Ha körülnézek egy családi házakkal teli utcában vagy megnézek néhány családi ház tervet, legtöbbször azt látom, hogy a ház délnyugati részén van egy terasz, északkeleten pedig a mellékhelyiségek. Ha történetesen keleti az utca, akkor a délnyugati teraszhoz általában egy északkeleti garázs tartozik, ritkább esetben a garázs helyett egy szoba. (Na ennek már örülök, de ez nagyon ritka.) De még akkor is, ha északkeleten szoba van, a délnyugati terasz szinte garantált…
Sokáig úgy gondoltam hogy ez főleg hazai sajátosság, de sajnos nem. A ház délnyugati részét szinte minden országban sikerül valahogy elrontani: vagy ott van a bejárat, vagy egy nagy terasz, vagy valamilyen bővítmény…
Az utóbbi időben többször is szembejött velem a délnyugat problémája és úgy látom, nagyot kell ahhoz változnia a világnak, hogy végre a házak délnyugati része úgy legyen kialakítva, hogy az támogassa a lakókat.
Mit kell tudni a délnyugatról?
1.) Elemek: Délnyugaton az elemek közül a föld elem van jelen, amely azt sugallja, hogy ha rendben van a délnyugat (kellőképpen nehéz, „földes”), akkor a lakók stabil alapokra számíthatnak, az életüket ez a stabilitás jellemzi majd mind az egészség, mind a munka, karrier, pénzügyek, mind a kapcsolatok terén. Lesz az életüknek egy olyan komoly alapja, amire lehet építeni.
Otthonunk olyan, mintha a második testünk lenne. Északkeleten van a fejünk, délnyugaton a lábunk és a fenekünk és a délnyugati mahamarma ponttal esik egybe otthonunk első csakrája, amely a stabilitásért felel. A délnyugat tehát megmutatja, hogy mennyire állunk két lábon a talajon, mennyire megalapozott az életünk.
2.) Bolygók: Délnyugaton a bolygók közül Rahut találjuk, akit a védikus asztrológiában Ketuval együtt gonosztevő bolygóként szoktak emlegetni. Ha a horoszkópunkban jól helyezkedik el, akkor lehet jó hatása: anyagi értelemben támogathat, elismertséget, hatalmat hozhat. Ha azonban nem jól helyezkedik el, akkor erősíti a mohóságot, erőszakosságot, tudatlanságot, őrültséget. Ugyanez vonatkozik az otthonunkra is: Rahu mindenképpen ott van délnyugaton, de ha a délnyugati területet megfelelően használjuk, akkor nem kell Rahu hatásától félnünk.
Itt megjegyzem, hogy az említett másik gonosz bolygó, Ketu északkeleten van jelen Jupiterrel együtt. Ha az északkelet nincs rendben, akkor Ketu negatív hatása erősödik, míg Jupiter kedvező hatása gyengül.
Képzeld el azt a gyakori helyzetet, hogy délnyugaton van a ház bejárata, északkeleten pedig a vécé. Olyan nagyon nem is kell ezt elképzelni, mert nagyon sok ilyen épület van, lehet, hogy Te is pont ilyenben élsz. Mi történik ekkor? A délnyugati a bejárat miatt Rahu hatása túlságosan felerősödik, mivel a főbejárat ura szintén Rahu! Ha pedig északkeleten van a vécé (ami sajnos nagyon gyakori) akkor Ketu hatása duplázódik északkeleten, mivel a vécé ura Ketu. A délnyugati bejárat és az északkeleti vécé tehát egy olyan súlyos hatású kombináció, amit mindenképpen el kell kerülni! Ha pedig ilyen házban vagy lakásban élsz, sürgősen korrigálni kell az északkelet-délnyugat tengelyt!
3.) Nagyhatalmú személyek: Vasztupurusa (a ház ura) történetéhez hozzátartozik, hogy minden egyes testrészére rátelepedett egy-egy nagyhatalmú személyiség, többségében félisten. Ezek közül a jelentősebbeket rendeljük egy-egy égtájhoz. Délkeleten Agni, a tűz istene uralkodik, északon Kuvera a kincstáros, északnyugaton Vayu, a szelek ura, stb. Délnyugaton viszont a félistenek helyett démonikus személyeket találunk, például Putanát, aki egy híresen gonosz boszorkány, és Nairutvát, aki a démonok egyik főnöke.
Az a tény, hogy délnyugaton démonok uralkodnak, szintén arra utal, hogy a délnyugattal csínján kell bánnunk. Ha minden rendben van délnyugaton, akkor ezek a démonok nem fognak minket háborgatni, sőt, megadják azt az anyagi segítséget, ami ahhoz kell, hogy az anyagi világban boldoguljunk. Hozzájárulnak tehát ahhoz, hogy megálljuk a helyünket ebben a világban, hogy stabilan álljunk a két lábunkon.
4.) Energiaáramlás: Ha az északról és keletről érkező pozitív energiaáramlást vizsgáljuk, azt látjuk, hogy miután ezek az energiák egyesültek és bejárták a házat, délnyugaton távoznak. A Vaszati egyik energetikai törvénye ki is mondja, hogy a ház délnyugati területének az energiapotenciálja negatív. Itt nem érkeznek pozitív energiák, az északkelet felől ideáramló energiák pedig már nem frissek, elhasználódtak. Ezért mondjuk, hogy a délnyugati terület energiapotenciálja negatív.
Egy másik energetikai törvény viszont azt mondja, hogy az energiapotenciálokon lehet változtatni. A délnyugati negatív energiapotenciált úgy tudjuk megváltoztatni, úgy tudjuk elérni, hogy ez a terület pozitívan hasson ránk, ha súlyos dolgokat teszünk ide: nagy, nehéz bútorokat, a kertben nagy fákat, stb. Az is csökkenti a délnyugat negativitását, ha magasabban van, mint a telek többi része, tehát, ha délnyugat irányában van egy domb, vagy a telek délnyugat felől lejt északkelet felé.
Azt már nem is kell mondanom, hogy ugyanezek a dolgok (súly, domb) az északkelet pozitív energiapotenciálját is gyengíti, holott azt erősíteni kellene. Itt megint megérkeztünk egy tipikus problémához, amivel nagyon gyakran találkozom: ez pedig a délnyugati lejtés. Ha egy telek délnyugati irányba lejt, az legalább olyan súlyos hiba, mint a délnyugati terasz vagy a délnyugati bejárat. És ez sajnos szintén gyakori!
Csak, hogy teljes legyen a kép: a tiszta vízfelületnek is van energiapotenciál erősítő hatása, emiatt van az, hogy délnyugatra tilos kerti tavat, medencét tenni!
Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy a délnyugat semmire sem jó. Dehogynem! Nagyon jó délnyugaton aludni! Felnőttek hálószobáját lehet délnyugatra tervezni, gyerekét nem. Ennek az oka, hogy a délnyugaton levő személy az, aki a „főnök” akár a családban, akár egy munkahelyen. Gyerekszobát tehát semmiképp ne tervezzünk délnyugatra, a szülők hálószobája azonban jó helyen lehet ott. Jó még délnyugaton raktározni is, lehet délnyugaton a gadrób, vagy valamilyen egyéb raktár. Ha a nappali van délnyugaton, még az sem gond, de ebben az esetben, főleg nehéz bútorokat válasszunk és főleg a ház délnyugati sarkát súlyozzuk le például egy nagy szekrénnyel vagy egy nagy növénnyel. És semmiképpen ne kapcsolódjon a nappalihoz délynugaton terasz!!! Ha mindenképp akarunk teraszt, akkor az legyen inkább nyugaton, vagy délen, de ezeken az égtájakon is csak akkor, ha a nyugatival szemben van egy keleti terasz is, vagy a délivel szemben egy északi… Csak így lesznek egyensúlyban az energiák.
Mindenképpen kerüljük a délnyugati bejáratot, a délnyugati teraszt, bővítményt, kerti tavat és ne vegyünk olyan telket, ami délnyugati irányba lejt!
Az utóbbi időben több vizsgált háznál is előjött a délnyugat problémája és érdekes módon, nem csak Magyarországon! Először egy franciaországi házat vizsgáltam ahol annak ellenére, hogy északkeleti az utca, a ház főbejárata a házat megkerülve, délnyugati irányból, pontosan délnyugaton van, ráadásul egy délnyugati verandán keresztül. (Bővítmény, főbejárat.) Az épület pikantériája, hogy az új tulajdonos, most fog asztrológiailag is a Rahu korszakába lépni. Meg is beszéltük, hogy a Rahu urát Varahát nagyon komolyan kell imádnia. Yantra formájában ott lesz a házban, de ezen felül ajánlott neki minden nap füstölőt is ajánlani és elmondani a mantráját.
Kedves lakáskereső ügyfeleim is több olyan családi házba is belefutottak, amelyek súlyos délnyugati hibával rendelkeznek, (délnyugati főbejárat, terasz, utca, lejtés – minden ami csak kedvezőtlen délnyugaton). Az a jó, amikor ezeket a hibákat még a keresés fázisában el tudjuk csípni!
Az elmúlt hetekben egy osztrák családnak próbáltunk házat tervezni. Sajnos Ausztriában ritka az olyan telek, ami nem lejt semerre. Az ő telkük „természetesen” délnyugat felé lejt. A Vaszati Szövetségben van olyan tanácsadó, aki déli, délnyugati lejtésű telekre nem is vállal tervezést. Azt kell mondanom, hogy teljesen igaza van…
Nos, én megpróbáltam, de az egész folyamatra rányomta a bélyegét a délnyugati lejtő. Az építész mintha nem is látta volna a Vaszati szerinti alaprajzi javaslatokat, homlokegyenest olyan tervjavaslatokat küldött, ahol délnyugaton volt a terasz, északkeleten a vécé… Volt már hasonló tapasztalatom ott dél felé lejtett a telek… Tehát nem csak az a gond egy ilyen tervezésnél, hogy kemény kompromisszumokat kell kötnünk a tervezés során, hanem az is gond, hogy a tervezés folyamata során nehéz megtalálni a közös hangot. Maga a folyamat is akadályoztatva van a kedvezőtlen telekadottság által.
Ezek a friss tapasztalatok – amelyek mind a délnyugat problémái és az északkelet-délnyugat tengely problémái köré összpontosultak – ismét megerősítették bennem, hogy nincs mese, a délnyugat minőségét rendkívül komolyan kell venni!
Most jutott eszembe, hogy pár hete kaptam egy emailt egy kedves olvasónktól, aki a következőket írta a délnyugattal, egész pontosan a délnyugati lejtővel kapcsolatban:
„Mondok valamit ehhez a délnyugati lejtéshez, ami végképp nekem betett. Fura mód elkezdett fájni a deréktájam úgy másfél hónapja. Sosem volt bajom a derekammal és nem is emeltem, húztam meg e testtájam, csak a semmiből elkezdett egyszer csak pokolian fájni és 6 hétig nem is jöttem ki a fájdalomból. Mivel nem volt magyarázat a derékproblémára, a lakásra rögtön gyanakodni kezdtem, hogy ‘húzza a derekam’ a délnyugati lejtő. Én innen menekülök többek között emiatt is! Ezt csak azért mondom, mert a dny-i energiák akár egészségügyi problémákat, krónikus, súlyos, elhúzódó, nehezen gyógyítható bajokat is okozhatnak és sajnos ezt személyes tapasztalatból éltem meg.”
Igen, a délnyugati lejtő szinte kihúzza az energiákat a telekről. Mindenképpen el kell kerülni!
A Vaszati Szövetség Facebook oldalán érkezett egy érdekes hozzászólás, amit itt megosztok a válaszommal együtt. Ezt írja:
Én most kezdek komolyan belefogni a házunk rendezésébe. A mostani írásod is rávilágit a problémára. DNy-on a legkisebb fiam hálószobába van, tényleg ő a főnök a családban
ÉK-en konyha van és a terasz egy része ahova most a kazánház épült! Ez egy óriási hiba volt.
A válaszom:
Többször találkoztunk már olyan helyzettel, hogy a délnyugati gyerekszoba lakója uralta az egész családot… Marcus Schmieke (a Vaszati tanárom) mesélte, hogy volt egy olyan esete, amikor egy több gyerekes családnak próbálta megtervezni, hogy melyik családtagnak hol legyen a szobája, figyelembe véve az egyéni égtájakat is. Ahogy próbálta kisakkozni, hogy mindenki a saját kedvező égtáján aludjon, újra és újra úgy alakult, hogy a legkisebb gyereknek, egy kislánynak jutott a délnyugati szoba, akinek ráadásul a délnyugat kedvező égtája is volt. A családtagoktól megtudta, hogy tényleg ő a főnök a családban és ezt még az is igazolta, hogy egyszerűen nem találtak neki másik helyet a házban, csak a délnyugati szobát. (A család többi tagjának nem volt jó a délnyugat.) Szóval, van ilyen.
Persze, ha zavaró a kisfiad dominanciája, akkor el lehet gondolkodni a szobacserén, de lehet, hogy ő tényleg ilyen domináns személy és nem érezné jól magát máshol. Ezt az egyéni égtájak ismeretében meg lehetne vizsgálni.
Északkeleten elég erős lesz a tűz elem, pedig a terasz az nagyon kedvező lenne ott.