Az utóbbi időben sokat hallhattunk a Rákos-rendező területére tervezett mini Dubai projektről, mely szerint ezen az igencsak rehabilitációra szoruló területen egy arab emírségekbeli ingatlanfejlesztő cég építene (vagy épített volna) iroda- és lakóépületeket. Ahogy a projekt neve is utal rá, az épületek a Dubaira jellemző modern, magas toronyházak lennének. (A fenti képen is Dubai néhány épülete látható.)

A főváros vezetése mindenképpen szeretné megakadályozni ezt a projektet és a jelen állás szerint úgy tűnik, hogy ez sikerül is, mert elővásárlási jogával élve a tulajdonában levő Budapesti Közművek megvásárolhatja a területet. Ez egyelőre csak annyit jelent, hogy nem az arab befektető cég tulajdona lesz a terület, de hogy mikor és mi fog oda épülni és azt ki építi (épül-e egyáltalán bármi is), az még eléggé képlékenynek tűnik. Ebbe jobban nem is szeretnék belemenni.

Mióta felmerült ez az egész ügy, azóta gyakran elmerengtem azon, hogy vajon milyen hatással lenne a fővárosunkra, ha toronyházak, felhőkarcolók épülnének Rákosrendezőn.

Bizonyára Te is sok AI-val vagy Photoshoppal készült elrettentő képet láttál, amin az látszik, hogyan mutatna a Hősök tere háttérben a felhőkarcolókkal. Ezek a képek eléggé túlzók és hatásvadászok, hiszen a cél, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy egyáltalán nem hiányzik, hogy Budapesten felhőkarcolók épüljenek.

Ha a google képkeresőjében rákeresel, vajon hogyan nézne ki a Hősök tere háttérben a Mini-Dubai felhőkarcolóival, akkor nagyjából ilyen képeket kapnál, mint én. (Ez csak egy képernyőfotó a keresés eredményéről.)

Teljesen egyetértek a projekt ellenzőivel abban, hogy nagyon furcsa lenne a látvány, de nem csak azért lenne furcsa, mert  Budapesten nem nagyon vannak felhőkarcolók (tudomásom szerint jelenleg a Mol torony a legmagasabb), hanem azért, mert a felhőkarcolók léptéke NEM EMBERI LÉPTÉK.

Minél feljebb megyünk egy épületben (legyen szó akár egy tízemeletes panelról, vagy egy modern irodaházról), annál inkább elveszítjük a kapcsolatot a földdel, a talajjal, az utcával, az utca emberével, az utca és környék parkjaival, annak lakóival (madarakkal, rovarokkal), egyszóval a természettel.

Ha kinézel egy felhőkarcoló ablakából, nem látod az EMBERT.

„Ki gépen száll fölébe, annak térkép e táj,
s nem tudja, hol lakott itt Vörösmarty Mihály,
annak mit rejt e térkép? gyárat s vad laktanyát,
de nékem szöcskét, ökröt, tornyot, szelíd tanyát,
az gyárat lát a látcsőn és szántóföldeket,
míg én a dolgozót is, ki dolgáért remeg,
erdőt, füttyös gyümölcsöst, szőlőt és sírokat,
a sírok közt anyókát, ki halkan sírogat,
s mi föntről pusztítandó vasút, vagy gyárüzem,
az bakterház s a bakter előtte áll s üzen,
piros zászló kezében, körötte sok gyerek,
s a gyárak udvarában komondor hempereg;”

(Részlet Radnóti Miklós Nem tudhatom… című verséből)

Úgy érzem, Radnóti verse érzékelteti igazán, hogy mit jelent – legalábbis számomra – egy felhőkarcoló, és annak egyre magasabb és magasabb szintje.

A modern világ embere már eleve elvesztette a kapcsolatát a természettel és sajnos embertársaival is. Nem csak a városokban, gyakran még vidéken is. Ezek a hatalmas, magas épületek pedig ezt csak fokozzák.

Nem arról van szó, hogy ki épít bármit is Rákos rendezőn (dubai sejkek, nyugati üzletember, vagy haza befektetők), inkább arról, hogy mit építenek: magas felhőkarcolókat, vagy emberi léptékű házakat parkokkal. (A felhőkarcolók körül is biztos lesznek parkok, de azt a 20. emeletről már nem igen lehet még látni sem, nemhogy élvezni a jó hatását.)

Azon gondolkodtam, hogy sok európai nagyvárosnak van felhőkarcolós modern része. Hirtelen Párizs és Frankfurt jut eszembe. Ez általában a város üzleti negyede. Modern, rideg. Az elmúlt években gyakran utaztam Németországba Frankfurton keresztül. A vonat vagy a landoló repülő ablakából lehet látni ezeket a felhőkarcolókat. Emlékszem, azt hittem, hogy egész Frankfurt ilyen „ronda”, mígnem egyszer a főpályaudvarról kisétáltam egy kicsit az utcára.

A főpályaudvar környékén normális, emberi léptékű házak vannak, mintha Budapest belvárosában lennénk, de az utcák végén ott magasodnak ezek a modern toronyházak. Elég fura látvány.

A frankfurti pályaudvar környéke háttérben a toronyházakkal.

A frankfurti pályaudvar környéke háttérben a toronyházakkal. (A pályaudvar épületével szemben egy szép belvárosi sétáló utca van, nagyon szép régi, kb. 4 emeletes épületekkel de az utca végén már látszanak a toronyházak, ahogy itt ezen a képen is.)

Budapestre évente nagyon sok külföldi turista érkezik, és el vannak ájulva a város szépségétől. Emlékszem, még tavaly ősszel, amikor a haladó tanfolyamot tartottuk, egyik reggel arra lettem figyelmes, hogy egy japán házaspár lelkesen fotóz valamit az utca túloldalán (a Károly körúton). Az volt a furcsa, hogy a férj is és a feleség is fotózott, mindketten ugyanazt. Átnéztem a túloldalra és szinte földbe gyökerezett a lábam az egyik csodaszép épület láttán. Meg vagyok róla győződve, hogy a ma épülő felhőkarcolókat egyetlen turista sem fogja ilyen lelkesen fotózni még száz év múlva sem. Mert ezek az épületek bár modernek, de nem szépek. Hatalmasak, hivalkodók, de nincs lelkük.

Talán építészetileg érdekesek ezek a modern, magas épületek, melyeket hatalmas szakmai kihívás megtervezni, felépíteni. Modernek és jó esetben minden kényelemmel felszereltek, de nem emberi léptékűek.

Ez a kép nagyon régen készült Párizsban, egy toronyház előtt. Már attól elszédültem, hogy felnéztem rá és próbáltam megszámolni az emeleteket... Képzeld el, hogy mit lát az utcából az az ember, aki a legfelső emelet ablakából kinéz...

Ez a kép nagyon régen készült Párizsban, egy toronyház előtt. Már attól elszédültem, hogy felnéztem rá és próbáltam megszámolni az emeleteket. Képzeld el, hogy mit lát az utcából az az ember, aki a legfelső emelet ablakából kinéz…

Kutakodtam egy kicsit a párizsi fotóim között és megtaláltam ezt a bizonyos toronyházat. (Piros nyíllal jelöltem a fotón.) A kép egyébként az Eiffel toronyból készült és jól látszik, mennyire befolyásolja csak ez az egy nagyon magas torony a városképet.

Kutakodtam egy kicsit a párizsi fotóim között és megtaláltam ezt a bizonyos toronyházat. (Piros nyíllal jelöltem a fotón.) A kép egyébként az Eiffel toronyból készült és jól látszik, mennyire befolyásolja csak ez az egy nagyon magas torony a városképet.

Minél inkább közelíti az emberi léptéket az épített környezetünk, annál élhetőbb. Biztos vagyok benne, hogy főleg Dubaiban és más gazdag országokban szépen parkosítják a modern épületegyüttesek környékét. De vajon ebből a parkosításból mit érzékel az, aki a tizedik, huszadik, harmincadik emeleten vagy még magasabban tartózkodik? A mi hálószobánk a házunk tetőtéri szintjén van és mindig azt várjuk, hogy a ház mellé ültetett fáink mikor lesznek már végre olyan magasak, hogy a koronájuk felérjen az ablak szintjére… Képzeld csak el, milyen érzés reggel annak a madárnak a dalára ébredni, aki a hálószobád melletti fa koronájában fészkel, vagy csak odaröppen, hogy dalával köszöntse a reggelt! Ezzel szemben milyen érzés lehet egy toronyházban ébredezni?

Fontos hozzátennem, hogy madárdalt nem csak falun és nem csak családi házban lehet hallani! Egy kertvárosias negyedben levő, négy emeletesnél nem magasabb társasházban szintén lehet madárdalra ébredni. Laktam ilyen helyen! A lényeg mindig az EMBERI LÉPTÉK!

Télen-nyáron rengeteg madár bújik meg a házunk körüli fákban, bokrokban. Igen, a verebek néha hangosak, a rigó szeret a járdára kakilni, de a természet ilyen. A toronyház tetején biztos nem hangoskodnak a verebek, de az énekes madarak dalát sem lehet hallani reggelente.

Télen-nyáron rengeteg madár bújik meg a házunk körüli fákban, bokrokban. Igen, a verebek néha hangosak, a rigó szeret a járdára kakilni, de a természet ilyen. A toronyház tetején biztos nem hangoskodnak a verebek, de az énekes madarak dalát sem lehet hallani reggelente.

Jan Gehl dán várostervező azt mondja, hogy az épületek magasságát a sétáló ember szemszögéből kell meghatározni. Amikor sétálunk, nem az eget nézzük és nem is a földet. A látómezőnk a horizonthoz kapcsolódik, nem megy feljebb néhány emelet magasságnál. Tehát, ha egy város vagy városrész tervezésénél fontos az EMBER, akkor a házakat nekik tervezik emberi léptékekkel és magasságokkal. A felhőkarcolók nem képviselik az emberi léptéket, az emberi magasságot. A felhőkarcolók a hivalkodás és a magamutogató gazdagság és a túlzott haszonvágy jelképei. (Kis földterületen minél több lakás, iroda épüljön.)

Nem tudom megjósolni, hogy ki és mit fog építeni Rákosrendezőn. Most még Mini-Dubai projektként ismert a terület, de várhatóan hamarosan más neve lesz – utalva arra, hogy mi fog ott épülni és ki építi azt. Akármi is legyen, két dolgot mindenképp érdemes lenne szem előtt tartani:

 Az egyik – ha már megemlítettem – Jan Gehl várostervezési elvei. Egy új városrészt úgy kellene megtervezni, hogy az ne csak emberi léptékű legyen, de úgy is, hogy az emberek minél inkább vágyjanak arra, hogy sok időt töltsenek a szabadban. Fontos lenne, hogy kellemes ingerek érjék az érzékszerveiket (szép és érdekes dolgokat lássanak, jó levegőt szippantsanak be) és elegendő életteret kapjanak a városban. Jan Gehl küldetése az is, hogy az emberek minél kevesebbet használják az autójukat, a napi tevékenységeik helyszíneit el tudják érni gyalog vagy biciklivel.

A másik, amit figyelembe kellene venni természetesen a Vaszati, amit nem csak épületek, hanem egy egész város vagy városrész tervezésénél is lehet alkalmazni. A térkép alapján a fejlesztésre váró terület nagyjából az ÉK-DNY tengelyre fűzhető fel, tehát nem biztos, hogy megoldható lenne, hogy parallel utcákat hozzanak létre, de mivel a főváros jelenlegi vezetése sok zöldfelületet, parkot is szeretne itt, talán lehetőség lenne arra, hogy a lakóházak falai a fő égtájakkal párhuzamosak legyenek és az egyes lakások minél inkább megfeleljenek a Vaszati elveinek.

Ahogy Jan Gehl mondta, Koppenhágában a társasházi lakásokat úgy tervezik, hogy legalább három égtáj felé legyen ablakuk azért, hogy különböző napszakokban be tudjon sütni a nap. Ha ez nálunk is megvalósulna, akkor lenne rá esély, hogy Rákosrendező jövőbeni lakói az ablakukból csodálhassák meg a napkeltét és érezhessék a lakásukba áramló pozitív energiák jótékony hatását.

Most elképzeltem, milyen lenne, ha Rákosrendezőn Mini-Dubai helyett egy Mini-Jaipur épülhetne. Jaipur ugyanis arról is híres, hogy a védikus várostervezés elvei szerint tervezték. Nem kellene a házaknak rózsaszíneknek lenni, mint Jaipurban, követhetnék Budapest építészeti stílusát, de a védikus várostervezési és építészeti elvek figyelembevételével. Csodás lenne!

Manhertz Edit

Manhertz Edit

Neked ajánlom:

A harmonikus otthon négy összetevője

Gondolkodtál már azon, hogy mi kell ahhoz, hogy egy otthon harmonikus legyen? Egyáltalán mit jelent az a szó, hogy harmónia? Mielőtt tovább olvasnál, állj meg egy percre és gondolkodj el azon, mi jelenti számodra a harmóniát - úgy általában, és az otthonodban....

Egész évben Karácsony

Az év végi ünnepek - Karácsony és Szilveszter - közeledtével két fontos dolog kerül a figyelmünk középpontjába (a nagy bevásárlásokon túl). Az egyik az évértékelés és célkitűzés, a másik pedig az emberi kapcsolatok. Beszéljünk most néhány szót az emberi kapcsolatokról...

A féltékenység györtrő érzése ellen vajon segíthet a Vaszati?

Gyötört már valaha féltékenység? Előfordult már, hogy nem bíztál a párodban vagy a házastársadban és titokban meglested a telefonján a híváslistát, az e-mailjeit vagy a messenger üzeneteit? Előfordult esetleg még gyerekként, hogy amikor a padtársadat megdicsérték, de...

Most igazán fontosak a jó emberi kapcsolatok

A mostani rendkívüli helyzetnek (járványveszély és az amiatt bevezetett korlátozó óvintézkedéseknek) a hatása sokkal több dologra kiterjed, mint amire először gondoltunk. Már korábban szó esett arról, hogy mennyire fontos vigyázni az egészségünkre és amennyire csak...

Emberi kapcsolataink és a Vaszati

Ma reggel egy zöldike feküdt a házunk mellett. Ahogy közelebb mentem hozzá, látszott, hogy nagyon rosszul van, de él. A párja tőle néhány méterre ült és aggódva figyelt. Az sem érdekelte, hogy a férjemmel a zöldike körül szorgoskodunk. Nem félt, csak a párjára...

A két legfontosabb emberi szükségletünk

A Brihadaranyaka Upanishadban található egy párbeszéd, ami Yājñavalkya (ejts: Jágjavalkja) és Maitreyi között hangzott el. Yājñavalkya egy nagy király volt, aki uralkodása végén az erdőbe vonult, ahol szentéletű feleségét, Maitreyit tanította az élet értelméről és a...

Mitől lesz boldog a nő?

Nőnap van. Épp az előbb olvastam valahol, hogy Olaszországban mára általános sztrájkot hírdettek tiltakozásul az erőszak minden formája ellen (beleértve a nők elleni családon belüli erőszakot), a nők elnyomása ellen (pl. kevesebb bér) és úgy általában a nők...

Miért nem szeretünk otthon lenni?

Tegnap telefonon beszéltem egy kedves ismerősömmel. Örömmel és lelkesedéssel mesélte, hogy mennyire élvezi azt, hogy most végre otthon lehet, nem kell (helyesebben nem szabad) menni sehová, és ez az időszak számára nagyon kellemes és fontos. (Olyan országban él, ahol...

Vaszati és a különböző stílusirányzatok

A Vaszati nem egy építészeti irányzat vagy lakberendezési stílus. A Vaszati egy olyan építészeti és térrendezési rendszer, amelyet ha alkalmazol, otthonod harmóniában lesz a természet univerzáis (örökérvényű, helytől, időtől és vallási hovatartozástól független)...

Virágzó emberi kapcsolatok

Már többször beszélteünk arról, hogy nem csak pénzügyeinket, egészségünket, de még emberi kapcsolatainkat is befolyásolhatja otthonunk minősége. Ha egész röviden szeretném összefoglalni a lényeget, akkor azt mondhatom, hogy otthonod minden egyes égtája hozzájárul...

Vaszati és a ma hódító irányzatok – 1. rész: a minimalisták

Napjainkban több, egymással harmonizáló, vagy éppen ellentmondó irányzat van divatban, melyeket követve drasztikusan átalakulhat otthonunk hangulata, de ami még fontosabb: az energiája. Vajon hogyan férnek össze ezek az irányzatok a Vaszatival? A sorozat első részében...

Miniházak és a Vaszati

Legutóbb arról beszéltünk, hogy micsoda nagy felelősség van az építészek vállán. Az általuk tervezett épületeknek több követelménynek is meg kell felelniük, melyek a statika, használhatóság, esztétika, ökológia és persze a Vaszati - ez utóbbi sajnos még a legtöbb...

Különböző formák, díszítőelemek a Vaszatiban

A legutóbbi - háromszögletű telkekkel és épületekkel foglalkozó - bejegyzés után magától értetődően felmerült a kérdés: vajon kedvezőek-e a boltíves ablakok, a kupolák, és egyéb különleges formák a Vaszati elvei szerint. Mielőtt nagyon belemerülnénk a különböző formák...

Tedd szebbé az Adventet kellemes emberi kapcsolatokkal!

Tegnap este a férjemmel bementünk a közeli városba megnézni az adventi vásárt és a díszkivilágítást. A belvárosban sétálgatva öröm volt nézni a jókedvű családokat, a nézelődő, egymással csevegő, vagy éppen forró csokit kortyoló embereket és az egymást átölelő...

Most őszintén: szereted a Karácsonyt?

Pár évvel ezelőtt egy bő harminc fős csoportot a Karácsonyról kérdeztünk. Kiváncsiak voltunk, náluk hogyan zajlik az ünneplés, mit csinálnak Karácsonykor, hol, kivel és hogyan töltik az ünnepeket. A válaszok megdöbbentőek voltak... Nagyjából arra számítottam, hogy...

Az építészet nem csak művészet, felelősség!

Hatalmas felelősség van az építészek vállán. Talán ők maguk sem tudatosak arról, hogy egy-egy megtervezett és elkészült épülettel - legyen szó lakóházról, közintézményről vagy éppen egy szállodáról - milyen nagy hatást gyakorolnak az épületet használókra és azokra,...

Karácsonyi harmónia

Mi jut eszedbe, a közelgő karácsony kapcsán? Ha visszagondolsz gyerekkorod karácsonyaira, vagy egyszerűen a reklámok által beléd sújkolt "ideális" karácsonyra, akkor jó esetben megelevenedik előtted egy kép, ahol mindenki szépen fel van öltözve, ajándékot ad a...

Vaszati és a ma hódító irányzatok – 3. rész: Nem is kacat! A tárgyak újraértelmezése: Vintage

Az eddig megismert két stílusirányzatban a fő közös motívum az, hogy dobjunk ki mindent, ami fölösleges, amit nem használunk. A minimalisták célja egyértelműen az, hogy minél kevesebb tárgy vegyen körül minket (legyen az bútor vagy egyéb használati tárgy), míg Marie...

Vaszati és a ma hódító irányzatok – 2. rész: Rend a lelke! Marie Kondo módszere

Legutóbb a minimalistákkal ismerkedtünk meg, akiktől megtanultuk, hogy ha túl sok tárgy vesz körül bennünket, akkor fennáll annak a veszélye, hogy a tárgyainkat fogjuk szolgálni családtagjaink, barátaink helyett. Marie Kondo - aki Japán híres "rendrakó" specialistája...

A minimalista stílus veszélyei

Írásaimban többször is szó esett már arról, hogy a Vaszati nem kötődik egyik építészeti vagy lakberendezési irányzathoz sem. Bármelyik stílus áll közel hozzánk (vidéki, mediterrán, angol, skandináv vagy éppen a minimalista), be tudjuk rendezni úgy az otthonunkat, hogy...

Ne legyen több hajléktalan!

A nemrég életbe lépő "hajléktalan törvény", egész biztos, hogy mindenkiben kiváltott valamilyen érzelmet: sajnálatot, haragot, felháborodást, csodálkozást, egyetértést vagy épp egyet nem értést... Nehéz közömbösen gondolni arra, hogy lassan-lassan egyre hidegebb lesz...

Amit a Karácsonyról tudni kell

Közeledik a karácsony. Néhány napra megszűnik a rohanás, egy kicsit megáll az idő: végre együtt van a család. Karácsonyi muszika szól, a levegőt sütemények és a fenyő illata lengi be...  Nehezen lehet bármihez is hasonlítani ezt a pillanatot. Hányan álmodozunk arról,...

Otthonunk, mint igazi menedék

Legutóbb már szó volt arról, hogy mi az a négy összetevő, amitől egy lakásból otthon lesz. Most egy kicsit továbbmegyünk és arra keressük a választ, hogy mi kell ahhoz, hogy az otthonunkból igazi menedék legyen. Az előadást 2016. november 3-án, Egerben rögzítettük:...