Mit jut eszedbe otthonod déli területéről? Ha még nem hallottál a Vaszatiról, akkor elsősorban a napsütés, de ha már hallottál róla, akkor talán az, hogy a déli területtel és a vele szemben levő északival kapcsolatban szembesülhetünk némi ellentmondással: egy nyugati építész és egy Vaszati építész másképp gondolkodik ezekről a területekről.

Otthonunk egyes területeinek a minőségét az határozza meg, hogy milyen elemek, milyen bolygók, mely félistenek uralkodnak ott és hogyan érik a Földünket behálózó energiaáramlások.

Az elemek közül délen a föld és a tűz van jelen, a bolygók közül a Mars, a félistenek közül pedig Yamaraja, akinek egy másik neve Dharmaraja. Ő tehát a halál ura (Yamaraja) és egyúttal a dharma ura (Dharmaraja). Ami pedig az energiaáramlást illeti: az északról érkező pozitív életenergiák itt távoznak.

A déli terület minősége akkor jó, ha az ablakok nem nagyok (hogy az energiák ne tudjanak túl gyorsan távozni), ha nehéz, de melegszínű bútorokkal van berendezve. Jó itt aludni, főzni, étkezni, jó helyen van a nappali, a konyha és még a raktár is. Bár a víz elem nincs jelen, mégis tehetünk ide fürdőszobát, sőt vécét is.

Ami nem jó délen, az a főbejárat, a bővítmény. Nagyon kedvezőtlen a déli lejtő és a kerti tó is, valamint az, ha a háztól délre folyik egy patak vagy egy folyó.

Ha jobban belegondolunk, túl sok tiltást nem találunk délen, mégis a gyakorlatban azt tapasztaljuk, hogy nagyon sok magyarországi épület küzdd déli problémákkal. Ennek a fő oka abban rejlik, hogy a nyugati építészet a tervezéskor elsősorban a ház benapozására figyel, emiatt ide kerülnek a legnagyobb ablakok, teraszok, ugyanakkor a ház északi része, amit szinte alig ér napfény, el van hanyagolva: gyakran teljesen zárt (ami miatt nem jutnak be az energiák) és gyakran itt találjuk a mellékhelyiségeket is, melyek közül a vécé, a raktár, a lomtár nincs jó helyen északon.

Ez a nyugati építészetre jellemző gondolkodásmód vezet a legtöbb problémához egy olyan épületnél, amit nem a Vaszati szerint terveztek. A problémát pedig nem is az épület, sokkal inkább a lakók érzik meg, ők tapasztalják.

Érdekes, hogy tőlünk nyugatabbra, pl. Ausztriában a legtöbb háznak minden égtáj felé vannak ablakai, nincs úgy elhanyagolva az északi oldal, mint nálunk.

Érdekes, hogy tőlünk nyugatabbra, pl. Ausztriában a legtöbb háznak minden égtáj felé vannak ablakai, nincs úgy elhanyagolva az északi oldal, mint nálunk. Nálunk az is probléma, hogy gyakran a házat az északi telekhatárra kell építeni, s emiatt nem lehet oda nagyobb ablakot tenni.

Pár hete tartottuk a Magyarországi Vaszati Szövetség első online találkozóját, ahol többek között erről a déli területről  és az észak-dél kapcsolatáról beszélgettünk. Arra jutottunk, hogy a déli terület – vagy az észak-dél tengely – hibái több problémát is okozhatnak, például veszteségeket, korai halált, betegségeket, baleseteket, erkölcsi problémákat, szenvedélybetegségeket, stb.

Ellenben, ha rendben van ez a terület, az támogatja az anyagi életünket, a munkánkat, pénzügyeinket, egészségünket, jó hatással van a dharmára.

Hogy jobban megértsd a déli terület jelentőségét, ismerkedjünk meg a dharma szó három fő jelentésével!

1.) A Dharma jelenthet egész egyszerűen egy szép, erkölcsös életet, ami azt jelenti, hogy szépen élünk, nem bántunk másokat és saját magunkat sem. (Nincsenek káros szenvedélyeink, hűségesek vagyunk a társunkhoz, betartjuk a természet és a társadalom törvényeit, stb.) Ellenkező esetben előfordulhat például agresszió, alkoholizmus vagy egyéb szenvedélybetegség.

2.) A Svadharma utal a természetünkre, vagyis arra, hogy mihez értünk, miben vagyunk jók, mit szeretünk csinálni. Ha tisztában vagyunk a Svadharmánkkal, akkor – gyerekként – könnyű dolgunk van a pályaválasztáskor, a munkánkban ki tudunk teljesedni, sőt, a munkánkra hivatásként tudunk tekinteni. Ha a Svadharmánk támogatva van, akkor örömmel végezzük a munkánkat és ezt mások is megbecsülik: szívesen bíznak meg minket a feladatokkal, munkával, és az elvégzett munkát szépen meg is fizetik. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy eltékozoljuk a tehetségünket, hogy nem fizetik meg rendesen a munkánkat, vagy az, hogy nem is szeretjük azt a tevékenységet, amit nap mint nap végzünk.

3.) Sanatana Dharma: ez a szó arra utal, hogy eredetileg mindannyian Isten örök szolgái vagyunk. Vallási hovatartozástól függetlenül az elsődleges kötelességünk, hogy Őt elégedetté tegyük.

Ha otthonunk déli területe rendben van, akkor Dharmaraja elégedett és segít bennünket abban, hogy a dharma e három formájával jó viszonyban legyünk: erkölcsös életet éljünk, elégedettek legyünk a munkánkban és ne tévesszük szem elől, bármilyen szerepet is játszunk itt ebben a földi életben, hogy végső soron Isten szerves részei vagyunk.

Ahogy látod, beillesztettem ide egy videófelvételt. A találkozónk egy részét ugyanis videóra rögzítettük. Itt beszéltünk a déli területről és egy nagyon fontos személyiségről is, akinek a neve Narasimha. Ha már vannak otthon yantráid, egész biztos, hogy van közöttük Narasimha védelmező yantra is és talán egy másik Narasimha yantra is, mely a Marshoz tartozó yantra. Ezt a yantrát szoktuk a déli problémák korrigálására használni.

A Narasimha-raksana (Narasimha védelmező) yantra hátulján találsz egy mantrát, a Narasimha Mahamantrát, mely többek között azt mondja, hogy Narasimhától (e yantra istenségétől) még maga a halál is retteg. Miért olyan fontos ez? Azért, mert ha a sérült déli területen elhelyezzük az oda tartozó Narasimha yantrát (ha a bejárat van ott, akkor ez lehet a Narasimha védelmező yantra, egyéb esetben a Mars-Narasimha yantra), akkor ez a yantra képes arra, Yamaraja (a halál ura) megbékéljen.

Ha szeretnéd hallani Narasimha történetét és szeretnél még többet megtudni otthonod déli területéről, szánj rá egy kis időt és nézd meg a fenti videót!

Mindenképp javaslom, hogy vedd komolyan otthonod déli területét, még akkor is, ha – ahogy korábban írtam – a legtöbb helyiség jó helyen lehet ott. Ha házvásárlás előtt állsz, mindenképp győződj meg róla, hogy a déli területtel szemben levő észak kellőképpen nyitott legyen (legjobb, ha nyitottabb mint a dél), és mindenképpen kerüld a déli lejtőt!

Ha egyensúlyban tudjuk tartani ezt a két fontos és a megszokottnak leginkább ellentmondó égtájat, az északot és a délt, akkor egy nagy lépést teszünk egy elégedettebb élet felé!

Manhertz Edit

Manhertz Edit

Neked ajánlom:

Egyszerű tippek a jó alváshoz

Napjainkban sajnos sokan küzdenek alvászavarokkal - az őket érő mindennapos stressz, zaj, és egyéb nemkívánatos hatások miatt. Erre még rátehet egy lapáttal az is, ha a hálószoba nincs megfelelő helyen (pl. délkeleten, északkeleten vagy északnyugaton van, ami már...

Mi a gond az északkeleti hálószobával?

Arról már sokat beszéltünk, hogy miért nem jó délkeleten aludni, arról azonban nem, hogy miért nem jó az északkeleti hálószoba. A Vaszati tárcsa pontértékei szerint a délkeleti és az északkeleti hálószoba egyaránt -8 pontos, mely egyértelműen mutatja, hogy valóban nem...

Egy nyaralás vaszatis tanulságai

Augusztus végén nyaralni voltunk a férjemmel. Négy különböző helyen szálltunk meg. A szállások között volt belvárosi szálloda, csendesebb helyen levő szálloda, családi apartman és egészen egyszerű kis ház egy csendes faluban. Nem szeretném megnevezni sem a...

Az ideális hálószoba titkai – 13 tipp a pihentető alvásért

Március közepén van az alvás világnapja. Ilyenkor tanulmányok tucatja lát napvilágot, melyek nagyjából mind arról szólnak, hogy évről-évre rohamosan romlik az emberek alvásminősége: nehezen alszanak el, gyakran felébrednek, nem tudnak visszaaludni, reggel fáradtan...