Napjainkban sajnos sokan küzdenek alvászavarokkal – az őket érő mindennapos stressz, zaj, és egyéb nemkívánatos hatások miatt. Erre még rátehet egy lapáttal az is, ha a hálószoba nincs megfelelő helyen (pl. délkeleten, északkeleten vagy északnyugaton van, ami már önmagában is kiváltó oka lehet a felületes alvásnak), vagy nincs jól berendezve. S ha még mindez nem elég, rossz szokásainkkal mi magunk is gondoskodunk arról, hogy ne tudjunk aludni.
A pihentető alvás pedig nagyon fontos mind testi, mind lelki egészségünk megőrzése miatt. Ebben a videóban arról beszélek, mit lehet tenni a jobb alvásért akkor, ha az alvóhelyünk nem felel meg a Vaszati elvárásainak és jelen pillanatban úgy tűnik, nincs lehetőség nagy változtatásokra.
Természetesen vannak további alvásjavító tippek is, amikről nem beszéltem. Nagyon jók pl. a nyugató hatású gyógyteák, gyógyteakeverékek. Az én nagy kedvencem a citromfű tea, amiről azt mondják, hogy ha napközben isszuk, akkor frissít, ha este, akkor pedig segíti az elalvást.
Nagyon szeretem még a levendulát, leginkább a levendula olajat, aminek szintén kellemes, nyugtató hatása van, ráadásul – a halántékra és a tarkóra kenve – még az enyhébb fejfájást is elmulasztja…
Biztos neked is vannak jól bevált alvás-segítő tippjeid, ha gondolod, oszd meg velünk!
Kedves Edit,
Talán,ahhoz, hogy jobban tudjon aludni, éjszakára bevihetne a szobába egy zöld növényt,melynek a levelein gyorsabb az anyagcsere,így bíztositva több oxigént.Nappal viszont ki kellene tenni.
Ez attól függ, mekorra hely van elhelyezni a növényt.
Mindenkinek kívánok jól szellőztethető alvóteret.
Kedves Gizella!
Köszönöm a tippet! Én úgy tudom, hogy a növények csak a fotoszintézis során termelnek oxigént, tehát nappal. Ha a szoba nem kap természetes fényt, akkor ez sajnos nem működik… Ha viszont a szomszédos szoba – ahonnan a hálófülke nyilik – ablakos, akkor ott lehet több növény is, és ha nyitva marad éjszakára az ajtó, akkor onnan tud jönni friss levegő…
Kedves Edit!
A párom kedvező ègtája èszaknyugat, az enyèm pedig èszakkelet. Ön szerint hová lenne èrdemes áttennünk èszaknyugatról a hálószobát?
Hálásan köszönöm válaszát!
Kedves Ildikó!
Ha jól értelmezem, a Vaszati szerinti egyéni égtájotok már ki lett számítva, és ez alapján a párod kedvező égtájai az ÉNY, É, ÉK és a DNY, a tieid pedig az ÉK, K, DK és az ÉNY. (Ez így korrekt?)
Ez egy elég nehéz kombináció. Mindkettőtök számára kedvező az északkelet és az északnyugat. Északkeletre általában nem javasolunk hálószobát, de jó lehet ott a nappali vagy akár egy közös dolgozó vagy meditáló szoba. Északnyugat sem az a tipikus hálószoba égtáj, de jobb az északkeletnél. Ha az ayurvédikus alkattípusotok alapján nem vagytok nagyon levegős (vagy tüzes) alkatúak, akár még szóba is jöhet.
Szóba jöhet még a délnyugat, ami a párod számára jó égtáj és az általános Vaszati elvek szerint is jó ott aludni. Ha ezt választjátok, akkor nagyon fontos, hogy neked legyen valami külön kis kuckód (dolgozó sarok, hobbi sarok, stb.), ami olyan égtájon van, ami számodra kedvező és ott tölts is minél több időt.
Mivel számodra kedvező a délkelet is, nagyon jó, ha ott van a konyha, mert így főzés közben is a kedvező égtájadon tartózkodhatsz. (És egyébként is délkeleten van a konyha legjobb helye.)
Kedves Edit!
Köszönöm a rèszletes válaszát! A házunkat vaszati tanácsadó segtsègèvel nèzettük meg, ès az egyèni ègtájak kiszámítása után komoly fejtörèst okozott,hogy a hálószoba hová kerüljön! A konyha szerencsère dèlkeleten van, nagyon szeretek sütni főzni,így valószínűleg a dèlnyugati háló mellett döntünk. Köszönjük mègegyszer a tanácsát!
Kedves Ildikó!
Ezt örömmel hallom!
Igen, szerintem a délnyugat jó döntés lesz.
Kedves Edit!
Nálunk szintén problémás hogy hová kerüljön az ágy, illetve a háló. Eddig egy é-i szobát használtunk, de nem igazán tudtunk pihenni. Átrendezés után, a dny-i területet választottuk. Közben kiderült hogy mindkettőnk számára kedvezőtlen a dny-i terület. Az én egyéni égtájam az észap, a páromé az északkelet. Tehát nekem jó lenne mondjuk a nyugat, neki az északnyugat. Ebben az esetben „fejjel északnyugatnak” aludnánk. Ez elfogadható így?
Válaszodat előre is köszönöm,
Kati
Kedves Kati!
Azt semmiképpen sem javaslom, hogy hogy költözzetek vissza az északi hálóba, mert a párodnak az a legkedvezőtlenebb égtája.
Ami mindkettőtöknek jó lenne, az a kelet lenne, persze kérdés, hogy van-e keleten hálószobának alkalmas helyiség.
Ha ez nem működik, akkor maradjatok délnyugaton, mert az általános Vaszati elvek szerint jó ott aludni. Arra figyeljetek, hogy alvás közben semmiképpen se aludjatok fejjel észak vagy annak mellékégtájai felé. Tehát az általad javaslolt északnyugat felé alvás semmiképpen sem jó ötlet. Az egyéni égtáj azt mutatja meg, hogy hol jó tartózkodni, nem azt, hogy milyen irányba forduljunk.
A legjobb alvási irány a kelet (tehát az ágy vége keleten van), de szóba jöhet a dél és a nyugat is – attól függően, hogyan lehet berendezni a szobát. Észak, északkelet és északnyugat felé azonban semmiképpen se legyen a fejetek alvás közben.
Remélem ez segít és jól tudtok majd aludni!
Arra pedig érdemes odafigyelni, hogy a kedvező égtájaitokon is tartózkodjatok eleget!
Kedves Edit!
Mindkettőnk egyéni legjobb égtája észak.
Szerencsések vagyunk mert Vaszati szerint is aludhatunk együtt 🙂
Tehat északon van hálószobánk, a fejünk pedig, délnyugati irányba néz alvás közben ( a fejünk teteje)
Ez így jó?
Kedves Anita!
Igen, ha észak kedvező égtájatok, lehet ott a hálószoba és az is rendben van, hogy délnyugat felé van alvás közben a fejetek.
A mi fontos, hogy alvás közben észak, északkelet vagy északnyugat felé NE legyen a fejünk. A délnyugat viszont segíti a mély alvást.