Nyomtatott yantrák esetében fontos az időpont, valamint az, hogy a yantrát (még mielőtt eljut a tulajdonosághoz) szintén egy arra alkalmas személy (brahmana) felszentelje.
Sokan kérdeztétek már, hogy mi a különbség a yantra és a mandala között, hiszen a yantrák, és a mandalák hasonlóképpen készülnek.
Mind a yantrák, mind a mandalák elkészítéséhez szükség van valakire, aki megrajzolja, megfesti, vagy történetesen kinyomtatja azt a bizonyos mértani ábrát. Ezt a folyamatot hívjuk tantrának. Amikor a geometriai ábránkhoz egy mantra (azaz védikus ima) is tartozik, akkor beszélünk yantráról. A mantrák pedig a yantrához tartozó személyt dicsőítik. Ha egy geometrikus ábrához nem tartozik egy személy és egy mantra, akkor az az ábra nem yantra, hanem „csak” egy mandala. Remélem, ezt eddig sikerült megemészteni… 🙂 A mostani általánosságok után, legközelebb már a Vaszatiban használt yantrákról lesz szó. Az itt látható Sri yantra például az egyik leggyakrabban használt yantra. Nem véletlen, hogy a 27 napos programnak is szerves tartozéka…
Kedves Edit!
Most készülök elhelyezni a yantrákat. Lehet, hogy egy kicsit elébe megyek a következő bejegyzésnek, de van néhány pusztán technikai jellegű kérdésem.
Azt olvastam már, hogy a yantrákat ajánlott bekeretezni, de üveggel is le lehet fedni, vagy „csupaszon” kell keretezni?
Számít-e a keret formája, vagy akár a színe? Lehet-e nem négyzet, hanem téglalap alakú keretbe helyezni a yantrákat? Én csak ilyet találtam a boltokban.
Lehet-e színes kartonnal „aláfedni” (mondjuk, az érintett bolygó színének megfelelővel), vagy ha nagyobb a keret, mint a yantra, akkor csak fehér kartont tegyek alá? Rá lehet-e ragasztani a yantrákat a kartonra, vagy nem?
Izgatottan várom a választ, mert nagyon kíváncsi vagyok a yantrák hatására.
Köszönettel: Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
A yantrákat nyugodtan be lehet keretezni úgy, mint bármilyen más képet, azaz nyugodtan lehet előtte üveglap. Amire figyelni kell az leginkább az, a yantra nehogy fejjel lefelé, vagy oldalt kerüljön a képkeretbe.
A téglalap alakú keret is jó. A színe, stílusa pedig illeszkedjen a lakás hangulatához. Választhatod a kereteket a yantrák domináló színei alapján is.
Igen, a yantrák alatti karton (paszpartu) lehet a yantrához passzoló színű.
Remélem, sok jó tapasztalatod lesz!
üdv. Edit
Kedves Edit!
Köszönöm a segítséget.
Zsuzsa
Kérdésem, hogy hol tudok beszerezni egy Kuvera yantra-t?
Hová érdemes rakni?
Budapesten mikor lesz kezdő vaszati oktatás?
Köszönettel: Szilvia
Kedves Szilvia!
Sajnos Kuvera yantrával kapcsolatban nem tudok segíteni. Feltételezem, hogy a pénzügyi helyzeted javítása miatt kellene…
Ez esetben azt javaslom, hogy nézz jól körül otthonod északi részén, és a Kuvera yantra helyett szerezz be egy Sri és/vagy egy Buddha yantrát. A Buddha yantra kerüljön északra, a Sri yantra kerülhet a főbejárathoz, vagy akár a pénztálcádba is. (Bár a weboldalunkon nincs feltüntetve, van Sri yantrák 7,5×7,5 cm-es és 6,5×6,5 cm-es méretben is. Ez utóbbi sötétkék hátterű és matricás.)
Egészen lesz még az őszi haladó tanfolyam előtt kezdő tanfolyam is Budapesten, de egyelőre nincs fix időpont.
Azt javaslom, hogy vedd fel a kapcsolatot a Vaszati Szövetség oktatóival, és amint lesz időpontjuk, értesíteni fognak.
Kedves Szilvia!
Most kaptam a hírt, hogy Czobor Éva tart kezdőszintű tanfolyamot szeptemberben. Az időpont: 2010. szeptember 11-12. és szeptember 25-26.
Még több információért kattints ide!
üdv. Edit