Előfordult már veled valaha, hogy új életet kezdtél? Önszántadból vagy kényszerből?

A közelgő új év varázsa gyakran elindít bennünk egy folyamatot: jövőre másképp lesz! Új életet kezdek! Leszokom erről, rászokom arra… Többet mozgok, kevesebbet eszek – és azt is csak egészségeset. Új vállalkozást indítok, otthagyom a régi állásomat, rendbe teszem a kapcsolataimat, a pénzügyeimet, az egészségemet… Ismerős? A közelgő új év hatására talán benned is megfogalmazódott  valami, ami jövőre másképp lesz.

Ezek olyan elhatározások, amelyekre vágyunk, melyekről mi magunk hoztunk döntést.

Előfordulhat azonban, hogy valamilyen külső (vagy belső) kényszer hatására kell új életet kezdenünk. Nem terveztük, nem vágytunk rá különösebben, de történt valami, ami mindent, amihez eddig hozzászoktunk, amit az életünknek tekintettünk, felborított, s emiatt akár szeretnénk, akár nem, új életet kell kezdenünk. Talán kirúgtak a munkahelyünkről, kiderült egy kellemetlen betegség, esetleg eltávozott egy szerettünk, aki a mindennapjaink része volt, s ezek a kellemetlen változások arra késztetnek (vagy kényszerítenek), hogy új életet kezdjünk. Egy ilyen drasztikus változáshoz nem is feltétlenül kell új évnek következnie.

Legyen akár valami újévi cél (szándékosan nem írok fogadalmat), vagy egy kényszer hatása, mindenképp fontos, hogy az otthonunk is támogassa az elhatározásunkat: új életet kezdek!

Előfordulhat, hogy az új élethez új otthon is társul, de a legtöbb esetben a régi otthonunkat kell felkészítenünk arra, hogy támogassa, segítse az új életünket, s ehhez mindenképpen segítségül kell hívnunk a Vaszatit!

Pár hete tartottunk egy online találkozót a Vaszati Szövetség tagjaival, aminek a fő témája ez volt: hogyan kezdjünk új életet a régi otthonunkban? (Az alábbi videóban kb. 12:25 percnél kezdünk erről a témáról beszélni.)

Ha szeretnénk új életet kezdeni, az első és legfontosabb dolog, hogy zárjuk le a régit. Zárjuk le, és engedjük el a múltat. Ebben a folyamtatban segítségünkre van, ha jó minőségű otthonunk nyugati része, mely többek között a szép befejezések égtája. A fenti videóban arról beszéltünk, hogy gyakran nem tulajdonítunk elég nagy jelentőséget a nyugat minőségének, pedig az életünknek nagyon sok összetevőjére hatással van ez az égtáj!

A régi dolgok lezáráshoz és valami új elkezdéséhez tehát fontos körül néznünk otthonunk nyugati és keleti részén is. A kelet – a nyugattal ellentétben – a kezdetek égtája. Ezt minden nap tapasztaljuk is: keleten kel fel a nap, üdvözölve az új napot, az új lehetőségeket, nyugaton pedig lenyugszik, búcsúztatva a napot, ugyanakkor emlékeztetve arra, hogy holnap kezdődik valami új. Nos, így kell tekintenünk otthonunk kelet-nyugat tengelyére is.

Ez a rózsa szeretné túlélni a telet, de ahhoz, hogy jövő nyáron új virágokat hozzon, előbb-utóbb le kell vágnom, el kell engednem a régieket...

Ez a rózsa szeretné túlélni a telet, de ahhoz, hogy jövő nyáron új virágokat hozzon, előbb-utóbb le kell vágnom, el kell engednem a régieket…

A kelet legyen nyitott, üde és friss: az itt használt színek legyenek világosak, a helyiségek tágasak és tiszták. Jó, ha a keleti helyiségeket beragyogja a nap: legjobb, ha az ablakon át, de az itt használt színek is emlékeztethetnek a nap ragyogására.

Nyugaton az ablak legyen kisebb, mint keleten és itt lehetnek a bútorok nehezebbek, akár kicsit sötétebbek is. Például nyugaton nagyon jó, egy szép, sötét diószínre pácolt ruhásszekrény, vagy egyéb szekrény.

A jövővel és a múlttal kapcsolatban gyakran emlegetjük az északkelet-délnyugat tengelyt is, ahol az északkelet képviseli a jövőt, a délnyugat a múltat. Az északkelet legyen nagyon nyitott és tágas, a délnyugat legjobb, ha zárt és itt is lehetnek sötét és nagy szekrények.

Lehetséges, hogy az eddigi tippeket már korábban, más okból megvalósítottad az otthonodban. Ha azonban most szeretnéd megtámogatni az új életedet, akkor van még néhány további lehetőséged:

A múlt lezárását segíti, ha azokat a tárgyakat, amelyek az elengedni vágyott (vagy kényszerült) múlttal kapcsolatosak, kiszelektáljuk és attól függően, hogy van-e rájuk még szükség, vagy kidobjuk/elajándékozzuk, vagy a múlttal kapcsolatban levő égtájakra (délnyugat, nyugat) tesszük. Ha teljesen el akarjuk engedni, akkor még jobb, ha ezek a tárgyak nem maradnak a lakásban.

Keletre északkeletre, sőt még északra is próbáljunk olyan tárgyakat, dolgokat tenni, amelyeket szeretnénk, ha a vágyott életünk részei (is) lennének. Minden mást tegyünk el onnan. Ez a szelektálás, válogatás talán a folyamat legnehezebb része, ugyanakkor nagyon fontos is. A fenti videóban beszéltünk róla, hogy egy Vaszati korrekciót – mindentől függetlenül is – a legjobb a szelektálással, selejtezéssel kezdeni, hogy ahogy Villiam Morris mondta, végül csak az maradjon az otthonunkban, ami vagy hasznos, vagy gyönyörű…

Egy karácsonyfa akármilyen szép is, ma már a múltat képviseli.  Ha helyet szeretnénk adni a tavasznak, bizony a karácsonyfától előbb-utóbb el kell búcsúznunk. (A képet pár napja a nővérem nappalijában fotóztam.)

Egy karácsonyfa akármilyen szép is, ma már a múltat képviseli. Ha helyet szeretnénk adni a tavasznak, bizony a karácsonyfától előbb-utóbb el kell búcsúznunk. (A képet pár napja a nővérem nappalijában fotóztam.)

Azt szokták mondani, hogy amikor a hölgyek új életet akarnak kezdeni (nagyon újat), akkor elmennek a fodrászhoz és átfestetik a hajukat. Ha eddig szőkék voltak, hirtelen feketék lesznek vagy vörösek.

Felmerülhet az ötlet, hogy az otthonunkba is hívjuk festőt, hogy egy új szín, új energiát, új életet hozzon az otthonunkba. Az ötlet jó, de a festés előtt mindenképp érdemes szaktanácsadóval egyeztetni! Persze már kívülről tudjuk, hogy északon jó a zöld, keleten a sárga, de még így is óvatosnak kell lennünk a színekkel, mert egy-egy rosszul megválasztott színárnyalat többet árthat, mint használ, főleg, ha nagy felületet festünk le vele. (Erről is beszéltünk a videóban!)

Ha az új élet és lakásfrissítés valóban festést is hoz magával, semmiképp se hozz elhamarkodott döntést! Jusson eszedbe, hogy a világos (de meleg), színek frissességet, ragyogást adnak a lakásnak, míg a sötét telt színek szűkítik a teret és nem is igazán frissek. Mi a célja az új színnek?

Szeretnénk valami új, friss energiát, vagy szeretnénk inkább lenyugodni, „leföldelni” magunkat? Ez alapján (és a szóban forgó égtáj minősége alapján) válasszunk színt. Ha pedig bizonytalanok vagy inkább óvatosak vagyunk, akkor legyenek a falak világosak, semlegesek és inkább a kiegészítők (díszpárnák, függönyök, terítők) színét változtassuk. Fontos, hogy a minket körülvevő színek ne csak a Vaszati kívánalmainak feleljenek meg, hanem örömet okozzanak, amikor rájuk nézünk, magyarul tetszenek nekünk!

Égtájtól és színektől függetlenül, legyen valami „élő” az otthonunkban! Ha eddig nem voltak szobanövényeid, mindenképp szerezz néhányat! Délre, délnyugatra, nyugatra tehetsz nagyobbakat, például fikuszt, a többi égtájra kisebbet. Külön jó, ha a növények virágot is hoznak! Különösen ilyenkor télen felvidítja az otthonunkat a ciklámen, a fokföldi ibolya, a korall virág vagy a hajtatott játszint. Ha kitavaszodik, ültess valami újat a kertedbe! Egy szépen virágzó bokrot, vagy fát, ami az új életedet jelképezi.

A  céljainktól függően fordítsunk kiemelt figyelmet azokra a (további) égtájakra is, amelyekkel a vágyott új életünknek kapcsolata van. Ha a pénzügyeken változtatnánk, nézzünk körül északon, ha új vállalkozást indítanánk vagy új munkahelyet keresünk, akkor keleten, ha szeretnénk jobbá tenni a kapcsolatainkat, akkor északnyugaton, északkeleten, stb.

Akárhogy is legyen, mindig jusson eszedbe, hogy ahhoz, hogy az életedbe tudj engedni valami újat, előbb el kell engedni, le kell zárni a régit. Ha az új évben szeretnél valami újat, szeretnél valamiben megújulni, vagy egyszerűen szeretnél igazán jó és megvalósítható célokat kitűzni a jövő évre, akkor javaslom, hogy mielőtt elkezdenéd a tervezést, értékeld a mögötted álló évet. Nézd meg mi volt jó és mi az, amit másképp csinálnál. Ez az év végi értékelés (a múlt lezárása) segíthet abban, hogy a jövő éved kellemesebb és sikeresebb legyen.

Fontos azt is megjegyezned, hogy az otthonodnak az új életedre való felkészítése csak a kezdet! Az otthonod átalakítása megadja neked azt a támogató energiát, amely a segítségedre lesz abban, hogy a vágyott célodat elérd, hogy a vágyott új életedet el tudd kezdeni. Az otthonod támogathat ebben, de a munkát neked kell elvégezned! Sok sikert kívánok ehhez!

Manhertz Edit

Manhertz Edit

Neked ajánlom:

Éled vagy csak túléled az életedet?

Reggelente, amikor megszólal az ébresztő, mire gondolsz? Örülsz az új napnak, amely tele van lehetőséggel, amelynek minden perce valami jót tartogat számodra? Ha igen, akkor minden bizonnyal örömmel és lelkesedéssel ugrasz ki az ágyból, s alig várod, hogy mint az...

Otthonunk férfi és női energiái

Tudod-e, hogy mit jelent az a szó, hogy Vaszati? A Vaszati - ahogyan a Vasztu is - szankszrit nyelven házat, lakóépületet jelent. Az egyes szótagok pedig utalnak a Vaszati három fő lábára, a három fő szabályrendszerére. VA = energetikai rendszer SZA = információs...

Ne legyen több hajléktalan!

A nemrég életbe lépő "hajléktalan törvény", egész biztos, hogy mindenkiben kiváltott valamilyen érzelmet: sajnálatot, haragot, felháborodást, csodálkozást, egyetértést vagy épp egyet nem értést... Nehéz közömbösen gondolni arra, hogy lassan-lassan egyre hidegebb lesz...

Az építészet nem csak művészet, felelősség!

Hatalmas felelősség van az építészek vállán. Talán ők maguk sem tudatosak arról, hogy egy-egy megtervezett és elkészült épülettel - legyen szó lakóházról, közintézményről vagy éppen egy szállodáról - milyen nagy hatást gyakorolnak az épületet használókra és azokra,...

Mi az a Vaszati? – Marcus Schmieke előadása

A fenti kép 2004. februárjában készült Piliscsabán abban az okató központban, ahová az első magyarországi szaktanácsadó képző tanfolyam tanulóival beköltöztünk hat napra, hogy Marcus Schmiekétől Vaszatit tanuljunk. A reggeleket közös énekléssel kezdtük, ezzel...

Miniházak és a Vaszati

Legutóbb arról beszéltünk, hogy micsoda nagy felelősség van az építészek vállán. Az általuk tervezett épületeknek több követelménynek is meg kell felelniük, melyek a statika, használhatóság, esztétika, ökológia és persze a Vaszati - ez utóbbi sajnos még a legtöbb...

Otthonunk, mint igazi menedék

Legutóbb már szó volt arról, hogy mi az a négy összetevő, amitől egy lakásból otthon lesz. Most egy kicsit továbbmegyünk és arra keressük a választ, hogy mi kell ahhoz, hogy az otthonunkból igazi menedék legyen. Az előadást 2016. november 3-án, Egerben rögzítettük:...

Vaszati álomvilág?

Sokan kérdezték már tőlem, milyen érzés Vaszati házban élni. Elképzelhetünk egy olyan álomvilágot - vagy áloméletet, ahol minden úgy történik, ahogy mi akarjuk, ahol minden arannyá válik a kezünk között, mindenkivel jóban vagyunk, mindig egészségesek vagyunk,...

Szeretnéd, ha a Vaszati gyorsabban hozna pozitív változásokat?

Az egyik leggyakoribb kérdés a Vaszatival kapcsolatban, hogy: vajon milyen gyorsan hat? Mennyi idő múlva érezhetem majd a pozitív változásokat? Ilyenkor általában azt szoktam válaszolni, hogy attól függ, mennyit sikerült változtatni az otthonodban, milyen a Te egyéni...

A harmonikus otthon négy összetevője

Gondolkodtál már azon, hogy mi kell ahhoz, hogy egy otthon harmonikus legyen? Egyáltalán mit jelent az a szó, hogy harmónia? Mielőtt tovább olvasnál, állj meg egy percre és gondolkodj el azon, mi jelenti számodra a harmóniát - úgy általában, és az otthonodban....

Otthonunk déli része – a dharma területe

Mit jut eszedbe otthonod déli területéről? Ha még nem hallottál a Vaszatiról, akkor elsősorban a napsütés, de ha már hallottál róla, akkor talán az, hogy a déli területtel és a vele szemben levő északival kapcsolatban szembesülhetünk némi ellentmondással: egy nyugati...

Élhetünk-e félelem nélkül egy félelemmel teli világban?

A védikus irodalom az anyagi világot Kunta-lokának nevezi. Loka bolygót vagy világot jelent Kunta pedig félelmet. A lelki világ bolygóinak összefoglaló neve pedig Vaikunta-loka, ahol a Vaikunta név a félelem teljes hiányát, azaz félelem nélküliséget jelent. Nincs mit...