Gyötört már valaha féltékenység? Előfordult már, hogy nem bíztál a párodban vagy a házastársadban és titokban meglested a telefonján a híváslistát, az e-mailjeit vagy a messenger üzeneteit?

Előfordult esetleg még gyerekként, hogy amikor a padtársadat megdicsérték, de téged nem, akkor rosszul érezted magad, mert ő ügyesebb volt? Esetleg a munkahelyeden volt hasonló élményed?

A féltékenység elég sok rétű lehet, a pszichológia komolyan foglalkozik is a témával – és gyakran a gyerekkorra, a gyerekkori élményekre, traumákra vezeti vissza a féltékenységre való hajlamot. A féltékenységnek lehet konkrét oka, de kiválthatja egy megmagyarázhatatlan érzés akár úgy is, hogy a másik fél teljesen ártatlan.

Akár okkal, akár ok nélkül féltékeny valaki, az érzés rettenetes lehet, érdemes minél előbb foglalkozni vele, mert a féltékeny személynek nem csak a mindennapjait, kapcsolatait (vagy kapcsolatát) teheti tönkre, de akár még az egészségét is.

Pár napja egy korábbi írásom kapcsán megkérdezte valaki, hogy vajon a Vaszati mit gondol a féltékenységről. Ha kínzó féltékenység gyötri, vajon otthonának mely területén kellene körül néznie, amely esetleg segítene megoldani ezt a gyötrő érzést? >>

Bevallom, meglepett a kérdés. Ezzel a témával még nem foglalkoztam, főleg nem a Vaszatival összefüggésben. Mielőtt bármit is válaszoltam volna a hölgynek (ez az új blogbejegyzés a válaszom), felvetettem a témát a Vaszati szaktanácsadóknak és az ő ötleteiket is felhasználva próbálom összeszedni mindazt, amire figyelni kell az otthonunkban, hogy elkerüljük a féltékenység érzését.

Mielőtt tovább mennék, fontos megjegyeznem ezzel a témával és bármilyen más témával kapcsolatban is: az otthonunkra úgy kell tekintenünk, mint egy táptalajra, amelynek a minősége egyes magok kicsírázását támogatja és a növény fejlődését is segíti, más magok csírázását és növekedését akadályozza, nehezíti, megint más magok pedig egyáltalán ki sem tudnak hajtani. Lehet olyan az otthonunk (azaz a táptalajunk), amely a szép, virágzó, gyümölcsöző növények fejlődését támogatja és lehet olyan, amely gyomokat vagy a kórókat. Az első példánál jó a ház Vaszati minősége, a másodiknál nem jó. Előfordulhat az is, hogy a talajunkból vegyesen hajt virágzó növény és gyom is és e gyomok egy része még gyógynövény is lehet: a jelenlétét nem kívánjuk, de tanulunk belőle… Ez utóbbi otthonnak vannak kedvező és kedvezőtlen tulajdonságai is, amelyek jól korrigálhatók.

Más szóval, az otthonunkra úgy kell tekintenünk, mint körülményre, amely minőségétől függően támogatja vagy akadályozza életünk eseményeit, céljainkat, kapcsolataink minőségét, egészségünket; de ebben az adott körülményben a cselekvők továbbra is mi vagyunk, mi hozzuk a döntéseket tetteinkről, életmódunkról és persze arról is, hogy javítunk-e a körülményen vagy az előző hasonlatra utalva: a táptalajon, és alkalmazzuk-e a Vaszati lehetőségeit otthonunkban vagy sem.

Itt a kertben elsősorban a dísznövények ragadják mega figyelmet, pedig a talaj szintjén ott vannak a gyomok is. Még egy tökéletesen tervezett Vaszati házban is előfordulhat, hogy a

Ebben az őszi kertben elsősorban a dísznövények ragadják mega figyelmet, pedig a talaj szintjén ott vannak a gyomok is és a veteményeskert letermett, elhalt növényei is. A legtöbb otthon ilyen: vannak jó és kevésbé jó tulajdonságai, így a lakók életében is vannak jó és kevésbé jó események. Ezen a helyzeten lehet javítani a Vaszati segítségével.

Mindezt azért tartottam fontos elmondani, hogy megértsük: az otthonunk sok dolgot elárul rólunk, sok dologban segít vagy támogat, de minden esetben, bármilyen problémára is keressük a választ, azon túl, hogy az otthonunkat megvizsgáljuk, fontos saját magunkat, a gondolatainkat, érzéseinket, tetteinket is megvizsgálni és ha szükségesnek látjuk, azokon is változtatni az otthonunk korrekciójával együtt.

Na de, térjünk vissza féltékenységhez, amit több irányból is megközelíthetünk.

A Vaszati szaktanácsadókkal először az önbizalom problémájára gondoltunk. Egy egészséges önbizalommal és önbecsüléssel rendelkező személy érdemesnek tartja magát a szeretetre és nem gondol arra, hogy a párja mást keres helyette. És valóban: egy stabil önbizalommal rendelkező személy vonzó mások szemében, kellemes társaság, nincs oka arra gondolni, hogy esetleg megcsalják, tehát nincs oka a féltékenységre.

Az önbizalomnak több égtájjal is szoros kapcsolata lehet: az egyik a kelet, mely a Nap uralma alatt áll és közvetlen kapcsolata van az önvalóval. A egészséges önbizalomhoz elengedhetetlen a jó kommunikáció, mely az északnyugaton uralkodó Holdhoz és az északon uralkodó Merkúrhoz is kapcsolható. Ha rendben van otthonunk déli területe, akkor az ott uralkodó Mars is jó helyzetben van, s ez egy egészséges öntudatot, bátorságot ad.

A csakrák közül a napfonat csakrához tartozik az önbizalom. Ez a csakra (a harmadik csakra) otthonunk középső részén, a Brahmasztán terültén található. Mindenképp meg kell említenünk a délnyugatot és vele együtt a gyökércsakrát is, mely szintén hatással van az öntudatra, a stabilitásra, magabiztosságra.

A délnyugattal kapcsolatban tudni kell, hogy ha olyan épületről van szó, amelynek a fala párhuzamosak (vagy közel párhuzamosak) a fő égtájakkal, akkor nagyon fontos, hogy az épület délnyugati sarka pontos derékszöget zárjon be. Egyik tanácsadónk tapasztalata, hogy ha a délnyugati sarok nem derékszögű és emellé más Vaszati hibák is kapcsolódnak, akkor jó eséllyel jogos lesz a féltékenység, azaz előfordulhat, hogy valamelyik fél tényleg félrelép.

Ha meginog a bizalmunk a párunkban, annak általában lehetnek párkapcsolati okai, melyre további égtájak (is) hatással vannak. Mindenképp meg kell vizsgálni az északkelet minőségét, ahol az északról érkező női és a keletről érkező férfi energiák egyesülnek. Ha északkeleten probléma van (például zárt vagy itt van a vécé), akkor probléma lehet a párkapcsolattal és még ezen felül a férjjel. (Az északkelet minősége utal a férjre.)

Bizony még az állatvilágban is van féltékenység. Hiába volt hűséges a kislány (jobb oldalon), ha megjelent egy másik fiú gyík a közelében, bizonya fiú gyík (balra) egyből féltékeny lett és megpróbálta elüldözni a betolakodót.

Bizony még az állatvilágban is van féltékenység. Hiába volt hűséges a kislány (jobb oldalon), ha megjelent egy másik fiú gyík a közelében, bizonya fiú gyík (balra) egyből féltékeny lett és megpróbálta elüldözni a betolakodót. megjelennek a gyíkok is. Ők a mi gyíkjaink, a baloldali a papa, a jobboldali a mama.

S ha már megemlítettem a férfi és a női energiákat, fontos kitérni a kapcsolatbéli szerepükre. Ha problémás az észak, akkor sérülnek a női energiák. A női energiák sérülése okozhatja, hogy a család hölgy tagjai (pl. a feleség) nem érzi jól magát, de okozhatja azt is, hogy a hölgy nem elég nőies vagy, nem érzi magát elég nőiesnek, s emiatt arra gondol, hogy talán a férjének sem tetszik már úgy, mint régen. Ugyanez igaz a kelet problémájára és a férfiakra: a férj nem érzi jól magát, vagy nem érzi elég férfiasnak magát.

A Vaszati tanácsadóink javasolták még, hogy északnyugaton és délkeleten is kutakodjunk. Az északnyugatról már volt szó a jó kommunikációval kapcsolatban, ami nem csak az erős önbizalomhoz szükséges, hanem ahhoz is, hogy a férj és feleség között igazi tartalmas, őszinte, bizalmas kommunikáció alakuljon ki. Ha a kommunikáció őszinte és ezáltal a házaspár mindent meg tud egymással beszélni, akkor nincs ok féltékenységre! Sőt, a feltörő féltékenységről is tudnak őszintén beszélni, ami már egy hatalmas lépés a megoldás felé.

A Vénusz és a tűz hatása alatt álló délkelet pedig a romantika és a szenvedély területe. Ha egy kapcsolatból sok-sok év után kialszik a tűz, előfordulhat, hogy valamelyik fél más felé kacsint, vagy legalábbis erre gyanakszik a párja…

A kör lassan bezárult: már csak a nyugatról nem volt szó, amely nem is inkább a féltékenységről ad információt, hanem inkább a házasság tartósságáról, vagyis arról, hogy élethosszig tartó lesz-e a házasság vagy válással végződik. A hölgy, aki a féltékenységgel kapcsolatban kérdezett, említette, hogy már a válás is megfordult a fejében, éppen ezért javaslom, hogy ne vegyük félvállról a nyugat minőségét sem.

Ahogy már az Edda Művek is énekelte: „Te nem érzed ezt a kínt, nem voltál féltékeny soha…” – a féltékenység egy kínzó, gyötrelmes érzés, azt kívánom mindenkinek, hogy soha ne kelljen ezt átélnie.

Bárkinek, aki olvassa ezt az írást és féltékenység gyötri, javaslom, hogy minél előbb kezelje a problémát, derítse ki a féltékenység forrását, ami lehet gyerekkori trauma, önbizalomhiány, önbecsüléshiány, de sajnos az is előfordulhat, hogy a féltékenységnek valós oka van. Akármelyik esetről is van szó, javaslom a mielőbbi őszinte és egyenes kommunikációt azzal a személlyel, akivel kapcsolatban feljött ez az érzés – akiben meginogott a bizalmunk -, mert csak így tudunk továbblépni és a gyötrő gondolatok helyett kellemes gondolatokkal megtölteni az elménket. És persze mindenképp nézzünk körül az otthonunkban is!

Manhertz Edit

Manhertz Edit

Neked ajánlom:

Otthonunk, mint igazi menedék

Legutóbb már szó volt arról, hogy mi az a négy összetevő, amitől egy lakásból otthon lesz. Most egy kicsit továbbmegyünk és arra keressük a választ, hogy mi kell ahhoz, hogy az otthonunkból igazi menedék legyen. Az előadást 2016. november 3-án, Egerben rögzítettük:...

Vaszati álomvilág?

Sokan kérdezték már tőlem, milyen érzés Vaszati házban élni. Elképzelhetünk egy olyan álomvilágot - vagy áloméletet, ahol minden úgy történik, ahogy mi akarjuk, ahol minden arannyá válik a kezünk között, mindenkivel jóban vagyunk, mindig egészségesek vagyunk,...

Otthonunk férfi és női energiái

Tudod-e, hogy mit jelent az a szó, hogy Vaszati? A Vaszati - ahogyan a Vasztu is - szankszrit nyelven házat, lakóépületet jelent. Az egyes szótagok pedig utalnak a Vaszati három fő lábára, a három fő szabályrendszerére. VA = energetikai rendszer SZA = információs...

Szeretnéd, ha a Vaszati gyorsabban hozna pozitív változásokat?

Az egyik leggyakoribb kérdés a Vaszatival kapcsolatban, hogy: vajon milyen gyorsan hat? Mennyi idő múlva érezhetem majd a pozitív változásokat? Ilyenkor általában azt szoktam válaszolni, hogy attól függ, mennyit sikerült változtatni az otthonodban, milyen a Te egyéni...

Élhetünk-e félelem nélkül egy félelemmel teli világban?

A védikus irodalom az anyagi világot Kunta-lokának nevezi. Loka bolygót vagy világot jelent Kunta pedig félelmet. A lelki világ bolygóinak összefoglaló neve pedig Vaikunta-loka, ahol a Vaikunta név a félelem teljes hiányát, azaz félelem nélküliséget jelent. Nincs mit...

Éled vagy csak túléled az életedet?

Reggelente, amikor megszólal az ébresztő, mire gondolsz? Örülsz az új napnak, amely tele van lehetőséggel, amelynek minden perce valami jót tartogat számodra? Ha igen, akkor minden bizonnyal örömmel és lelkesedéssel ugrasz ki az ágyból, s alig várod, hogy mint az...

Az építészet nem csak művészet, felelősség!

Hatalmas felelősség van az építészek vállán. Talán ők maguk sem tudatosak arról, hogy egy-egy megtervezett és elkészült épülettel - legyen szó lakóházról, közintézményről vagy éppen egy szállodáról - milyen nagy hatást gyakorolnak az épületet használókra és azokra,...

Miniházak és a Vaszati

Legutóbb arról beszéltünk, hogy micsoda nagy felelősség van az építészek vállán. Az általuk tervezett épületeknek több követelménynek is meg kell felelniük, melyek a statika, használhatóság, esztétika, ökológia és persze a Vaszati - ez utóbbi sajnos még a legtöbb...

Mi az a Vaszati? – Marcus Schmieke előadása

A fenti kép 2004. februárjában készült Piliscsabán abban az okató központban, ahová az első magyarországi szaktanácsadó képző tanfolyam tanulóival beköltöztünk hat napra, hogy Marcus Schmiekétől Vaszatit tanuljunk. A reggeleket közös énekléssel kezdtük, ezzel...

Ne legyen több hajléktalan!

A nemrég életbe lépő "hajléktalan törvény", egész biztos, hogy mindenkiben kiváltott valamilyen érzelmet: sajnálatot, haragot, felháborodást, csodálkozást, egyetértést vagy épp egyet nem értést... Nehéz közömbösen gondolni arra, hogy lassan-lassan egyre hidegebb lesz...

Otthonunk déli része – a dharma területe

Mit jut eszedbe otthonod déli területéről? Ha még nem hallottál a Vaszatiról, akkor elsősorban a napsütés, de ha már hallottál róla, akkor talán az, hogy a déli területtel és a vele szemben levő északival kapcsolatban szembesülhetünk némi ellentmondással: egy nyugati...

A harmonikus otthon négy összetevője

Gondolkodtál már azon, hogy mi kell ahhoz, hogy egy otthon harmonikus legyen? Egyáltalán mit jelent az a szó, hogy harmónia? Mielőtt tovább olvasnál, állj meg egy percre és gondolkodj el azon, mi jelenti számodra a harmóniát - úgy általában, és az otthonodban....